Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 4

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

Stiu ca e altfel construit si nu am pretentia sa fie zmeu. Doar sa sa mai simta si el din cand in cand cand arde baraca... Sa nu fiu nevoita sa repet aceleasi rahaturi over and over!
Stie chestiile astea ca le-am discutat de mii de ori; nu tre sa citeasca aici caci nu ar fi nimic nou...

Altfel e om bun, nu ma plang; doar ca trebuie sa isi schimbe ordinea prooritatilor ceea ce pare imposibil pt ca el nu poate intelege ca atunci cand am facut copiii am acceptat tacit sa nu ne mai apartinem ca inainte si ca ei sunt pe primul loc,apoi noi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Citat:
citat din mesajul lui ronina

Irinaelena: la asta ma refer: http://chicco.ro/product--marsupiu-softdream--586.html


Mamica fericita de Bianca Maria (23.02.2012)


Ronina, asta nu e bun nici pt bebe mic nici pt copii mai mari, nu e bun ca atarna picioarele in el, pozitia corecta e in M, adica bine cracanat cu alte cuvinte... Googaleste putin, ca mi-e greu sa iti dau linkuri acum, dar iti dau exemple: wrap, sling, mei tai, manduca, etc. despre astea am vorbit noi de multe ori la odisee...... Esarfele de care zicea doctorul lui Supermami tocmai astea sunt, wrap si sling, nu-i asa Miha?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Dana si eu devenisem rau rau dependenta de sotul meu imediat dupa ce am nascut, noroc ca a fost alaturi de mine si m-a inteles ca altfel innebuneam.Acum mi-am mai revenit dar oricum astept weekendul cu nerabdare.

Ronina
si eu am inceput sa dorm in fiecare seara cu sotul meu
Karina doarme in cealalta camera, insa uneori imi este asa mila de ea ca o las singurica in camera aia mare si intuneacoasa, ea nu pare deranjata deloc doare de rupe noaptea. Este tare bine sa poti sa mai faci unele lucruri care iti placeau inainte sa ai copilul.

Karina fetita noastra draga 07.04.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

da, irina, dr meu la esarfele port bebe gen slig si wrap, care-s facute dupa modelul legaturilor cu care-si poarta femeile copiii in Africa sunt facute, se referea pt ca, de fapt, eu am fost cu bebe in sling la control la ortoped si m-a felicitat ca-mi port copilul asa
Sa va fie de bine botezul, Irina!si tuturor care s-au botezat in wkd.
urmam si noi in wkd care vine

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Abia astept sa vad pozici de la botezuri.
Anca le-am vazut pe ale voastre...superb!
Miha ma bucur ca te-ai linistit, asa si trebuie.
Chito sper ca sunteti bine, ca Edu se reface usor si ca tu te-ai mai linistit
Amy nasol ca inca sangerezi. si eu ar cam trebui sa ajung la control dar chiar nu stiu cum...
Dia eu nu mai sunt ingaduitoare ca astfel de specimene, in cel mai fericit caz le bag privirea 'aceea' (poate de asta nici n-am prea multi prieteni)

Noi am amanat botezul (trebuia sa fie we viitor) din cauza ca nu reusesc sa ma organizez sau macar sa decid liniile principale (daca invit lume sau il facem doar cu nasii, daca il fac acasa sau la restaurant, aici sau la munte...) plus ca suntem in sicane cu nasii, din pacate (daca as putea sa aleg nu i-as mai pune pe ei nasi, dar astfel clar se intampla o ruptura si astfel cam ramane David fara nasi si nu e corect nici fata de el).
M-am hotarat sa-mi fac temele bine si imi mai acord o luna pt pregatir asa ca va rog pe voi sa-mi spuneti cum a fost: ce cruciulite, marturii, cadouri pt nasi, tort, tinute, trusou pt biserica si ce mai trebuie pt botez...Parca nu l-am botezat pe David...ma simt total picata din plop. Va rog, orice detaliu ma ajuta. si despre baita de a doua zi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chitosenia spune:

Buna fetele mele,

Vreau sa va multumesc tuturor pentru rugaciuni si gandurile bune!

Noi suntem de joi acasa... marti scoatem firele... am scapat de stenoza dar refluxul e la datorie ..vomeaza 1 masa pe zi... eu sunt obosita peste limite dar fericita ca depasit bine operatia.

De marti de cand am pierdut laptele mancam topfer bio 1 sper sa ne mearga bine cu el.

In rest sper sa ne stabilizam si noi cu mancatul ..ieri si azi a tot avut muci sper sa nu fi racit prin spital.

Va pup pe toate...promit sa povestesc mai mult cand voi dormi cel putin 4h/zi :D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci_mami spune:

Buna fetelor,
ma inscriu si eu in clubul sotilor cu probleme.Dupa ce s-a nascut Oliver m-a ajutat foarte mult,el ii schimba scutecele,ii facea baie plus ca mai si se trezea noaptea si dormea cu e pe burtica.Acuma cu Bianca m-am asteptat sa fie cam la fel dar din pacate el s-a gandit ca ma descurc(desi sunt 2 copi acuma!!) si dupa 3 sapt de la nastere s-a apucat sa renoveze casa si imi venea in casa tot pe la 7-8 seara si obosit la maxim.Ce sa se mai trezeasca noaptea cand plang copii ca doarme tun!Deja ne certam cel putin o data pe saptamana ca simt si eu nevoia sa fie langa mine si copii.
Felicitari fetelor care ati avut azi botezul si multa sanatate puiutilor!
Chito ma bucur ca sunteti acasa si va simtiti mai bine.
Super mami ma bucur pt vestile bune de la ortoped
Dia nasol cu persoanele "binevoitoare" care nu mai stiu cum sa sufoace copilu!Si pe mine am inerveaza la maxim cand se "baga" efectiv in carucior si-o ating pe manute sau fata!
In rest raportez si eu nopti mai usoare,de 3 nopti imi doarme pitica de la 22 pana la 5 apoi papa 10-15 min si iar somn pana la 8.Chiar conteaza orele astea dormite intruna si parca am mai multa rabdare si cu Oliver si mai mult spor la treaba acuma ziua.
Pupice la toate si o noapte frumoasa sa aveti!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci_mami spune:

