BV ADA! BUN VENIT NECTARIE! Piersicute '12 (39)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Buna dimi. Dau un expresso singurul care mai poate sa ma trezeasca pe vremea asta mohorata. Eu mai am cateva zile de concediu si imi pare rau ca nu le fructitific la max.datorita vremii.

Danette sa stapaneasca sanatoasa fetita hainutele. Eu am folosit body clasice, care se baga pe cap la Ana si nu am avut probleme si acum tot asa am luat.

Muraturica lasa ca incet incet rezolvi tu toate treburile, importnt este sa fie bebe bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Danett, eu am luat body-uri cu maneca scurta si cu maneca lunga, ambele cu capse pe fata de la magazinul Z. Verifica daca exista si in Iasi, sunt ft convenabile ca pret, cam 15 lei/buc. Au chiar si fara maneca, stil maieu.

Fetele care aveti bebei nascuti vara: sunt necesare si body-uri / rochite / salopetele fara maneci? Bebelina mea prinde doar luna august din vara, oare sunt suficiente body-uri cu maneca scurta sau sa ii iau si din astea stil maieu.

Pt fetele din Buc, am descoperit aseara la mall Baneasa niste hainute superbe de bebei la magazinul Next, de care habar nu aveam ca exista macar. Mi-a ramas capul la ele :)

31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bumbitza spune:

Buna tuturor! Intru repede sa raspund cate ceva.

Fleur, eu am facut analiza pt Streptococ B pe la 36 sapt parca si mi-au mai facut inca o data inainte sa nasc, ca sa fie siguri ca e totul ok, asta in conditiile in care se stia ca nasc natural. A fost un caz in maternitate cu o mamica despre care nu se stia ca are Streptococul si a fost nevoie apoi sa ii puna imediat branula cu antibiotice copilei.

La noi a mers de minune Bephantenul pt iritatii, am avut si pe baza de zinc crema de la Sanosan si Cutaden, dar tot cu Bep. ne-am dres in cele din urma. Si produsele de la Bubchen mi-au placut, in special uleiul de masaj, dar grija mare ca gelul de dus ustura rau la ochisori, mi-am dat si eu seama intr-un final F bune mai sunt si produsele de la Weleda.

Delia, frumos ca ai lucrusoare. Eu cred ca nu mi-as fi revenit prea curand din soc, asa pe ultima suta de metri sa aflu ca e altceva si nu fetita. Si-asa si tot am avut o perioada cam aiurea cand mi-au zis de bebelina 2, ca eu eram ferm convinsa ca e cu putza de data asta.

Michelle, ma bucur ca esti mai bine cu ochii. Noi facem amandoua tratamentul cu Nettacin si se vad mari imbunatatiri, tre sa tinem 5 zile in total.

Mai vroiam sa zic ca am probat la targ o centura prenatala de sustinere a burtii, f misto, adica se simtea imediat sustinerea si diminua mult durerea de spate, dar mi s-a parut totusi un pic cam rigida si incomoda in sensul ca avea n-spe arici de ajustat si trebuia sa o desfaci de oricate ori te asezai undeva.

Cam atat, daca-mi mai aduc aminte de ceva va mai scriu.


Ada un mare pentru tine si Nectarel sa creasca sanatos si voinic!

mami de bumbita iubita tare (31.03.2010) si 24+ cu piersicuta dulce foc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

fleur eu am folosit doar mustela pana la un an, pentru fund bephanten sau crema d galbenele; dupa un an sanosan; nu stiu cum mai e acum Johnson dar acum 3 ani era super prost

analiza de streptococ se mai repeta prin sapt 36 parca

nu stiu cine zicea de centura prenatala; o port si eu deja de 2 spat de cand a coborat burta...

aruba body urile stil maieu sunt bune si mai tarziu, cand pe deasupra pui o bluzita cu maneca lunga...

cand va aud pe voi de pregatiri imidau seama ca eu nici macar o triere elementara la ce am nu am facut...

