BV ADA! BUN VENIT NECTARIE! Piersicute '12 (39)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Salut !

Fleur : mie mi-a recoltat joi din col, cred ca e ultima recoltare !

Pe mine ma amuza faza ca toate faceti cumparaturi si pregatiti bagaje pentru spital iar eu saptamana viitoare voi avea 35 de saptamani si nu am pregatit nimic ... pe cuvant daca am chef sa ma apuc de asa ceva. Ar trebui sa aduc hainele din pod, sa vad ce pastrez , ce nu, sa ii cumpar d-rei hainite pentru iesire din spital, sa imi fac stocul de pampers etc .... stiti voi ... si eu nu ma pot mobiliza la treburi dintr-astea , cred ca sunt dusa rau cu capul !!!

R_ocsy , mami de Ana Sofia ( 19.05.2010 ) si 34+ ( AMR 5 sapt )

"Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Fleurdelise
Am cumparat ieri si cosmetice pentru bebe, toate Johnson&Johnson. Voi crema de funduletz de care ati luat, cu sau fara zinc? Oscilez intre Penaten (fara) si Sudocrem (cu) si mai astept recomandari, daca aveti.

34 + Eric Ioan

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)


Eu am avut de la bubchen, sudocrem ( nu mi-au placut si au ramas nefolosite ) si pana la urma cel mai bine ne-a mers cu bephanten sau uluiul extravirgin de masline.

R_ocsy , mami de Ana Sofia ( 19.05.2010 ) si 34+ ( AMR 5 sapt )

"Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alilumi spune:

Intru si eu incantata de vestile bune de la Ada si Nectarel. Sunt convinsa ca totul va fi bine doar ca timpul pare sa treaca mai greu... Cele mai bune ganduri pentru cei doi luptatori!

Am fost astazi la BabyExpo si am cumparat vanita cu suport si biberoane. Carucior si multe alte alte accesorii le aveam de la targul de la BabyBoomShow. Restul le-am achizitionat si de prin alte locuri. Mai avem cate ceva de cumparat: de exemplu perna de alaptat, creme si uleiuri... Dar asteptam cu nerabadare sa vizitam si Kidex... Imi place la nebunie sa deschid dulapul si sa ii vad lucrusoarele parca asteptandu-l...
Bebelusul meu cel dolofan este activ. Mie imi este din ce in ce mai greu. Am doar 1.59 m iar el apasa pe col si cateodata pare ca vrea sa imi iasa prin burtica. Dorm in reprize... si destul de chinuit.
Intr-un fel, abia astept sa imi tin in brate odorul... dar in acelasi timp, imi este si foarte teama... Ca orice mamica, imi doresc un copil sanatos si sanatate pentru mine... si... de aceea ma tem... Sa nu cumva ceva sa mearga nu tocmai bine... Am si perioade scurte de plans... dar... Inainte cu Dumnezeu, nu-i asa?!
Scuze de batut campii!

mamici cu burtici

33 + Gabriel AMR 5 SAPTAMANI

de 9 ani asteptand o minune, de 6 ani luptand sustinut impotriva infertilitatii, trompe obturate, MTHFR (C677T) pozitiv-homozigot; sotul 25% anticorpi antispermatici; FIV 1 martie 2011 nereusit; FIV 2 cu ICSI noiembrie 2011 reusit... Multumesc, Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Fleur mie la sapt 35-36 mi l-a dat de facut. Cred ca sapt viitoare o sa fac si eu din nou tot setul de analize.

Sursula, bine ai revenit.

Fetelor, felicitari pentru cumparaturi. Maria, cu placere, eu de-acolo mi-am luat cam tot. Am sesizat chiar ca si la targ erau mai scumpe decat la farmacia tei. De ex gelul de baitza de la bioderma la targ era 50 ron, iar eu l-am luat cu 48. Nu e mare diferenta, dar ca idee... Foarte misto caruturile Cam. Am vazut unele cu pietricele.. :)

Ada, toate suntem cu gandul la tine. Ma bucur mult cand ne dai vesti bune. Doamne ajuta sa fie bine in continuare si sa creasca mare si sanatos. Sa ne mai povestesti despre el. Puiul de 650 gr traieste? E ok? La cate sapt s-a nascut?

34 sapt + Patrick Andrei
AMR 4 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sursula spune:

Fleur-Multumesc pt carucior!!!!Eu la Tudor am folosit Sudocream si am fost f multumita.

29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Fleur eu am folosit crema cu zinc de la reviken cand era iritatia mai pronuntata. Pana la un an am folosit gama MUstela - sampon, ulei, crema iritatii, crema soare sau frig, gel dus si am fost f.multumita.

Sursula bine ai revenit. La ce gradi merge baietelul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

Ada tare tare ma bucur ca scrii si ca Nectarel e bine si face mici progrese de la o zi la alta!!!!Ieri la patinoar ne gasiram cu o mamica de baietel mai mic cu 7 luni decat fiu-miu,mare mare bucurie de a fi impreuna,instant best friends,...mamica e din republica Moldova si imi spune ca puiutul ei a venit pe lume la 25 de saptamani si 870 de grame...au fost mici probleme in primul an dar acum pustiul e sanatos bine mersi,un sociabil si un cuceritor de nu am cuvinte.Oare de ce plange puiul mic cand i faceti ceva?ai incercat sa-i vorbesti bland ca sa iti stie vocea si sa-i dea acel sentiment de comfort?

