Fluturasi dragalasi de mar-apr 2011 (5)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irinuca05 spune:

Neatzaaa!
Am terminat de facut papita, daria inca doarme.
Am vazut si eu poze cu o piscoata dulce, dulce! Ahh, ce va invidiez cu parcurile voastre! Daca am fi avut si noi asa parcuri (sau casuta cu curte), nu as mai mai fugi la tara.
Mai am o groaza de facut, fiind singura zi cand stau acasa in Buc, trebuie sa calc sa mai pun la spalat.
Am dat cu mopul prin casa, dar restul... Cred ca le fac pachet si le iau cu mine sa le rezolv la tara!

Va pup, ma bag la treaba cat mai am timp ca se trezeste printesa.

Delia, la tara, Daria doarme cu mamaia, doar in serile cand nu reuseste tati sa ajunga la noi, dormim amandoua

M-ati innebunit cu briosele voastre! Am o pofta de dulce!!!

S-a trezit! S-a dus cu harnicia mea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Irinuk, ai deja pofte?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

si eu zic Irinuk sa le pui pe toate in genti ca si la tara ai masina de spalat si fier si persoane care sa stea cu Daria cat faci tu treaba si tu fa briose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

am pus cateva pozici!

am fost in curte pana acum. acum prega papa la junior si la nanI!! apropo am spus ca am reusit sa ii fac un singur program de nani/zi????? yuupiii am reusit!! acum face nani de pe la 12.-12.30 pana pe la 15-16 ieri A DORMIT 4 ore de ex...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

irinuca, daria este o adevarata domnisorica!!!!

cami de abia asteptam pozele!!

deea aseara am visat-o pe anna!! ma minunam ca vorbea ca si un copil mare! propozitii intregi!! si eu care il laudam pe luchi al meu ca leaga cate 2 cuvinte

simo, , si cu 65 de kg tot minunata arati!!! ti-am mai spus eu tie, ca asa o privire, fata prietenoasa, blanda , frumoasa ca oricate kg ai avea nu s ar observa! asta nu vrea sa insemne ca nu arati bine si in rest!! cum am mai spus, parca ai fi sora langa copilasii tai nu mama!!

mada, voi ce faceti??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

'Neata, mamici!

Am intrat pentru Catank: mami, neaparat fa-ti urocultura cu antibiograma ca sa vezi ce microb este si apoi intreaba pediatrul ce poti lua conform antibiogramei ca sa poti continua si alaptarea; eu stiu clar ca ciprofloxacina (ciprinol)/norfloxacina (nolicin) sunt contraindicate in alaptare pentru ca sunt contraindicate si la copii sub 12 ani, dar sunt si antibiotice compatibile cu alaptarea, precum amoxicilina (mai slab), augmentin (e mai puternic), azitromicina sau zinnat (cefuroxim, destul de puternic si asta), keflex (cefalexim, asta exista si sub forma de suspensie pentru uz pediatric, ca si zinnat dealtfel). In general vorbeste cu medicul sa-ti prescrie un antibiotic din clasa cefalosporinelor (cum sunt astea ultimele, zinnat sau keflex, pentru ca ambele se dau si la sugari in caz de nevoie si orice medicament iei se excreta in laptele matern intr-o masura mai mare sau mai mica, depinde de drog, dar important este sa nu faca rau copilului, adica sa nu fie total contraindicat cum sunt de exemplu chinolonele=ciprofloxacin/norfloxacin). Pentru durere poti sa iei nurofen si paracetamol pentru febra, poti la o adica sa iei si algocalmin daca durerea este insuportabila (eu le-am luat pe toate cand am fost bolnava in spital si am alaptat-o pe L ca avea 2 luni)! Pupici si sanatate mami!!!



Madutza mie mi se pare ca a iesit extraordinar de bine, nu pare inchis la culoare lemnul! pentru Cata!






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Hello gagici!

