Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 4

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Dara, Sovi am inteles si eu in sfarsit care e treaba cu narsupiile :D si din banii care-i primeste bebe la botez o sa-i cumpar ori un ergo carrier ori un mei tai, mai studiez sa vad care e mai convenabil.
Cele care v-ati luat colacel cum va impacati cu el? Noi suntem super multumiti de el iar bebe il adora, se balaceste de numa'.



Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Tala, ihi, am un link pe transfer cu un folder de muzica si daca mai trebuie, cer si fetelor. Nu am inca pozele de la nenea fotograf/cameraman (am gasit la 150 eur in loc de 500 eur cum practica unii, poze plus filmat). Crisma (sau crasma) e panza aia speciala in care scoti bebe din cristelnita. Un fel de scutec. A mai facut un prieten poze, dar nu mi le-a dat nici ala. In rest am unele de la o tipa dar nu prea am ce alege din ele. Si nici timp n-am avut, recunosc, ca-s in urma rau cu lucrul.


mamica de minune Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Buna dimineata!

Bubu, imi pare rau...tu ai pretentii extrem de rezonabile; nu stiu, unii oameni gandesc ciudat tare de tot si considera ca mami e singura responsabila de copii. Nu stiu daca si sotul tau are o astfel de conceptie...dar problema e ca odata ancorata in gandirea unui om cu greu i-o mai scoti din cap. Avem si noi rude unde tati n-are tangente cu copilul (desi il iubeste enorm), dar considera ca rostul lui e sa lucreze sa faca bani si in rest...sa se amuze cu prietenii

Dana, cu timpul e tare greu...sper sa fie ceva trecator si cat de curand sa puteti petrece cat mai mult timp impreuna
Chic e tare fain :) - mai au si chestii nashpa, dar cu rabdare gasesti lucruri dragute si intr-adevar tare ieftine; nu stiam ca au si magazin online.

Tala, imi pare rau ca a trebuit sa amanati botezul...sper ca intre timp sa se imbunatateasca si relatia cu nasii...

Chito, bine ati revenit acasa; sper sa va intrati in curand intr-un program ok, sa poti sa mai dormi si tu si sa fi odihnita.

Sovi, noua ne-a zis preotul sa ducem lumanarea de la botez la biserica...si asa am facut; mai departe e treaba lor ce fac cu ea.
...ce-a patiti mama ta, de-i trec prin cap astefel de comentarii???
(nu zic ca si eu am auzit unele comentarii de la mama de m-am socat, chiar daca legat de alte subiecte)

Azi trebuia sa merg si eu la control, dar evident ca a intervenit ceva si a trebuit sa aman ...deci mai astept pana joia viitoare.

Noi avem un marsupiu care imi place enorm! si la Adri aveam unul primit imprumut...dar nu era asa fain. Asta e super simplu de utilizat si mi se pare ok, comod si pt bebe (de regula doarme dusa in marsupiu).
www.babybjorn.com/products/baby-carriers/baby-carrier-original/classic/" target="_blank">http://www.babybjorn.com/products/baby-carriers/baby-carrier-original/classic/
...nu stiu daca sta cu piciorusele in M, dar mi se pare ca sta bine; oricum nu exageram - 2-3 plimbari pe saptamana asa,ca sa nu fortam; cand e musai si cu scaunul de masina (nici in asta nu vreau sa o tin mult cat e asa de mica) si in rest in landou in carucior.

Va las ca trebuie sa plecam... la o intalnire importanta; azi e ziua de mers in marsupiu... sper sa nu dureze intalnirea prea mult si sa nu fie prea nasoala (desi placuta nu se anunta ...n-am chef sa intru in detalii, dar e enervant tare de tot ce si cum se intampla)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

azi am copilul mare acasa, in carantina, ca e racit si l-amizolat in camera lui cu de toate..cat doarme cea mica stau cu el..restul..la desene si joaca..sa vedem cum rezistam in formula asta pana diseara.

dara, ti-am scris pe FB...tanti de la curatenie mai are libera miercurea, ti-am lasat nr ei.

irina, am zarit si eu poze de la botez, dar inca nu am apucat sa ma delectez pe indelete..am remarcat doar cat de bine arati burtica-free de tot mi s-a parut mie! felicitari!




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaang spune:

buna dimineata!
tocmai ne-am intors de la pediatru unde fetita a fost diagnosticata cu dermatita atopica, stiu ca dintre voi cineva are bebe cu dermatita, a trecut dupa ce ati facut tratamentul? noua ne-a dat advantan milk, sunt curioasa sa vad daca trece....
la noi in ardeal cu botezul e mai simplu , nu am auzit inca de marturii, cruciulite si altele, nasii cump hainele si ce mai trebuie si gata
nici noi nu ne-am crestinat inca, doar in 8 iulie am stabilit data, v-am admirat pozele sunteti tare frumosi toti , sa va fie bebeii sanatosi si frumosi!
o zi frumoasa tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Subscriu la ce-a spus Dara: Irina si Sovi sunteti niste mamici tinere si frumoase cu copii superbi.
Eu am facut o prostie ieri: in maratonul de supt al Matildei de la 17 la 22 (cu pauze de kk, baita si gogartzat) i-am dat doar un san - fara sa gandesc un motiv anume, asa s-a intamplat. Asa ca azi noapte a trebuit sa ma mulg la celalalt, ea suge noaptea doar cateva minute si nu e de ajuns sa-l decongestioneze macar, mi-a facut si rana. stupid me.
Monna abia astept sa ajunga si la noi colacelul
Dara sar'na!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Dara, lesbiene, zici!?.. Hmm, poate nu-i prea tarziu
Lasand gluma, stiu in teorie ca ai dreptate, dar mi-e greu sa pun in practica. Insa ma voi stradui.
De depresie am cam scapat, sper. Sunt mai ok si cu somnul, ca m-am obisnuit sa-l mufez cand e adormit si adorm si eu destul de repede dupa. Basca, a inceput sa doarma si el mai mult.
Cred ca simt nevoie de Mister pt ca doar in el am incredere cand vine vorba de plod. Bine, stau linistita cand e cu mama sau soacra, insa, dupa mine, el e cel mai ok cu puradelul. Si pt ca m-am facut cat casa si mi-e drag cand imi spune ca-s frumoasa (desi nu stiu daca chiar asa ma vede, cert e ca ma minte frumos si o face din iubire). Si pt ca mi-e si mie drag (in very non sexual way) si imi place sa-l am prin preajma. De ce? Nush, poate ca realizez pt prima data ca chiar e partenerul pe care l-am ales pt viata asta.

