Prieteni dragi(2)

Prieteni dragi(2) | Autor: Fomalhauti

Link direct la acest mesaj

<<<Topic precedent



La Teide s-ar putea sa fim nevoiti sa renuntam

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Si noi mancam paste cu sos de rosii in mod constant.sau pur si simplu fierte cu putin unt. Dar desi ne permiteam vacanta exotica am decis sa mergem in vacana cu prietenii unde vor si unde pot merge toti.

Marina


Desi mancam toti paste, cu sau fara sos, nu suntem toti la fel de nobili. Eu raman egoista si merg in vacanta unde cred eu ca se distreaza cel mai bine copiii mei (in masura in care mi-o permit cu un imprumut inconstient)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Pina la urma vrei sa le vezi sau nu? Daca vrei atunci invita-le la un picnic in Herastrau cu niste brinza telemea si rosii - eu de cind sunt plecata tot la astea tinjesc si paine calda plus o sticla de vin. Si gata. Lasa copiii, nu e nefoie sa ii viziteze si pe ei, importanta e intilnirea voastra. Copiii sunt si in poze. Plus ca nu stiu cit chef ar avea adolescentii si adultii tai sa socializeze cu prietenele tale. Eu as zice pas.

Off-topic pentru moderatori, admin etc. - daca se inchide un subiect pentru a se deschide un nou capitol, cei care tocmai scriau un post in timpul asta pierd mesajele. Puteti face cumva ca mesajul sa fie postat automat la capitolul urmator in loc de "eroare, ai incercat sa raspunzi la un subiect inchis"? nu de alta, dar e foarte enervant cind pierzi mesajul scris.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

@Info off topic:

Imi pare rau pentru inconvenienta insa in momentul in care urmeaza sa se deschida un nou capitol se inchide precedentul in prealabil tocmai pentru a nu se amesteca mesajele in acele momente de transfer.
Probabil ca a ai scris imediat dupa ce a fost inchis si nu ai sesizat. Se intampla rar - dar se mai intampla.

Recomandare:
Se poate ta backpage si o sa apara textul scris din cache dupa care copy&paste in noul capitol deschis.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

@Info off topic:

Imi pare rau pentru inconvenienta insa in momentul in care urmeaza sa se deschida un nou capitol se inchide precedentul in prealabil tocmai pentru a nu se amesteca mesajele in acele momente de transfer.
Probabil ca a ai scris imediat dupa ce a fost inchis si nu ai sesizat. Se intampla rar - dar se mai intampla.

Recomandare:
Se poate ta backpage si o sa apara textul scris din cache dupa care copy&paste in noul capitol deschis.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Am dat back dar m-a trimis direct la topicul inchis. Cred ca eu am apasat raspunde la subiect si in timp ce scriam s-a inchis topicul, fiindca dupa s-a schimbat si paginatia, ultimele doua mesaje au fost trecute la capitolul nou. In fine, era doar o sugestie. Incheiem off-topicul, scuze Fomalhauti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Asa cum ai intors-o acum din condei pare asa melodramatica situatia ca sigur a stors cateva lacrimi la ceva persoane sensibile. Ei bine eu care lucrez la o banca de alimente (voluntar) iti pot spune ca ai fi luata drept inconstienta intr-o societate ca asta. Adica ai bani de Tenerife, si te lauzi in continuare cu asta (eu sunt precum Ocebine, cred ca un muzeu, o activitate ceva e indeajuns, plus ca vor vizita Tenerife copiii tai si mari daca vor avea o educatie care sa le permita un job bun, etc, parerea mea este ca o faci mai mult pentru tine).

In schimb ai deviat discutia de la notiunea de "prieteni dragi" la pastele cu sos, si noi mancam la greu, nu cred ca tine de un anumit nivel financiar, sau ma rog tu poate ai fost obisnuita numai cu somon in copilarie (ca spui ca aveai bani multi).

Si de aceea s-a creat o pleiada de sustinatoare, gen Selene, pai si ea are probleme cu banii ca nu stie sa-i bugeteze. Adica ea ajuta la cazuri umanitare ca dupa aceea sa nu mai aiba nimic in frigider, si sa ceara bani pe forum, ciudat, da ma rog, m-o fi corupt societatea asta occidentala.

