Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 4

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Sovi, da, sunetele alea stau si pe creierii mei, dar mi-i protejeaza, ca altfel m-as trezi intruna la toate scremetele ei din somn, asa, ma trezesc la zgomotele mai tari facute de ea si e mai bine. Si o protejeaza si pe ea de trezit aiurea...sau pe mine, ca adoarme mai bine cu sunetul de aspirator la loc si eventual cu suzeta. Bag o mana sa bag suzeta sau o apuc de manute sa nu le mai frichine si sa adoarma la loc si adorm asa, tinand-o de maini.
Sunt atat de franta si de la tradus si de la ore putine de somn incat as adormi cu orice sunete langa mine.

Miruna doarme in patutul ei, dar adesea adormitul se petrece in brate, mai rar reusim sa adoarma in patut si atunci trebe musai suzeta si sunet de aspirator. E mai bun ala real, dar merge si inregistrarea. Uneori folosim si aspirator si feon.
Daca afli cu adormitul in patut...io-s la rand prima sa aflu si eu :)


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Ruxandra, daca vrei sa scoti laptele praf din program incearca treptat - ii reduci cantitatea de lapte praf pe care o primeste - cu riscul sa vrea sa pape mai des...si suplimentele i le dai de la san (daca accepta); teoretic productia de lapte matern se regleaza in functie de bebe, dar nu prea are cum sa creasca incat sa se dubleze de la o zi la alta. Daca bebe e dispus sa renunte la alpte praf merita incercat ...plus baut multe lichide, papat bine...
Cu mulsul n-are sens... depinde de persoana; eu mai mult de cativa ml n-am reusit sa mulg niciodata si fetele vad ca papa bine de se satura.

Cu adormitul nici noi nu suntem fani de aodrmit in brate - uneori da, cu mare drag ...dar nu doar asa sau la san. Oricum e fiziologic, un bebe mic nu resita mult timp fara sa doarma (exista riscul sa planga inainte de asta, dar de adormit tot adoarme).
De data asta insa avem noroc - Lavinia nici macar nu prea plange - suzeta o calmeaza; in plus, la plimbare adorame instant, in carucior sau marsupiu sau scaun de masina...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Cristina pai si eu sunt mama nebuna pt ca la fel ca si tine i-am calcat hainutele doar inainte sa nasc. Dupa ce am nascut n-am putut din cauza operatiei si apoi din lipsa de timp pt ca doarme ziua numai in brate. De spalat le spal si eu separat cu clatire suplimentara dar detergentul e acelasi care-l folosim si noi si vad ca nu are nici o problema .
Dia si Andi adoarme in scaunul de masina, port bebe dar cat suntem acasa doar in brate sau leganat pe picioare. In carucior nu-i place decat daca e zdruncinat si cum pe aici nu prea sunt gropi . Mai adoarme si-n leagan dar mai nou nu doarme mai mult de 10-15 min acolo .

Ce fericite sunteti cele la care va accepta suzeta, al meu n-o vrea nicicum, o scuipa imediat ce o simte in gurita, prefera pumnisorul mai nou .
In seara asta a inceput sa-si descopere piciorusele... statea in brate la tati putin rezemat si se uita asa curios la picioruse

Si pt ca la voi e deja trecut de miezul noptii
LA MULTI ANI strengareilor si nu numai de 1 iunie!!

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emmaella spune:

La multi ani tuturor copiilor si deasemenea tuturor parintilor! Sa ne bucuram de copiii nostri sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielarusu spune:

neata,
La multi ani tuturor copiilor ! sa fim sanatosi cu toti si sa ne aduca numai bucurii.

mamica de Maria Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinutza82 spune:

La multi ani, strengari si strengarite!
[center]La multi ani, fratiori si surioare de strengarei![center]

Sa fie toti sanatosi, voiosi si norocosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaang spune:

DRAGI COPII DIN LUMEA ASTA, FLORI ALBASTRE MANDRE FLORI, ASTAZI GANDURILE NOASTRE SE INDREAPTA CATRE VOI , SA FITI FERICITI, SANATOSI , MULTI MULTI ANI DE ACUM INCOLO ALATURI DE PARINTII VOSTRI!
neatza! nici eu nu calc hainele, stati linistite, Giulia si-a schimbat de 3 nopti programul de somn, doarme de la 10 seara la 4 sau la 5, apoi pana la 9 dimi, e foarte foarte bine, dar de azinoapte au inceput sa-mi curga sanii ca domnisoara nu mai mananca ....
va doresc un 1 iunie plin de veselie si bucurie alaturi de puiutii vostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

danaang si la mine curg dar ce sa le fac, asta este, pentru ca doarme multe ore noaptea sunt plini si dimineata uneori sunt fleasca, asta sa fie singura problema, eu sunt asa fericita cand vad ca da laptele in "foc" , bine ca este. As putea sa dorm cu sutienul si sa pun tampoane pt san dar nu imi place sa ma stranga sutienul ala.

Karina fetita noastra draga 07.04.2012


http://www.youtube.com/watch?v=o2qgqdGqkBs&feature=related

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

La multi ani copilasi dragi! Sa ne traiti sanatosi si voiosi!
Noi facem maine botezul si plecam din Bucuresti, vom reveni miercuri, sa nu va faceti griji pentru noi
Suzeta nu tinem, mai nou sugem pumnisorul ca si "prietenul american" Andi, hainutele i le spal separat cu detergent normal si fara calcat, doar in cazuri rarissime.
Rares are spectacol la gradi si n-a pregatit foarte bine cantecelul, iar de dimineata avea emotii si-l durea burtica....daca-l auzeati cum repeta cantecelul in baie, in timp ce facea pipi...mureati de ras...multitasking de mic

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

E 1 iunie !!!!
LA MULTI ANI mici strengari si strengarite!

La noi tati a fost plecat 2 zile in delegatie; asa ca miercuri seara am fost doar noi fetele acasa; a fost ok, ne-am descurcat bine.
Aseara a venit tati acasa si m-am bucurat ca a luat-o destul de mult pe Lavi in brate si s-a jucat cu ea (mai mult decat de obicei). Si faza cea mai draguta a fost cand tati statea cu ea in brate si se uita la televizor, iar Lavinia se uita fix la el cu ochii mari. Iar eu ii zic in gluma "tati, lasa televizorul si uita-te la fata, ca uite cum se uita la tine" - iar tati asa a facut, si Lavinia a inceput sa-i zambeasca tot mai tare si mai tare si sa gangureasca. A fost super momentul.

Si dupa o zi tare agitata ieri, in care bebelina a dormit foarte putin in timpul zilei (vreo 3 ore in total? - inclusiv la plimbare a stat mai mult treaza decat adormita) si a fost destul de maraici, am avut o noapte super ... adormit la 23, trezit la 5 si dormit mai departe pana la 9
...dar acum iar e un pic maraici... trebuie sa descopar cauza, ca nu-mi place asa.

O zi superba si un week-end minunat!
Eu week-end-ul asta las internetul in pace - ne vin nasii in vizita si stau pana luni; au si ei 2 fete (de 7 si 4 ani) asa ca n-o sa fie deloc timp de plictiseala

Mergi la inceput