Prieteni dragi

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Dana-vio, e urit mesajul tau. Fomalhauti nu e meschina, iata ca atunci cind s-a ivit ocazia a actionat spontan urmindu-si instinctul si a chemat prietena la ea. Si eu ma bucur ca ti-ai revazut prietena si sper sa gasesti o formula sa te vezi si cu celelalte.

Cit despre alegeri, ele sunt personale, oameni pot sau nu pot sa le inteleaga (eu nu pot intelege aruncatul la submarine fara pantofi in picioare), ele sunt bune sau proaste, dar asta se poate vedea doar retrospectiv si cu asta basta. Nimeni nu poate impune optiunile lui altuia.

PS. Maica-mea e o persoana care nu gindeste prea mult inainte sa cheltuie, face imprumut pe linia de credit. Eu nu pot si pace, maninc si eu paste cu suc de rosii si string cureaua dar banii ii pun deoparte in avans pentru nebuniile mele. Suntem diferite. Eu s-ar putea sa mor inainte sa mai ajung in Tenerife, ea s-ar putea sa moara inainte sa ajunga sa isi plateasca creditul, dar a vazut Tenerife. In care caz imi lasa mie creditul mostenire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Citat:
citat din mesajul lui dana vio

Deci 1 prietena a venit, a fost tratata cu cornulete+suc+vin+pizza. Celorlalte ce le dai? Sau speri sa nu mai vina? Ca pana la urma, nu prietena a mancat cornuletele si pizza ci copii.
Nu era mai bine sa le inviti toate odata? Ai fi cheltuit exact cat acum. Oricum, stai linistita, cel putin prietena asta n-o sa te mai caute curand.

Alexandra Maria
14.12.2007



Pai, da, asta a fost si a ramas problema: cum ma descurc cu celelalte. In legatura cu pizza, cornulete si copii - exact cum am mai scris, asta e problema. Adica, eu daca am doi musafiri inseamna o masa pentru 11 persoane. Prin "masa" nu inteleg 5 aperitive sofisticate, fripturi si apoi n deserturi. (Acum ma gandesc ca gratarul ar fi o solutie, daca se schimba vremea.) Inteleg, daca vrei, cornulete cu rahat. Nu pentru 4-5 persoane ci pentru 11. Sau pizza. Tot pentru 11.

Si probabil ajung la o suma mai mare decat restaurantul dar nu decat restaurant + restul. (Si la o suma mai mare decat restul fara restaurant, adica situatia in care acceptam sa mi se plateasca restaurantul - dar asa cum bine a constatat cineva aici, in acest domeniu decizia era luata.)

Si urmatoarea problema este de unde iau banii - si aici nu ma intreb de unde ii iau fizic ci din ce alta cheltuiala pot sa ii scad. Si aici, da, Dana, desi am senzatia ca ai intrebat-o cu o oarecare rautate (OK, sunt paranoica, nici macar nu esti prima care o spui), sper sa nu mai vina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Dana-vio, e urit mesajul tau. Fomalhauti nu e meschina, iata ca atunci cind s-a ivit ocazia a actionat spontan urmindu-si instinctul si a chemat prietena la ea. Si eu ma bucur ca ti-ai revazut prietena si sper sa gasesti o formula sa te vezi si cu celelalte.

Cit despre alegeri, ele sunt personale, oameni pot sau nu pot sa le inteleaga (eu nu pot intelege aruncatul la submarine fara pantofi in picioare), ele sunt bune sau proaste, dar asta se poate vedea doar retrospectiv si cu asta basta. Nimeni nu poate impune optiunile lui altuia.

PS. Maica-mea e o persoana care nu gindeste prea mult inainte sa cheltuie, face imprumut pe linia de credit. Eu nu pot si pace, maninc si eu paste cu suc de rosii si string cureaua dar banii ii pun deoparte in avans pentru nebuniile mele. Suntem diferite. Eu s-ar putea sa mor inainte sa mai ajung in Tenerife, ea s-ar putea sa moara inainte sa ajunga sa isi plateasca creditul, dar a vazut Tenerife. In care caz imi lasa mie creditul mostenire


N-am inteles de ce crezi asta? A scris in primul rand ca n-are bani sa-si invite prietenele, ca ele vor sa vina la ea sa-i vada copii etc. si uite ca s-au gasit bani ptr asta. Ca taie din alta parte, asta e, puteau si fara pizza, dar asta e iar alta poveste.