Scuze ca suna dur, dar visarea e frumoasa cand ti-o permiti, altfel pui mana si osu la munca si nu astepti sa vezi Maldivele ca dup-aia sa chitai de foame. Adica asta mie mi-ar suna a persoana responsabila, mama de copii, altfel ce te faci daca unul din copii vrea o activitate extrascolara, iti permiti sa i-o platesti? Ai taia vancatele exotice pentru asa ceva. O zic, ca poate mai citesc si alte persoane si inteleg ca o fi romantic si din carti ce spui tu acolo, dar in realitate e altfel.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Fomalhauti

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Si noi mancam paste cu sos de rosii in mod constant.sau pur si simplu fierte cu putin unt. Dar desi ne permiteam vacanta exotica am decis sa mergem in vacana cu prietenii unde vor si unde pot merge toti.

Marina


Desi mancam toti paste, cu sau fara sos, nu suntem toti la fel de nobili. Eu raman egoista si merg in vacanta unde cred eu ca se distreaza cel mai bine copiii mei (in masura in care mi-o permit cu un imprumut inconstient)


Uite , asta nu imi place mie. Ca va suciti si invartiti dupa cum bate vantul

S-a pomenit de paste cu sos de rosii pentru ca tu, Fomalhauti, ai folosit exemplul asta pentru a sublinia ce greu e uneori cu banii si ce greu e cu mancarea.

In rest, pastele-s bune. Pune totusi niste oregano, usturoi si un strop de vin rosu in sosul ala de rosii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Formalhauti,

eu sunt de partea cealalta a baricadei. A celor veniti de afara din cind in cind in tara, si care incearca sa isi vada toti prietenii. Stii cit de greu pica cind unul iti trinteste ca nu vrea sa te vada ca nu are bani? Si cind tu te ma si oferi sa platesti tu, numai sa va vedeti primesti un raspuns plin de orgoliu? Cei care vin din afara inteleg f bine ca nu sunt bani, dar ei nu vin pt tratatii, pizza si cola. O cafea si un pahar de apa, si hai, daca vrei sa te agiti asa de mult, o prajitura simpla si ieftina facuta in casa ar fi absolut de ajuns! Ei vor sa te vada, si nu pot venii asa de des ca sa apuce momentul cind tie iti pica bine la buzunar.

Eu orgoliul tau nu pot sa il inteleg. Spui ca nu iti sunt importanati pantofii. Daca chiar nu ti-ar fii, te-ai duce in pantofi obisnuiti sau ai imprumuta o pereche de la cineva. Dar pt tine pare f importanta ce gindesc altii despre tine, e importanata sa nu le lasi o imagine de sarac. Orgoliul asta de imagine il vad f raspindit in tara si e pacat, ca va amiriti zilele asa. Aici in Germania nu te imbraci f elegant decit la ocazii cu totul speciale. Si si atunci , cine nu isi permite, pune o bluza mai elegantuta si gata. La restaurant se merge normal imbracat (ok, nu in slapi si trening, dar in jeans e absolut normal). Numai la restaurant de nu stiu cite stele si la intiniri de afaceri se merge la patru ace.

Daca prietenele tale iti sunt importanate, lasa orgoliul, poarta-ti saracia cu mindrie, pt ca bogatia ta sunt cei 7 copii. La 7 copii ai fii saraca si aici in Germania si banuiesc ca peste tot in lume. Daca insa orgoliul si imaginea sunt mai importante, spune-le din start ca nu poti sa le vezi si gata. Sa impaci si orgoliul si prietenele va fii cam greu si vei lua banii importanti pt altele pt o pizza pe care eventual prietenele nici nu o doresc, dar nu o pot refuza ca deh, tu faci un efort nemaipomenit sa o cumperi.

Nu te mira ca pritenele vor fii suparate. Ele au alte prioritati, evident.

