Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 4

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magddalena spune:

Dana nu papa 140 ml din biberon papa 90 ml si san m-am uitat si la msj poate am gresit eu oboseala nu?
mersi de raspunsui.eu am lasat-o o zi la san si urla,probabil de foame.M-am muls acum vreo doua luni cand am inceput cu lp si scoteam 60 ml dar eram si mai stresata ca nu imi lua in greutate,acu ca sunt relaxata ca mananca si bibe si creste bine noaptea ma trezesc uda fleasca,deci gandesc ca e mai mult un pic.Ziua suge titi cand vrea muschii ei si mereu ii vine lapte,dar trage de doua ori de sete probabil si gata.In schimb noaptea doarme iipita de mine,nu stiu cum face de ajunge pana la mine ca o pun la un metru distanta suge din 2 in doua ore un pic apoi adoarme la loc.pana dim e asa.

dormitul in brate ....ma bucur ca doarme,cataeodata imi e draga si o las in brate dar daca as isista sa o pun jos ar sta.Ce sa fac daca imi e draga?

va pup fug la plimbare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

eu am zis ca Alexia mananca 140ml.
eu ma plang de ea ca are momente cand nu vrea in brate.. in timp ce alti bebei nu vor jos. of..

Mirela, mami de Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Si noi dormim ziua numai in brate sau pe picioare. La fel ca la Cristina, carne de om sa simta ca daca nu in max 30 min e treaz. Noaptea nu avem probleme, vad ca si-a facut programul si in intervalul 9 - 7 se trezeste o singura data, la 1.30-2.


Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Monna ma bucur ca s-a reglat si la voi programul, asa auzisem si eu ca de pe la 3 luni deja este ok, acum nu toti copiii sunt la fel, la noi deja de la 3 saptamani dormea mult noaptea si se trezea doar o data.

Ronina, Mirela probabil o sa credeti ca sunt vreo mama nebuna dar eu am calcat hainutele doar inainte sa se nasca. Eu credeam ca bebelusii nu au cum sa murdareasca hainutele dar cand am vz cum varsa laptic si oricat incerci sa fii pe faza face varza hainutele nici prin cap nu mi-a mai trecut sa le calc, nu aveam cand. Eu nici etichetele nu le-am taiat si nici detergent special pt copii nu folosesc. Pana acum nu am avut nici o problema. Sngura chestie pe care o respect ii spal hainutele separat de ale noastre.

Karina fetita noastra draga 07.04.2012


http://www.youtube.com/watch?v=o2qgqdGqkBs&feature=related

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sovietica spune:

Dara, n-am apucat sa vorbesc cu vara-mea in amanunt, ramasese ca depanam la botez, dar nu am reusit. Am ramas doar cu sfatul de a citi cartea, macar capitolul pt varsta noastra (n-am facut-o inca) si sa incep prin a scoate sanul din gura pana sa adoarma. a, si zgomot de fond mi-a recomandat.

pfai, iar bazaie iustin. precum ziceam, inca nu prea functioneaza asta cu culcatul fara san. tare greu uneori sa culc 3 prunci singura! ailalti se hahaie in camera lor, si i urla. nu pot sta in nici o camera mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lady_X spune:

Eu nu stiu exact cat ar trebui sa mai manance acum un bebe la o masa, dar al meu are tot aprox 7 mese, la unele mananca mai putin, gen 110-130, la multe 150, si a avut cateva de 180-200ml. Acum are 5 kg, sunt si eu multumita ca a recuperat bine, a pus 2 kg in 6 sapt, de cand am iesit din spital. De acum ar trebui sa-si tempereze cresterea, nu? Eu tot astept sa-si mai mareasca intervalul de 3 ore dintre mesele de peste zi, dar nici vorba. La 3 ore fix e treaz din nou. 3 ore de cand a inceput masa anterioara, zici ca are ceas in fund.


