Strugurasi de Sept-Oct 2011 *59*

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Neatza fetele mele dragi!

La multi ani strugurasilor minunati!

Creola - daca si eu imi beau cafeaua citind aici inseamna ca ne bem cafeaua impreuna, nu? Pupici copilelor! Elisa e rasfatata azi de nu merge la scoala? :-):-*

Ooka - imi pare rau de asa intamplare. Se pare ca e sezonul bonelor nevrotice. Nici eu nu mai am bona de vreo 3 sapt si nici ca imi mai trebuie. O lasasem cu Inez pana m.am dus eu la magazinsi cand am venit nici bine nu intrasem kn casa ca a inceput sa urle la mine ca a trebuit sa stea numai cu bebe in brate ca am invatat.o prost si da.i si tipa ca nebuna.....i.am zis hai pa si drum bun si Doamne ajuta ca am scapat de asa nebuna! Bine ca nu am kneput munca sa olas cu copiii mai mult timp ca cred ca ii gaseam si caftiti! :-(:-(:-(

Sei - offff imk pare rau.....:-(

Jade -saracuta de tine. dar bine ca nu ne.ai parasit si tu! Eu de cand am rarit.o bine cu carnea am vazut schimbari semnificative in bine cand e perioada. Eu aveam si sindrom premenstrual destul de puternic si luna a trecuta a fost prima luna ever cand nu am mai avut nicio criza. Poate te ajuta asta. :-*:-*:-*:-*

Lali - chiar ca bunatati mananci. Imi plac mult postarile tale si te rog sa te chinui in continuare sa scrii muuuuult! :-*:-*:-*

Ah...casuta njam gasit inca :-(

Se descarca tel...

Michelllaaaaaa unde esti?Ce faceti? Va pupaaaammmmm!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

NEata


La multi ani strugurasi!!!

Sei... you made me sad... dar te inteleg.

Lali, eu semintele de in le pun in tot... in salata, in mancare, nici nu le simt pentru ca nu au gust.
Multu de felicitari? Pt 25 mai, da? :D

May, esti foarte draguta ca faci share cu noi la meniu...
la noi mai greu
ieri i-am dat cartof dulce si brocoli :D (piure a mancat putin, bucatile le-a pasat frumos cu manutele, nici nu a atins buzele macar)
la fructe bucati de para cu care daor sa jucat :D
Azi nimic probabil ca mergem in oras si cine stie cand ajungem acasa :D

Pupici la toti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

neata

fetelor aveti dreptate cu bona, sa vedem deocamdata daca mai vine au ba. Eu am luat si pe un an indemnizatie, pierd si bani daca stau acasa, e ca la balamuc, cu alergia Zoei oricum nu as vrea sa plec ca parca vad ca ma suna sa'mi spuna ca a mancat Zoe nustu ce in parc si ea i'a spus sa nu si o mai gasesc si plina de bube si asta in cel mai bun caz.

La inghitit sticla e cam asa:
-mers la spital, la urgenta, unde te trimit la orl sa vada eventuale urme in gura (zgarieturi, sangerari), in absenta lor protocolul ar fi sa tina copilul sub observatie 24 de ore. Noi am semnat ca nu si am plecat acasa pentru ca Zoe nu are nimic si am avut de urmarit:
- varsaturi
- sange in varsaturi
- stare alterata
- probleme la inghitire
- sfaturi: fara chestii mici pe langa copii si de preferat sa nu ai in casa seminte, nuci, alune, fasole, linte etc, sfaturi de la orl.
- semne de linistire: - ce a parasit cavitatea bucala fara zgarieturi asa paraseste si matele;
- bucatile mari pun probleme nu cele mic.
Ultimele doua sunt morbide dar doctorii mi le'au spus.

Ma intrebase cineva de alergia la ou si infanrix, nu este pe baza de celula de ou, dar ni s'a recomandat din cauza alergiei declansate sa il amanam, macar citeva luni.

La multi ani strugurasilor! Sa fie sanatosi, frumosi, linistiti, creativi, liberi si jucausi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali_mete

Seidana iti multumesc pentru propunerea pentru mesajul lunii ,de atunci ma chinui sa iti scriu. Am inteles,ai gassit alte modalitati de a petrece timpul, noi nu mai prezentam interes,dar nu mai e acelasi suflu aici fara tine,fara JAde, fara Oana ... si fara toate fetele care incet dar sigur au intrat in ceata,apoi s-au indepartat de tot. Mie imi e dor de postarile tale si nu numai,poate de aia nici nu mai reusesc atat de des sa scriu ,ca parca nu ma trage inima cand vad ca s-au format cateva orietenii si gata!