Fetelor,as vrea sa slabesc si eu inca vreo 5 kg pana la botez( e pe 1 iulie).Am inteles de la voi ca sportul si masajul pica cat timp alaptez.Salate am voie sa mananc sau face bebe crampe?Aveti voi ceva solutii?M-am saturat sa-mi tot vad burtoiu,mai ales ca e si vara acuma!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Bubu te imbratisez si te pup de o mie de ori!! Esti eroina mea! Iar sotului tau i-as da un bobarnac in nas!

Chito ma bucur tare mult pt voi! Sa te odihnesti!

Marci, si eu tot pe 1iulie botezul, si eu tot la 5kg indraznesc sa sper. Ce fac eu - am inceput sa renunt la dulciuri (singura chestie ce mi-o permit e orez cu lapte cu fff putin zahar), merg in fiecare zi cat de mult pot (plimband caruciorul) si cam atat.. Bafta

Tala
Despre botez, iti zic ce am facut eu pana acum:
- m-am inspirat de la super-Dara si marturiile vor fi magnetele de frigider cu poza lui Gaza. Mi le face sor'mea, ca ei se ocupa de asa ceva. Daca vrei, zi-mi si-ti fac combinatia si iesi super ieftin (gen 5 euro vreo 20 magnetele sau ceva asa..)
- cruciulite iau de la deluxe (invitatie.ro), sunt 1.8ron
- invitatii tot de la deluxe am ales deja.. astea-s scumpe (3.14ron)dar i-au placut lui Mister.. au si mai ieftine
- fac la Imperial Ballroom, e langa Cismigiu, 50 euro meniul cu open bar
- in loc de flori, o sa pun baloane pe mese
- tortul l-am comandat in forma de Fulger McQuinn (sau cum s-o scrie) de la cofetariamonalisa.ro. Am dat 35ron/kg.
- tzoale mi-am comandat de la Chic.ro, e un super magazin din Arad cu haine f misot si f ieftine. Ideea e ca-s unicat si nu risc sa fiu geamana cu vreo invitata.. Eu mi-am comandat de aici o bluza de matase f misto (dc vrei ma pozez si-ti trimit sa vezi) si am dat 80ron, si vreau maine sa-mi comand si niste pantaloni sa se matchuiasca. O rochie de matase e intre 250-450 ron, altele mai ieftine chiar.
- trusou il iau tot de la deluxe, e 190 ron. Probabil tot de acolo o sa iau hainutele, e in jur de 150-200 costumasul
- eu nu dau cadou nasilor, nasa e sor'mea si nu ne formalizam



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sovietica spune:

Chito, bine ai revenit. Felicitari pentru progrese, bine ca v-ati mai linistit.

Felicitari proaspetilor crestini! Multumim pentru gandurile bune ne-am crestinat si noi

Marci, sigur ca e voie salate, dar musai sa bagi si proteine! eu sunt convinsa ca daca tai painea si dulciurile voi slabi. dar ma mai rasfat. Doar ca ai grija, daca slabesti mai mult de 2 kg pe luna nu prea e bine, ca slabitul antreneaza toxine, care trec si in lapte. mie pediatra mi-a zis doar 1 kg/luna, dar eu cred ca se poa si spre 2.

Ronina eu am modelul ala de marsupiu, primit moka. l-am folosit doar de vo 2 ori la sasa si odata la ana. crede-ma, e nasol. daca vrei, il donez, da-mi pm daca il doresti. Cand l-am folosit stiam ca e mai sanatos in wrap, si chiar foloseam asa ceva, dar mi-am zis ca nu se darama cerul daca il port putin in ala, imi trebuise ceva care sa se monteze rapid si sa nu sochez cu wrapul pe unde ma dusesem. m-au durut umerii si spatele, ca nu se tine si de talie, iar bretelele trag f nasol de umeri.

Kovacsc, tare frumoase sunteti in avatar! Auzi la tine, ti-e mila sa o lasi in camera aia intunecoasa... eu plang in pumni ca nu mai am o camera unde sa il bag pe Iustin, ca nu pot dormi de scartaielile si franele lui.

Tala, ce stress pe tine cu botezul. imi pare rau. la noi a fost ca un eveniment in familie, ne-am adunat doar rude apropiate la casa unchiului, 23 am fost in total. recomand.
Amy, sanatate! sa se elucideze rapid cauza sangerarii.

Fete, ce facem cu lumanarile de la botez? am deja 3, multeeee! ma gandesc sa ma apuc sa le aprind seara cate putin, sa scap de ele.

La discutii despre soti, nu ma bag, nici noi nu stam prea bine, dar m-am cam resemnat. abia apucam sa ne privim in ochi. un fel de "cainii latra, ursul merge".

Nu mai stiu daca am apucat sa va dau un pont de scazut febra naturel, (fara frisoane) -cineva foloseste comprese cu old good foi de varza, si cica ii functioneaza perfect! mai ales la pici mi s-ar parea super, sa nu ii dopam. ma intreb daca nu merge sa imbib un scutecel cu suc de varza si sa folosesc :)

pupam

Mergi la inceput