tr sa fac o actualizare sa vedem cum stam...


eu sunt cam intoarsa de de samabata piticul s-a decis sa miste altfel de pana acum, adica pana acum a fost super mega miscacios si cu miscari din alea serioase
acum de 2 zile abia de zici ca sunt fluturiari de aripi de fluture...

ma gandesca ca si o fi schimbat cumva pozitia?

ma bucur ca il simt ca altfel eram la camera de garda de mult pt eco insa nu pricep cum sta de se simte asa usor (sotul zice ca ar tr sa ma bucur ca ma simt mult mai bine, nu ma mai doare cand se misca, dar eu poate si pe fondul ultimelor evenimente cu diabetul incept sa dezvolt diverse paranoia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela82 spune:

Neatza'

Biri multumesc de raspuns. Irinuca este bine, e fetita mare, eu abia astept sa nasc sa ma mai relaxez, caci sunt tare nervoasa si nu mai am rabdare deloc, si din pacate se resimte si asupra ei starea mea.
Iar referitor la tensiunea mea, edeme am (am avut si la Irina), dureri de cap am avut in primul trimestru, acum foarte rar, iar la ultimele analize facute in aprilie nu mi-au iesit proteine in urina. Saptamana asta repet iar examenul de urina.

Porumbita imi pare rau pentru diagnostic. Care ar trebui sa fie primul semnal ca as putea suferi de diabet de sarcina, iese ceva la analizele generale sau trebuie facuta o analiza specifica?

Ada ce frumos ai scris, Dumnezeu sa va aibe in grija in continuare.

Si eu ca si R_ocsy nu am chef deloc de pregatiri, imi tot spun ca mai e timp, dar la ritmul in care ma misc parca vad ca nu apuc sa le fac pe toate.
Eu cumparaturi foarte mari nu voi face, trebuie doar sa reorganizez un pic camera si sa fac loc ptr alte hainute. In primele luni o voi culca pe bebelina in landou (care il voi lua de la sora mea) iar de purtat o voi purta in wrap, asa mi-am propus.

crema de scutec am folosit bepanthen si n-am avut probleme majore. Acum cred ca voi folosi unt de shea nerafinat, pe care il folosesc de ceva vreme si ptr mine si ptr fetita cea mare simplu sau adaugat in cremele de corp obisnuite.

O saptamana usoara!





Mami de printesa si www.pregnancy-duedate.com/tickers/9xlrjurzqtkpvwvr.png" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela82 spune:

Aruba, eu zic ca da sunt utile body-urile maieu chiar daca prinzi doar luna august, acum este cald si in septembrie. Doar sa tineti cont ca ei cresc foarte repede cand sunt mici, sa nu luati foarte multe lucrusoare pentru varsta asta, doar ce e strict necesar. Pentru fetite, rochitele nu le recomand cand sunt atat de mici, nu se aseaza si sunt foarte incomode la manevrat bebelul.

Miscarile bebelinei si la mine au devenit la un moment dat mai lente, eu am pus pe seama faptuli ca a crescut bebelina si nu mai are loc de tumbe.





Mami de printesa si www.pregnancy-duedate.com/tickers/9xlrjurzqtkpvwvr.png" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Fetelor, eu body-urile le-am cumparat di Dragonul Rosu- Lumea copiiilor. Cele cu maneca scurta au fost 7 lei, cele cu maneca lunga 8 lei, salopetele + caciulita 14 lei, toate din bumbac 100% cu capse pe fata de sus pana jos. Am mai luat si 2 seturi cu pantalonas cu talpa si camasuta la 15 lei, pantalonasi separat 12 lei, cateva camasute subtiri cu tichiuta 5 lei, set cu body, salopeta, manusi, caciulita 20 lei, set camasuta, pantaloni, manusi, caciulita 12 lei, ciorapei 2 lei, prosop cu gluga si manusa pt spalat 21 lei, mare si gros, paturica polar una 15 si una 20, si un pled mai mare din bumbac dublu 35 lei. Scutecele de finet erau 5 lei. Cam atat am luat. V-am facut o lista de preturi ca sa va dati seama ca e foarte rentabil un drum pana acolo. Toate hainutele sunt din bumbac si foarte calitative. Si avand in vedere ca mai mult de 2 luni nu le poarta, a meritat efortul. Chiar cred ca am luat prea multe. :)) dar nu m-am putut abtine, erau atat de frumoase... Acolo gasiti de toate, de la carucioare, patuturi, au
chiar si saltele de cocos, cadite, saltelute de infasat, leagane, tarcuri...orice...

