Strugurasi de Sept-Oct 2011 *59*

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

neata!!!
Azi ne ducem sa facem pasaportul, pe ploaia asta ne pregatim de concediu, mai avem o luna.

Ieri m-am certat cu sotul in parc si l-am dat afara din parc, am considerat ca daca eu ma plimb cel mai mult pe acolo e teritoriul meu si daca m-a enervat l-am dat efectiv afara din teritoriul meu.Bine l-am reprimit mai pe seara cand am trecut la sentimente mai dragute.

Nanna deci nu e bun iaurtul de la caprina? ca vroiam sa iau si eu sa ii dau lui Iancu, mie oricum nu imi plac lactatele dar o sa incerc poate am o surpriza cu el, oricum iaurtul simplu din comert il devoreaza.

Bine ai revenit Jade ma bucur ca esti mai bine.

Sei,Pinky ???? pe unde umblati ca e urat afara, hai la noi.

Am niste emotii ore o sa stea asta mic la poze ?!
Sambata plecam la Piatra pt o saptamana , ne ducem prin Brasov ca sa luam niste iepurasi sa ii duc la bunica sa ii creasca pt Iancu, bineinteles sa ii papam.Deci iar tre sa fac bagaje si chiar nu stiu ce sa mai iau cu noi cu vremea asta.
Eu am o problema ca hainele lui Iancu groase ii raman mici si nu as mai lua altele dar cu vremea asta tricourile sunt doar asa de palmares ca de imbracat cu ele nu cred ca mai apuca.

Despre adormit , si Iancu cred ca ar adormi la san dar eu l-am invatat cu suzi si cannd ii este somn o cauta si se cuibareste cu fatuca in pieptul meu sau intr-o perna si sta cumintel pana adoarme.
Cand il culc singur in patut, ii pun susi sau drumul la feon si il las acolo singurel si se joaca pana adoarme.

Va ma duc sa mai strang prin casa ca acusica plecam si iar nu am facut nimic in casa si diseara avem si musafiri, dar poate nu mai ploua si iesim si noi la o terasa ceva.

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abmariana spune:

Salutare mamici si strugurasi activi!

Revenim si noi dupa o absenta indelungata, ziua nu e suficient de lunga pt cate am avea noi de facut. Reusesc sa va citesc o data la 5-6 zile.

Anto adoarme in fundulet, se joaca pana la epuizare. Apoi incepe sa-i cada capsorul in fata si atunci il intind. Daca incerc sa-l pun la orizontala de la bun inceput se lasa cu proteste. Deci noi adormim in fundulet. Trebuie sa stea unul din noi langa el si sa-i vorbeasca intr-una, sa-i prezinte jucariile. Aseara mi-a luat de doua ori mana si m-a pus sa-i rotesc un pestisor, ii era prea lene sa faca el asta, asa ca trebuie sa ne jucam noi, adultii, si el sa se uite. E tare simpatic! Cere tot timpul atentie.

Avem 5 dintisori. Al 6-lea e rebel, a vut doua zile diaree, febra, inapetenta, voma, stare generala alterata. I-am dat saruri de rehidratare (Hidrasec). de azi-dimineata e bine.
In rest ne musca toata ziua, am cateva vanatai pe mana si pe umeri. Am incercat sa-i dau un biscuite in mana sa-l las sa-l manance singur, dar rupe bucati mari, inceraca sa le inghita, si apoi vomita. Se mai confrunta cineva cu o situatie asemanatoare?

Nanna noi avem premergator si spatele meu e tare incantat. Il las reprize de 10-15 min si alearga dupa noi prin toata casa.

Duminica plecam la mare in Grecia. Abia asteptam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Neata! Absenta i se datoreaza lui Daniel desigur. Si vin la voi cu intrebari. Are gatul tare rosu, nu face febra insa. Asta de cateva zile. L-am lasat ca poate ii trece dar se pare ca nu. Sambata am incercat sa-i dau nurofen dar nu se poate. El vomita daca primeste lichide sau semilichide dupa masa. Si nurofenul se da dupa masa. Deci: credeti ca i-l pot da in mancare? Ce remedii imi recomandati? Nici nu ma gandesc sa ajungem la antibiotice, vreau ceva cat mai natural dar eficient. Daca nu se poate natural, macar sa nu trebuie dat timp indelungat.
Si intrebarea numarul 2, inspirata de Jade: mie nu mi-a venit inca CM. Ar trebui sa ma ingrijorez? E normal sau foarte rau?
Iertati-ma ca nu va scriu mai mult, ma duc la odorul meu, ca tare e suparat zilele astea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Creola spune:



Nanna mikka -reduceri mai sunt azi si maine la jucarii si hainute,40% in Carrefour si 30%la Takko.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Creola spune:

Mihaela -nu trebuie sa te ingrijorezi din cauza CM,e normal..depinde de organism .Mie ,de ex mi-a venit cu prima sarcina la 8 l-9 luni ,iar acum la 6 luni.Verisoarei mele la 1 an.

Noi pentru gat rosu am primit tantum verde.

Lali -ce mic dejun copios,ce bine suna ,ma intreb oare mi-ar placea...deci nu-mi ramane dacat sa incerc si eu...poate maine
Dar cafeaua?

Abmariana-asa pateste si Elisa ,asta pentru ca nu stie inca sa mestece.Eu plescai in fata ei ,dar degeaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

ollaaa:(

ayu stranuta de ieri continuu,si azi a inceput sa ii curga si nasucul, sunt tare ingrijorata, pt ca acum doua sapt am fost cu el la dr ca nu ii mai trecea o diaree...si dr l-a consultat si ing at si a zis ca are rosu in gat,si mi-a dat biseptol..a zis ca il ajuta si la rosu in gat si la diaree. ams tat o gramda sa ma gandesc sa nu i-l dau dar pana la urma l-am dat ..e prima oara cand are ceva de genul asta d ecand l-am nascut si tare mi-a fost ciuda ca trebe sa ii dau antibiotic. si acum,daca ma duc la dr iar imi da antibiotic si nu mai vreau..ce sa iif ac eu la mititel?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Ziua buna

Mihaela, ar trebui sa mergi cu el la doctor.Poate trebuie antibiotic.In privinta CM, nici mie nu mi-a venit si nici nu-l astept


zubi imi pare rau ca Ayu este bolnavior.Si eu am dat antibiotic Anastasiei la 8 luni.Imi facea febra noaptea si dupa a 3-1 noapte mi s-a dat antibiotic.Ea a avut otita externa.


Jade, Abmariana, Nanna, lena, Creola ,Lali cate un la fiecare.


Nu mai am timp de nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Hello,

Lali, vreau si eu ce papi tu

Anca, si eu vroiam sa dau carnita de iepure, am citit ca nu se da pana la 3 ani, o sa intreb si pediatra.

Mariana, vacanta placuta!

Mihaela e ft bine ca nu a venit CM, nici mie nu mi-a venit si nici nu il astept :P
Sanatate piciului, eu nu stiu sa iti spun de sfaturi la raceala, poate mamicile mai experimentate

RAch pup back

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefy13 spune:

Buna fetelor!

Din ce in ce mai rar pe forum , acum suntem cu totii muciosi si raciti .... si pe deasupra mai am un morcov urias in fund .... ca bebe are capul prea mare .... 46cm la 8 luni si ne-a dat azi trimitere sa-i facem ecografie sa nu fie care-cumva vrea hidrocefalie ...asa ca va dati seama in ce situatie sunt dupa ce am mai si citit pe internet toate in luna si in stele.

Bineinteles ca bebe nu are nici o problema dar .... morcovul exista


Mami fericita de bebe Max

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

anca gata pasaportul , unde plecati in concediu ?
ce i ai mai dat sa pape lui iancu ?

mariana vacanta placuta ! asteptam poze cu frumosul tau
ai auzit cumva de Gelul asta ? ce parere ai despre el ?

mihaela nu trebuie sa ti faci griji de lipsa cm atata timp cat alaptezi

rach , zubi

stefy sunt sigura ca max nu are nici o problema si este perfect sanatos
dar iti inteleg temerile

fetele cu cezariana , operatia voastra mai este roz/rosiatica ? simtiti cicatricea la pipait ?

_


de T 9+


Mergi la inceput