Lali , mami de Teodora-Ioana(23.08.2011) si Paul-Iulian(01.10.2009)


LALI nu se pune problema ca nu mai prezentati interes, insa dupa ce mi-a picat Ela , eu fiind la calculator m-am suparat atat de tare incat am zis ca nici o scunda nu voi prefera nimic altceva decat pe ea.. acum e mama la noi de asta stau si scriu , de nu ar fi ea as fi in 4 labute jucandu-ma cu ea.. ea e fericita si eu si mai fericita cand o vad razand.
sa nu zic ca nu am timp sa mananc pana la 6 seara , insa nu e bai de la 6 la 10 tot mananc..

LA MULTI ANI PUIUTILOR NOSTRI!!!!!!!!!!!!1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefy13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dbunny

stefy am cautat carnetelul lui Dani: s-a nascut cu capsor de 36.5, la 6 luni avea 44, la 9 avea 45,5, la 12 luni 46, deci de la 9 luni v-a creste mult mai incet. Si te asigur ca acum are cel mai frumos/proportionat cap din lume!


Si la noi e o crestere proportionata
nastere : 3,7kg , 52 cm, 36 cm circumferinta capului
la 1 luna: 4,2 kg, 56 cm, 38 cm
la 4 luni: 6,2 kg, 64 cm, 42 cm
la 7 luni: 7,5 kg, 73 cm, 44,5cm
la 8 luni: 8,3 kg, 75 cm. 46 cm
iar curba e foarte in parametri ...Probabil li s-a parut cresterea prea mare de la 7 la 8 luni 1,5 cm.
Oricum bebe e normal, are o forma frumoasa a capului, fontanela inchisa , nici o problema vizibila psiho-motorie si nici un simptom de hidrocefalie.
Momentan sunt oarecum linistita insa na, din cand in cand mai simt morcovul, o sa ma duc sa-i fac si ecografia la caput pt a ma linisti.

La multi ani tuturor copilasilor si mai mari si mai micuti!


Mami fericita de bebe Max

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

La multi ani strugurasi !!!!!!!!!!!!!!
La multi ani si pentru noi, mamicile !!!!!!!!!!

Eu am fost la cursuri,am si dat examenul
Lali inca nu am apucat sa ma imbat chiar daca a venit prietena mea sa stea cu piticul. La un mar copt poate vin in iulie - tre sa fac o plimbare la nasii nostri care sunt in CT

Va pup repejor pe toate. S-a trezit piciul, papam si fugim afara. Sarbatorim 1 iunie !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

la multi ani strugurasilor!!!!!!

noi i-am luat lui Iancu o gramada de chestii, haine in speial si mingea magica http://www.bebecroc.ro/la-joaca/8349-mingea-magica.html . Asta pt ca la carrefour era ieri si azi reducere 40% la haine si jucarii pt copii, deci mi-am facut de cap.

Jade a fost fff tare la pasaport a stat cat de cat la poza numai ca statea doar cu limba scoasa pana la urma a zis tipul ala ca ii lasa asa, am mai facut o incercare si am reusit sa prindem limbuta in gurita.
Plecam la bulgari la Duni peste o luna, speram sa fie cald

Mihaela la mine cand sunt in perioada CM Iancu suge mult mai des, deci nici urma de intarcare si mie mi-a venit de 4 luni.

Lali imi place cum suna micul tau dejun in fiecare dimineata, trebuie doar sa imi fac curaj sa ma apuc si eu.Momentan sunt la fulgi de porumb cu lapte ca e mult mai usor.

Sei te inteleg cum e cu dependenta calculatorului, ma bucur ca reusesti sa scapi de ea, chiar daca asta inseamana mai rarut pe la noi, sa stii ca iti simtim lipsa.

Pinky spor la facut bagaje, sa vedeti ce bine o sa fie cand se tremina.

Azi la mine e ziua neagra a lunii, azi calc.Am calcat pana acum vreo 15 camasi si mai am vreo patru, oribil.Dupa asta ma apuc de facut bagajele pt plecat, m-am gandit sa imi cumpar niste haine sa mi le las la Piatra ca sa nu mai fac bagaje .

Deci saptamana viitoare suntem toata la Piatra apoi we celalat megem la Calimanesti, apoi la Poiana , si apoi in sfrasit in concediu la mare, si dupa asta eu una ma rog sa stam acasa.Cred ca sunt singura care se roaga asa, dar daca stau si ma gandesc in iulie mai am 2 nunti la Piatra deci iar alte doua drumuri plus ca mi se naste nepotelul deci iar un drum, concluzia e ca mai bine ma mut cu totul vara asta la Piatra, bine macar ca am concediu anul asta, la anu o sa vad , mai fac un bebe.

