Bobocei de sept-oct 2012 (14)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

andreea. fix asa a zis referitor la sexul copilului :), are el un cliseu probabil. din pozele pe care mi le-a dat nici eu nu inteleg nimic din pacate, am vrut sa le arat fetelor dar nu pricep nimic. Poza ta de la avatar unde ai facut-o?


carmen & ana (04.11.2002) & daria (22.12.2004) +
Regretul zilei de ieri si grija zilei de maine ne fura bucuria zilei de azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Poza de la avayat e facuta la 18 saptamani la doctorul care ma are in evidenta.E 4D , probabil de asta se vede atat de clar.Abia astept pe 25 iunie cand ma duc iar la control sa ii spun sa-mi mai faca poze la fata,picioare,etc.Sper sa imi arate tot ce vreau eu.Deja am poze in albumul bebelusului.Am scanat fotografiile (ecografiile)si le-am printat pe laborator.

ANDREEA 22+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANKA-iasi spune:

Buna dimineata la o cafea ,pt cine mai serveste Acum vad si eu ce pot face hormonii din tine,ieri m-am perpelit de mama focului facand mii de scenarii aiurite.Am visat o fetita cu niste ochi mari,albastru inchis si inima mi s-a umplut de fericire,asa m-am trezit,cu sentimentul ca a vrut sa ma linisteasca si era asa realaaaaaaa
Pe de alta parte mai stau in dubii daca sa incerc o programare la Iliev,stiu ca dureaza.....pana ajungi la el,am vazut ca fac morfofetala si la Ominiclinic,unde sunt cativa medici bunicei.Mai am timp sa ma gandesc pana pe la 9,ieri imi raspundeau numai roboteii desi stiu ca au pana la 20 program.Va doresc o zi frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Neatza. Anka accept eu cafeluta caci eu nu mai am lapte si beau acum cafea fara lapte ..iac iac

Virginia, eu am citit si iar citit despre alimentatia mamei responsabila de colicii bbilor. Te dezarmeaza articolele...practic nu ai voie sa mananci nimic. Ce este permis intr-un articol, este interzis in urmatorul. Alimentele pe care le-am gasit in comun sunt: lactatele in special cele de vaca, varza, fasole, mazare, cafea, alcool. Eu cred ca am sa fiu atenta la bb sa vad daca i se intensifica durerile daca eu am adaugat ceva nou in alimentatia mea. In rest m-am linistit.

La voi cum se prezinta buricul? Al meu mai are un pic si iese din locasul lui.

+ 18 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

'neata burtici! bun gasit in casuta noua!
am vazut aici un amalgam de informatii: gentuta pentru maternitate, diversificare, colici, etc...sincer, nu prea retin ce-am citit, dar s-a mai vorbit p-acilea despre pierderea memoriei in sarcina ..sincer si fara suparare eu as prefera mai multe discutii despre sarcina, mi se pare c-avem timp de restul, sa le luam pe rand...d-aia nici nu ma bag la discutii...oricum pana ajung la diversificare o sa uit ce s-a vorbit acuma si-o sa va bombardez cu-ntrebari
cat despre gentuta pentru maternitate, am putea chiar s-o punem pe prima pagina, sa verificam ce mai avem nevoie sau s-o putem completa oricand...despre vata de la sensiblu chiar nu stiam...si sper ca mamicile ar putea sa ne-ajute aici cu informatii pretioase despre ce s-avem si ce sa cumparam
anka bafta la morfo, e doar o ecografie doar ca mult mai complexa...si o sa-ti aduca multe informatii despre bebitzul tau..
o zi faina s-aveti!


20+ Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuki spune:

salutare

eco morfologica face parte din protocolul de ingrijire a gravidei, nu se recomanda doar cand ar fi probleme. a, ca nu te poate nimeni obliga sa o faci, asta e altceva.

bagajul de maternitate eu stiu ca difera in functie de maternitatea unde urmeaza sa nastem. eu la giulesti am avut un ditamai gentoiul din care am folosit cam jumatate din lucruri. o sa caut lista cu ce am avut eu si o s-o postez, numai ca habar n-am pe unde mai e...

