Strugurasi de Sept-Oct 2011 *59*

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

Ma chinuie o durere de masea... Imi vine sa bat pe cineva, asa de aiurea e. Dar inghit si tac, mi-a pus dr tratament la radacina maselei si o sa imi treaca, dupa cateva sedinte, cateva luni mai exact

nanna sigur o sa iti placa laptele de capra. Au lapte degresat sau si integral? Eu am gasit in comert l. de capra de 1.5% si 2.5%, ala mai gras e mai bun

lali sa stapanesti bine iaurtiera. Ai facut cu l.de vaca? Ai idee cum se face iaurtul din l. de capra? Dar smanatana oare iese din el? Te intreb pt ca spuneai ca are sora capra, si poate esti mai la curent decat mine. Sper sa imi gasesc si eu o sursa de l.de capra la tara, ca sa dau copiilor, dar si pt mine, si vreau sa fac si iaurt, si chiar si smantana, daca o iesi.
Despre inaltimea Biei, nu e nici inalta, are 93.5 cm, dar si eu sunt scunda. Imi spunea mama ca si eu eram slaba de mica, cica aveam vreo 8 kg la 1 an!, ar putea sa imi semene mie dp asta dv. Dar am morcovul infipt de cand am citit-o pe Kora. Si dr de fam l-a bagat si mai adanc. Numai alergoloaga zice sa nu imi fac griji, dar crezi ca pot?
Ti-am scris pe mess, nu am mai apucat sa te sun/smsuiesc, pt ca am plecat de la tara si nu mai am retea

de si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns broome spune:



Am scris un mesaj mai de dimineata la mine si l-am pierdut.. pe scurt ce-mi aduc aminte :(

Imi pare rau Lena ca nu a mers nici marul.. fa pauza cateva zile si incearca sa-i dai daca nu ai ceva nou, ceva din ce i-a placut cat de cat.. Noi am inceput la 6 luni si acum la o luna dupa reusim sa mancam cam doua linguri de papa.

Mi-am adus aminte acum ca am citit cum povesteste Mikka cum i-a dat piticei banana, cum am reusit noi la inceput sa acceptam mancarea! I-am dat cu mana direct in gurita.. De cate ori ii duceam lingurita la gura el se intindea cu gura si mainile sa-mi prinda degetele mele sa le bage in gurita. Si mi-a picat fisa atunci sa incerc sa-i dau direct din mana.. si a mers! A papat in prima zi tot ce aveam pregatit in farfurie! A doua zi i-am dat la fel iar a treia zi a papat acceasi mancare cu lingurita! eu fac niste piureuri destul de grosute ca si consistenta, de fapt nu adaug nici un fel de zeama in ele, le las asa cum ies ele.
Dar el e innebunit dupa degetele mele, de cate ori le vede incearca sa le bage in gura si desi evit si incerc sa-l pacalesc sa le bage pe ale lui, nu merge figura!!

Mikka, Klau, las ca slabim si noi incet incet in ritmul nostru... sper

May, cred ca ai niste emotii si un morcov.. sper sa fie asa cum trebuie sa fie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Lena - am si eu o sugestie daca aveti mari probleme cu diversificarea. Daniel a inceput cu cereale cu lapte si apoi dovlecel si alte legume. Fructe mai tarziu. Nu era nici el topit dupa legume, ma chinuiam sa i le dau. Pana am inceput sa ii adaug putin lapte de la mine in mancare. 20 ml faceau minuni. Acum nu mai e cazul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

olla fetele
eu sunt in pana d eidei azi la gatit, habar n-am ce sa mai gatesc, parca s-au epuizat toate mancarurile, as vrea sa fiu si eu ca cei de la masterchef sa stiu sa gatesc fel de fel de care nici nu am auzit

bunica iar e la mine, mami si tati au plecat la bucuresti din nou si..sunt sup pe mine fetelor, pt ca nu prea mai rezist cu nervii, dar nu stiu d ece , si ea e batrana si ma sacaie asa la cap cu niste lucruri marutne, imi zice de un lucru de nu stiu cate ori pe zi si vrea sa le fac atunci cand vrea ea nu cand pot eu, ea nu e rea mititica, dar e batrana na are 84 de ani...si eu m-am facut rea si imi pierd rabdarea uneori si mai tip....

