Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 (12)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

ROX sper sa se faca bine fetita ta cat mai repede....
MAMI DE 2 felicitari pt cele 15 saptamani!!fara probleme sa mergi pana la capat.
si mie imi place la nebunie sa le numar, sa vad ca a mai trecut una cu bine...
mi-am copiat rugaciunea inainte de nastere in jurnalul de sarcina-la nastere...mi-a placut mult.
ei, acum chiar plec....numai bine la toate burticile.

embarazada de 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Citat:
citat din mesajul lui sunshine_rox

neata fetelor; am nevoie de perfuzie cu cafea sau energizante ca sunt rupta; deja e a doua noapte cand nu dorm ca fii-mea are febra in continuu care nu scade cu nurofen/panadol si supozitor nu pot sa ii pun ca e stricata rau la stomacel; partea nasoala e ca pana luni nu cred ca imi iese analiza la kk si prin urmare nu stiu de la ce e si nu pot sa ii dau nimic afara de antitermic; sunt varzaaaaaa

mamica fericita de puiut alexandra

cum a ajuns o minune mica in viata mea
14+


Buna dimineata la toata lumea!

Rox, eu folosesc cu succes cartoful ras pus pe piept. Eu cu asta ii tratez si pe ei si pe mine. E bun si pentru febra si pentru dureri in gat. Apoi am mai folosit ceapa tocata pusa in sosete, a mers si asta.

Daca nu merge nimic, impachetarile dau mereu rezultat. Eu le pun comprese pe frunte si pe burtica si pe picioare ii ud cu apa, repet procedura la cateva minute, pana scade febra.

Pentru diaree cred ca stii: orez, morcov fiert, ceai de menta, enterolactis, covrigei, saruri de rehidratare etc
Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada81lina spune:

Citat:
citat din mesajul lui NovDec2012

Citat:
citat din mesajul lui mada81lina

Multumim pt capitolul nou
Daca bebe ramane fetita si la eco din 31 mai, atunci notati-ma va rog cu numele minunii: Clara Maria



Notat

Daca e baiat, ce nume punem?


Iti spun dupa eco din 31 mai, daca e cazul. Noi speram sa ramana Clara Maria
Multumesc ca m-ai notat

Gena PAI 1 homozigot 4G/4G + MTHFR C677T heterozigot + MTHFR A1298C heterozigot

Tratament: Clexane 0.4, Femibion 2, acid folic, Magnerot, Euthyrox 12.5mg

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Fetelor e asa de urat afara,ploua si nu am chef de nimic,trebuie sa ma mobilizez sa fac curatenie.

Bioana si mie mi se face foame peste noapte insa pentru nimic in lume nu ma trezesc sa mananc,si dimineata cum ma trezesc trebuie sa pap.Sunt mai lenesa de cand cu burtica si nu ma trezesc decat sa merg la baie.Felicitari pentru masuratori

Sunshine nu stiu ce sfat sa iti dau,eu cand am febra pun spirt sau otet in ciorapi si dorm cu ei.

Tnicoleta eu cand am mers la analize am facut foamea,ca e distanta pana la Bucuresti si cand ajungeam la analize ajungeam ca o leguma.Eu stiu ca nu trebuie sa mananci,cand am fost la endocrinolog m-a intrebat daca am mancat sa stie daca dau sange in ziua aia.

Mami si Bubu felicitari pentru 15 saptamani

Madalina frumos nume,eu pentru fetita nu am nume,desi cred ca fetita este sper, sa nu ma insel.Pentru baiat am 2 Denis Stefan.



11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luiza1318 spune:

Neata burticoase frumoase!

tnicoleta eu nu am manncat nimik cand mi s-a recolatat sange pentru dublu test.

Sunshine eu pentru bebe mai folosesec otet la picioruse si pe burtica, sau in cel mai rau caz impachetari, iti doresc multa sanatate si insanatosire grabnica!

Bioana felicitari pentru masuratori! Sa sti ca si eu uneori ma trezesc noaptea infometata

menics felicitari!






iza 14+ mamica fericita de Andrei 4 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

Citat:
citat din mesajul lui sunshine_rox

neata fetelor; am nevoie de perfuzie cu cafea sau energizante ca sunt rupta; deja e a doua noapte cand nu dorm ca fii-mea are febra in continuu care nu scade cu nurofen/panadol si supozitor nu pot sa ii pun ca e stricata rau la stomacel; partea nasoala e ca pana luni nu cred ca imi iese analiza la kk si prin urmare nu stiu de la ce e si nu pot sa ii dau nimic afara de antitermic; sunt varzaaaaaa

mamica fericita de puiut alexandra

cum a ajuns o minune mica in viata mea
14+

multa sanatate..e probabil o enteroviroza..vezi ca de la panadl e f f proabil sa faca diaree, am patit cu misso si am auzit si la altii...pana iese analiza , da-i manacre de regim si f f f important :hidrateaz-o f f bine...f putin lichid la fiecare 15 minute..si sarui de rehidratare si neaprat probitic..

<hr noshade size="1" />
alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)
si de printesa razboinica Maysaa(30.10.2010)
si 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns menics spune:

buna dimineata!
si la noi toarna cu galeata, iar eu abia ma adun .. si oricum mai am un pic si plec acasa...
nici eu nu am mancat inainte de analize la sange... si da si la DT si la TT am mers cu echografia.. ma rog fisa aia completata .. de fapt pe mine m-au atentionat toti ca trebuie sa o am la mine...
fetelor si voi aveti noapteadar mai ales la trezire dureri de ??
si eu azinoapte m-am cam chinuit cu somnul... nu-mi gaseam locul deloc...
hmm si eu ma uit la saptamani.. si-mi amintesc cum era la 8,9 10 saptamani, pana la 12 la morfofetala... cum numaram fiecare zi si-i multumeam lui Dzeu ca suntem bine ... ii multumesc si acum in fiecare zi.
eu tot astept sa-l simt pe Alex sa miste .. si nimic... ieri era intors cu fundul in sus.. deci se misca el acolo dar mama-sa cam nesimtitoare

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aqua80 spune:

sunshine: ce varsta are fetita ta? eu am patit-o cu baietelul meu in concediul anul trecut de la ultima masa mancata la mare.dai ca antitermic daca nu scade temperatura si sa nu ajungeti la convulsii, supozitor novocalmin ( chiar daca este recomandat peste varsta de 2 ani) la 12 ore si alternativ din 4 in 4 ore nurofen si panadol.asa ne-a recomandat pediatra. pe langa faptul ca-i deranjata la burtica sa stii ca atat temp cat si antitermicele mentin starea de deranj. banana cu branzica calcica, mere coapte cu branza, mucilagiu de orez in care ii faci laptele praf(daca m-ai bea lapte praf), ciorbite sau supite doar de perisoare ( de pui, vita), carnita fripta sau fiarta, fara cartofi, ardei, dovlecei...pt ca fermenteaza, ceai de menta neindulcit.si baietelul meu a fost suspect de enterocolita dar analiza la caca a iesit bine si nu avea nici paraziti.aaa, era sa uit de pliculetele cu probiotice sau probioticele picaturi.
sanatate multa si sa auzim numai de bine.



mamicade alexandru(10.06.2012)+13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

lapte fara lactoza

<hr noshade size="1" />
alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)
si de printesa razboinica Maysaa(30.10.2010)
si 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine_rox spune:

la noi aseara nici macar impachetarile nu au dat rezultat; au scazut pe moment vreo juma de grad dupa o ora jumate de impachetari si apoi a crescut la loc asa ca in ultima instanta i-am dar vreo 6 picaturi de fiola de algocalmin si i-a scazut pana dimineata, ca am tot controlat-o toata noaptea pe capsor si pe burtica; novocalmin supozitor nu am cum sa ii pun ca il scoate cu kk afara in maxim 5 minute si i-l pun degeaba; de papa oricum acu mananca de regim decat laptele praf nu vrea sa il pape din ala fara lactoza deloc zici ca-i otrava asa face; mai nou nu mai vrea sa imi ia nici nurofen nici panadol deloc asa ca imi raman doar variantele cu otet la picioruse si frectie i-am mai facut un pic pe manute si pe picioare si comprese cu apa la temperatura camerei pe frunte; dr mea mi-a zis ca dc nu functioneaza nimic sa ii mai dau ot la fel cand vad ca e mare febra cateva picaturi de algocalmin iar, ca si dc ma duc la spital tot aia le da; i-am facut analizele la kk azi nu are nici un balaur si nici rotavirus nu e; doar ca ii ies 4 masele odata; asa mi-a facut in ianuarie cand i-a iesit primul incisiv de sus, varsaturi, diaree, febra 39 si dupa ce i-a spart nu mai avea fii-mea nimic, deci presupun ca si acu tot de la dinti e problema ca analizele i-au iesit bine; astept sa sprga si ma inarmez cu rabdare si cu cafea, chiar dc nu e voie, dar e a doua noapte nedormita asa ca......

mamica fericita de puiut alexandra

cum a ajuns o minune mica in viata mea
14+

Mergi la inceput