La multi ani, tuturor celor care poarta numele Sfintilor Imparati Constantin si Elena!!!

am apucat sa vad si eu pozici cu Daria si cu Strumphitza mica, superbe printese

yasmi, aia cu 65 de kg sunt eu ...fetele (delia si simo) eu 60
merg sa vad si pozele cu voi

strumph, trimit eu niste grade in plus, ca azi e cald si frumos la noi.

Nu am timp sa stau prea mult, tb sa strang pe aici cat doarme Cata, pe dupa-amiaza mergem pe la soacra sa-i dau sa-mi stramteze si scurteze o rochie..sambata mergem la o nunta si nu mai vreau sa-mi cumper rochii.

Fetele, am pus pozici cu foisorul meu ...si 2 cu don'soara mea

Va puuup!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

eu am fost si mi-am legat rosiile... s surprizaaaaaaaaaaaaaa am mica rosioara verde
mada, stiu! oricum bravo si pt cele 60 kg! chiar ai avut ambitie!! mult spor si pt ulti,ele 5 kg de dat jos!! ce inaltime ai?? ce ii spuneam simonei era doar asa "un fel de a spune" ffff dar ffffff frumos foisorul!! imi place tare mult!! tot asa il vrem si noi dar fara partea din fata sa poata intra si masina in caz de nevoie. ce plante frumoase ai!! ooooo cat mai am si eu pana sa ajung in stadiu ala cu gazonul, plantele.... momentan trebuie sa mai bagam pamant apoi sa samananm gazonul.
ce "masinarie" super au copilasii!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

stiam eu ca am uitat ceva.... sa spun de domnisorica Cata este superbaaa!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Citat:
citat din mesajul lui yvyana

'Neata, mamici!

Am intrat pentru Catank: mami, neaparat fa-ti urocultura cu antibiograma ca sa vezi ce microb este si apoi intreaba pediatrul ce poti lua conform antibiogramei ca sa poti continua si alaptarea; eu stiu clar ca ciprofloxacina (ciprinol)/norfloxacina (nolicin) sunt contraindicate in alaptare pentru ca sunt contraindicate si la copii sub 12 ani, dar sunt si antibiotice compatibile cu alaptarea, precum amoxicilina (mai slab), augmentin (e mai puternic), azitromicina sau zinnat (cefuroxim, destul de puternic si asta), keflex (cefalexim, asta exista si sub forma de suspensie pentru uz pediatric, ca si zinnat dealtfel). In general vorbeste cu medicul sa-ti prescrie un antibiotic din clasa cefalosporinelor (cum sunt astea ultimele, zinnat sau keflex, pentru ca ambele se dau si la sugari in caz de nevoie si orice medicament iei se excreta in laptele matern intr-o masura mai mare sau mai mica, depinde de drog, dar important este sa nu faca rau copilului, adica sa nu fie total contraindicat cum sunt de exemplu chinolonele=ciprofloxacin/norfloxacin). Pentru durere poti sa iei nurofen si paracetamol pentru febra, poti la o adica sa iei si algocalmin daca durerea este insuportabila (eu le-am luat pe toate cand am fost bolnava in spital si am alaptat-o pe L ca avea 2 luni)! Pupici si sanatate mami!!!



Madutza mie mi se pare ca a iesit extraordinar de bine, nu pare inchis la culoare lemnul! pentru Cata!









Multumesc din suflet!

Mi-am facut urocultara, mi-a iesit E.coli si la antibiograma sunt trecute in acesta ordine:
la sensibil:augumentin, ceftibuten, ceftriaxone, cephaiexin, ciprofloxacin, cotrimoxazole, gentamicina, nitrofurantoin, norfloxacin
la rezistent:tetracycline

Am sunat la dr, si mi-a recomandat augumentin 1 la 12 ore

Inca nu am luat.Tu ce parere ai, cf antibiogramei?
Multumesc!

Mergi la inceput