Strugurasi de Sept-Oct 2011 *59*

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

salu

noi am fost azi la urgenta la grigore alexandrescu, ca sofia a spart o pipeta si a mica era pe jos. M'am certat si cu bona ca cica a verificat'o si cind colo zoica tinea in pumnisor o bucatica de sticla si mi'a fost teama sa nu fi bagat in gura, drept care am vizitat urgentele. Acu' sunt epuizata, mai mult de cearta cu bona care cred ca e inconstienta, ca tot ea a venit cu gura mare ca cica nu mai face treaba cu copilul langa, parca o pusese cineva, dar na, aia e, daca i se intimpla baiatului ei nu cred ca avea aceleasi reactii timpite.

Am fost si la kidex si tibco, nimic interesant, mi'am luat o geanta. Zoicai vreau sa ii iau in antemergator ca vad ca e amatoare, sper sa fie ok, ca se comporta normal si cica trebe urmarita si asta e tot. Azi ne'a sarit diversificarea, recuperam maine. Nici macar nu stiu daca mai vine bona au ba, ca e sensibiloasa zici ca e ruda cu mimoza.

Deci ne'am distrat si azi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali_mete


Mihaela, eu dorm cu copiii in pat, il am pus la perete, eu dorm la margine, copiii la mijloc si sotul la perete. Desi avem 3 patuturi , nu ne induram sa ii punem acolo pentru ca ne este prea bine impreuna. Stii ca nu ti se intarca puiul singur daca iti venea cm ,si ca este doar un mit ,nu? Ca eu am de la 6 luni,si Teodora nu si-a rarit supturile, papa si solide bine. Faptul ca bebele tau are reflux este un caz mai special, de aia ai probleme cu granulatia mancaricii, asta nu inseamna ca toata lumea o are . Pentru discomfortul cauzat de iesirea dintisorilor nu e chamomilla ? Granule sau sirop? Ce concentratie?

La Teodora sio eu ca si Marina,am lasat natura sa isi urmeze cursul,doar am alinat puiul de om cum am putut fizic,fara sa mai intervin cu nici un gel,cu nici o granula. Doar la dintisorul numarul 6 a avut de toate : febra,diaree,plans necontrolat,balute...

Revin,nu mai stiu ce mai voiam sa spun,dar mai erau destule sigur!

Lali , mami de Teodora-Ioana(23.08.2011) si Paul-Iulian(01.10.2009)


Legat de dormitul cu copiii in pat, fiecare face cum crede. Eu am dormit cu al meu in pat pana a inceput sa circule. De-atunci doar cand am adormit inaintea lui si nu cred ca se va mai intampla.
Nu sunt experta in reflux, pana de curand nici nu stiam ca are, deci nu stiu daca are legatura cu granularitatea mancarii. Impresia mea e ca nu are, ci ca mai degraba are el gatul f sensibil si cand simte ceva mai mare se forteaza sa vomite, poate ma insel.
Camilia nu e chamomilla, dar contine chamomilla si inca 2 plante. Am auzit si eu ca ar fi buna chamomilla dar am ajuns sa incerc camilia si nu mai schimb pentru ca ne impacam bine cu ea. Motivul principal e ca sunt doze unice de turnat in gurita si nu ma tem ca nu ii dau cat trebuie sau ii dau eu prea mult. (http://camiliateething.com/)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanab04 spune:

Buna seara! Fac si eu prezenta la apel, scriu rar ca timpul e nemilos, acum e dimineata, acum e seara zici ca sunt drogata.
Rachel si Amalia tot stirba e, nici macar nu se vede nimic sub gingie inca, asa ca nu o asteptam pe zana maseluta prea curand (oare ar trebui sa ma ingrijorez? nu cred)
Lali vremea asta nu tine cu noi, tot weekendul m-am gandit sa te sun sa ne vedem dar a fost vremea asta naspa, iar weekendul asta suntem plecati, sper saptamana viitoare sa fiti si voi acasa si sa reusim sa ne vedem. asta pt ca tii forumul " in picioare" prezenta tot timpul desii si pt tine ziua are tot 24 ore si ai 2 copii, imi plac tare postarile tale
si bebei bolnaviori, eu pt muci dau corizalya si pt rosu in gat homeovox, pana acum am avut succes cu astea si nu i-am dat nici nurofen nici alceva, numai homeopate si cand a fost mai rau ( bronsita) am rezolvat tot cu homeopate si aerosoli.
La multi ani tuturor strugurasilor pt maine, sa creasca mari si sanatosi! Amalia a primit de azi cadoul i-am mai luat un scaunel de masa pt ca stam mult timp pe la mama si e greu fara scaunel, sunt super incantata de el, este de la ikeea 70 de lei, este super practic ca acum imi pare rau ca am dat bani pe primul care se regleaza in 700 de poziti pt ce? nu am umblat niciodata sa ii dau spataru altfel, asa ca asta e exact ce trebuie si nimic in plus.
Gata ma duc la nani ca sa vina mai repede weekendul , imi cer scuze de greseli dar scriu de pe tel ca daca deschid laptopul ma uita D-zeu jumatate de noapte la el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

stefy am cautat carnetelul lui Dani: s-a nascut cu capsor de 36.5, la 6 luni avea 44, la 9 avea 45,5, la 12 luni 46, deci de la 9 luni v-a creste mult mai incet. Si te asigur ca acum are cel mai frumos/proportionat cap din lume!

mikka ma bucur ca-s ok sanii! Mie parca mi-au mai revenit, nu-s mai migdale, am urcat la nivel de nuci cateodata ma gandesc cum palaria mea am fost in stare sa scot eu lapte 4 luni de zile din asa ceva. as vrea eu sa fi fost ca multe altele care doar apasa cu un deget si ies 5 jeturi...nix

pinky weekend placut!

marryan cum sunteti cu alergia¿ s-a mai retras¿

creola Noa cand are tuse nu suporta nici un sirop, nici homeopat nici nimic, le vomita imediat! i-am mai dat granule de stodal dizolvate in apa, dar n-am vazut efecte...

iris eu paine dau colt de franzela, adica na, ea doar o umezeste nu mananca; am o ´bunica´ care face paine bio, ea macina cu rasnita graul integral bio, framanta cu mana si coace paine, de toate soiurile, cu o gramada de seminte, dar la ce folos daca n-are coaja tare¿ deocamdata la noi coaja e baza. mai tarziu o sa cumparam de la bunica respectiva

nanna si Dani e foarte altruist! eu tot des tre sa-i tai elanul, ca da jucarii, dulciuri, orice, numa sa-si vada amicii fericiti

jade parerea mea: anemie. tu dupa ce-ai nascut ai luat fier¿ adica ma pun in pielea ta si gandesc ce zice organismu tau: adica pe langa ca avem putine rezerve, mai si dam afara lunar¿¿ la naiba, hai s-o ametim, poate face ceva

mihaela si zubi sanatate la puiuti!

seidana si eu tot promit ca nu ma mai asez, intre forum, fb, si cele 2 conturi de mail mi se duc zilnic 1-2 ore, si nu-i drept fata de familia mea

mai ce de cereale mancati voi, eu cand aud de mei si arpacas numa la capre ma gandesc ca sotu lu lali Noi servim paine prajita unsa cu rosii razalite, ulei de masline si sare. si o cafeluta

Tot de la Boiron avem si noi siropel homeopat pt dintisori. Cica e f bun, cica, fiindca noua inca nu ne ies. se numeste Homeoformula D.

uuuy ca mi-am adus aminte, am vazut azi biscuiti, cereale si mancarica marca Organix la Carrefour 2,5o€ o cutie cu cativa biscuiti¿¿ 125 grame mi se pare! is stropiti cu aur biscuitii aia¿

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

salut.

Alex, noi cu probleme cu dormitul. leganat in principiu

Anca, ce vioi e Flavius :)) bravo lui. parca e si mai mititel decat Beatrice. e vioiul strugurimii.

Jade, ne-ati luat la par clar :)) cred ca am ramas cheala strugurimii.
si mai e si stirba :))
las ca T e grasun, de aia nu-i asa vioi. se va ridica direct in picioare, ai sa vezi.
pe mine ma durea f tare inainte de sarcina cand eram la CM. acum nici nu mai simt cand in vine. dar abundent a ramas. si ma tine vreo 6 zile...
mie imi trecea doar cu ketorol inainte. si nu ma durea prea tare daca luam o pastila inainte cu o zi.
dar era nasol. simteam cu vreo sapt inainte ca-mi vine. iar in prima zi tot asa imi venea rau sa lesin de durere. am incercat de toate. singurul ketorolul m-a ajutat. poatemerge si la tine.

rach, suntem stirbe stirbe...

mikka, merci. cred ca-i haioasa rau cand sare :))

Creola, merci :) merge binisor. sambata a fost prima lectie. avem iar sambata si luni. sa vedem...

dbunny, bine ca n-are fata nimic.

ooka, ce bona idioata... bine ca e ok Zoica.

pup strugurasii bolnavi si pe toate.

Mihaela, bine ai venit.


ce mai mancati?
:D

la fructe stam asa:
mango (placerea ei), banana, mar, para, prune, caise, piersici, nectarine, avocado (nu-i place)
am in plan sa-i dau curand: pepene galben

la legume:
morcov, pastarnac, cartof dulce si normal, conopida, brocoli, ceapa, dovleac, dovlecel, ardei
am in plan: spanac, swede (e de pe aici - nu se gaseste in ro), rosie

carnita:
piept de curcan
in plan: ficatelul, vita

altele:
branzica, porridge, galbenus, biscuiti bebe, ulei masline, unt nesarat
in plan: orez

cam atat.

azi a avut:
- mango cu biscuite
- supica din dovlecel
- dovleac cu mar la cuptor
- am incercat-o cu rosie cruda





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Oana si eu m-am gandit sa ne intalnim, dar cu timpul asta... eh,om vedea noi cand ne intalnim, ca de mutat nu ma mut curand!

Mihaela eu cunosc mai multi bebei cu reflux,si inca vre-o doi au reflux sever,si vomeaza des din varii motive,de la granulatie la cantitate prea mare,mancat prea repede, intins prea repede la orizontala dupa masa,iesit prea repede la joaca si alergat apoi,asta la copilas mai mare. Nu era un repros, era o constatare. Iar de camilia chiar nu stiam,uite ca mai aflam cate ceva si noi asa. La primul copil eram atat de stresata si ma chinuiam atat de mult sa ii gasesc remediu la orice,incat uitam ca uneori este deajuns sa ii arat doar ca il iubesc si ca stiu ca il doare ca sa ii treaca. Acum,la Teodora,am fost atat de convinsa ca vreau sa fac totul altfel incat chiar am reusit in proportie de cam 90 la suta. Asta nu inseamna ca am voie sa judec pe cine cauta n remedii pentru ceva ce oricum nu merge la toti copiii ,ceea ce eu am facut si imi pare rau. Hai ca nu am vrut sa supar cu nimic. Si asa vad ca se imputineaza mamicile care scriu des,nu as vreas a fiu eu un motiv de ocolit "Via" .

Seidana iti multumesc pentru propunerea pentru mesajul lunii ,de atunci ma chinui sa iti scriu. Am inteles,ai gassit alte modalitati de a petrece timpul, noi nu mai prezentam interes,dar nu mai e acelasi suflu aici fara tine,fara JAde, fara Oana ... si fara toate fetele care incet dar sigur au intrat in ceata,apoi s-au indepartat de tot. Mie imi e dor de postarile tale si nu numai,poate de aia nici nu mai reusesc atat de des sa scriu ,ca parca nu ma trage inima cand vad ca s-au format cateva orietenii si gata!

Inutsa nu am gasit mesajul pe messenger, probabil ca era sotul la laptop,messengerul deschis, nu a vazut mesajul si s-a dus. Dar nu-i nimic,vine ea toamna-iarna,si o sa avem timp! Cum sunt copiii? Tot la tara sunteti? In vacanta o sa fiti in formula extinsa ,cu nepotii?

Mikka ai mai luat aparat de facut iaurt? Eu pana acum am facut de cateva ori si mi-a placut tare. Am facut si branza cruda,acum am alta sticla de lapte de caprita la prins ,sa il pun maine la scus.

Apropos,fetele care dati produse lactate de caprita,copiilor, ati observat sa le miroasa pipi sau caca a capra? Ca Teodorei cateodata,cand papa mai mult,ii vine asa,un miros de caprita,din pampers.

Oana mai dai odata reteta de biscuiti? Ca nu am notat-o si as vrea sa ii incerc si eu . Imi plac rau pozele Ecai de pe FB ,face mutrite tare frumoase!

MArryan tu te-ai mai linistit? Piciorul s-a recuperat complet? Dar degetul ? Cu serviciul te-ai hotarat?

Jade stiu ce spui cu CM-ul,asa eram eu pana la sarcina cu PAul.Am spus: trebuie sa mai fac un copil,sa ma reglez peste tot ! Pai,dupa sarcina cu PAul,nu am mai avut dureri la CM sa ma tavalesc pe jos si sa cad la pat alea 3 zile,si mi-au iesit bune analizele la tiroida. Dupa sarcina cu Teodora am putut sa mananc si eu ciocolata fara sa lesin, am mancat nuci ,alune si seminte sa ma satur fara sa le borasc... Deci imi mai trebuie un copil sa imi repare stomacul,sa nu ma mai doara de la anumite alimente si gata. Glumesc,evident. Mi se trage de la faptul ca l-am socat pe socrul meu cu povestea "Paul 40 de grade,soacra ciufuta ne trimite cu microbuzul ca are draci pe nor'sa si fi'su" . Ne-a spus insistent sa nu mai lasam copilul la ea fara unul din noi cand nu este el acasa.Evident,a plecat la tara cu nepot'su in masina, frecandu-si mainile de bucurie ca merge la " cutzu shi eepuliiii" lui.

Reteta de slabit ai gasit? Pe mine ma ameninta lumea ca daca mai slabesc iau bataie! Sper sa ma opresc aici,sa nu mai scad,ca nu vreau sa arat a umeras.

Simmo dar si suplimentul de Fe constipa,deci nu rezolvi nimic nedand carne si dand supliment. Cauta alte alimente,gen spanac,linte,ficat de pui sau vita , caise,brocoli,varza de bruxeles. Acum na,mie imi e usor sa spun,pentru ca ii fac supa crema de brocoli cu cartof, morcov si dovlecel,si mananca grasuna mea,cu ma-sa si frac-su. Daca mai apuca si grasunul de tac-su bine,daca nu- nu ii spunem ce am mancat!
Distractie placuta la nunta si sa dai de baut cand vine nepotica pe lume !

Camady gemenii s-au nascut? Ce iti mai fac copilasii,cum se inteleg? Ca stiu ca erai ingrijorata!

Am vazut ca vorbeati de taiatul unghiutelor! ( ce sa fac daca citesc dar n uscriu,si apoi recapitulez un capitol intreg!) Noi le taiem frumos, pun fata intre craci la mine,i le tai cu forfecuta una cate una,vine si APul cu unghiile intinse sa i le tai si lui. La alea de la picioare emai greu la amandoi,ca se gadila,si rad tare,isi feresc picioarele,asa ca dureaza ceva mai mult. Dar ne distram.

Anca_T ce imi place de voi ca sunteti plimbareti!

Lena nu v-am spus "La multi ani!" sotului tau si tie. Asa ca spun acum : La multi ani fericiti impreuna!"

Broome spor la munca!
Eu oare am spus in mesajul urmator aluia in care scriam ca mananc putin de trei ori ce inseaman putin? Mai putin decat la restul, adica eu defel nu mananc doua feluri la masa,nu incap in stomacul meu. Si mai am si "rontaieli" intre mese ,care de obicei inseamna felii de mere epe care nu le-au mancat copiii, un biscuit, o bucatica de ciocolata....


Klau vii la un mar copt? Hai ca umplu merele cu stafide,rom, un praf de scortisoara... si dupa ce se racesc le pun asa , in motz ca la savarina, neste frisca bine batuta! Aaa,si am invatat sa fac frappe! Ai auzit Kora ? Daca nu gasim un loc sa ne mutlumeasca, fac eu unul de te lingi pe desh'te,si nu mai dormi pana a doua zi... Asa a patit sot,dar tot mai vra... Frappe,of cors .
Apropos de orez,nu ai incercat sa il rasnesti inainte,si sa il fierbi "faina de orez" ? Fiert eu nu am reusit niciodata sa il blenduiesc.

Mikka au sosit cartile de la elefantii romanesti?

Va pup,trimit romanul, recuperez restul maine....





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns broome spune:

Lali, pai acum inteelg cum de slabesti tu!! Pai eu mananc tot felul de prostii + dulciuri la greu zilnic...

Fetelor voi mai luati vitamine? Eu inca iau din cele recomandate in sarcina si alaptare si ma gandesc poate din cauza lor imi e asa foame mereu?

Stefy, din ce am citit si eu pe subiectul asta e important sa nu-i fi crescut brusc intre lunile 4-8, adica daca intodeauna a fost pe aceeasi curba cum e in graficul postat de Mihaela. e absolut ok (in cazul tau putin deasupra curbei de 50 percentile)

Jade, f nasol cu durerile astea... Cele fara suneti niste norocoase ca nu aveti inca, mie mi-a venit dupa dou luni de la nastere si de atunci regulat la 23 de zile...
Mihaela nu cred ca daca vine CM copilul se autointarca, al meu papa la fel si in zilele cu si in zilele fara...

Ooka, ce spaima ai tras..

Seidana, iti simtimim lipsa.

Bujo deasemenea nu a mai intrat de mult daca nu ma insel

Fetelor aseara m-am uitat pe pozele de la nastere, cand am nascut.. cand mi l-a pus pe piept.. ce mic si vanat era.. prima tzatica.. m-a bufnit un plans brusc si toata seara am retrait momentele de atunci.. sunt sadica ca-mi doresc sa trec din nou prin momentele alea? :D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Creola spune:

Buna dimineata,


asa mult imi place sa-mi beau cafeaua ,cu voi.Elisa inca doarme,pe Sarah nu trebuie sa o pregatesc deoarece azi nu merge la scoala ...asa ca iata-ma

Zubi -multa sanatate si lui Ayan(imi place tare numele)

Pinkisor -stati mai mult la Cj?

Pentru astazi ,urez tuturor strugurasilor ,sa creasca mari , sa fie sanatosi si norocosi!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Creola spune:

Broome- cum sa fii sadica...dimpotriva...de admirat Cred ca majoritatea ,retraiesc cu drag si dor acele clipe magice.Si eu ma gandesc de multe ori si-i multumesc lui Doamne Doamne ca-i asa bun .

Lali-esti asa hazlie ca de nenumarate ori m-ai facut
Citat de tine :,,Mie barbatul imi spune ca o sa ma transform in ceva animalut de curte(cica ar preferea caprita din neste motive greu de inteles pentru mine "
e un fel de-ati spune ca imi plac postarile tale

Seidana-



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Neata!

Azi e zi de sarbatoare in strugurime!

LA multi ani tuturor strugurasilor,sa se faca mari, frumosi,isteti si intelepti! Mereu sa ramana si ceva de copil in sufletul lor!

Broome , eu nu am luat deloc vitamine,nici in timpul sarcinii nici dupa.Dar mie analizele mi-au iesit bine ,asa ca nu a fost nevoie. Daca este nevoie de ele ,na, nu putem nici sa refuzam tot ce ne dau dr-ii,nu?


Creola ma bucur ca iti incepi diminetile cu noi!

Ooka ma scuzi,dar cu asemenea atitudine bona ta nu ar trebui sa aiba grija de copiii altora! Pai eu m-as fi simtit ca naiba sa stiu ca putea sa pateasca un copil ceva din cauza mea!

