Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 4

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Multumim pentru gandurile bune
Poze de la botezul nostru sunt aici https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151192763228712.537805.583213711&type=1 si aici https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151193239993712.537864.583213711&type=1

Tala, revin maine cu detalii referitoare la organizare, acum nu pot sa mai scriu. Hai ca te ajutam, nu-ti face probleme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Multumesc Sovi!

Karina fetita noastra draga 07.04.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lady_X spune:

aredwynn te inteleg perfect cu rasul micutei. Si eu ma topesc de-a dreptul cand il vad ce frumos zambeste minunea mea mica

Tala ce tare, zambeste intrerupatorului . Eu inca nu inteleg cum se bucura atata cand vede imprimeul de pe lenjerie. Am cautat o jucarie asemanatoare, macar sa rada jucariei si nu lenjerie. Am pus-o la spalat, incercam deseara sa vedem dc e incantat de ea

dia tare asta, ca somnul mamei se modifica din cauza hormonilor si il aude pe bebe. Eu am somnul foarte profund, cu greu ma trezesc siacum, dar la inceput venea sotul cu bebe la mine sa-i dau sa manance, eu nici nu auzeam ca s-a trezit si cica ar fi plans de numa Mama denaturata..

chito ma bucur tare sa aud vesti bune de la voi. Recuperare grabnica mititelului

sovi eu lumanarea de la botez am dus-o la biserica. Am aprins-o la impartasanie si am lasat-o preotului.

Pe cat de cumintel imi e puiul in general, atata a fost de agitat ieri. Nu stiu ce a avut. L-o fi durut burtica poate, plangea intr-una. Se calma putin, atipea, apoi din nou, se trezea brusc urland. Mi se rupea sufletul sa-l vad asa, mititelul. Spre seara s-a calmat si am putut si noi manca linistiti. Am avut parte si de o noapte linistita pana la urma. Ma termina psihic cand se mai intampla sa aiba o zi proasta
Pentru purtat, eu ma gandeam sa-mi iau ceva de genul: http://hiphip.ro/products/port-bebe-marsupi-plus
Cum vi se pare? De cele gen esarfa imi e teama inca, poate nu ma descurc cu ele



Mami de Adrian, 31.03.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

buna dimineata!

daca tot s-a deschis "sezonul" filmarilor am pus si eu una pe picasa, vroiam sa o filmez cum se stramba cand se trezeste dar obtinut ceva mai frumos , ii place se pare aparatul de pozat si vrea sa dea bine la camera .

Karina fetita noastra draga 07.04.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

tala, sugestii cu botezul nu pot sa iti prea dau, ca s-au ocupat nasii de tot: cruciulite, trusou, platit biserica, lumanare, etc. cadou pentru ei: le-am luat o lenjerie de pat mai deosebita asa de la mobexpert..si o mica atentie pentru baietelul lor de 2 ani juamte, o jachetica simpatica de la "anne bebe" de unde i-au luat ei rochita fetei noastre. rochita mea a fost de la desigual, am prins o promotie, pusesem link la un moment dat. fotograful profesionist a fost tot cadoul nasilor pentru noi, deci noi practic doar am rezervat restaurantul si am stabilit meniul, deci am scapat cu tare putina bataie de cap. dupabaita de a doua zi am plecat la munte cu nasii si cu parintii mei..si am continuat "petrecerea" acolo ( a coincis cu 1 mai, vreme buna, picnicuri..)

chito, va imbratisam!!!

apropo de revenierea in forma; mi-a imprumutat my best friend cartea asta care i-a fost si ei f utila: http://www.edituraaramis.ro/carte/in-forma-dupa-venirea-lui-bebe--i18056

din pacate nu e legata f bine si nu pot sa o scanez decat distrugand-o, as fi pus-o pe grup, dar poate se poate si comanda; e structurata pe 2 parti: dupa nasterea naturala si dupa cezariana.

pentru cele cu cezariana recomandarea e ca exercitiile de inceput sa fie de intarire a plaseului pelvin, cu exercitii gen kegel, altfel existand riscul ca intarind musculatura abdominala cu un planseu lax sa apara prolapsul de uter sau vezica urinara. apoi zice ca se intaresc cele 4 grupe de muschi dinspre profunzime spre suprafata cu exercitii specifice..ah, nu stiu cum sa fac ca nu pot scana..am sa incerc sa pozez paginile azi sau maine..