Jade.....io nu ma mai uit in oglinda dezbaracata, fug de mine cnd ma vad, cred ca am vreo..8 10 kile in plus fata de dinainte sa raman gravida...si in fiecare sapt zic gata nu mai manac, dar na....ma apuca foamea pe la 9 10 seara si bag.....reteta cred ca e simpla, doar sa ai vointa, sa mananci paine cat mai putina , o felie la masa , fara prajeli, sosuri dulciuri sucuri carbogazoase, si nimic dupa 7 seara..si 2 l de apa pe zi

nu am chef azi de nimik, asta vreau sa spun,e vremea asa naspa .....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

netza.
clear :D am scapat de data asta

ce ma distrati cand va plangeti de vreme :)
sa veniti sa stati pe aici :))
avem si noi soare de o saptamana. si e prea cald. sauna nene in casa. sunt 25-26 de grade dar umiditatea e mare aici si din cauza asta se face sauna.
pe Bibi o culc in pampersi si atat deja.

ne-am luat masina, azi conducem prima data cu o instructoare pe masina noastra.
pazea ca venim
amandoi cu permise de cand hau dar fara experienta

la multe lunite Beatrice si Antonia ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

neata fetelor

may si pt test si pt masina
LML Bea si Antonia

nanna tu m ai sicanat , a poate nu ti par asa grasa dar nu m ai vazut dezbracata si nici cum aratam inainte de sarcina
pai spune ne si noua cura pe care o tii tu
succes cu apartamentul

inutsa un pupic lui Theo cel umblaret

zubi nici eu nu stiu ce sa mai fac de mancare
s au epuizat toate ideile
acum am supa de rosii si mai tre sa fac ceva la felul doi

noi azi mergem la babyexpo sa luam scaun auto

_


de T 8+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Hello, hello!

Inutsa - cred ca laptele este integral. Stiu ca cel gras este mai bun si indicat copiilor. Sper si eu sa imi placa, nu am baut/mancat lapte si iaurt de capra pana acum. Nu stiu daca sa ii dau si lui Inez...parca nu prea imi vine, nu stiu de ce
Eu zic sa nu iti faci griji cu greutatea/inaltimea fetei, cu atat mai mult cu cat si tu esti slabuta. Si fata mea cea mare e slabuta ( are la 8 ani jumate 24kg), dar dupa ce am vazut fetite grasune de varsta ei, ma bucur ca este asa

Lali - multumim de pontul cu iaurtiera, ma voi duce sa imi iau si eu/.

Jade - mie mi se pare ca esti f bine asa cum esti, insa conteaza mai mult cum te simti tu. Eu nu tin o anumita cura, mananc dimineata ( sau cand apuc) un iaurt cu cereale si la pranz ( pe la 3-4) o salata cu ce am prin casa ( rosii, castraveti, ardei, branza/cascaval). Seara daca mi se face foame mai rod un mar. Eu asa vad ca slabesc si ma simt si bine. Mai sar si eu calul, mai ales in we
Sa stapaniti sanatosi scaunul auto si sa ne spui daca era ceva interesant pe acolo.

Zubi - eu ieri am facut piept de curcan cu legume la cuptor. A iesit delicioooooossss.

Urata vreme. Ai mei dorm si eu ma uit la anunturi cu apartamente de vanzare de mi s-au impeienjenit ochii.

Sa aveti un super we! Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

ca sa va delectati : http://www.simonatache.ro/2012/05/21/ghidul-sotiei-perfecte/.

Nanna eu inca nu am facut comanda caci vineri plecam la Piatra o saptamna si la noi in cartier aduc joia deci nu avem cand sa consumam, si acasa are bunica vaca.Dar mie mi se pareau ok, acum nu stiu cum sunt la gust(mie nu imi plac branzeturile) dar eu lapte sigur comand, e aproape la fel ca laptele de vaca la magazin.

