Strugurasi de Sept-Oct 2011 *59*

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dbunny

may ne lasi cu intriga la gura!!! hai da-ne de veste!

mikka mie mi-ar place enorm inca un pitic in echipa!!dar dpdv financiar, acum nu se poate. Oricum daca mai fac unul, n-o sa las distanta asa mare ca intre Dani si Noa, 4 ani si 1o luni.asa ca daca la anu nu mai fac...il trimit pe paco sa se opereze(pe de alta parte am o probabilitate de 7o% sa se repete diabetul gestational si colestaza de sarcina la fel in sarcini viitoare)

klau se blenduieste bine orezul¿

Dbunny cu Daniel (23.11.2006) si Noa (1.oct.2o11)


Da bunny. Prima oara am incercat orez fiert f bine neblenduit si nu a vrut. Apoi am bagat la blender si a mers de minune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Lena - exista si cereale fara gluten daca asta e cauza pentru care nu vrei sa-i dai. Eu ii dau mai mult fara gluten si o cantitate mica de cereale cu gluten pe zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

salut

mihaela, bine ai venit! si eu sunt tot mihaela

Lena, deci nici mar copt nu a papat? of, mai bine faceti pauza. am decis si eu sa nu ii mai dau decat fructe si cand le mananca pe astea bine, trecem la legume
azi a mancat un sfert de banana, noi mancam intr-un stil aparte, ii iau cate o bucatica de banana cu mana mea si ii bag in gura.daca ii dau ei sa muste, baga bucati prea mari si se ineaca...
marul la cuptor noi il facem intreg si in mijloc pun putina scortisoara sau praf de vanilie bio.

mihaela, cerealele nu sunt bine digerate de sistemul digestiv al bebelusilor acum, de aceea probabil ca Lena nu ii d. nici eu nu ii dau decat dupa ce implineste 9 luni. e drept ca eu am incercat-o cu niste biscuiti din hrisca facuti de mine dar nu a mancat...

lali, nu mai mananci carne deloc? si eu ncerc sa o cam elimin, mi-am propus sa mananc doar de 2-3 ori pe luna carne, de pasare de tara sau peste. Teodora ce mai papa?

maaaay????

bunny

sei si oana ne-au abandonat

klau, broome eu am 14+ si momentan nu incap decat in vreo 5 haine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

fetele care ati cumparat carti de pe elefant.ro, au sosit? ca eu le-am comandat sambata si inca nu au ajuns...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Mihaela, eu nu ii dau ca am citit unele surse care spun ca bebeii nu au enzimele necesare sa proceseze cereale decat cand le apar molarii :D, unele spun k dupa 10-11 luni.
Stiu ca sunt fara si cu gluten.
In plus Maia e destul de grasunica. Oricum daca nu merge deloc diversificarea poate o sa ii dau pe la 8 luni jumate, vedem...

Da, Mikka, nu a papat. O sa o las vreo cateva zile apoi o sa incerc... nici nu stiu ce :D

Eu am comandat si au venit peste o zi... dar doar cele in stoc... cele din precomanda o sa vina in 2 sapt.
AStea le-am luat eu:
9316 Rita gargarita (ilustrat) 9.41 lei 1 Carti
15043 Ghidul bunelor maniere pentru parinti. "Eu te-am facut, eu te omor". 16.79 lei 1 Carti
9322 Ratusca Maruska (ilustrat) 11.24 lei 1 Carti
9321 Leul Lester (ilustrat) 11.24 lei 1 Carti
9318 Nuta albinuta (ilustrat) 9.67 lei 1 Carti
9192 Matilda 18.74 lei 1 Carti
Pupici pentru tatici 21.54 lei 1 Carti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

usurel usurel, nu va impacientati.
abia azi am reusit sa cumpar un test. inca nu l-am facut.
mi-e si frica sincer.
ma tot gandesc daca iese cu oki cum sa reactionez.... ca n-ar pica deloc bine din pacate... si 90% nu prea avem cum sa il avem
va anunt.
probabil maine o sa-l fac.
deci relax

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

may, sper sa iasa atunci cum e mai bine pentru voi

Lena, rita gargarita am luat si eu si inca una pt copii, nu mai stiu titlul, cred ca le trimit un mail astora...

cum e Rita gargarita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Seara buna, dragelor!

Suntem si noi prin zona, nu prea apuc sa scriu, din pacate :(

Mikka - multumesc de link, l-am "rasfoit", este interesant. Eu ii dau lui Inez 2 zile carnita, 2 zile galbenush si 3 zile doar legume cu putin unt. Nici mie nu mi-a raspuns nimeni la mail-ul pentru iaurtiera, chiar ma gandeam ca am scris adresa gresit si tel nici nu il mai am .

Anca - am facut comanda de pe site-ul ala cu capritze . Marti primesc produsele. Am luat lapte, branza si iaurt. Sunt tare curioasa daca ne plac.

Jade - cura de slabire nu pt tine, banuiesc, asa-i?!