Eu am calcat hainutele doar de noi, acum nu le mai calc ca nu mai apuc. Ii spal hainele separat si cu detergent special inca. Probabil dupa ce termin asta ce e cumparat, incerc cu detergent normal.

O sa facem si noi maine vaccinul, Infarix, nici nu stiu dc e bine sau nu ca l-am ales pe asta. Imi e teama si de reactia bebelui si de efectele adverse, asa nu i-as face nici un vaccin.. Dar dupa mi-ar fi teama ca l-am lasat nevaccinat

De cateva zile e mai agitat bebele, tot maraie, plange dupa ce a mancat si ii dau biberon , se linisteste, apoi lasa biberonul, apoi iara plange. Probabil burtica il doare. Intreb maine si pediatra.

Azi am mai citit de reflexele nou nascutilor. N-am stiut ca speriatul ala simpatic, de intinde manutele, e un reflex. Deci o sa treaca curand reactia asta.. Pacat, mie imi e asa drag cand face din manute asa.

Eu fac parte din categoria cu bebei care nu se linistesc in brate. Cand e suparat si il doare burtica, nici nu stiu ce sa ii fac sa-l linistesc. Poate macar dc ar suge de la san, s-ar fi linistit asa, dar cum el nu vrea sa suga

Mami de Adrian, 31.03.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Sovi, chiar nu stiu cum te descurci cu toti 3, vorba ta. Da, la noi dormim noaptea cu zgomot de aspirator la un laptop mic imprumutat de taica-miu. Asa nu aud toate sunetele si ea adoarme la loc daca se trezeste. Mai dormim si cu muzica interfonului, aia nu s-a mai oprit de o luna. Adica zgomot de fond la greu.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Lady la multe lunite lui Adrian!

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sovietica spune:

i-am dovedit.
Dara, toate zgomotele astea stau si pe creierii tai?? eu n-as putea, sau poate nu-s suficient de disperata :)
adevarul e ca mi-e greu doar de la ora 5 incolo, cand Iustin considera ca tre sa faca kk si nu poate. ma termina psihic cat se screme, se zvarcoleste, bicicleste smucit si se enerveaza. saracu, bine ca nu urla.

Lady-x, nici suzi nu merge? sau cei 5"s" din happyest baby http://www.youtube.com/watch?v=ddRkI5wVIqQ ?

Kovacsc, daca tu esti mama nebuna, eu ce-s ca nici n-am calcat, nici separat nu spal :))
a, totusi mai rup cate o eticheta daca mi se pare ca e zgariecioasa.


Cu dormitul in brate, atata timp cat si voua va face placere si aveti timp, win-win situation! eu nu imi permit luxul, si sincer nu-s genul sa stau cbiar toata ziua lipita de cineva din pacate (da parol ca il iubesc)
de asta din ziua unu am avut grija ca somnul sa fie in locusorul lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Sovi aoleu atat ti-ar trebui sa il ti toata ziua in brate pe Iustin cu inca doi copii. Eu nu ma stresez prea mult, DEOCAMDATA, pana acum mi-a placut tare mult sa o tin sa o simt la pieptul meu, o iubesc atat de mult si atat am asteptat-o ca simt ca inca nu m-am saturat, nu cred ca se va intampla vreodata....
mai vin mama, soacra si ma ajuta, sa stea cu ea si seara vine sotul meu, asa ca pana acum ne descurcam. Mai am si cate o zi nasoala cum a fost alaltaieri ca ma doare de la inceputul saptamanii piciorul asa tare ca merg schioapa si imi era tare greu cu ea si intr o zi am stat numai in pat ma dureau toate cele si eram plictisita si obosita si mai aveam un pic si plangeam, asteptam disperata sa ajunga sotul acasa, apoi am facut o baie a venti si sora mea pe la mine si brusc am avut o cu totul alta stare de spirit.

Karina fetita noastra draga 07.04.2012


http://www.youtube.com/watch?v=o2qgqdGqkBs&feature=related

Mergi la inceput