Chiar,apropos de bone! Zilele trecute,la vecina mea m-am intalnit cu o prietena de ai ei,care la un moment dat incercase si meseria asta. Si cand a sunat la un anunt din ziar, in care era vorba de avutul grija de doi copilasi de un an si un pic. Cererile parintilor erau sa se poarte cu copiiiasa cum te-ai purta cu ai tai : sa nu se loveasca, sa manance,sa doarma, sa nu tipe la ei ,in timp ce dorm sa se ocupe de hainutele lor : pus la spalat,adunat de la uscat, calcat unele din ele. Ma rog,nu cereri absurde." Aaa,pai cum sa nu tipe la ei, ca na,la copil trebuie sa mai si tipi sa fie cuminte! Aaaa,pai cum sa ma ocup si de haine! Eee, pai daca se mai si murdaresc, mai cad si se julesc.... La banii aia nu le sta nimeni cu copiii! Pai ce,asa se cresc copiii?" Nu a lucrat bona decat foarte putin timp ,si nu la acei copii. Daca nu ai calitatile necesare, nu poti avea grija de copiii altuia. Ai tai sunt ai tai, dar cand ai copilul altui om pe mana ai grija ca de un ou faberge de el. Nu stiu, nu imi vin acum cuvintele in minte exact cum i-am raspuns,dar stiu clar ca vecina mi-a luat cuvintele din gura si i-a spus ca exact asa ma comport eu cu copiii mei,si ca de multe ori il am si pe al treilea,copilul vecinei cu vizitatori,si ca nu se aud strigate din apartament , nici plansete decat rar,cand se ciocnesc baietii sau le place aceeasi jucarie, ca la mine dorm toti trei la pranz iar ea abea il adoarme pe al ei uneori, ca stau si le explic aceeasi chestie de 10 ori,si daca fac aceeasi prostie a 11-a oara,mai explic odata. In fine,a pufnit duamna ,si a spus ca nu ii mai trebuie sa fie bona.Daaar,daca i-ar avea altcineva grija de copila ei, nu ar mai spune tampenii, ci ar avea pretentii. Eu stiu ca sunt multi oameni care au crescut cu bataie,pus in g enunchi pe coji de nuca si boabe de porumb, bataie pentru ca au cerut ceva dulce sau pentru ca au intarziat la joaca.Eu am luat batai dese,multe nemeritate( dar ce bataie sa poti spune ca a fost meritata,cand cu o explicatie clara la ceea ce a gresit,copilul nu mai face a doua oara? Copilul destul de mare cat sa inteleaga pericolele,nu vorbim de copii de pana in 3-4 ani aici) . Cum ziceam,am luat multe batai, multe din ele cu vanatai pe anumite parti ale corpului. Gresesc ca nu vreau sa imi lovesc copiii? Ca nu vreau sa tip la ei? Ca vreau sa am alte reactii la prostioarele specifice copiilor ? Stiu ca unii parinti crescand cum am crescut si eu,considera ca fara bataile pe care le-au primit nu ajungeau oameni,ajungeau cine stie ce golani,dar oare e asa? Oare asta le permite sa le mai dea cate o palma copiilor din cand in cand "sa nu si-o ia in cap" ?
Ia,ce probleme am eu la 7 dimineata!

In alta ordine de idei,Ooka,daca nu iti mai vine bona, nu-i mare pierdere! Sa sparga un copil o pipeta langa tine, tu sa fii superficiala si sa cauti cioburile doar de la vedere ,si apoi sa spui ca nu mai lucrezi cu copiii pe langa tine mi se pare indolenta crasa,nesimtire si lene! Daca era copilul ei l-ar fi cautat si in fund,sa nu ii fi intrat prin scutec vre-un ciob. Nici nu vreau sa ma gandesc ce as fi facut sa gasesc cioburi in mana copiilor mei,si cine ii avea in grija sa spuna ca a cautat peste tot. Acum ce trebuie sa urmariti? Ca la cazaturi stiu,la posibila ingerare de sticla habar nu am!

Voi ati luat cadouri strugurasilor pentru ziua copilului? Eu nu as vrea sa ii invat cu cadou special de ziua asta,mai degraba sa facem o traditie din iesitul undeva,la un loc mai special de joaca, plimbare mai lunga si numai ca sa le indeplinesc lor poftele, ignorand parintii,doar azi. Dar nu cadou gen papusa,masinuta,hainute.


Revin mai incolo,si cu restul,nu am uitat de nimeni,dar acum imi e foame nitel.

Mergi la inceput