Eu nu i-am criticat cheltuielile, ca vai! se duce in excursii in loc sa..., eu doar am spus ca putea face un efort sa-si invite prietenele la o cafea sa-i poata vedea copii.
Si chiar, cu celelalte ce faci? Ca daca prietena asta s-a simtit jignita ca ati discutat de bani si apoi ai trimis sotul dupa pizza (pentru cate persoane?) eu cred ca a ramas cam confuza. Poate le spune si celorlalte,

Iar faza asta cu Tenerife este asa de exagerata. Eu am fost in Tenerife, nu ca ar conta, si nu mi s-a parut mult mai grozav decat in alte locuri. Singurul lucru diferit este plaja aia cu nisip negru. Daca ar renunta la park+submarin+catamaran chiar n-ar avea ce face acolo. In afara de shoping.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

"De ce insista prietenele sa-ti dea bani?" Pentru ca esti prietena lor, pentru ca vor sa te vada si prietenii se ajuta intre ei, pt ca te cunosc mai bine decat noi si atunci iti inteleg alegerile "excentrice" pt mine, dar obisnuite pt tine.

Suntem atat de diferiti, incat orice viata este posibila si fiecare pana la urma traieste si fericit, dramatic, tragic, linistit, pe muchie de cutin, pe culmile fericirii.

Eu nu as putea trai viata ta, precum tu nu ai putea trai viata mea, dar ambele avem momente de fericire, liniste, indoieli, sperante....

Sunt curioasa pana la urma daca te vor convinge sa mergi la intalnire...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Fomalhauti, nu am reusit sa citesc tot.
Iti inteleg perfect framantarile si jena de a te afla de partea cealalta a baricadei.
Un prieten adevarat trebuie sa dea dovada de tact si nu trebuie sa insiste. El trebuie sa inteleaga ca nu este un moment propice pentru tine si sa se retraga asteptand sa-ti revii nu insistand.

In acelasi timp stiu ca este greu, atunci cand esti obisnuit cu un anumit stil de viata si esti obisnuit sa "pui ceva pe masa", sa devii brusc altfel. Asta ia timp. Ia timp pana te obisnuieti sa nu mai fii tu cea care esti de obicei si sa faci fata noii situatii.

Iti doresc sa devii tu insati cea de altdata si sa-ti poti vedea pietenele in conditii acceptabile si pentru tine nu numai pentru ele.
Prietenia asta inseamna.

BTW nici eu nu as fi acceptat bani de la ele si daca nu as fi avut sa imbrac ceva care sa ma fi facut sa ma simt bine nu m-as fi dus nicaieri.
Sunt momente in viata cand poti avea probleme si singura modalitate de a reusi sa fii relaxat e aceea de a te simti bine fizic.


Fomalhauti a deschis subiectul pentru a discuta. Fie ca va place fie ca nu, nu are nevoie de alte motive.



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui Fomalhauti

Citat:
citat din mesajul lui dana vio

Deci 1 prietena a venit, a fost tratata cu cornulete+suc+vin+pizza. Celorlalte ce le dai? Sau speri sa nu mai vina? Ca pana la urma, nu prietena a mancat cornuletele si pizza ci copii.
Nu era mai bine sa le inviti toate odata? Ai fi cheltuit exact cat acum. Oricum, stai linistita, cel putin prietena asta n-o sa te mai caute curand.

Alexandra Maria
14.12.2007



Pai, da, asta a fost si a ramas problema: cum ma descurc cu celelalte. In legatura cu pizza, cornulete si copii - exact cum am mai scris, asta e problema. Adica, eu daca am doi musafiri inseamna o masa pentru 11 persoane. Prin "masa" nu inteleg 5 aperitive sofisticate, fripturi si apoi n deserturi. (Acum ma gandesc ca gratarul ar fi o solutie, daca se schimba vremea.) Inteleg, daca vrei, cornulete cu rahat. Nu pentru 4-5 persoane ci pentru 11. Sau pizza. Tot pentru 11.

Si probabil ajung la o suma mai mare decat restaurantul dar nu decat restaurant + restul. (Si la o suma mai mare decat restul fara restaurant, adica situatia in care acceptam sa mi se plateasca restaurantul - dar asa cum bine a constatat cineva aici, in acest domeniu decizia era luata.)

