FIV in Ungaria 163

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Raissa_L spune:

imi,scuze ca nu ti-am raspuns mai repede,dar nu am mai intrat de luni pe forum.Da , am scris e-mai lui P.K. si mi-a raspuns ca intr-adevar,diagnosticul meu presupune procedura FIv,ceea ce m-a si dus cu gandul la faptul ca IA-urile facute chiar au fost apa de ploaie si bani aruncati in vant,dar ,nu mai zic nimic ...A trecut,le-am facut si pe alea...Acum,pt inceput, mi-a indicat sa refac analiza de HSG,pt a vedea daca nu mi-a reaparut hidrosalpinxul.In cazul in care a reaparut,recomandarea lui,laparoscopie si inlaturarea trompelor pt a nu afecta reusita fiv..Acum astept sa vina CM,azi,maine trebuie sa apara si dupa ce trece,sa ma programez pt HSG.Nu sunt hotarata unde sa-l fac,data trecuta l-am facut la Interservisan,acum parca as incerca la spitalul de recuperare.Oricum , saptamana viitoare voi stii cum stau si cu trompele.Mi-e groaza de moment,dar ma astept sa fie un rezultat pozitiv,in sensul ca nenorocitele de aderente si-au facut din nou prezenta.In functie de rezultat depinde ce voi face in continuare,oricum , stiu de pe acum ca nu-mi va fi usor.toate fetele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

raissa cu mana pe imina iti recomand spitalul de recuperare , eu acolo am facut HSG , dr Chiroiu e super . Daca vrei iti dau nr lui de tel mobil si poti discuta cu el.

si bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

@ Raissa
Eu am facut histerosalpingografie si la Interservisan si la Recuperare. La Recuperare echipa e super omenoasa si calma si te linistesc, iti vorbesc frumos dar mie mi-au dat un diagnostic gresit care la Interservisan, unde am repetat, la insistentele ginecologului, nu s-a adeverit. Ulterior am facut in Debrecen histeroscopie si cei de la Intreservisan au avut dreptate. E adevarat ca acolo e coada mare si te trateaza cu mare rapiditate si nu au timp de explicatii si nici de incurajari. Evident ca alegerea e a ta, orice medic poate gresi, dar nu stiu cata experienta au cei de la recuperare in intrepretarea rezultatelor.

20+
_
3 FIV-uri si un FET in Debrecen cu dl doctor Bodnar nereusite, FIV 4 reusit in ianuarie 2012 tot la Debrecen, cu dl Bodnar - Doamne ajuta in continuare !
MTHFR C677T in forma heterozigota, mutatia factor XIII Val34Leu heterozigot, tiroidita hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

raissa indiferent ce clinica alegi , imporatnt este ce DD sa te ajute si sa-ti indeplinesti visul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Da Olimp ai dreptate, si e posibil sa fie doar o singura gresala a d-lui Chioriu si am avut eu ghinion. Dar am ramas f impresionata oricum de comportamentul intregii echipe, parca nici nu m-a durut asa tare ca la Intreservisan datorita vorbelor lor bune.

20+
_
3 FIV-uri si un FET in Debrecen cu dl doctor Bodnar nereusite, FIV 4 reusit in ianuarie 2012 tot la Debrecen, cu dl Bodnar - Doamne ajuta in continuare !
MTHFR C677T in forma heterozigota, mutatia factor XIII Val34Leu heterozigot, tiroidita hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gretta spune:

olimp:WOW!!! Felicitari, astea da vesti bune! Ma bucur ca ti-ai revenit asa de repede. Doamne ajuta! Ce fel de trombofilii iti faci? Si costa doar 650? Si eu trebuie sa le fac doar ca am tot amanat dar de luna viitoare trebuie sa caut si eu unde sa le fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eni0301 spune:

Buna seara fetele
Olimp..ma bucur ca esti bine,si ca ti-ai gasit doctorita buna
maine ma duc sa-mi fac analizele de trombo..mi-e putin frica..sper sa nu am mutatii prea rele...
stie cumva cineva daca pretul de analiza cariotip la szeged,24000ft/2 persoane, ce este afisat pe prima pagina,este reala?adica atat costa si acum?pentru ca la noi in timisoara cel mai ieftin am gasit 800 ron/persoana...ar fi super daca ar costa doar atat la szeged,...
trebuia si eu sa-mi fac dupa ce-mi venea ciclul histerosalpinpografia...dar nu stiu daca mai are rost...o sa ma mai gandesc..1analiza in + sau in - ce mai conteaza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eni0301 spune:

Gretta...daca te intereseaza ,in timisoara la bioclinica au un pachet e analize la trombofilie si costa 480ron
http://www.bioclinica.ro/index.php?section=analize&loc2=2&id=762&loc_id=11690
aici scrie ce este inclus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raissa_L spune:

norma,cum adica ti-au dat rezultat eronat?Ti-au pus un diagnostic fals?!Maaama!!!Iti dai seama ca eu nu-mi permit sa risc asa ceva,pt mine este foarte important rezultatul acestei analize.Mie daca imi iese ca mi-au reaparut aderentele,trebuie sa iau o decizie radicala si anume scoaterea trompelor,ceea ce nu cred ca e tot una.Nu fac analiza in scop exploratoriu,doar pt vizualizarea trompelor,ci pt a vedea strict cum stau cu hidrosalpinxul dupa laparoscopie (si au trecut ceva luni de atunci).Primul HSG-l-am facut la interservisan,insa nu pot sa spun ca a fost rau.S-au comportat ok,draguti.Pe mine m-a durut cand a injectat substanta de contrast,dar eu am pus durerea care am simti-o si pe seama faptului ca eu am probleme cu trompele,ca am inteles ca daca sunt curate nu ar trebui sa doara,asa ca,indiferent unde merg,durere tot o sa simt,mai mult sau mai putin.Nu de asta oscilez intre clinica si spital.Pt mine cel mai important este un rezultat real si corect.Norma hai ca acuma chiar ca m-ai pus pe ganduri.Oricum,multumesc pt sfaturi
olimp,ma bucur ca esti bine,ca ai primit vesti bune si...vezi ca se apropie momentul mult asteptat.Nu stie sotul ce-l asteapta pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

buna dimineata

raissa asa este , trebuie sa nu se strecoare nici un dubiu in ceea ce priveste HSG-ul , daca spui ca ai mai facut la interservisan , ok , eu iti tim pumnii sa fie bine si tratamentul si rezultattul caci acela este cel mai important.

Posibil ca pe mine sa nu ma fi durut pt ca trompele sunt ok , si succes.

norma da intredevar echipa de la recupereare este exceptionala ca si comportament , posibil ca la interpretare sa fi avut scapari , dar sti cum e cu patitul sufla si in iaurt .Noi toate asteptam sa ne molipsim de la tine sa facem si noi bebe.

greta eu fiind din Cluj mi-e simplu de data asta , mi-a spus sa merg la D-na Militaru la Blu Life center pe Observatorului 109
.Mi-a dat pachetul extins pentru trombofilii ereditare si anume :

Factor V Leiden
Factor II (prototrombina) G20210A
MTHFR C677T
MTHFR A1298T
PAI-1 4G/5G
Factor XIII Val 34 Leu

voi vedea cum imi ies anaileze , sunt si eu curioasa. Intredevar m-am recuperat neasteptat de bine , si doctorita era impresionata

eni eu am lista de preturi de la Debrecen si le-am comparat cu cele ale lui imi erau identice doar ca diagnosticurile sunt trecute in ungureste iar eu nu stiu sa citesc in maghiara , dar daca ma uit la analize de laborator nu am tarifele decat la spermograma , HBa test , analize hormo.

poate te ajuta Hamza cred ca este inca la Szeged.

imi, mona,amina , pe unde ati disparut /

Mergi la inceput