Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 4

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Pup gagicile si strengareii, La multi ani!

La noi, ca variante de adormit, avem asa:
1- la san, in pat, intr-o parte. Asa adoarme cel mai repede si bine, insa cand ma strecor de langa el se trezeste in 40% din cazuri.
2- feon + suzeta, leganat pe picioare pe o pernuta. Cand adoarme bine bine, il asez cu tot cu pernuta in pat si daca ii las feonul deschis doarme si o ora, doua, depinde de cat e de obosit.
3- plimbat, dar am inceput sa evit asta pen' ca ma doare spatele.

Ca distractie ziua, avem asa:
1- in patut, cu caruselul cantand.. sta din ce in ce mai mult in el fara sa planga (vreo 30min)
2- in leagan dar nu prea mult
3- in brate... asta ii place cel mai mult
4- in sling, numai cand are chef
5- in pat, langa mine si ne iubacim, gangurim...
6- plimbat pe afara, ceea ce vad ca-i prieste ca nu mai plane in landou, mai nou adoarme aproape imediat ce-l scot

la voi cum e? dati-mi idei

In alta ordine de idei, nu ma mai supooort! Desi am renuntat la dulciuri si incerc sa mananc mai putin, nu am slabit un gram sapt asta, din contra am pus 400 gr.. cum naiba?!?!?!!?!?!?!?!
Am zis ca daca pana la 4 luni nu dau jos nimic, incep sa fac sport, cu toate riscurile legate de lapte.. sunt o mama ingrozitoare dar sincer ma termina psihic cand ma uit in oglinda si vad ditai vaca, si asta imbracata. Daca dau pantalonii jos si vad craterele alea, ca nu se mai poate numi celulita, imi dau lacrimile instant..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magddalena spune:

LA MULTI ANI strengarei si strengarite de 1 iunie si tuturor copiilor din lume,imi aduc aminte cu placere cand eram copil mergeam in parc si erau dferite activitati,desenam cu creta faceam jocuri cu alti copii era frumos.

la noi dormitul e ori in brate si apoi o pun jos daca doarme adanc,ori in pat cu titi ori cu suzeta si leganata pe picioare,asta ziua,ca noaptea la 9 10 maxim e maraita si cum atinde patul si titi somn instant.Afara in landou sta si treaza un timp,apoi incepe sa maraie ca de atat leganat ii e somn si ii dau suzeta si adoarme dar cateodata mai sta si treaza si asculta masinile care trec pe strada si rade.


Vreau sa fac un tort de ciocolata azi cu frisca si fructe de padure,nu am reteta,stiti vreo una buna?am un kg deciocolata de la ouale de Paste

s-a trezit Mayuta mea pup

aa Dana nu mai zi de kg ca iar dau in depresie,sunt umflata cu pompa si eu parca mai rau ca cand eram gravida si cu vergeturile in floare care le urasc cel mai mult,mai nou merg pe bicicleta seara la plimbare cate o ora cand imi permite timpul,vedem daca dam jos ceva..mai ales ca in august sunt nasa mare si na am pretentii de la mine sa fiu mortala..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

La multi ani copii!

Dana eu zic sa nu disperi asa de rau. Asa am facut si eu si apoi am realizat ca la 2, 3 si chiar 6 luni dupa sarcina e prematur sa ne dorim sa fim ca inainte. Daca nu te umfli cu mancare in exces cred ca e suficient deocamdata. Eu mi-am pus target un an (pt ca la David atat mi-a trebuit sa fiu exact ca inainte) si fac ochii mici cand ma uit in oglinda

Noi adormim la tzatza, pana la urma nu stiu de ce nu e bine avand in vedere ca oricum trebuie sa manance. Daca e satula dar nu i-a fost somn sa adoarma, adoarme apoi si singura (mai ales daca ne vede ca-i zambim). Daca e grav (adica a trebuit sa o schimb desi ii era somn) atunci trebuie sa-i cant in timp ce o alaptez dansand
Ca distractie in ordinea preferintelor: David, noi vorbind cu ea uitandu-ne in ochisorii ei, caruselul cand vrea si mami sa faca pipi, diverse joculete cu manutele si piciorusele si burtica ei.

Eu sunt nebuna , ii calc si lui David hainele, inclusiv ciorapii si chilotii

Miha sa aveti un botez reusit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Miha distractie placuta la botez si dupa!
Dana noi ca si distractii ziua avem asa: vorbitul si rasul cu mami, leaganul, statul in patutul lui si vorbitul cu o maimutica agatata de carusel (dar asta nu tine mai mult de 10 min), plimbatul prin casa in brate, diverse joculete cu manutele si piciorusele. Ziua e treaz in reprize de 1-1,5 ore dupa care doarme cate 10-15 min si de 2 ori pe zi cate 2-3 ore.

De slabit nu mai spun nimic, ma apuca plansul si pe mine cand ma uit in oglinda. La fel ca si Tala mi-am propus ca pana face Andi 1 an sa revin la greutatea initiala, chiar si mai putin. Sper sa-mi si iasa....

O sa intru mai tarziu de la pc sa fac capitol nou :)

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania82 spune:

LA MULTI ANI de 1 iunie strengareilor si tuturor copiilor!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mart_apr2012 spune:

Capitolul 5

Mergi la inceput