Strugurasi de Sept-Oct 2011 *59*

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

hayat zice si ea prezent ! R a tinut-o ocupata,si nu a apucat sa raspunda,dar de citit a citit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2011 spune:

Anca, am salvat retetele ... Unele ptr mine, altele fara zahar, prajeli, miere, alune, etc, ptr Clara. Eu o sa fiu mai stricta cu mancarea, ca pare sensibila, iar la carne chiar are reactii alergice. Ne programam la alergologie sapt viitoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Marryan, al meu baiat mic -Dimitris, are ziua cam 2 maxim 3 reprize de somn, seara adoarme intre 20.45-21.15, se mai trezeste spre dim intre 4.30-6, adoarme iar pana pe la 7.

Mikka, pana acum doar fiarta am preparat-o (nu stiu daca exista si alta varianta) si am amestecat-o fie cu mar, fie cu banana, fie cu mar si banana si avocado, fie cu legume la pranz.
Anca, eu i-am descoperit de curand gustul si mi se pare delicios. Si baietii mei par sa fie de aceeasi parere
Tocmai am citit pe un site - quinoa ajuta la lactatie

Lali, interesant site jurnaldenutritie. Acum il studiez si eu si am gasit niste info foarte interesante.

Oare la 8 luni se mai poate vorbi de puseu de crestere? Ca de vreo 3 zile Dimitris mananca mai mult decat manca pana acum, iar el a fost mai tot timpul mancacios. Dar acum parca a inceput si mai mult sa vrea. Si face un scandal daca nu primeste mancare cand vrea, olilica!

No, ma retrag acum, au adormit si baietii si am timp si eu de un dus.

Noapte buna!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Seara buna fetele!

Lena - imi pare tare rau....am raspuns acum 2 zile de pe telefon ref la reteta de piept de curcan, insa abia acum am vazut ca nu s-a trimis, nu stiu de ce. Cand am intrat acum am cautat in urma ca dispe rasp si nu l-am gasit. Oricum, pana acum cred ca ati si mancat pieptul de curcan Cum l-ai gatit pana la urma?

Zubi - mananca fff bine Ayan!

Kora - din cate stiu cus-cus-ul nu este defapt vreo cereala ci paste. Si mie imi place mult mancat la restaurant, insa cand am luat si l-am facut eu era cu totul altceva...bleah!
Si Inez a avut acum vreo saptamana si ceva cateva zile in care manca cu disperare, posibil sa fie puseu. Pupam baietii!

Mihaela - citisem si eu info acelea despre iaurturile cu probiotice, dar nu toate au acele bacterii, e vb doar de cele cu bifidus, asa ca putem da din cele simple. De ce vrei neaparat sa ii dai tort sa manance? Ma gandesc ca poti face tort pt invitati, insa nu cred ca e obligatoriu sa manance si copilul. Ei oricum nu inteleg nimic acum...

Jade, Sei - pe unde sunteti?

Anca - ce de retete!!!!

Ne-am saturat si noi de ploaie si frig, insa am inteles ca asa va fi pana prin iulie

Lali - Uite asa!

Noapte buna, va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:


Nanna a ajuns la gunoi bucata aia, ca am uitat de ea si am gasit-o abia aseara prin frigider :(((

Dar am scos alta bucata la dezghetat.
Deci vreau reteta :D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Nu ma dati disparuta, sunt prin zona, prinsa cu una alta, Noa cumintica ca de obicei, face caca multa, cam 4 mari si late zilnic, in afara de apa pt hidratare, sa-i mai dau ceva¿ e vioaie ca de obicei...

may ai scapat nevatamata unde-i film cu bea¿
lali suc de trandafiri nu faci¿ maaaama ce dor imi este!! salut.o pe hayat de la noi!!
marryam si eu ca tine, am dat jos repede si usor, dar dupa ce-am gatat cu alptatul am urcat 4-5kg
jade unde umbli¿
kora peste alb(merluciu, limba de mare, cod fish)noi v-om da de la 9 luni. si eu mai cred in pusee, cateodata mananca mai mult, apoi dupa 2-3 zile se normalizeaza si-o vad asa mare...
mihaela oare ti-am urat bine-ai venit¿
zubi eu zic ca mananca bine ayan!
klau imi pare rau ca n-ai alta alternativa decat ´scumpa soacra´

atat m-a tinut neuronul...pup pi toati
anca_toma maaaama ce de retete! bune peste un an-doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

merci de raspunsuri si complimente

n-am luat pastile de intrerupt lactatia. am muls din ce in ce mai rar.
o sa merg la dr.

lena, daca apesi pe linkul din semnatura mea o sa vezi video-ul :)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:



Dbunny, si Maia mi-a facut azi 2 kaki diversificate putin :)))

Ce dulce e Bea
Si ce ascultatoare... cum ai reusit sa o convingi sa nu paraseasca covorul.
Daca era Maia acolo demult era sub scaun, sau la opritorul de la usa :)))

Fetelor, azi i-am pus Maiei pe canapea jucaria preferata si s-a apucat cu manutele incercand sa se ridice, dar nu reusea decat un centimetru doi... nu avea forta... e ok? acus avem 8 luni...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

merci Lena :)
de obicei cand da sa iasa de pe covor ii atragem atentia cu cate ceva. cred ca s-a invatat asa.
eu ii mai si explic :D da nush daca asta e :))
adica ii zic: Bibi, parchetul e rece si racesti la poponet. hai inapoi :P
oricum in general o las sa isi testeze limitele. nici cand se dezichilibreaza nu sar repede. am grija sa nu fie jucarii periculoase sa nu cada cu capul de ele si atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Neata!!


Dau frappe de dimineata asta, ca am facut unul ieri dupa-amiaza si a fost super-bun!

Oana hai mai,mai ai mult pauza de scris? Sau ai facut deja si pauza de citit? Ce naiba? Ca suntem oameni maturi,chiar ne enerveaza asa ca nu intelege toata lumea exact ce vrem sa spunem? Hai,mai treci pe aici si mai cpune ce face Eca,ce faci tu,ce faci Mur...

May eu sunt topita de cat de mult sa misca Bea !

Nanna Mika tot uite asa !
Alex mie una mi se par tare periculoase alergiile , indiferent ca sunt la carne sau la alte alimente. Bafta la alergolog sa va dea o solutie simpla, ceva gen " nu papa "aceste" alimente si va fi bine" ,sa nu fie nevoie de tratament medicamentos ! Ce ai mai rezolvat cu pasaportul celei mici?

Ooka voi ce mai faceti? Ce mai papa Zoica?

Jade T ce face ? Tu ce faci? Nu mi-ai zis daca vrei sa ne vezi mocile in concediu,cand vii la mare !

Seidana sper ca nu ai intrat si tu in saptamana ciudata! Ela ce face ?

Kora pusee de crestere vor avea tot timpul pana se termina cresterea,undeva pe la 22 de ani! Daa,si mie mi se pare interesant jurnaldenutritie, l-am studiat atent dupa ce am dat de link pe fb, la Raluca,cea cu blocul Alexcreste.

Chiar,ati vazut ca este insarcinata din nou,cele care ii cititi blogul? Il recomandam noi pentru sfaturile pentru reflux sau alaptat,noi adica eu si Ionela... Fata asta ar trebui sa mearga ,cand o avea burtica asa ,de vre-o 7 luni, la doctorii aia care i-au spus acum ceva ani ca la fel cum poate ramane insarcinat si naste un barbat,asa va avea si ea copii naturali. Iata ca prin vointa , studiu,determinare,schimbarea radicala a stilului de viata si nutritie a reusit ! Si inca de doua ori!

Mihaela la fel ca Nanna zic si eu,am citit si acum mai mult timp despre aceste bacterii,de aceea din comert noi consumam doar iaurturi simple ,de alea de la producatori locali, la recipient de 900 ml, 1l , 2 l, cu termen scurt. Danone nu am mai pus in gura de cand eram insarcinata cu PAul. Siu cand ma gandesc cat de mult imi placeau iaurturile de baut de la ei ,si nu numai de la ei,ca eu credeam ca alea cu bifidum sunt bune pentru digestie,ca doar asa spuneau peste tot la tv! Apoi am vazut un reportaj si m-a socat.De atunci daca vreau iaurt cu fructe , imi pun iaurt obisnuit , cu dulceata de trandafiri sau nuci, sau de cirese, si ii dau bataie!

Bunny nu am auzit pana acum de suc de trandafiri... Cum se face,ceva gen socata? Am vazut soc inflorit,dar nu am adunat sa fac socata,si imi pare rau.Anul trecut am dat gres,nu mi-a iesit socata buna. Speram ca anul asta sa excelez .

Lena puturoasa noastra nu se ridica deloc asa cum spui tu, prefera sa se intinda si sa miorlaie,sa ii aducem noi jucaria. Se catara putin doar daca sta vreunul din noi intins si se urca pe burta noastra. Se mai ridica si pe talpite,dar lipita toata pe noi,si nu se poate numi in picioare. Las-o sa exerseze,si se va ridica si in picioare. Exersand ridicarile isi intareste gleznele si se ridica .

Revin mai tarliu cu urmatorul mesaj ,acum s-au trezit copiii ...

Mergi la inceput