Strugurasi de Sept-Oct 2011 *59*

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Buna dimineata si o saptamana cat mai buna!

Care cine ce pofteste, ia veniti la o cafea, limonada sau ceai cald de fructe

May, eu am patit asa, doar ca la perioada mai scurta, adica la vreo 2saptamani dupa ce am terminat cu alaptarea. Ca sa fiu sigura ca nu mi-au ramas ceva noduli m-am dus la o ecografie la sani. Era totul in grafic, ca sa o citez pe dr ecograf.

Tare urat e iar in Bucuresti. Ploua. Asa m-am saturat de vremea asta...

O zi buna in continuare sa aveti!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

May - Eu am avut si mastita si canale infundate in timpul alaptarii. Se rezolva cu comprese cu argila tinute cate 3 ore de cateva ori pe zi. Daca nu ai timp, poti sa tii noaptea si sa le schimbi o data in cursul noptii. Am auzit ca si cu varza s-ar rezolva dar eu nu suportam sa ma apese nervurile de varza pe sani cand deja ma dureau. Argila se facea o pasta moale.
Cora - Eu am mai luat de la Napati (napati.ro) niste biscuiti din grau spelta, fara sare, zahar sau altceva (contineau doar faina integrala de grau spelta bio si apa). Pe aia ii rasneste mama cu rasnita ei de cafea si ii adaug in marul lui Daniel. Si plafarul mai are niste chestii bio. Si Mega Image mai au produse bio.

As vrea sa deschid un subiect controversat: probioticele. Cine are incredere in ele? Majoritatea tipurilor de lapte praf au adaugate probiotice. Eu ii dau si san si lapte praf lui Daniel (as vrea sa-l intarc dar nu se lasa). Daniel se strica f rau la burta de la lapte praf cu probiotice sau chiar cereale cu probiotice. Credeti ca sunt intr-adevar bacterii naturale care ar trebui sa se gaseasca in tractul digestiv al bebelusilor sau mai bine nu ne jucam cu ele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simmo spune:

neata!

lena, mersi pt raspuns (carnita si constipatia) - o sa incerc si varianta data de tine, dar peste un timp; il las fara carnita o vreme, prea i-a creat necazuri...

Citat:
citat din mesajul lui May3

eu sunt cam ingrijorata.
am verificat iar daca mai curge lapte. si inca imi curge. am o luna jumate de cand n-am mai pus pompa sau pe Beatrice la san.... daca palpez sanii se simt niste chestii tari din loc in loc, dar trebuie sa presez bine.
o sa-mi fac o programare la dr de fam, am intrebt-o si pe Ionela pe facebook acum. are cineva idee ce poate fi? :(


...........................................
mamica de www.youtube.com/BeatriceAna2011" target="_blank">Beatrice-Ana - 26.09.2011
..........................................
zebraroz.ro


eu am patit asa dupa intarcarea lui marcu; doar la un san ramasesera ca niste noduli; mi-a dat tratament dr. ginec. si au trecut imediat; mi-a zis ca nu s-a absorbit lapticul bine; la madalina m-am masat usor cateva zile la rand (o sapt sau chiar mai mult), dupa intarcare si n-a mai ramas nimic pe-acolo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Neata!!

Kora multumim de cafeluta !

Mihaela May nu mai alapteaza de mai bine de o luna,oare mai este posibil sa faca mastita acum?

May eu am mai vazut mamici care si la 7-8 luni dupa intarcare tot mai avea picaturi de lapte,si uneori gaseau lapte in sutien, deci le mai curgea si asa,fara sa apese pe sfarc.

La noi .... la fel ca la Bucuresti! Ploua...ploua....ploua.... bani nu am sa numar , sotul e la scarbici,deci nu am cu cine exersa facutul copiilor... ma duc sa ma joc cu copiii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Lali - Eu nu ziceam ca May are mastita. Am zis ca eu am avut. Cel mai probabil are canale infundate cu lapte. Argila e buna ca trage laptele, ca e infectat sau nu (adica e mastita sau nu), nu prea conteaza. E buna la foarte multe chestii. Eu am avut puroi in deget, mult de tot, de la un ac de cactus pe care nu am reusit sa-l scot. Si s-a rezolvat cu argila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_i

Lali - Eu nu ziceam ca May are mastita. Am zis ca eu am avut. Cel mai probabil are canale infundate cu lapte. Argila e buna ca trage laptele, ca e infectat sau nu (adica e mastita sau nu), nu prea conteaza. E buna la foarte multe chestii. Eu am avut puroi in deget, mult de tot, de la un ac de cactus pe care nu am reusit sa-l scos. Si s-a rezolvat cu argila.


Era o intrebare , ma intrebam daca se mai poate face si daca nu ai alaptat aproape doua luni.

Foarte tare ca mai aflam si de astea. Eu despre argila nu stiu mare lucru.

Fug,striga fi-miu din camera cealalta " buba putza"...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali_mete

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_i

Lali - Eu nu ziceam ca May are mastita. Am zis ca eu am avut. Cel mai probabil are canale infundate cu lapte. Argila e buna ca trage laptele, ca e infectat sau nu (adica e mastita sau nu), nu prea conteaza. E buna la foarte multe chestii. Eu am avut puroi in deget, mult de tot, de la un ac de cactus pe care nu am reusit sa-l scos. Si s-a rezolvat cu argila.


Era o intrebare , ma intrebam daca se mai poate face si daca nu ai alaptat aproape doua luni.

Cauta pe net despre proprietatile argilei. Merita!

Foarte tare ca mai aflam si de astea. Eu despre argila nu stiu mare lucru.

Fug,striga fi-miu din camera cealalta " buba putza"...

Lali , mami de Teodora-Ioana(23.08.2011) si Paul-Iulian(01.10.2009)


Cauta pe net despre proprietatile argilei. Merita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Ziua buna fetiliii

Mihaela bine ai venit in casuta noastra care este si ea cam pe duca

Cum ai facut ca Daniel sa accepte biberonul?Noi nu vrem sub nicio forma.Nici cu apa nici cu LM.

Lena, eu las televizorul dar sa nu crezi ca fie-mea se uita la el.Mai mult eu ma uit Ea mai arunca cate o privire cand sunt reclame.
Stam in scaun in picioare si papam.


Mai eu zic ca sunt canale infundate.Ai luat pastile de oprire a lactatiei?As manca-o pe Bia.


Despre noi ce sa va zic...stam numai in picioare, zicem tata, aba, baba, papa,a, ab si atat, mancam tot intr-o ora mesele, si mi-a cazut iarasi din pat.Ea dormea in patul care este lipit de patul nostru(eram la tara) eu lungita langa patulul ei dormeam dusa ca fata s-a trezit a sarit perste mine si s-a dus la marginea patului si tup jos.A inceput sa urle, eu am crezut ca s-a lovit cu capul de patut(la tara avem de lemn) dar ea era pe jos.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Fetelor, de Sei mai stiti ceva? Ca nu am mai vazut de cateva zile nici un mesaj de la ea.

Noi tot in casa, ne plimbam cu o masinuta din aia de o impinge si e foaaarte incantat. Chiuie de bucurie Acum e la masa cu o cutie in care am pus mai multe obiecte si le scoate, le studiaza si apoi le da pe jos a, pe unele le molfaie un pic si apoi le da pe jos

Azi in meniu la pranz: quinoa cu brocolli si curcan. Yammi!

Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Racheel, imi pare rau de Anastasia ca a cazut din pat. Sper ca mai mult a fost sperietura decat lovitura. O Dimitris sa-i treaca

Mergi la inceput