Strugurasi de Sept-Oct 2011 *59*

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

nanna si sotul tau este cu fotbalul?Si al meu...Ma dispera

Ai fost atre cu mirosul de capra

Eu fierb imediat laptele...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dbunny

ooka am uitat, asa ceva ti-ar fi util: http://www.decopeques.com/wp-content/uploads/2008/06/2523850048_83439ec7cd.jpg

nanna suna bine reteta. unsa(orice carne) cu mustar la cuptor iese delicioasa



Dbunny cu Daniel (23.11.2006) si Noa (1.oct.2o11)


de acord

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Citat:
citat din mesajul lui racheel

nanna si sotul tau este cu fotbalul?Si al meu...Ma dispera

Ai fost atre cu mirosul de capra

Eu fierb imediat laptele...




Racheel fericita de ghinduta Anastasia-Maria (25.08.2011)





ooooo daaaa...mare fotbalist . Si dupa ce merge la fotbal se vaita zile de picioare

si maine n-o mai fi bun laptele? chiar nu ma pricep!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2011 spune:


Lali, merci de intrebare, n-am mai facut nimic cu pasaportul. Mi-a promis ca dupa15 iunie se ocupa:) Nu ma stresez foarte mult, ca face cumnatul nunta abia la sf lui august si sper sa rezolvam pana atunci. Mare avem si noi in Lituania, asa ca inchiriez o casuta ptr iulie si am rezolvat concediul.

O intrebare: cum sti obisnuit bibicii sa adoarma? A mea adoarme doar la san, langa mine, in pat. Daca o mut in patut ma simte, se trezeste, iar vrea la san. Am repetat intr-o seara figura de trei ori, m-am plictisit sa fiu hopa-mitica si am reluat ritualul nostru de adormire... Problema e ca adorm cu ea odata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaroro spune:

Neatza.

Fac si eu prezenta la apel.
Nu am plecat, sunt la zi cu cititul, dar cum zice May, bucurati-va cat sunt inca linistiti si nu se pot plimba prea mult puiutii.
Ca la noi aia e problema. Lipsa de timp. Nu pot sa il las singur nici o secunda. Umbla in toata casa, deschide sertare, trage tot ce apuca jos, se urca pe coltar si tabureti, umbla la prize, cabluri, de fapt la orice il atrage.
Inca nu merge singur in picioare, cred ca ii e frica sa se lase. In schimb patruleaza in 4 labe in toata casa. Nu are limite. Si pe usile inchise, se ridica in picioare si bate cu mana, sa se deschida.
Plus ca a fost racit, mai are ceva mucisori. Trece

Va las, tre sa fug si la lucru



strugurimea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

nanna, eu am tinut laptele de capra in frigider pana a doua zi si cand l-am fiert s-a branzit, as zice sa il fierbi acum.

Alex, Maria adoarme exact cum povestesti tu acolo.daca pana la 6 luni dormea 5-6 ore legate, in patut, acum nu mai e asa. doarme numai in pat cu noi si suge din ora in ora, sau macar trage putin din tzitzi ca nu stie sa adoarma altfel. si eu adorm cu ea desi mereu imi propun sa o adorm si apoi sa fac o multime de chestii...

May, Bea e pur si simplu adorabila

Jade, de ce nu te simti bine?

Maria nu vrea sa se tarasca, o face doar cand vede laptopul. in rest, sta in fund si sare ca o broscuta, asa se deplaseaza, n-am vazut lenesa mai mare ca ea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

neata,

Alex eu am invatat-o sa adaorma fara sin inca de la 2 luni, acum ea adoarme si singurica pe pat, sau daca vrea sa ma simta, o iau in brate, ea pune capusorul pe umarul meu si adoarme fr repede....macar cu asta nu ma chinui
io zic ca poti sa o dezveti sa adoarma fara titika doar ca iti trebuie rabdare cel putin vreo citeva zile pina se dezobisnuieste

nana si io zic la laptele proaspat muls necesita fiert atunci ca sa nu se strice

noi de vreo citeva zile avem o iritatie pe corp, burtica, spate si umeri, nu cred ca sunt de la caldura ca eu le rezolvam inainte fr usor cu apa de dentita, sau bicarbonat, insa acum sau iinmultit, ieri am sunat pediatra si mi-a zis ca suna a dermatita e o alergie de la capsuni si cirese, mincate de mine nu de ea, mi-a dat 3 zile sa o spal cu oilatum gel -dar cind vad ce contine si parafina si parfum etc...nustiu ce sa fac, cineva a mai patit asa ceva si cu ce le rezolvati ca sa nu mai ajung pe mina dr ca stiu ca imi va da prostii care se dau la alergii gen suprastin etc

de ieri nu am pus gura pe cirese si capsuni...culmea ca sunt bio din gradina mea

mai vroiam sa scriu ceva dar ma luat valul cu alergia fetitei...

Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

NEata

Nanna mersic de reteta

Sei

Ancaroro, sanatate

Alex, eu o adorm pe Maia la tzitzi... cateodata adoarme mancand cateodata lasa tzitzi si se plimba prin pat pana cade de somn, eu fiind langa si o mai trag spre mine cand ajunge la margine.
Cand era mai mica si nu se misca o lasam singura si adormea, acum imi pare rau ca am lasat-o singura. Imi aduc aminte ca eu cand eram de vreo 4-5 ani o rugam pe mamica mea sa vina langa mine pana adorm...
Ziua doarme in brate cu tzitzi in gura. Nu, nu e greu, este superb :)

REduceri pe edukid la jucarii
http://edukid.ro/jucarii/clovn-de-construit-hape-2/?utm_source=edukid&utm_campaign=0946a36891-Ziuaa_copilului_dexteritate_3D5_7_2012&utm_medium=email





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Creola spune:

Buna dimineata,

,frappe sau ceai?

Spun si eu prezent la apel

Am mai citit si eu ,mai mult pe diagonala ,dar acum de dimineata am reusit sa reiau tot capitolul .

Camady- a iesit al treilea dinte?Dar cu papa cum stati?Si gemenii,au venit pe lume?

Lena -nu cred nici eu ca ar fi foarte grav ca nu papa inca,oricum papa titi,rezerve mai are pana sa ajunga sa aiba carente.Trebuie doar sa ai tu rabdare.

Lali mete-ce de dinti aveti!Bravo tie ca ai slabit!Si eu mananc tot de trei ori pe zi,doar ca eu am incontinuu pofta de dulce si partea proasta e ca nu ma pot abtine.
Ai rezolvat problema cu socrul si soacra?Si inca ceva:si eu vreau sa va vad mocile...oricum chiar daca nu vom merge la Mamaia ,de ajuns vom ajunge si acolo si in Constanta(oras).Si cumnata mea e de acolo.

Mihaela I-bine ati venit in casuta strugurasilor!

Mikka -nu stiu daca te consoleaza dar sa stii ca si eu am vreo 12-13 kile in plus.Asta este ...unele slabesc in timpul alaptatului ,altele nu.Eu nici cu Sarah nu am slabit,dimpotriva am pus .

May- felicitari pentru masina si pentru Beatrice cea plimbareata!Cum merge cu sofatul dupa o perioada de pauza?Eu zic ca e ca mersul pe bici.Mie imi place la nebunie sa conduc,asa ma bucur cand am cate un drum lung de facut

Jade -cum esti?Sper ca mai bine si doar ceva trecator!Ce scaun v-ati luat ?Esti multumita?Referitor la cura,au am tinut dupa ce am terminat de alaptat faimoasa reteta cu ciorba de varza...timp de o saptamana am dat vreo 4 kile jos ,dar nu mi-a mai trebuit ciorba de varza vreo 6 ani

Nanna mikka -succes in gasirea apartamentului,am vazut ca este ceva targ in Bucuresti de imobiliare ,poate te ajuta .

Kora-eu i-am intodus pestele si i-a placut!

Marryam-si noi papam in jur de 40-50 grame si sunt multumita,in schimb adora iaurtelul .2 somnicuri avem si noi,bine stabilite,unul dimi si cel de amiaza.

Anca Toma -interesante unele retete,la fel cred si eu ca se pot adapta dupa nevoile fiecaruia.

Racheel -nici noi nu avem dinti.Sta sa iasa unul,se vede foarte bine sub gingie de ceva vreme.Azi m-am uitat in Cartea bebelusului a lui Sarah si am ramas surprinsa cand am vazut ca ei i-au aparut primii dinti la 7 luni jumate ,eu stiam ca la 8 -9...dar asta nu e motiv de ingrijorare ,ar trebuie sa ne facem probleme daca nu ies dupa un an si jumatate.

Alex-off,alergiile astea !Ce fel de teste se fac in Lituania?Am inteles ca cele subcutanate se fac doar peste 3 ani,noi ne-am facut de sange pentru a vedea daca are imunoglobulinele crescute.

D-bunny-cum e Noa?Atata vreme cat e vioaie ,ce sa-i mai dai ...eu cred ca apa e suficienta.

Ooka -eu stiam ca Ror-ul contine albus,si infanrix-ul?Oare nu ai putea imprumuta un carut sport doar pentru vacanta?Cred ca dupa va sta in garaj ,sau incearca sa cumperi o platfoma, asta daca carutul iti permite ,unde ar putea sta surioara.

Klau-ditza -ma bucur ca Radu e pe mani bune.Nu stiu nici eu daca ai putea face cursurile ,tind sa cred ca da ..dar cei de la firma nu stiu?

Pinkisor-ce mai faceti?cum sunteti?Haideti si voi la apel!

Michella-sa stii ca si noi am fost la oftalmolog,la controlul de rutina undeva pe la 3 ani ...mi-a zis sa revin dupa ce Sarah incepe scoala...am revenit abia anul acesta ,mai precis in aprilie ...e ok ,e bine .Intrebarea care ti-ai pus-o tu ,am aderesat-o si eu doctoritei .Mi-a spus ca sta asa aplecata ,deoarece se concentreaza prea tare...ca o comparatie a zis ca asa fac si studentii rezidenti la operatii...sper sa fie si la voi acelasi lucru.

Fugim la plimbarici...si noi avem din nou mucisori si tusim...facem aerosoli si i-am dat Prospan sirop e pe trecute,sperrrrrrrrrr

O zi buna sa avem!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Alex, si eu am aceeasi problema ziua si uneori seara. Seara uneori merge adormit si altfel, alteori nu merge nici macar cu san desi e obosit rau. Altfel = leganat de tatal lui sau de mine sau il obosim rau si dupa aia se foieste nitel in patul nostru, se arunca pe spate de cateva ori cautand o pozitie buna si in cele din urma adoarme uitandu-se la luminile pe care le fac masinile cand trec pe strada (stam la bloc dar se reflecta blocul de vizavi fiind destul de aproape). Apoi il mutam in patut. Insa de cele mai multe ori am aceeasi problema ca tine si as dori si eu o solutie pentru ca daca nu vrea sa doarma sau vrea la san, nici nu ne lasa sa-l tinem in brate, daramite sa-l leganam. Se zbate, se urca cu picioarele pe noi, ni le pune in gat, se impinge de ne e frica sa nu-l scapam.

Mergi la inceput