Prieteni dragi(2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany

Offtopic: Consuma paste/orez/cartofi ca aia isi permit. O fi vina lor. Poate le si plac.

Tot offtopic - problema nu e doar de mancare, ci si de faptul ca pe langa asta probabil stau toata ziua in fata calculatorului/tv-ului, fara sa faca vreun strop de miscare. Problema e ceva mai complexa si, bineinteles, intotdeauna echilobrul este cel mai bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
In rest, pastele-s bune. Pune totusi niste oregano, usturoi si un strop de vin rosu in sosul ala de rosii.


Pastele sunt bune ... maxim o data pe luna. Eu le includ in categoria "talaj de umplut matzu'". In afara de avalansa de carbohidrati pe care ti-o pompeaza in sange, pastele nu sunt nici pe departe un aliment valoros.
Sunt pline rafturile supermarketurilor de ele pentru ca sunt ieftine si lumea le cumpara. Insa mai cinstit ar fi, in opinia mea, un ghiveci calugaresc in care sa pui 1001 de legume.
Nu e de ajuns sa ingurgitezi alimente ca sa te consideri hranit corespunzator. E plina lumea de anemici obezi care consuma paste / paine / orez si cartofi in exces...

My 2 cents.


Italienii care consuma paste in fiecare zi la pranz ca fel principal s-ar putea sa nu fie de acord cu parerea ta. Si dieta mediteraneeana e considerata oricum dar numai nesanatoasa nu.

In exces nimic nu e bun si probabil ca problema asta ar fi.
Sau felul in care sunt gatite pastele in Romania si generozitatea portiilor noastre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Formalhauti desi observ ca nu prea raspunzi la intrebari, o sa-ti mai pun una si inca una aproape offtopic. Asta fiindca ma gandesc la optiunile personale, care au tot dreptul sa fie respectate, atat timp cat se refera doar la persoana in cauza. Adica fiecare cu optiunile lui personale.

In bugetul alocat vacantei, ai prevazut si fonduri pentru vacantele individuale ale adolescentilor tai? Inteleg ca cel mare deja e un tanar om al muncii, deci presupun ca se va descurca pe cont propriu cu vacanta. Dar ceilalti?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
In rest, pastele-s bune. Pune totusi niste oregano, usturoi si un strop de vin rosu in sosul ala de rosii.


Pastele sunt bune ... maxim o data pe luna. Eu le includ in categoria "talaj de umplut matzu'". In afara de avalansa de carbohidrati pe care ti-o pompeaza in sange, pastele nu sunt nici pe departe un aliment valoros.
Sunt pline rafturile supermarketurilor de ele pentru ca sunt ieftine si lumea le cumpara. Insa mai cinstit ar fi, in opinia mea, un ghiveci calugaresc in care sa pui 1001 de legume.
Nu e de ajuns sa ingurgitezi alimente ca sa te consideri hranit corespunzator. E plina lumea de anemici obezi care consuma paste / paine / orez si cartofi in exces...

My 2 cents.



Vrei sa zici poate ca pastele cu sos de rosii exclusiv nu-s mare lucru dpdv nutritional si al gustului, daca le mananci cateva zile la rand cand nu ai bani de altceva.
Si-n cazul asta sunt de acord cu tine, defapt sunt absolut de acord cu ultima parte a mesajului tau.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

si care problema ca autoarea pleaca in Tenerife?

si care-i problema ca are 7 caini?

si care-i problema ca poate se eschiveaza sa-si vada prietenele, care nici n-or mai fi prietene acum ca si adulti?

nu vad unde e problema?

cine suntem noi s-o judecam ca pleaca in Tenerife/ Maldive tot aiai mi-e? cine suntem noi s-o judecam ca are 7 caini sau ca mança paste?



uneori gandesc prea mult....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Vrei sa zici poate ca pastele cu sos de rosii exclusiv nu-s mare lucru dpdv nutritional si al gustului, daca le mananci cateva zile la rand cand nu ai bani de altceva.
Si-n cazul asta sunt de acord cu tine, defapt sunt absolut de acord cu ultima parte a mesajului tau.