Tala, vb cu sor'mea de magnetei si iti zic.
De otrt, nu stiu ce sa zic, dar nu vad de ce nu ar livra si mai departe. E adevarat ca eu stau la 2 strazi de ei, insa livrarea mi-o fac in Bucuresti la restaurant. Nu stiu ce ingrediente folosesc, daca sunt naturale sau nu.. tot ce pot sa zic e ca-s gustoase rau. Agapitoos.. miam miam miam!!

Irina, si mie mi-au placut cruciulitele. M-am razgandit, deci, si o sa comand si eu tot d'alea, sar'na! Buburuza=Gaza pana la urma, nu?!

Legat de botez, parca am mai zis, se gasesc mir, sapun, prosop, panza, toate imapchetate de'a gata, sa nu stai sa alergi dupa fiecare in parte. Tot la deluxe am vazut.

Dia, marsupiu baby acrrier am si eu primit cadou, insa mi se parea ca prea se sprijina in fundulet. Tu zici ca e ok?

Danaang, bafta cu fetita, sa treaca repede!

Chito

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aredwynn spune:

Monna, noua ne place mult colacelul, adica Nataliei. Da din manute si din picioruse de numa'. Se vede ca sunt pestisori :P Faza naspa e ca tot vrea sa linga colacelul, isi lungea limbuta in jos ca sa-l atinga, cu toate ca mirosea ca naiba. Acum sta pe balcon la aerisit si sper sa mai iasa din miros.
Dia, sper sa fie scurta intalnirea!
Irina, am vazut si eu niste poze de la botez. Chiar arati super bine, acum am vazut cati ani ai, am crezut ca esti muuuuuult mai tanara. Adica asa arati in poze. Tot nu se vad albumele. Trebuie sa copiezi linkul care iti apare jos pe pagina cand deschizi albumul.
Corina, vazut si pozele tale si, vorba Darei, parca nu ai fi nascut de curand. Si ai niste copii superbisimi. Ana iti seamana foarte bine si e o scumpa. Ai cumva vreo filmare cu doo? Nu stiu daca am inteles prea bine
Lacri, si eu am lasat pe ultima suta tot ce a tinut de botez. Asa sunt eu... Marturii mi-a facut sora-mea - animalute din fimo. Cu cruciulitele nu stiu care e faza, cred ca la noi nu e asa... Se iau cruciulite la botez? La baita de a doua zi chiar nu am facut nimic. I-a facut baie seara, la ora normala de baie, n-am pus nimic in cadita. Nu au insistat nasii ca ar vrea sa faca ceva deosebit.
Ioana, sper sa se rareasca, ba chiar sa dispara episoadele de voma!
Miha, multumesc! Nu stiu ce e cu nasii astia. Si ai nostri au fost aproape de divort chiar cand eram eu in maternitate mi-a spus nasa ca s-a mutat de acasa. A urmat o perioada naspa, au venit pe rand la noi, ne povestea fiecare varianta lui.... Acum s-au impacat si sper sa ramana asa.
Meg, multumim de ideea cu cartea. O s-o caut prin librarii, numai sa vina vremea buna odata.
Lady_X, si noi ama avut ieri o zi naspa... Mie mi se pare ok marsupi. Inca nu m-am documentat prea bine la capitolul asta, dar trebuie sa vad ce iau si eu dupa wrap.


Anca, mamica Nataliei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aredwynn spune:

Am uitat: referitor la masajele anticelulitice, ce e naspa, masajul in sine sau cremele care se folosesc? Mai am vreo 5kile+ , da' asta e, problema e ca celulita a ajuns ata de inestetica... Aveam si inainte, dar acum e ingrozitoqre, cred ca e gradul ala cel mai ridicat, sau cum s-o masura... Mi-am luat pudra de fucus, cafeina si extracte de iedera si vita rosie si ma gandeam sa le incorporez intr-o crema anivergeturi pt sarcina, care mi-a mai ramas pribn casa. Corina, Dana, ce credeti, si asa e naspa?

Anca, mamica Nataliei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Meg, imi pare rau de "carantina", sper sa rezistati. Sanatate! Burtica-free apar datorita rochiei si fotografului , dar in costum de baie s-ar dezvalui adevarul . In rest arat ca la inceput, dar burtica e acolo.. sper sa dispara si ea cu timpul.

Dana, ma bucur ca ti-au placut cruciulitele .

Anca,acum am pus un album si la profilul meu, ca mi le-a dat si mie fotograful, deci cele care sunteti "prietene" le puteti vedea. Pana acum erau doar la profilul fotografului. Care apropos, e un prieten, nu e de profesie, e un hobby pt el.

Mergi la inceput