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Hello,
Am admirat pozele de la botezuri cu bebelusi frumosi. Sa va fie de bine, botezul!
Sovi, si eu acum ca zici tu, realizez ca uneori nici nu ma mai uit in ochii sotului, de preocupata ce sunt. In wkd am avut putin timp si pentru noi, ca a venit mama sa stea cu copiii si am iesit la o plimbare cu biclele prin Bucuresti...asa de fain a fost
Pe mine m-a capiat vremea asta!parca ma doare capul asa in continuu.Voi cum va simtiti?
Ami, du-te la un alt dr si cere o parere. Nu sta asa.Multa bafta sa se rezolve repede.
Cristina, si eu vroiam sa-ti zic ca-mi place mult poza ta de avatar, dar mi-a luat-o Sovi inainte
Ardwyn, foarte dulce zambareata ta. La noi deocamdata zambeste involuntar, dar de-abia asteptam sa imortalizam si noi un ranjet
Dia, am crezut ca numai in Ro sunt bagaciosi de-astia binevoitori.
Ladyx, desi marsupi plus cica sunt recomandate si la bebelusi nou nascuti, mie mi se pare ca piciorusele stau mult prea cracanate in el. Se regleaza cumva despartitura dintre picioare, sa o faci mai mica? stiu ca ceva de genul e si luna, dar fetele de la poarta-ma o recomanda dupa 4-5 luni.

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

multumesc miha, eu nu prea am poze cu ea, am inceput si eu acum

Karina fetita noastra draga 07.04.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Chito, ma bucur ca aud ca sunteti bine!

Tala, legat de botez. In primul rand imi pare rau ca sunteti in sicane cu nasii...asta nu e bine... Intr-adevar ar fi pacat sa piarda David nasii, dar gandeste-te cum e mai bine: ambii copii sa aiba nasii astia, sau macar al doilea sa aiba nasi ok, care eventual sa il "adopte" si pe primul. Noi suntem in situatia asta de-a doua, nu ca am fi in sicane cu nasii lui Andrei, dar au divortat si nu prea mai tinem legatura...din pacate... Nasii Mariei ne sunt prieteni buni si tin si la Andrei.

Dar revenind la organizare:
- noi am facut la restaurant cu 35 de persoane
- cruciulitele au fost comandate online http://www.arianaevents.ro/prod-cruciulite_botez_19122007cb6.htm
- marturiile gasite online dar cumparate de la fata locului, cu fundita crem (lipscani) http://www.invitatiinunta-botez.ro/marturi_botez_scortisoara_ms-p503.html Pe mese am mai imprastiat niste buburuze mici, din lemn, dar le-a adunat apoi Andrei pe toate si i le-a dat bunicului sa le pazeasca . Si pe masa moastra a fost o buburuza mai mare.
- cadou nasi: nici noi nu ne formalizam, asa ca ne-am gandit sa le facem un cadou "cool", bilete la un concert, pe care l-au ales ei, din cateva variante date de noi.
- tortul facut la Alice, 65 lei/kg, dupa poza dusa de noi: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10151193246073712&set=a.10151193239993712.537864.583213711&type=3&theater
- eu din pacate n-am apucat sa-mi cumpar de imbracat, dar aveam o rochie pe care o purtasem o singura data mai demult, si am folosit-o
- trusoul pt biserica l=au luat nasii: de imbracat pt bebe, prosop pt bebe, lumanare, mir, sticluta de mir, cutiuta pt par (nu e obligatorie), forfecuta, fasa, crisma, vin, prosop si sapun pt preot... cam atat cred. Le stiu pt ca am comunicat mereu cu ei si ne-am sfatuit.
- la baita de a doua zi nu ne=am formalizat absolut deloc, am pus in apa doar un banut de argint, o verigheta de aur, busuioc, apa sfintita. Nasa i-a adus o rochita, ciorapei, bonetica cu care a imbracat-o dupa ce a spalat-o.

Cam atat imi aduc aminte... daca mai ai intrebari, nu ezita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Tala, si eu iti recomand sa cauti alti nasi, daca deja esti in sicane cu ei. Si la mine, ca si Irina,nasii lui Rares divorteaza si ne-am instrainat de ceva timp, Rares nici nu-i tine minte.
acum ne boteaza nasii nostri de cununie, cu care avem o rel foarte stransa si care-l iubesc pe Rares ca si cum ar fi finutul lor

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

Irinaelena: pai is distantate iesirile pt picioruse, in sensul ca tot cracanat ar sta si in marsupiu. Sunt superbe pozele, m-am delectat cu ele
Kovacsc: eu las o veioza mica aprinsa, sa nu stea chiar in intuneric bezna si sa o pot vedea cand o mai verific
Tala: noi marturii n-am facut, iar trusoul lui bebe l-au luat nasii
Chito: tin pumnii sa va reveniti complet, Doamne ajuta!
Marci, Dana: spor la slabit, daca reusiti sa ne spuneti si noua cum
Sovi: pai si eu il am deja, l-am primit cadou, si ma gandeam sa-l probez daca tot il am, dar nu stiam cam de cand il pot incerca in pozitie verticala. Daca nu e bun, asta e, atata bai sa fie...

Dupa cateva zile tot mai bune, azi iar mi-a vomat Bianca cand imi era lumea mai draga Abia astept sa scapam de refluxul asta ca e crunt.

Mergi la inceput