Eu una am propus sa ne cumparam un Petrom ca poate asa ies mai ieftin si la cum se scumpeste dolarul ma gandesc cu groaza ca iar se scumpesc carburantii.

Gata fug la calcat ca ma apuca ora patru si eu nu am facut nimic si vine vitezomanu care vrea sa fie totul gata sa plecam.
Va , poate mai intru azi de pe tel , daca nu sper sa am timp cand ajung sa mai intru ca aia imi mananca toata energia.Oricum maine la nunta, sambata viitoare toat la nunta o sa fiu un zombi

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Ziua buna fetelor si La Multi Ani strugurasi

Azi iar plecam la tara, daca este liber luni sotul vrea la tara

Klau bravo

Stefi nu-ti mai face griji, ai sa vezi ca Max este bine


sei,. imi pare rau ca a cazut Ela.
Eu daca ma intorc o secunda cu spatele la Anastasia si ea este in mijlocul patului in acea secunda ar fi josDe aceea o pun numai in patut.

Si eu ma simt vinovata uneori dar si simt ca inebunesc.Este greu singur si sper sa-mi dati dreptate...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

La multi ani tuturor copilasilor !!!

merci fetelor pt sfaturile legat de CM
si eu inainte de sarcina eram asa cum ziceti voi , ma zvarcoleam de dureri , uneori nici la servici nu mergeam
acum nu mai am dureri , decat ff mici , in schimb am dureri de cap si este ff abundent si din cauza asta am ameteli si stari de rau de abia ma mai tin picioarele
poate ar trebui sa merg la dr , nici nu stiu...

mikka merci ca mi ai raspuns cu op de cezariana
exact asa cum ai descris tu este si la mine
bravo tie ca ai facut eco la sani , ma bucur ca totul este ok

mariana merci si tie ca mi ai rapsuns cu gelul
mi l recomandase cineva , eu nu am auzit de el pana acum

ooka vai ce patanie
si la ce control a supus o la spital ?
bona a mai venit ?

bunny da , sunt anemica ...dar din pacate la mine nu are rezolvare

may asa eram si eu cu durerile , inainte de sarcina cand ma vaitam doctorului , mereu imi spunea ca sarcina ma va scapa de ele si ca asta e singurul tratament pt ele , sper sa fi avut dreptate
ce meniuri variate are beatrice
mananca bine , nu face nazuri ? copilului meu nu i mai place nimic , cred ca nu s o buna bucatareasa

lali

nanna si eu cu PMS de cand ma stiu , acum e muult mai bine fata de inainte de sarcina (momentan)
cu carnea , eu nu s f carnivora , dar eu mananc multe prostii care si astea sunt daunatoare ex, ciocolata , f sarat , plus ca s si cam sedentara

anca ce tare cu iancu :))
auzi , dar el sta cumintel in scaun tot drumul pana la Piatra ? sau faceti popasuri dese
ca mie de aia nu prea imi vine sa plec la drum , ca al meu n are stare nene






_


de T 9+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:


Anca..iti impartasesc ziua neagra.. si u urasc sa calc.. dar URASC!!!
dspre cadouri nu cred ca ma ia cineva , tot zic ca am o pb din copilarie cu jucariil, desi aveam mult mai multe ca alti copii , probabil din cauza ca prietena mea (fiica de bani gata) avea de 2 ori mai mult ca mine
sa va zic ce am luat ? sper sa nu se supere nimeni ( oricum am luat din cardu de credit )... am dat cardu sotului i-am zis sa imi dea bani cu ratia ca nu ma pot abtine...
desi luasi :
www.magazinuldejucarii.ro/detalii/88-4012120-1-1/cuburi-bebe-set-12-piese.html" target="_blank">cuburi bb
www.vreaulareclama mascata//avertizare/Triciclete/Tricicleta_ghidaj_Smoby_BE_FUN_COMFORT_3_in_1_-_Blue/id-c54d40dd4590384e109137055437b1a6.html" target="_blank">tricicleta
cilindru chicco
www.crazytoys.ro/jucarii/Animale-interactive-2042/Tomy-94/830/Familie-de-rate-Mac-Mac.html" target="_blank">rate tomy
cAracatita tomy
www.bestkids.bizoo.ro/vanzare/2460513/Jucarie-Set-100-Cuburi-in-Cutie-1465-Ecoiffier" target="_blank">cuburi
set de jucarii pt nisip
Petisori care inoata in apa
+ ca ieri mi-au sosit 6 carti

certati-ma ! merit

Mergi la inceput