Daca vrei un sfat, uite-l acilea: gindeste-te la prioritatile tale si ale familiei inca o data. Pt majoritatea copiilor de exemplu nu unde ci cu cine si cum isi fac vacanta e mai important. Faptul ca sunteti linga ei si va distrati e mai important si asta o poti face si la un pik-nick la padure sau o excursie in orasul cel mai apropiat.

Eu mi-am dorit din-totdeauna sa vad toata lumea. Ai mei nu au putut sa imi ofere asa ceva. Dar imi aduc aminte cu drag de excursiile noastre la munte si dormitul in cabane ieftine, de mersul cu autobuzul la Cimpina si cu trenul la Ploiesti, de prima oara cind am mers la teatru cu tatal meu. Pt ca ei au fost linga mine si ne-am simtit bine, face amintirea mult mai pretioasa decit vizita la Vatican. Ba chiar saptamina in care am dormit la cort in fundul gradinei la bunici, mincind gratare precum cei din "vestul salbatic" a fost deosebita.

Ca sa nu crezi ca dau sfaturi din virful piramidei: Banii mei de concediu s-au dus anul asta pe o urgenta din tara. Asa ca am descoperit in apropiere un sat de vacanta unde piticul se va distra de minune si ieftin pt noi. Bineinteles ca mi-as fii dorit Croatia, sa vad Dubrovnik e unul din visele mele, dar asta e. Mie imi e foarte important sa mai am niste rezerve de bani pt cazuri urgente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Fomalhauti, sa-ti spun si punctul meu de vedere, pentru ca am fost in ambele situatii, si in cea de a da, si in cea de a primi.

Cand am ales sa dau, am ales neconditionat. Si nu am acceptat "nu" ca raspuns. Exact cum faci tu acum, ele iti ofera, tu spui "nu", si nu intelegi de ce iti ofera insistent si de ce nu pot accepta "nu"-ul tau. Nu-l pot accepta pentru ca, pentru cel care ofera neconditionat, in calitate de prieten bun, chiar foarte bun, pe care nu-l ai la "indevedere" (in loc de indemana) oricand, nu exista acest "nu", bucuria aia, data de prietenie, nu intelege principiul tau (nu e nimic in neregula cu el) in virtutea caruia preferi sa te descurci complet singura si sa iei decizii in functie de resursele de care dispui singura. Are si prietenia latura asta, de a nu te lasa in pace. Rau e cand chiar te lasa toata lumea in pace.

Din punctul meu de vedere, asta e, cand esti asa bucuros, exuberant referitor la o revedere intre prietene, un refuz de ajutor din partea prietenei pe care vrei o sa vezi pare complet iesit din peisaj, adica... nu se potriveste, e "din alt film".

Si eu am fost ca tine, mai demult, am putut sa dau sume mari de bani si altora, si zau ca am dat cu inima deschisa, ca-mi placea mie zambetul ala de usurare de pe fetzele lor.

Mi-a fost usor sa dau, dar greu sa primesc. Ca... nu asa trebuia sa functioneze. Io eram aia care dadea, nu aia care primea, mintea mea a refuzat sa accepte situatia, a acceptat-o fortat, si stii cum m-am simtit mai bine? Reusind, in doar trei cazuri, e drept, sa ma revansez fatza de acele persoane cu ceva micutz, dar acel ceva micutz m-a "inseninat", asa. Am considerat ca e felul meu de a le multumi pentru gestul facut atunci cand eu eram la pamant.

Din putin se face mult - ajutor umanitar!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

saskia, nu am cerut niciodata bani pe forum. Nici macar regulile subiectului respectiv nu o permit. Daca ai ceva personal cu mine, te rog sa folosesti PM-ul. Daca nu, masoara-ti cuvintele, ca distorsionarea adevarului ma scoate din minti.



Din putin se face mult - ajutor umanitar!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

saskia, nu am cerut niciodata bani pe forum. Nici macar regulile subiectului respectiv nu o permit. Daca ai ceva personal cu mine, te rog sa folosesti PM-ul. Daca nu, masoara-ti cuvintele, ca distorsionarea adevarului ma scoate din minti.



Din putin se face mult - ajutor umanitar!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...









Tu ai zis-o in alt comentariu, nu eu.

Mergi la inceput