Strugurasi de Sept-Oct 2011 *59*

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Ma enervati rau !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

cine Lali?
pai la ora asta?!, lasa-ne sa ne mai dezmeticim si noi.
Eu ma duc sa ii pregatesc papi lui Iancu la mic dejun avem mar cu mango.Dupa care as vrea sa ma mobilizez sa ies pana in parc ca nu ploua, dar vad ca incep iar norii sa se adune.

Si eu am auzit ca ploua pana in iulie si noi avem concediu la sf lui iunie, deci o sa mergem la mare si o sa ne indopam cu mancare uitandu-ne afara cum ploua.

May fff tare Beatrice , e fff plimbareata.Noi cred ca mai avem pana ajungem la performantele voastre.Iancu refuza sa mearga de-a busilea, se rostogoleste toata casa, dar in nici un caz sa se ridice.

Fug sa fac papa la baiat si revin, oare mai are mult pana pot sa il pun sa isi faca singur?!

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

salut fetelor,

Lali, merci de intrebare, suntem bine sanatosi, Zoica mananca lapte iar de doua zile ii fac lapte cu cereale si lapte cu dovlecel si mananca. In rest paine (grau si ovaz), biscuiti organix si portocale.

Din cauza alergiei la ou, ni s'a recomandat sa amanam rapelul la infanrix pana la un an. Desi vad ca Teodora ta mananca ou si n'are nika da' daca o pupa frate'su are. Ca si Zoica face numa' la contact deocamdata ca ou nu'i dadusem ca oricum nu mananca nika.

Autodiversificarea se pare ca o practica si Zoica iar pe mine sincer ma oboseste si din experienta primului copil, cred ca sunt si alte metode de a refuza un aliment nu trebuie musai sa vrea ea sa manance ca sa o pot hrani echilibrat. Adica daca pe unele chestii le inteleg si le vad utilitatea (co-sleepingul de ex) asta mi se pare aiurea rau de tot, mai ales ca Zoica nu vrea si pace sa fie hranita si nu ca are o problema ci ca vrea ea, iar ea nu nimereste, sau pur si simplu e foarte selectiva.

Legat de chestiile bio, eu cumpar de la cosulbio.ro, mai cumpara oare cineva? Iau pentru fete, in special pentru Zoe si uite asa ajungem sa mancam toti ca ea nu serveste. Ii cumpar si portocale si lamai bio tot de aici si sunt super bune, mananca fetele si le plac, insa am luat si rosii si sunt motate ca cele din piete, habar nu am cit de bio sunt.

Zoica nu e nici grasuna nici slabanoaga, are 8kg si 72 cm la 7 luni si o sapt. Sta singura in fund ca se pune ea, merge taras dar si in patru labute si se ridic in picere de toate cele, ba mai nou se sprijina doar de solduri cind sta in picioare si face diverse cu mainile. Mananca plastice si haartie si baga in gura toate alea, roade cabluri.

Eu abia astept sa plecam in concediu, mai avem 9 zile si abia astept. Ma gindeam sa iau doua carucioare, Zoicai i'am cumparat un Cybex Callisto si suntem foarte incintate amandoua si ma gandeam sa ii Chicco london'ul Sofiei, ceva sfaturi pentru copii de 4 ani, mai stau in carut, are sens sa'l luam? O sa si vizitam/ne plimbam si atunci s'ar justifica, ca ne mai scuteste de brate.
Zoicai vreau sa ii iau in concediu si scaunul de masa ca altfel o sa ne rupa la mese cu tinutul in brate (aici am regrete ca nu mai am Stokkeul). Abia astept balaceala, salata greceasca, Manastirea Sf. Nectarie si joaca Sofiei in nisip, ca ea nu inoata ca se uda


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Kora - Cat timp se fierbe quinoa?
Nanna - Nu eu ci sotul vrea neaparat sa ii dam tort. Eu caut o solutie ca sa fie bine si pentru Daniel si sa fie si el multumit.
Bunny - Nu mai stiu cine mi-a urat bun venit, stiu doar ca am fost bine primita si va multumesc la toate pentru asta.
Lena - Ai rabdare cu Maia ca isi da ea drumul in ritmul ei. La varsta asta nu cred ca e cazul sa iti faci probleme. Fiecare copil e altfel.
Lali - Da-mi si mie link la blogul tipei care discuta despre probleme de reflux. Si Dani al meu are si ne chinuim pentru ca nu poate sa bea nimic dupa ce mananca cel putin o ora - doua, altfel imi vomita tot ce are in stomacel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

Mikka, Lali, Bunny Ms pentru sustinere !

Dumnezeu are grija sa ma descurc cu piticul meu . O buna prietena e in concediu medical (nu mai suporta stresul de la serv) si s-a oferit sa ma ajute Nici daca imi programam nu iesea asa !!!

Azi ma imbat !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui ooka

salut fetelor,

Din cauza alergiei la ou, ni s'a recomandat sa amanam rapelul la infanrix pana la un an. Desi vad ca Teodora ta mananca ou si n'are nika da' daca o pupa frate'su are. Ca si Zoica face numa' la contact deocamdata ca ou nu'i dadusem ca oricum nu mananca nika.



Ma bag si eu ca musca-n lapte...poate sa n-aibe nimica si daca manaca capsuni, alune si nuci. Ca nu ies pete pe copil si ca nu i se umfla buzele in urmatoarele 2-3 zile nu inseamna ca totu-i ok. alergenii introdusi la varste asa mici, fac(si e chestie demonstrata) ca peste cativa ani sa fie organismul mult mai propens la alergii...nu acu e buba, ci peste cativa ani.

lali da, exact ca socata se face si cel de trandafiri, din petale dálea visinii catifelate...

lena nici Noa nu se ridica nimic, nici nu sta in 4 labe, abia acum sprijina talpa, nu-si mai strange labutele ca broscuta, dar inca nu-i las greutatea pe umerii ei, ca atunci indoate piciorusele...

may ce miscareata-i Bea! cu bona, totu-i ok¿



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Va salutam si noi!

Noi nu mai avem timp sa facem nimic. Eca e asa de energica, se misca intr-una , e tititrez si eu cam trebuie sa stau cu bunghiul pe ea. mai nou nu se mai sprijina de nimic si reuseste sa stea cateva secunde bune in picioare singura. E asa mandra dupa..

In continuare nu mancam nimic, acum avem ceva muci dar energie si de impartit la altii.
Eu in curand plec la ai mei pt 2-3 saptamani. ma duc la relaxare.

de citit, va mai citesc din cand in cand. cat am timp. cu scrisul ...mai greu.

va pupam pe toate + strugurasi!

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

...da. Bea e miscacioasa tare. Piticul meu e mai mare cu o zi decat ea si nu se ridica singur in fund, nu stie sa puna pasii, nu stie sa mearga taras, nu nimic. Am un puturos mic Da' si cand s-o ridica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Buna dimi

Zubi cum adica este putin? Papa mult Ayan.

Anca te superi daca nu am citit retetele?

marryan, noi avem doua somnicuri, unul la 11 de 2-3 ore si altul la 18 de 30 minute.


Nu stiu cine a intrebat de peste.Eu am dat peste Anastasiei,Nu prea se omoara dar nu renunt.

Mai este vreun struguras fara dintoci?

Klau ma bucur ca ai rezolvat si nu esti nevoita sa apelezi la soacra-ta.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

sunt pe aici , n am plecat nicaieri dar nu ma simt prea bine
pup

_


de T 9+


Mergi la inceput