despre colici, eu cred ca au prea putina legatura cu ce mananca mamele. din experienta mea personala (dar prea putin relevanta, e adevarat): la primul copil m-am conformat, n-am vazut multa vreme fasolea, varza, rosiile, capsunele, etc. a avut bietul copil colici pana spre 9 luni...
la al doilea copil am mancat de toate, el fiind nascut in iunie am mancat capsune pana am simtit ca pleznesc, iar rosiile au fost alimentul meu de baza in vara aia. n-a avut copilul nici macar o ora de colici.
e drept acum ca cica ce mananca mama modifica gustul laptelui, dar al meu cred ca era incantat de modificari . da, se exclud unele medicamente, tutunul, cica si cafeaua (dar eu n-am putut sa stau fara, la tensiunea mea de subsol mi-era ca lesin pe stada. cu o cafea dimineata eram alt om). dar nu l-am vazut mai agitat din cauza dozei mele de cofeina.

despre legatura intre laptele matern si propriul copil/copil strain eu nu stiu. adica nu cred ca laptele matern e bun (dpdv al anticorpilor) exclusiv doar copilului mamei care alapteaza, nu vad nicio explicatie logica. nu mai stiu cine a venit cu teoria asta, scuze, dar rog persoana sa-mi indice macar o explicatie sau o trimitere catre vreun studiu/teorie care sa confirme asta. .

despre sexul copilului, la al meu cel de acum m-am prins singura, inca de la 17 saptamani, mi se parea atat de evident...deci cine are poze cu zona cu pricina si nu stie sa interpreteze, poate fac pe mama omida .

in rest, zi cu soare in suflet va doresc, pe aici ploua bacovian si parca nu se mai opreste potopul asta...

Mami de D mare (4 ani si 8 luni) si d mic (1 an si 11 luni) + bb 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Buna dimineata mamici si bebici!

Va invit la un lapte un cacao in loc de traditionala cafeluta

Ce mai fac fetele astazi? Cum rezistati cu ploaia de afara?

Moro multumesc de info, m-am mai linistit. Ce-i drept nu am mai simtit de atunci durerea aceea, dar e bine de stiut ca este in regula!
Mlhaela, ma bucur ca iti plac exercitiile. Si da, tipa aceea insarcinata in 36 saptamani arata absolut stunning Lasa, ca asa vom fi si noi, nici nu ma indoiesc!
Multa bafta Anka, te asteptam cu vesti bune de la morfo
Voi aveti interdictii la ridicat/carat? Si inca ceva, am citit ca epidurala nu se poate face persoanelor cu vertebrele tasate si tensiunea mica. Eu nu m-am decis asupra epiduralei, voi ce parere aveti?

20+ cu

-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Si eu am citit Tzuki despre laptele matern ca este potrivit doar bebelului tau. Pentru ca este "pregatit" special pentru el de corpul tau. Eu am citit asta intr-o carte in care se aborda si alaptatul cu titlul "Cu dragoste", editura stiu ca este din Chisinau. Imi scapa autorii.

Nu o gasesc pe net, eu o am printata acasa, dar am gasit ceva interesant cautand cartea in cauza:

http://www.iubire.md/upload/library/pdf/ghidul_viitoarei_mame.pdf

Lectura placuta!

20+ cu

-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Eu stiu doar ca productia (cantitatea adica) se regleaza in functiile de nevoile bebelusului..nu calitatea sau compozitia laptelui matern. La cantitate e clar de ce....

Eu ma gandesc la ideea de a primi lapte matern de la alte mamici..inca mai rumeg...dar nu m-ar opri ideea ca acel lapte ar fi special facut petnru acei copii (adica nu am citit nimic in sensul asta)

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008)
24+


Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuki spune:

cred ca e relativa treaba cu laptele matern si adaptarea lui. si mai ales si mai ales, e oricum mult mai bun decat laptele formula, care n-are deloc anticorpi, ca e imposibil. si care e liniar si la fel in fiecare zi, acelasi gust, aceeasi consistenta, desi copilul creste. prin urmare, eu daca as avea de ales intre a folosi laptele matern al unei alte mame si lapte praf pt copilul meu, l-as alege pe primul fara discutie. dar sper sa pot sa-l dau pe al meu, direct de la sursa.

Mami de D mare (4 ani si 8 luni) si d mic (1 an si 11 luni) + bb 3

Mergi la inceput