Da, Lady, asta am vrut sa spun.
Nu contest ca multora le plac... si mie imi plac! Insa si copiilor le plac bomboanele, asta nu inseamna ca le dam cat de multe vor, nu ne putem ghida numai dupa ceea ce poftesc papilele gustative (vezi atatea legume mai putin populare care sunt adevarate bombe de vitamine si e foarte bine sa fie consumate).
Hrana trebuie sa fie hranitoare, mai ales cea a copiilor. Eu in privinta asta n-as face nici un rabat, nici macar pentru o excursie in Tenerife.

Experienta submarinului e sublima, Fomalhauti, sa faci poze multe-multe, ca sa-si aminteasca si copiii tai de ea cand vor fi mai mari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui giulia71

si care problema ca autoarea pleaca in Tenerife?

si care-i problema ca are 7 caini?
si care-i problema ca poate se eschiveaza sa-si vada prietenele, care nici n-or mai fi prietene acum ca si adulti?
nu vad unde e problema?
cine suntem noi s-o judecam ca pleaca in Tenerife/ Maldive tot aiai mi-e? cine suntem noi s-o judecam ca are 7 caini sau ca mança paste?

uneori gandesc prea mult....


Pai Fomalhauti a identificat o problema din moment ce a deschis topicul asta, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Daca tot ati dat-o pe gusturi, io am mai spus-o:

Pastele alea, ieftine si lipsite de aport nutritional sanatos, cu sos facut in casa, sunt mai sanatoase decat ORICE contine glutamat monosodic. Acest potentiator de gust stimuleaza papilele gustative, creand "al cincilea gust", gustul UMAMI, care "se imbiba" in creier, astfel ca, orice nu are glutamat monosodic, va parea mai putin gustos si imbietor decat ce are glutamat monosodic.

Sa ridice mana toate fetele care citesc toate etichetele produselor pe care le pun in cosul saptamanal inainte de a le pune in cos.

Aud?

Guma guar este si ea periculoasa, insa de asta nu am reusit sa ma feresc, pentru ca este in 99 din sortimentele de inghetata. In Carrefour, am citit eticheta a vreo 10-15 sortimente de inghetata, unul singur - la 33 de lei - nu continea guma guar.

Din putin se face mult - ajutor umanitar!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui giulia71

si care problema ca autoarea pleaca in Tenerife?

si care-i problema ca are 7 caini?

si care-i problema ca poate se eschiveaza sa-si vada prietenele, care nici n-or mai fi prietene acum ca si adulti?

nu vad unde e problema?

cine suntem noi s-o judecam ca pleaca in Tenerife/ Maldive tot aiai mi-e? cine suntem noi s-o judecam ca are 7 caini sau ca mança paste?



uneori gandesc prea mult....



Giulia, este ca nu ai citit tot subiectul?
Bine ca vii sa ne tragi de urechi, moraliceste asa. :)

Nu e problema, nu e nicio problema, nimeni nu are o problema cu ce face Fomalhauti, cel putin nu mai departe de acest subiect.

Fomalhauti avea(sau are) o problema, ea a deschis subiectul si a cerut opinii. Restul sunt amanunte care au aparut in discutii.
Tu in loc sa intrebi:
-´´daca ti-s asa dragi prietenele , de ce te simti coplesita de vizita lor si nu te poti bucura, de ce e nevoie de mese imbelsugate sa stai de vorba cu oamenii dragi tie?´´ - adica sa fii cumva on topic,

intrebi:

´´care-i problema voastra ca Fomalhauti numeste subiectul prieteni dragi dar ea nu are chef sa ii vada ba chiar o incomodeaza? ´´



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Revenind:

Fomalhauti, o sa-ti transmit sfatul pe care l-am primit si eu de la unele fete: sinceritatea, pe un forum, nu e buna. Detaliile, pe un forum, nu sunt bune. Eu le folosesc pe ambele, ca e stilul meu, dar nu te sfatuiesc sa faci la fel.



Din putin se face mult - ajutor umanitar!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...







Subscriu!


Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput