Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 4

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruxandra2011 spune:

Acum vad si eu ca nu mi-am schimbat semantura ..la mesajul anterior apare ca sunt gravida 37+....nu apucasem sa schimb nici in ziua cand l-am nascut pe Victor la fix 38 de saptamani..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Ruxandra, eu nu i-as mai da completare. Incearca o saptamana sa nu-i dai deloc... stii ca sanul in teorie produce cat ii ceri, deci se poate regla asa.
De intalnire, si eu sunt fan.. poate reusim intr-unul din we viitoare, cand o fi frumos. Ar fi super sa ne putem vedea macar majoritatea care suntem din Buc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magddalena spune:

buna dragele mele,

nu am avut net vreo 10 zile ca am schimbat operatorul si a durat o gramada.

am citit cam tot cap coada,multe discutii nu am retinut mare lucru,ma bucur ca sunteti bn si voi si bebelusii.La multe lunite celor care si-au sarbatorit lunitele la cat mai multe inainte tot asa de frumosi si sanatosi.

eu scriu cu Maya in brate,cateodata doarme asa ziua,o mai pacalesc cateodata si o pun in pat,azi nu am pacalit-o asa ca tin 7 kg aproape in brate de vreo ora.In patut am incercat sa o punem noaptea dar nu vrea face ochi cat cepele.

vreau sa va intreb,cred ca am mai intrebat odata,cati ml de lapte mananca puii vostri?eu ii dau mereu san si apoi lp 90 ml,a renuntat la o masa,cea de noapte,in cre papa numai san,dar dimineata la 5-6 incepe sa maraie si ii dau completare.Are deci 5 mese de 90 ml plus sanulmeu din care nu stiu cat mananca..e ok?
si inca o intrebare,dupa controlul la ginecolog de 6 saptamani,care s-au facut 8,doctorul mi-a prescris CEZZARETTE de luat in fiecare zi fara intrerupere pana cand termin alaptatul,voua ce v-a dat?mie nu prea imi place ideea de luat pilule inca mai studiez daca continuu sau nu.

ce am retinut ff bn e ca nu sunt singura care l-ar da cu capul d pereti pe sot cateodat(din pacate)..nu mai zic ca iau pastile de vreo saptamana dar inca sexul e subiect tabu pt mine,parca mie frica,dar cred ca inca nu ma pot accepta cum sunt cu 10 kg in plus,chiar daca sotului ii plac mai mult asa,nu ma plac eu

asta e avem rabdare(sotul nu eu)


ce bine e cu net,parca am fost rupta de lume

multi pupici

sanatate multa la toti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

Mada, Alexia mananca bibe exclusiv - 140ml. are momente cand mai cere 30ml, dar rar. mananca cam la 3 ore. noaptea are pauze de 6-7 ore.
dar ea are 5kg cred. e micuta. am adus-o din spital cu 3020g.

Mirela, mami de Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Magdalena ce ma bucur ca ai mai scris!
Eu stiu de la consilier in alaptare ca bebele papa greutatealui/6 in 24h.
Sper sa nu vorbesc prostii, asa ca nu te lua numai dupa mine, dar mie mi se pare ca papa mult. Gaza are 6 kg (10sapt) si niciodata (nici macar in puseu) nu a papat mai mult de 110ml din bibe (lapte matern). Din san, evident nu stiu cat ia dar nu sta neam mai mult de max 15min.
Ai incercat sa-i dai numai san in 24h? Sa vezi ce se intampla? Poate te descurci asa, fara lp. Ca ma gandesc ca daca fata stie ca dupa san urmeaza 140ml de lp, poate nu mai e asa harnicuta la san si in total o lua numa' din bibe.. dar daca stie ca sanul e si felul 1, si desert, poate ia numai asa si ia cat sa se sature ea.
Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

mda, hai ca-s idioata.. am facut un calcul si e complet aiurea ce am scris.. daca Maya are 7kg, tre' sa pape cam 230 ml la masa, daca zici ca are 5 mese in 24h.. daca 140 ia din bibe inseamna ca de la tine ar suge 90ml... ai incercat sa te mulgi sa vezi daca scoti 90ml cat ar fi masa ei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sovietica spune:

Magdalena, cum s-a zis, nu e batut in cuie cantitatea, mai ales la LM, dar citisem totusi orientativ, 120 ml/kil corp in 24h. eu am cantarit pampersii de curiozitate din 24 h si contineau 680 gr substanta uda (:D)
Cu pastilele, ca orice AC, mereu va fi controversat. Eu n-as lua, dar si daca m-as trezi cu o noua sarcina
De ce dormiti atat de mult in brate? sufera tare de colici? ca daca nu, poate studiezi cartea aia "no cry sleep" -vara-mea mi-a recomandat-o si pt varsta asta, ea a patimit cu fii-su aproape un an de ne-somn, si dupa ce a invatat niste chestii, e convinsa ca daca le stia cat mai dintimp, salva multe ore de somn. Eu am inceput deja sa tatonez, dar mai avem pana sa iiscot din cap convingerea ca numai la san se adoarme :).

Ruxandra, si eu as incerca in locul tau numai cu LM o vreme. Cu cantarul aproape eventual :)

Dara, la device-ul ala, zic si eu ca Dana, in banii aia, fac eu si ca masina, si ca trenul :))
noua cel mai mult ne plac valurile http://www.babysleepsite.com/free-white-noise-mp3s-download/

Citat:
citat din mesajul lui Tala


Eu stiu ca pampersul trebuie schimbat (ca si marime) cand lasa urma de strans pe piciorus (si iese pipi sau kk des in afara lui)
tablouri pentru copii


asa stiu si eu, nu prea m-am luat dupa kile neaparat. unii copii sunt mai bulanosi ca altii.

Cu deochiul, gandesc ca, cu cat credem mai mult in el, sau dc ne gandim cu teama de el, cu atat creem bresa sa se intample. pe rezonanta, ca totul in viata, ca sa zic una din putz :))


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Noi la sunete ne trebuie ceva puternic, sa ne "creiereasca" bine de tot, am 2 sunete lungi de aspirator daca vrea cineva (60 min si 74 min), ca n-apuc sa le urc. Fac transfer pe mess si le urcati voi in docs.
Miruna papa cam 550-600 ml pe zi...uneori poate ajunge la 700.

LE:
Sovi, pls, eu nu mai apuc sa citesc, ia idee ce-ar fi vrut sora ta sa stie dinainte cu 'no cry sleep solution' ? Pe forum mai intru in viteza asa cand caut un termen, dar carte no way sa mai apuc sa citesc, din cauza muncii. Asa ca orice sfaturi sunt binevenite, sarumana.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Sovi mor de curiozitate sa imi explice si mie vreo carte de ce fetita mea draga nu doarme ziua decat in brate la mine, sau la cine o fi, carne de om sa simta sub ea, daca o pun jos in cel mai fericit caz se trezeste dupa o jumatate de ora. Seara cand o culc nu am nici o problema, nu s-a trezit niciodata imediata dupa ce am culcat-o, cam de vreo luna adoarme intre 10:30 si 12 si doarme cel putin 5 ore, cel mai mult a fost aseara, 9 ore. Sambata trecuta a dormit aproape 4 ore ziua dar nu eram acasa ci la socrii deci aveam 3 ajutoare in caz ca era nevoie sa o tinem in brate. Cand sunt acasa singura nu vrea si pace.
Oricum eu vad partea buna a lucrurilor si ma bucur ca doarme noapte, este cel mai important, pentru ca suntem odihniti amandoi iar ziua ma pot ajuta bunicile ei.

Karina fetita noastra draga 07.04.2012


http://www.youtube.com/watch?v=o2qgqdGqkBs&feature=related

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra2011 spune:

Dana, Sovi, vreau si eu sa-i dau doar LM insa l-am cantarit acum o ora si nu a mai luat nimic in greutate in ultima saptamana, interval ce coincide cu refuzul laptelui praf. Am cantarit si scutecele.. cantitatea de urina in 24 ore a iesit 450g...mi se pare cam putin tinand cont ca are peste 7kg..pe mine asta ma ingrijoreaza ...oricum sunt pro alimentatie naturala si m-as bucura sa continuam asa insa doar cu conditia sa evolueze el normal...sa nu inceapa sa scada in greutate.
Azi am avut o zi aiurea....bebelu' are limba alba..cred ca e candida, iar mie mi s-a infundat vreun canal la sanul stang ..ca simt ca o galma dureroasa la palpare...am masat inclusiv cand l-am alaptat dar nu a trecut...
Si colac peste pupaza acum l-a apucat sughitul....va ..revin mai tarziu si poate mai apuc sa scriu.


Mergi la inceput