Bobocei de sept-oct 2012 (14)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Tzuki, la mine e exclus sa mai pot alapta (din motive de tratament).Desi pe David l-am alaptat 3 ani...
Asa ca sunt deschisa la ideea asta cu laptele de la alte mame, desi cand discutam acum ceva timp teoretic doar cu alte mamici mi se parea ca nu as face niciodata asa ceva....dar era doar discutie teoretica, fara sa ma gandesc ca sunt cazuri exceptionale in care chiar nu se poate, cu toata bunavointa mamei....

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008)
24+


Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuki spune:

Oana, eu zic ca daca gasesti o sursa de lapte matern e foarte ok...eu una nu as sta pe ganduri!



Mami de D mare (4 ani si 8 luni) si d mic (1 an si 11 luni) + bb 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANKA-iasi spune:

Gataaa,programata la morfo pe 30mai,la dr.Mihaila.
Eu l-am alaptat pe David pana la un an jumate,desi dupa primele 2 luni dr mi-a zis ca nu se satura si nu ia in greutate cum ar trebui,deci am introdus si humana.Mai apoi diversificare,dar nu am renuntat total la alaptat,chiar dupa ceva vreme se observa ca a crescut productia Oricat de putin ar fi e o chestie ...nu se poate descrie in cuvinte ce simti cand alaptezi.Intr-adevar ,in maternitate nici n-au venit sa vada am cu ce sau nu,mi-au pus in brate sticla cu formula,da-i draga....ca ii e foame copilului alaptarea ar trebui incurajata la maxim,destule E-uri avem dupa ..........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Gata, am gasit cartea despre care va spuneam. Este o carte pe care eu am citit-o intr-o zi, mi-a placut mult. Acum, cum eu nu am experienta, mi s-a parut in regula. Astept si parerile mamicilor cu experienta:

http://apm.md/buletin/Cu-dragoste.pdf

Se incarca mai greu un pic dar merita.

20+ cu

-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona_bm spune:

Buna!

Din cate am citit si eu despre laptele matern acesta intradevar isi modifica compozitia in functie de nevoile bebelusului dar asa cum mamele congeleaza lapte cand au surplus si il dau bebelusilor mai tarziu cand nevoile lor s-au schimbat tot la fel e si cu donarea laptelui matern unui alt copil. Oricum eu nu cred ca e mai bun LP decat LM chiar daca nu e de la mama bebelusului. Altfel nu cred ca ar fi atat de raspandita ideea de "human milk for human babys" in America si din cate stiu si in statele din vestul Europei.

AM de fugit putin din birou dar revin ca vad ca se dezbat pe aici teme foarte interesante
Va pup


fericita de Elisa Maria (26.10.2010)

17+

www.pregnology.com/preggoticker80/330066/CCCCCC/My%20second%20little%20blondie%20/10/26/2012.png" target="_blank">asa creste BB2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalu85 spune:

Buna dimineata burtici
Am dus azi dimineata proba de urina pt urocultura si acum astept sa vedem peste vreo 3 zile ce iese.
Legat de anestezie...cum spuneam mai inainte, eu am 3 anestezii generale si o rahie. Din cate stiu eu anesteziile repetate scad in timp tensiunea si pulsul. Eu mereu am avut tensiune mica dar nu mi sa spus niciodata ca nu pot face anestezie.Iar anestezia genereala este cea mai periculoasa din cate exista, pe cand epidurala este printre cele mai light ca sa spun asa....in concluzie nu cred ca avem restrictie la epidurala. Pana si rahia este mai puternica....Acum depinde ff mult si de anestezist ca unii la epidurala si nu numai combina substante. Plus ca totul este individual...in functie de kg, de niste anlize care se fac inainte, de istoricul tau, de bolile suferite, de tensiune etc. In functie de toate astea iti stabileste gramajul si combinatia in asa fel incat sa fie cat mai usor de suportat pt tine. Si....repet...este ff important anestezistul.
Cat despre vertebre tasate, asa este...daca ai probleme nu prea ai cum sa faci pt ca nu poate trece serul si nu isi face efectul anestezicul.

lalu85 26+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_raluca spune:

Buna burtici!


Astazi mergem si noi la dna doctor Ce sanse avem sa aflam daca avem bebe sau bebelina la un ecograf 2D?


O zi buna sa aveti!

Universul are un plan!
18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuki spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_raluca

Buna burtici!


Astazi mergem si noi la dna doctor Ce sanse avem sa aflam daca avem bebe sau bebelina la un ecograf 2D?


O zi buna sa aveti!

Universul are un plan!
18+


bafta! sanse maxime, zic eu, daca si bb coopereaza putin, adica sa nu stea chiar intr-o pozitie total neprielnica.

Mami de D mare (4 ani si 8 luni) si d mic (1 an si 11 luni) + bb 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona_bm spune:

Raluca la 18 saptamani poate linistit medicul sa iti spuna ce ascunzi daca se lasa bebe vazut cum trebuie. La prima sarcina mie mi-a spus la 16 saptamani ca e fetita si asa a ramas

Tzitziri, si eu consider la fel ca tine ca LM este o varianta mai buna pentru bb decat sa ii dai formula mai ales daca se va naste inainte de termen. Singurul lucru la care as avea eu pretenti ar fi sa fie si bebicul mamicii care doneaza de vasta apropiata cu bebicul meu. Nu stiu de ce dar piticul asta il am eu pe creier.

Alimentatia mea in timpul alaptatului nu a prea tinut cont de ce am citit inainte. La inceput m-am ferit de fasole, varza, afumaturi, prajeli si ce mai consideram eu ca fiind mancare nesanatoasa sau prea grea la stomac dar dupa 1-2 luni am inceput sa reintroduc tot in meniu urmarind reactia broscutei. Norocul meu a fost ca nu am avut probleme decat cand am mancat paine cu miere asa ca mierea am scos-o pana mai tarziu. Pentru mine a fost musai sa imbuc cate ceva inainte sau dupa fiecare alaptat mai ales in primele luni altfel ameteam rau de tot.... cred ca de aici se trag cele 7 kg de care nu am mai apucat sa scap ca nu am oprit alaptatul decat in Februarie la aproape 1an si 4 luni cand am vazut iarasi doua liniute

Trimit placinta si revin mai tarziu


fericita de Elisa Maria (26.10.2010)

17+

www.pregnology.com/preggoticker80/330066/CCCCCC/My%20second%20little%20blondie%20/10/26/2012.png" target="_blank">asa creste BB2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuki spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kytana

Gata, am gasit cartea despre care va spuneam. Este o carte pe care eu am citit-o intr-o zi, mi-a placut mult. Acum, cum eu nu am experienta, mi s-a parut in regula. Astept si parerile mamicilor cu experienta:

http://apm.md/buletin/Cu-dragoste.pdf

Se incarca mai greu un pic dar merita.

20+ cu

-= Love life, live love =-


am citit-o si eu si mi-a placut, chiar daca eu am ales sa schimb pe ici pe colo unele lucruri cu copiii mei. dar e f utila carticica .

Mami de D mare (4 ani si 8 luni) si d mic (1 an si 11 luni) + bb 3

Mergi la inceput