r ocsy,exact asa sunt si eu...nu prea ma trage firea sa fac pregatiri deocamdata;totusi am reusit weekendul asta sa sortez unele dintre lucrusoarele primite la babyshowerul lui Rudy...unde eu am anuntat pe toata lumea ca am fetita...desi nu nu imi zisese doctorul (eu am aflat doar la 36 de saptamani de sarcina ca voi avea baiat,l-am avut tare pudibond in burtica pe junior number1)...si cum niciodata nu ma inchipuisem mama de baiat ci doar de fetite....(sa-mi fi vazut fatza in primele zile cand aflai ca urma sa am baiat,cand eu luasem si primisem 80% dintre hainute pe roz)...dar le-am pastrat...si le-am scos din geamantane....si recunosc ca mi s-au si umezit un pic ochisorii
Crina,OCD scrie pe mine cu litere cat carul;ne-avand computer acasa...i simt lipsa rau rau....azinoapte ma trezisem la 2...si ma mancau degetutele ....cam o ora m-am perpelit ca nu il am acasa...si tot incercam sa ghicesc parola de la Ipadul lui fiu-miu...iar azi l-am pus la scris...de teme....si eu pe fuga citesc si scriu;Are jocuri pe el si pt asta foloseste caramida;greu cu obisnuintele astea...
Fetele: am vazut un film!!!!!!!!!!!!! Il cumparasem pe CD ca de o luna...si efectiv nu am gasit timp pana ieri seara sa-l vad;se numeste MOTHER AND CHILD ,doamne cat a putut sa-mi placa!!!! Sincer...m-a incantat enorm;e despre 3 mame si copilasii lor...nu vreau sa spun mai mult,dar chiar merita vazut,e un film...despre viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Buna dimineata si bine v-am regasit. Ati fost tare vorbarete cat am lipsit. Am citit tot, dar bineinteles ca nu mai imi aduc aminte sa raspund la toata lumea.
Ma bucur pentru toate rezultatele bune la eco si sunt foarte incantata de cate ori citesc vesti bune de la Ada. Multa putere in continuare.
Porumbita, imi pare rau de diabetul tau, dar nu te descuraja ca sigur o sa fie bine.
Vad ca unele dintre voi va mai plangeti de dureri diverse. Sper sa treaca sau macar sa va fie mai usor. Eu am avut nopti destul de bune in ultima vreme.
Mi-ar fi placut si mie sa fiu in Bucuresti sa merg la cumparaturi la targ. In Sibiu optiunile sunt destul de reduse si online mi-e cam frica sa comand daca nu vad produsul inainte. Probabil o sa comand din timp sa pot returna in caz ca nu e ok. Oricum, deocamdata nu am cumparat nimic. Cateodata mi se pare ca mai sunt asa muuulte de facut.
Eu am avut un weekend relativ linistit la socrii. Drumul (desi scurt) a fost destul de chinuitor. La fel si petrecerea de vineri unde mi s-a parut greu sa stau pe scaun. Muzica a fost destul de aiurea si nu am putut nici macar dansa. M-am "delectat" cu apa plata toata seara.
Dupa ultimele calcule se pare ca o sa mai merg la munca 2 zile sapt asta (joi si vineri) apoi intru in concediu, intai de odihna si apoi prenatal. In mod ciudat nu prea ma bucur. Probabil fiindca nu prea pot sa fac mare lucru si sunt mai mult consemnata la pat. Ma cam enervez cand ma gandesc cate chestii as putea face si cate ar trebui facute si eu stau ca planta la televizor.
M-am intins cat o zi de post si am recuperat absenta din weekend.
Va pup.

25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannett spune:

Neatza burtici!
Cam slaba activitatea in weekend!
Ada, continua sa ne dai vesti despre Nectarel. Asteptam toate cu sufletul la gura noutati.

Muraturica, cum e cu dansul in perioada asta a sarcinii? Eu incep sa ma simt mai greoaie de acum, cateodata mi se pare ca daca stau prea mult in picioare simt presiune jos..probabil pe col(zic eu).

Felicitari celor care ati completat listuta bebelusului de la targ.
Trebuie sa ne hotaram si noi referitor la recoltarea de celule stem. Drept sa spun nici nu ne-am documentat inca..doar ce citesc de la voi..
In sfarsit, am facut si eu primele cumparauri pentru bebelina ieri. Bineinteles ca am inceput cu hainute. Am gasit la Sofiaman reducere 30% de weekend si cred ca am stat mai bine de o ora in magazin sa ma hotarasc.
Nu am gasit body cu maneca scurta care sa se incheie in fata. Doar cu maneca lunga, dar cred ca e bun si de asta pentru seara sau zilele mai racoroase.
Iarasi trebuie sa mai caut salopeta cu botosei de dormit cu nasturei in fata. La ei ramasesera doar mai marisoare(6 luni) sau cu nasturi la spate.
Oricum, pentru prima tura cred ca am luat ceva...trebuie sa gandesc si practic ca s-a anuntat o multime de lume ca o sa-mi dea de la bebeii lor ce au crescut.

Trebuie sa ma decid ce fac si cu concediul..am inceput sa vin la servici cam cu lehamite..

32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

delia,plansul acela este semnul pe care il asteapta orice mama de prematur.te rogi zilnic, minunt de minut sa il auzi.
e semnul ca plamanii sunt maturizati si, cum se spune in popor, e scapat de necaz.

tin minte ca un proaspat tatic boscordea ca fetita lui sanatoasa tun, abia nascuta,plangea si i-am spus ca ma rog la Dumnezeu sa il aud si pe al meu plangand de ar fi sa planga noapte de noapte si sa nu inchid un ochi pana la 2 ani,numai sa il stiu eu sanatos.

si Dumnezeu mi-a ascultat rugaciunea, in intregime.

Mergi la inceput