Si urmatoarea problema este de unde iau banii - si aici nu ma intreb de unde ii iau fizic ci din ce alta cheltuiala pot sa ii scad. Si aici, da, Dana, desi am senzatia ca ai intrebat-o cu o oarecare rautate (OK, sunt paranoica, nici macar nu esti prima care o spui), sper sa nu mai vina.


Nu, n-am intrebat-o cu rautate. Pur si simplu eu vad ca problema ta a ramas nerezolvata si daca pana acum mai aveai o sansa sa iesi onorabil acum n-o mai ai. Asa ca : ori nu mai vin, ca sigur le va spune prietena ta cum a fost, si se vor stramba si poate tocmai ai pierdut niste prietene, ori le inviti tu, si cheltui din nou cat cu prima. Oricum ar fi, tot nu-i bine. Si atunci reiau: nu era mai bine sa le chemi tu de la inceput?

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Of, acum ce mai e si cu Tenerife? Unde trebuie sa ma duc in vacanta? De ce e exagerat Tenerife? Intr-adevar, avionul e scump, dar cazarea e super-ieftina (daca asta cauti, cazare ieftina) si de mancat, poti manca de la supermarket, la fel sau mai ieftin decat acasa (paste cu sos de rosii si inghetata pe numarate)

Iar distractii pentru copii sunt mai multe decat poti "acoperi" intr-o vacanta, nu numai financiar dar si ca timp (eventual ai putea daca renunti complet la plaja). Sunt si alte distractii decat cele pentru copii, am dat de ele cand faceam rezervari.

Eu vreau sa merg in Tenerife. Ce mai e exagerat si in asta?!

Langa hotelul nostru e plaja cu nisip "de import", din Sahara. Galben. (Pai atunci chiar nici nu mai merita sa ma duc, cica fac o plaja printr-un parc in Bucuresti, ma duc o zi si mananc inghetate fara sa le numar.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Si noi mancam paste cu sos de rosii in mod constant.sau pur si simplu fierte cu putin unt. Dar desi ne permiteam vacanta exotica am decis sa mergem in vacana cu prietenii unde vor si unde pot merge toti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui Fomalhauti

Of, acum ce mai e si cu Tenerife? Unde trebuie sa ma duc in vacanta? De ce e exagerat Tenerife? Intr-adevar, avionul e scump, dar cazarea e super-ieftina (daca asta cauti, cazare ieftina) si de mancat, poti manca de la supermarket, la fel sau mai ieftin decat acasa (paste cu sos de rosii si inghetata pe numarate)

Iar distractii pentru copii sunt mai multe decat poti "acoperi" intr-o vacanta, nu numai financiar dar si ca timp (eventual ai putea daca renunti complet la plaja). Sunt si alte distractii decat cele pentru copii, am dat de ele cand faceam rezervari.

Eu vreau sa merg in Tenerife. Ce mai e exagerat si in asta?!

Langa hotelul nostru e plaja cu nisip "de import", din Sahara. Galben. (Pai atunci chiar nici nu mai merita sa ma duc, cica fac o plaja printr-un parc in Bucuresti, ma duc o zi si mananc inghetate fara sa le numar.)


E exagerata discutia cu Tenerife, ca putea sa fie si Australia, tot aia era.

Plaja cu nisip de "aur" este in nord, am inteles acum, noi am fost foarte in sud. Daca ajungeti la Teide la munte, sa va luati haine, ca acolo sus este frig si vant.
Pa.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Dana, cum a fost?! Ce am scris? Ce ai inteles tu?

A fost in regula. Adica m-am simtit bine si (sper) ca si prietena mea s-a simtit bine.

Ea a spus imediat ce a intrat ceva legat de intalnire si eu am spus un pic iritata ca nu am bani si asta e motivul. Apoi ea a spus sa nu mai discutam. Daca vrei, mi s-a parut ca nici ei nu i-a picat bine discutia noastra telefonica, poate i se pare ca a insistat (desi nu ea a fost cea care a insistat foarte mult) sau poate ii pare rau ca mi-a oferit bani fiindca am spus ceva in sensul ca e umilitor (sau jignitor sau ceva asemanator).

Dupa asta totul a fost bine, am discutat, am facut poze, s-a jucat cu copiii mici...Nu vad de ce le-ar spune celorlalte sa nu vina (si nu sunt sigura ca ar asculta-o).




>>>Continuare

Mergi la inceput