La munte e surprinzator fara ploaie, dar fig, am vazut ca Bucurestiul e sub ape.
Ieri am dormit pt prima data cu Iancu in pat, nu am dormit toata noaptea, oribil.Azi am cerut patut ca sa ne odihnim si noi putin.Deci aruncati cu rosii dar eu una nu sunt pro cosleeping.

Lena despre mancare sfatul meu e sa nu te opresti la o singura data incercat un fruct/leguma.Prima data se stramba la orice.Alege ceva cu ce vrei sa incepi si persevereaza cu el, azi o lingura, maine la fel, apoi dupa cateva zile poate o sa vrea doua si tot asa, sa stii ca nu o sa vezi nici un copil care sa manance cu placere la inceputul diversificarii de parca a descoperit America.Asa facea si Iancu si eu nu prea sunt o persoana rabdatoare si ma gandeam cu groaza ca ce ma fac eu daca stau ore sa manance, si acum mananca cate 300g in 15 min max(bine stiu sigur ca el e o mare exceptie, si totusi nu se ingrasa, ff ciudat).
Ideea e sa nu mai schimbi alimentele, incearca doar unul si nu tot le schimba ca o bulversezi.Cel putin asta e parerea mea.
Daca e vreo problema ca nu mananca , nu cred ,ca mananca lapte din cate stiu suficient, are timp sa recupereze cand s-o apuca de mancat.Nu stiu nici un adult oricat de sclifosit o fi la mancare sa traiasca doar cu lapte.

ma duc sa ma joc cu saintbernard-ul de la Hotel, e atat de micut are doar 10 luni si vreo 80kg, practic e pui.Iancu doarme deci eu pot sa ma destrabalez

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Iertati-mi nestiinta: ce e o iaurtiera? Cum arata si cum "functioneaza"? Eu am avut ciuperca de chefir. N-am mai avut timp sa ma ocup de ea asa ca nu mai am dar inca mai are mama congelata, deci practic am acces la ea.
Legat de strambat la mancaruri noi, asa face si Daniel. La prima gura se stramba. Apoi pe a doua o accepta cu indoiala. La a treia deschide gura cand se apropie lingurita. Apoi o asteapta cu gura deschisa. Daca ce gusta e acrisor imi si "comenteaza": rade si strange ochii, apoi ii deschide si rade iar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Salut si de la noi

Mikka, la mine a venit doar leul lester si pupici pt tatici, super faine amandoua.
Restul nu erau pe stoc si dureaza 2-3 sapt sa vina.

Inutsa o sa vreau si eu lighioana, dar mai incolo cand incep sa ii dau Maiei k eu nu sunt iubitoare de lactate :D
Inutsa poate mai cauti un punct de vedere, asa stai si tu linistita.

Lali, se deschide si la noi pe 31 mai Auchan... e fain?

Ieri a papat 3 cirese singura, cat a reusint sa pape din ele :)
Maine incerc cartof dulce.

Mihaela eu la inceput ii puneam doar laptic in piure... o data chiar am incercat piure mult cu ft putine legume, dar tot refuza sa deschida gura. Atunci eram la faza daca ajungea in gura papa, problema era ca nu deschide gurita :D
Acum si scuipa :)))

Nanna, vreau si eu reteta pt piept de curcan la cuptor. K am o bucata care asteapta gatita :)

Anca multu Asa o sa incerc

Rach, vroiam sa iti spun ceva .
Sa ai grija cu mancatul la TV, sa nu devina un obicei prost si sa pape permanent in fata TV-ului. Stii ca problema americanilor obezi este ca mananca in fata tv-ului ft mult.
In plus eu cred ca papa cam mult Nasti, cum spuneai tu.. jum de banana, 3 biscuiti, suc de portocala si 15 cirese. Un medic spunea ca micul dejun tb sa contina un fruct de dimensiunea unei mingi de tenis, sau doua fructe mai mici, de ex 2 prune.
Eu am considerat ca e bine sa iti spun, pentru ca eu mi-as fi dorit sa imi spuna cineva








Mergi la inceput