Eu una sunt la cura de cand am nascut, v-am mai spus eu...acum am cam cu 3 kg mai putin decat inainte sa raman si mai vreau sa scap de inca 3 pt a fi asa cum ma simt bine. Sper sa reusesc usor nu e deloc. Dar nici greu

M-am saturat de ploile astea, vreau soare si caldura...vreau la mare, la plaja

Eu cred ca zic pas la Bbyexpo tura asta. Nu am nevoie de nimic in mod special si daca ma duc sigur cheltuiesc aiurea.

Inez este bine, dar f nervoasa, o chinuie al 2 lea dintisor, cu primul ma capseaza bine de mana si se simte cand ii dau cu lingurita.

Maine vom fi pe drumuri sa vedem apartamente, pana acum suntem cam dezamagiti de oferte

Va pupic pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

Salutare!
Remember us? Noi nu v-am uitat, va citesc cand apuc, dar de scris... e grele, nene, cu 2 copii atomici.
Pe scurt, despre noi.
Theo e un mare, mareeee miscacios. Misuna peste tot, se agata de orice si se ridica in piccioare. Acum nici nu ii mai trebuie ceva de care sa se agate, isi propteste manutele in perete si se ridica in picioare. Mai exerseaza si deplasatul din punctul a in punctul b, asa in picioare fiind si tinandu-se doar intr-o manuta. In fund NU sta, nu ii place neam, vrea doar in picioare. Cum il pun pe jos, cum se ridica in picioare. Bineinteles ca, cazaturile sunt la mare moda, si cu bocetele aferente. In greutate nu a luat spectaculos in ultima luna, avea 8,25 kg la 7 luni jumate, dar e in grafic. De papat papa, dar nu f mult, tinem la silueta , nu se abate de la fotomodelismul specific familiei noastre .
Am gasit lapte de capra si i-am facut branzica, dar nu ii place. O mananc eu, in schimb
Sora-sa e binisor, dr de familie m-a cam pus pe ganduri ca nu e multumita de "tonajul" drei mele, care la aproape 3 ani este slaba. Dr alergolog, in schimb, a zis sa nu imi fac griji, ca la cat de "grasi" suntem toti din familie, nu are cum sa fie altfel si fata. Am dat analize si-s toate bune, dar dra tot nu ia in greutate.
Le-am facut analize copiilor, lui Theo mai generale, Biei mai amanuntite. Ambii stau f bine cu calciul, asta asa, ca sa mai demonstram inca o data ca laptele de vaca si calciul sunt un maaaare mit. Mai ales ca eu nici in timpul sarcinii cu Theo nu am consumat lactate, si el are, totusi, suficient calciu, ba chiar e la limita superioara, ca si Bia, de altfel .
Si-s bucuroasa si pt ca am revenit la silueta de acum 4 ani, s-a topit burtica in proportie de 90%, am cam 50 kg. Tre sa mai fac ceva exercitii de tonifiere a muschilor abdominali, dar lenea e prea mare, la fel ca si pofta de dulciuri la ore tarzii

jade multumesc de aprecieri! Nu stiu sa iti dau reteta pt slabit, ca eu am slabit acu din cauza stresului. Am mai auzit mamici de la odiseea fii-mii ca au scos fainoasele [paine, paste, orez] din meniu si au scapat de kg bune

lena daca vrei ciuperca ca sa faci iaurt, spune. Are sora, e organism viu, o pui in lapte si il preschimba in iaurt cu bifidobacterii. 100 % natural

kora sper sa se recupereze bine si rapid Iannis. Cum ti-ai dat seama ca are o problema in sensul asta? M-ai pus pe ganduri un pic si pe mine, ca si dra mea e silueta rau.
Iannis nu a luat in greutate de mic? Nu va stiu povestea. A mea dra dupa 5 luni a luat putin in greutate, si a mai si fost bolnavicioasa din cauza alergiei. Acu are aproape 3 ani si doar 11 kg si un pic. Pana la 1 an jumate, cand am descoperit ca alergia ii cauza problemele respiratorii, lua in greutate, apoi facea o raceala urata, cu spitalizare of cors, si slabea tare. Si tot asa de multe ori. Nici nu vreau sa imi aduc aminte ce greu a fost. Iar acum, ca nu mai are probleme, nu mai scade in greutate, dar nici nu ia spectaculos, k nu mai e bebelus. Si mananca bine, dar degeaba

ce m-am intins...
merg sa ii dau drei "tapti tapa", aka lapte de capra, ne-a dat unda verde alergoloaga
va pupic si sper sa mai intru

de si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Mi-am amintit ce voiam sa scriu dimineata : mi-am luat aparat de facut iaurt din auchan ,cu 50 de ron, scrie pe el "selecline". Am facut deja de trei ori si sunt multumita . Copiilor le place,mie imi place, nu imi pare rau ca am dat banii.

Inutsa , Iannis al Korei,din cate stiu,nu a crescut nici in inaltime spectaculos. Bia cu inaltimea cum sta?

Mergi la inceput