Prieteni dragi

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Si eu stiu cum e sa ajungi sa nu ai nimic in frigider; dar se pare ca unele persoane aici pe forum nu pot intelege; daca nu ai nu ai nici cu ce sa faci ori cum sa faci ceva din ceva ce nu ai?....sa fereasca pe fiecare sa ajunga in situatia sa nu aibe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Eu altceva nu inteleg, ai venit aici avand deja o decizie luata (tu ai luat-o, nu te-a obligat nimeni) ai niste ani, deja esti stapana pe deciziile tale, esti un adult.
Acum te-ai cam suci (ai si facut-o cu o vizita deja acceptata)probabil vei merge si la intalnire pt ca face parte din "una zic si alta fac"

Zau ca nu inteleg scopul mesajului tau!

Daca eu am luat niste decizii (or fi ele nebunesti pt altii, dar demne de sacrificii pt mine) pai strang din dinti si le duc pana la capat. Exista o lege a compensatiei:castigi intr-o parte si lipseste in alta, important e sa nu doara mai tare lipsa decat castigul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Nu m-am enervat. Am incercat aici si la alte subiecte sa explic faptul ca modul de viata al unei persoane este optiunea acelei persoane. Unii sunt ferm convinsi ca numai si numai modul lor de a gandi este corect.

Daca citesti aici si in alte parti, exista postari in care mi se spune clar ca este gresit ca plec in excursie, gresit ca ii las pe cei mari acasa (vad ca nu comentezi ideea care apare de cel putin doua ori ca ar trebui sa-mi oblig copiii adulti sa mearga cu mine in vacanta). Este gresit ca prefer sa ii dau in "invarteli", "invartituri" sau asa ceva in loc sa le cumpar inghetata "la liber".

Unii sunt convinsi ca trebuie sa ma duc la servici. Nu sunt convinsi ca ei in locul meu s-ar duce la servici ci ca eu trebuie sa o fac. (Nu ma asteptam ca si Marius sa intre in categoria celor care stie ce e bine pentru altii. Credeam ca el a inteles ideea.)

Strict legat de mancare: nu eu am inceput discutia legata de pastele cu sos de rosii. Daca vei cauta vei vedea ca nu m-am bagat (de regula) la subiectele despre mancare. Asta nu fiindca nu vreau sa ma enervez ci fiindca nu vreau sa-i enervez pe altii. Mi-ai spune si atunci ca nu am "conceptia obisnuita". Ba da, am conceptia obisnuita in viata de zi cu zi, dar nu conceptia afirmata sus si tare pe forum. Daca te uiti intr-un supermarket vei vedea ca mancarea "sanatoasa", "bio" ocupa un loc minuscul, poate o sutime din rafturile cu mancare. Pastele ocupa intr-un supermarket mult mai mult decat mancarea bio. Asta inseamna ca pastele sunt mult mai cumparate, mai obisnuite. Pe forum poate sa para groaznic ca cineva mananca paste cu sos de rosii, in viata de zi cu zi e obisnuit.

Obisnuit este si ca oamenii sa se imprumute de bani. Pentru casa, masina, televizor. De fapt, nu stim ce mananca oamenii aia. Cred ca exista niste statistici, cati romani au credite. Si cati au restante. Sau e preferabila o restanta la credit decat pastele cu sos de rosii? Si asta este o optiune.

Asta e si ramane problema acestui forum: persoanele care le stiu pe toate, si ce trebuie sa mananci si unde trebuie sa mergi in excursie si ce trebuie sa faci acolo si pentru ce te poti imprumuta si pentru ce nu te poti imprumuta, chiar si procentul ratei fata de venit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Raspunsul meu anterior era pentru Lady...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Citat:
citat din mesajul lui sanziana27

Eu altceva nu inteleg, ai venit aici avand deja o decizie luata (tu ai luat-o, nu te-a obligat nimeni) ai niste ani, deja esti stapana pe deciziile tale, esti un adult.
Acum te-ai cam suci (ai si facut-o cu o vizita deja acceptata)probabil vei merge si la intalnire pt ca face parte din "una zic si alta fac"

Zau ca nu inteleg scopul mesajului tau!