Am uitat sa va spun si voua ce mi-a recomandat o proadpata mamica. La pantalonasi sa aveti grija sa nu fie cu elastic normal, ci cu banda elastica din aia mai lata, de 2 cm.

34 sapt + Patrick Andrei
AMR 4 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Bumbitza - ma bucur ca incepe sa se vindece si la voi. Biancai i-am facut tratament 3 zile, iar in a 5-a i-a reaparut, asa ca acum iar ii pun picaturi. La mine e mai bine, dar tot apare dimineata la trezire in coltul ochiului. Eu continui cu ser fiziologic si servetele iridium.

Pt bb am tot ce trebuie cu exceptia caditei pe care mi-a rupt-o Bianca, poate o sa iau haine de iesit din maternitate. In rest am saci de haine, tot ce trebuie, unele nepurtate, majoritatea de la danina line http://daninaline.ro/start/
Fetele din zona Iasi-Vaslui, daca mergeti direct la depozit sunt preturi in jumate.

Body tip maieu nu am avut, ci doar cu maneca scurta pe care le-am folosit si pe sub bluzite cu maneca lunga cand a fost cazul. Am avut si niste rochite, dar doar asa pt poza, ca nu sunt practice.
Pt serile racoroase de august am avut salopete lungi cu fermoar din material de catifea (tot de la Danina line)

*************************
Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/ffa0jvmdze07utwv.png" target="_blank">Bianca Maria (04.08.2010) si www.pregnancy-duedate.com/tickers/rinqxxxvmaz2dwoj.png" target="_blank">29+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabriela82

Porumbita imi pare rau pentru diagnostic. Care ar trebui sa fie primul semnal ca as putea suferi de diabet de sarcina, iese ceva la analizele generale sau trebuie facuta o analiza specifica?



de regula iese glicemia mare;
doc de aici te pun sa o repeti, tu tii un pic de regim inainte si glicemia iese bine,..si gata zici ca nu ai nimic

testul care se recomanda (intre sapt 24 si 28) este de toleranta la glucoza; pe toate site urile gasite de mine in romana zice ca e obligatoriu de facut
dar in practica sunt fffff putine gravide care il fac (dezi vad ca in franta, germania, italia canada intra in bateria de teste obligatorii)

ceea ce mie mi se pare o porcarie, faci de 3 ori toxoplasma (cand nu ai nici un contact cu animal) listeria si alte minuni si chestia asta care costa si putin (30-40de lei analiza) e ignorata si tratata ca ceva fara importanta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

raportez stat la pat.zilelr trecute am avut o durere cumplita de buric-la mine e destul de iesit si sint slaba. am crezut ca mor.a trecut cu 2 no-spa si scobutil+nospa injectabil+algocalmn la indicatia medicului....
buna ideea cu dragonul.
am o pozitie proasta de scris din pat,dar sa stiti ca va citesc.
ada-doamne ajuta in continuare.
celr care nasteti inaintea mea la Municipal-please detalii

_
fiv 1 reusit-promed, tratament sarcina:cetebe2/zi,femibion,acid folic,magneB6,fraxiparina0.4.utrogestan200mg 3/zi.
MTHFR A1289C-HETROZIGOT,PAI 1 -HETROZIGOT.
+28 sapt, doamne ajuta in continuare.

Mergi la inceput