Strugurasi de Sept-Oct 2011 *59*

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alex2011 spune:

Salutare si de la noi!
Ieri m-am cam intristat, ca mi-a facut o mamica obs ca nu e bine sa las copilul sa nu manance carne. Chestia e ca am incercat cu trei tipuri diferite de carne, iar dermatita s-accentuat rau de fiecare data... Am cam bagat-o pe maneca. Simt ca n-am progresat foarte mult cu diversificarea. Singurul pas major: mananca iaurt in fiecare dimineata, cam 130-150 gr. In rest, o masa de fructe si una de legume, mai chinuita, cum ziceti si voi. Legumele nu sunt o incantare. I-au placut foarte, foarte mult rosii si cartof dulce pe gratar. N-am vazut-o in viata mea tipand dupa mancare, dar de data aia da

In rest, n-o mai pot dezlipi noaptea de la san. E ptr ca nu-i ajunge mancarea? Imi pun plasture, ce mai! Am bataturi Ziua adoarme doar la san sau data de sotz in leagan. Voi cum faceti seara? Problema e ca adorm si eu cu ea si sunt in urma de tot cu toate planurile mele existentiale.

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Buna dimineata!

Alex mamica respectiva ar trebui sa primeasca una simbolica peste ceafa! Daca ii face rau copilului ,de ce sa ii dai? Si ea,mamica aia,nu stie ca absolut orice din alimentatie poate fi inlocuit? Sunt oameni vegetarieni de zeci de ani si sunt foarte sanatosi (de ex Anca Turcasiu) . Imi e ciuda la propriu cand vad oameni inchistati si blocati pe " ooo.dar asa se face! Eu asa am pomenit ,asa fac,asa sa faci si tu ca altfel e bai!"

May ma bucur pentru tine ca a iesit testul negativ,sa iasa pozitiv la timpul potrivit ! Felicitari si pentru masina ! Eu ma uit la Bea pe you tube si nu imi vine sa cred cate face la 8 luni! Nu imi vine sa cred adica sunt uimita si incantata,nu ca pare fals. imi e draga tare !

Mihaela_i bun venit intre noi !
Iaurtiera este ceva de genul asta : www.talksmart.ro/img/produse/10758/aparat-de-facut-iaurt-clatronic-jm3344.jpg" border="0">


Si eu fierb 1200 ml lapte, il las sa se mai raceasca, pun 200 ml iaurt gata facut,amestec, umplu cele 7 borcanele de 200 ml, le pun in iaurtiera,pun capacul,bag in priza,aprind butonasul, nu misc iaurtiera 6 ore ,si voila,am iaurt !

Nu mai stiu cine ma intreba de iaurtul de capra. Am facut si din lapte de capra zilele trecute,si ia iesit bun.Sot nu a sesizat diferenta! Copiii au papat si ei bine,mai ramane sa mananc si eu. Eu nu ma impac decat cu branza de capra,laptele si iaurtul mi se pare ca @miros@!
Smantana habar nu am daca se face din laptele de capra,dar cred ca ar trebui,ca doar are grasime si asta.

Va pupesc,revin mai spre seara.Cica azi trece soacra pe aici,ca aseara s-a intors cumnatul in tara....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

merci, Lali
e intr-o contnua miscare. acum se roaga taica-su de ea sa stea locului o clipa langa el s-o dragaleasca :))
si bineinteles nimic. e ca un soricel. acum uploadez un nou filmulet pe youtube. e cam mare, o sa ia ceva. daca ai rabdare sa-l vezi, o sa obs un titirez care se invarte non stop prin camera :))
(a se obs fundalul sonor. ta-su e chitit sa o faca rockerita. a invatat-o si sa dea din cap pe muzica.)

jade,mikka, merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Lali Bine v-am gasit. Va citesc de mai demult.
Ce fel de iaurt adaugi? Nu stiu daca ai auzit de chestia asta: http://forum.7p.ro/masina-de-facut-iaurt.aspx?g=posts&t=11469 Vezi ca e un post mai lung mai jos al lui dianachocolate. Eu cred ca totusi e mai sigur sa incerci sa faci chefir cu ciuperca decat sa iei iaurt din comert ca sa faci iaurt de casa cu bacterii de iaurt din comert. Evident, e doar o parere personala.
Lena Dar sa-i faci pofta ai incercat? Sa faci o portie mai mare de aliment pe care vrei sa i-l dai si sa mananci in fata ei. Apoi cand manifesta interes sa-i dai si ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

Iris ai PM.

Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2011 spune:

Lali, multumesc de incurajari!
Vorba sotzului, daca n-are dinti inseamna ca nu tre sa manance carne. Fier sa ia de la mami, din lapte. Un pic din hrisca, un pic din galbenus... Poate gasesc varza de Bruxelles, ca spanacul e contestat,

May, Bea e foarte tare: voinica, sprintara, sa va traiasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Ziua buna, fetelor!

Noi am fost azi din nou la inot cu cei mici. De fapt, mai mult balaceala a fost ptr ei

Nanna, eu am comandat de la ferma caprina de vreo 2 ori si baietilor mei (mici si mari) au consumat cu placere produsele cumparate sper sa va placa si voua spor la cautari de apartamente! sa fie cu noroc

Innutsa, la Iannis problema mare e cu inaltimea, ca la greutate e ok - adica proportional cu inaltimea, nu e nici gras nici slab. La el problema a inceput de la 6luni jumate cand a fost racit - nu o raceala grava, dar destul cat sa-l dea peste cap. Timp de aproape 4 luni nu a luat nici macar juma de cm in lungime. Si de atunci nici ca a mai recuperat.

Jade, referitor la slabit eu sunt fan-Montignac ca nu tb sa ma infometez, ci dimpotriva, dar nu prea reusesc sa si mananc asa cum tb

May, Bea e o scumpa! Si cata energie are si ce dinamica este!Bravo, Bea

Referitor la mancare, eu inca ma minunez cum de e posibil ca, pe cat de mofturos e Ianni la mancare pe atat de mancacios e Dimitris!

Lali


of....am inceput mesajul dim si abia acum reusesc sa-l trimit. sigur mai aveam ceva de scris, dar nu mai tin minte si ma grabesc sa-l trimit pana nu apare iar ceva si nu mai apuc sa dau send.

si noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

a, mi-am adus aminte ce vroiam sa va intreb: ati dat cus-cus bebelusilor pana acum? cica ar fi mai bun decat orezul.....

ma gandesc sa-i alternez retele de quinoa cu cele cu cus-cus, dar nu stiu daca nu e prea devreme.

peste ati introdus careva in alimentatia lui bebe?

ups...Dimtris call!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

intrebare: de pe ce site-uri comandati produse bio? ma intereseaza cele alimentare in special.

stiu ca ati mai scris de site-uri, dar mi-am schimbat laptop-ul si nu mai am link-urile salvate.

va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

Merci Alex, Cora

eu sunt cam ingrijorata.
am verificat iar daca mai curge lapte. si inca imi curge. am o luna jumate de cand n-am mai pus pompa sau pe Beatrice la san.... daca palpez sanii se simt niste chestii tari din loc in loc, dar trebuie sa presez bine.
o sa-mi fac o programare la dr de fam, am intrebt-o si pe Ionela pe facebook acum. are cineva idee ce poate fi? :(


Mergi la inceput