Daca eu am luat niste decizii (or fi ele nebunesti pt altii, dar demne de sacrificii pt mine) pai strang din dinti si le duc pana la capat. Exista o lege a compensatiei:castigi intr-o parte si lipseste in alta, important e sa nu doara mai tare lipsa decat castigul!

Dragos Mihai (26 septembrie 2006) si David Gabriel (8 octombrie 2008)
Despre cei doi nazdravani
Sapunuri 100% naturale


Da, am venit cu decizia luata, asa cum am si afirmat in primul meu mesaj. Nu am supus votului forumului daca ma duc sau nu la intalnire.

Am cautat niste explicatii: de ce imi ofera bani prietenele mele? (Raspunsul simplu ar fi fost "fiindca nu am", asa ca am explicat ca am bani dar i-am folosit altfel - de aici interminabilele discutii despre excursia mea).

De ce nu vor prietenele mele sa inteleaga ca nu vreau acesti bani? Si aici decizia era luata, nu am intrebat daca sa iau sau nu banii, am vrut sa stiu de ce le este atat de greu sa accepte ca nu vreau banii.

Si as mai fi vrut o ideea despre cum pot sa refuz o vizita.

Unele raspunsuri le-am primit, altele nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

Stii de ce nu vor sa accepte ideea ca nu vrei bani? Pt ca le e "frica" sa accepte ca atatia ani (30 de ani sau chiar si mai multi daca nu ma insel) au fost ani pierduti, ani in care ele au crezut ca au o prietena adevarata, nu una care se cramponeaza de orice doar sa nu le vada. Le doare sa recunoasca asta si atunci incearca cu orice pret sa creada in motivele tale si sa le indeparetze, doar ca sa te vada. Ca dovada ca pt ele nu banii conteaza, ci prietenia voastra. Doar pt tine conteaza banii. De fapt de aia si insista, pt ca inca probabil nu le vine sa creada ca nu dai 2 lei pe prietenia voastra, pe cand tu nu stii ce sa minti ca sa eviti o vizita. Sad!
Sunt mai mult decat convinsa ca daca ai fi zis ca in ziua de...intre orele ....esti in parcul .....ar fi venit. Tu insa nu vrei sa le vezi. Period!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Eu nu cred ca nu-ti mai iubesti prietenele.Doar ca ai pretentii,vrei sa "nu-ti dai cu firma-n cap".Cine te iubeste te accepta asa cum esti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Fomalhauti, dar de ce nu mergeti la un suc/o cafea?
Eu cand ma intalnesc cu prietenele iesim la o terasa, ne luam o limonada (6 lei) si staaaam la povesti vreo 2 ore. Daca vreuna nu are bani nu-i bai, ca cealalta sau celelalte au.


Si ce-aveti dom'le cu pastele? Eu sunt innebunita dupa ele, le fac cu tot fell de sosuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Fomalhauti, dar de ce nu mergeti la un suc/o cafea?
Eu cand ma intalnesc cu prietenele iesim la o terasa, ne luam o limonada (6 lei) si staaaam la povesti vreo 2 ore. Daca vreuna nu are bani nu-i bai, ca cealalta sau celelalte au.


Si ce-aveti dom'le cu pastele? Eu sunt innebunita dupa ele, le fac cu tot fell de sosuri

**Fur is for petting***

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916



Atata timp cat nu pleci in Tenerife forumul iti da voie sa mananci paste. Pofta buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Deci 1 prietena a venit, a fost tratata cu cornulete+suc+vin+pizza. Celorlalte ce le dai? Sau speri sa nu mai vina? Ca pana la urma, nu prietena a mancat cornuletele si pizza ci copii.
Nu era mai bine sa le inviti toate odata? Ai fi cheltuit exact cat acum. Oricum, stai linistita, cel putin prietena asta n-o sa te mai caute curand.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput