Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (16)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna dimineata.
La multe lunite sarbatoritilor zilei, Sebastian Ioan si Andrei!
Mihaela, de vizitat ar mai fi Centrul Vechi (Lipscani) cu cladirile vechi si frumnoase ca CEC-ul, Banca Nationala plus ca acolo sunt si multe terase. Daca le plac bisericile pot vizita Domnita Balasa care e aproape de Lipscani, Patriarhia, Manastirea Radu Voda, daca le plac muzeele cred ca ar fi interesant si Muzeul Taranului Roman sau Grigore Antipa care acum e super modern, daca le place natura ar putea vedea Delta din Bucuresti(ne-am programat si noi o "excursie" acolo). Hoteluri in Bucuresti nu stiu sa-ti recomand, n-am stat la niciunul.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danezza spune:

Leti - ms
si piti a mea are cutele inegale dar pediatrul a zis ca nu e cazukl de eco la sold desi aia din spital dadeau trimitere la toata lumea.

eu i-am dat fetei san doar in prima luna si desi papa lp (f bine de altfel) nu simt nicio ruptura intre noi, ba dimpotriva - suntem lesinate una dupa alta. cred ca ne pupam de 1000 de ori pe zi


Altesa- au si ei momentele lor de "glorie"
eu, cand tipa la biberon, ii dau mai intai un pic de ceai si dupa aia - inlocuiesc rapid cu laptele, cateodata mai merge. Seara noi bem ceaiul de seara de la Humana.

carinablanca- mie, mi s-a cert adeverinta cu veniturile pe ultimele 12 luni de dinainte de nasterea copilului, deci alea se iau in considerare, nu cele de dupa nastere



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catiushor spune:

pfff ce-ati mai scris. sau nu am mai citit eu....

Sara - eu ce sa zic. am tinut-o in greva suptului o luna, perioada pastelui !!!! daca mai tinea o sapt o luam pe coclauri. Nu vroia deloooooc. Tipa. Se zvarcolea, sa mai uita si cu dezgust....no in fine. nu pot sa exprim ce simteam. ieseam afara si boceam sa nu ma vada bebe plangand, veneam iar.
Cum il convingeam?
-in primul rand il hraneam numai cand dormea sau cand era de pe somn. Atunci lua sanul in gurita si papa cu pofta. Incercati si voi.
-in al doilea rand stateam in picioare cu el la san, cantam - eu cu vocea ady la pain sau chitara(ca de asta suntem noi cantaciosi, ca sa trecem de greva suptului :P). Poate un pian pe calculator ar ajuta.
-in ultimul rand - nu il fortam, ca sa nu prinda ura sau dezgust. daca nu vrea, il lasi si incerci mai tarziu.

De scazut in greutate nu a fost vorba, insa stresul...maxim. Deja mi-a intrat in reflex - cand da sa se trezeasca il pun la tzitzi.

Anca - vrei sa te compari cu mine la tzitzi? Si eu ma mir ca creste Gruia ca fat-frumos din sanii mei mici dap` altii.Pe mine propria mama ma buimaceste sa-i dau apa/ceai/biscuiti/mar ras ca ea ne dadea de la 1 luna

legat de alimentatie sunt multe superalimente care pot fi folosite cu succes pentru o alimentatie sanatoasa. Vorbiti de quinoa, dar sa vedeti semintele de Chia

Mady - ce sa-ti spun, conteaza sa nu renunti. Eu mi-am pierdut dexteritatea mulsului si nu-mi iese picatura cand incerc sa scot ceva. Gruia cand papa se aud siroae pe gatlej.
Atata timp cat ai ceva in sani nu e vorba de pierderea laptelui. Unele mame au relactat cand nu mai aveau nimic.
Daca gasesc va voi pune articolul cu o mami care a adoptat si si-a dorit sa-si alapteze piciul. A urmat un curs de relactare si a reusit. multe miracole ne stau la dispozitie, trebuie doar sa le folosim.

momentan am gasit doar articolul www.loveyourbaby.com/adoption-and-breast-feeding.html" target="_blank">asta
concluzia e...ne stresam fara motiv numai bebeii sa mance sa le pocneasca falcile.

va pup si va doresc o zi frumoasa!!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

intru f scurt
altesa ,pisco face identic la san si tind sa cred ca e refluxul,din pacate
cati,noi suntem intr-o forma de greva a suptului de la 1 zi de viata ,asta din cauza refluxului;pot sa spun ca am invatat sa-i dau sa suga in cele mai ciudate pozitii,basca cand doarme
am citit si eu despre mamici care au alaptat copilasii adoptati,deci natura asta e plina de surprize
mei si io ma amaram rau in perioada cand i-am dat lapte praf,cred ca e o chestie de dependenta..adica ne place ca il simtim pe bb dependent de noi,numai noi putem sa oferim tatica si suntem oarescum in avantaj;dar cum zicea letita,cresc copii la fel si cu lp,cred ca doar mamicile(unele)sunt mai afectate de ruptura de tatica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

uitasem..
mihaela ,pana sa povesteasca ileana de soacra'sa ca s-a ametit ,a ta era in top cu tanga ai ei...cu "regret" te anunt ca a fost detronata
deci a mea e o bijuterie(oricum e fata de treaba)dar comparativ cu ale voastre e si mai si;ca sa intelegeti ce zic ,a venit de la 600km distanta ,pt ca maica'mea e plecata si nu are cine ma ajuta..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymumy spune:

Citat:
citat din mesajul lui carina

Lady si eu anul asta fac 12 ani de la nunta
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda, Carina (deja domnisoara) si bebe Toma
http://andaoana.com/
http://www.flickr.com/photos/andaoana/

Noi 11 !

Ghiulten, mami implinita de printesa-domnisoara Ayla (15.01.2004) si buburuza mica Alara (25.01.2012)

Hai sa-l ajutam pe Bibi sa se faca mare http://viatacudba.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Noi in iulie facem 2 ani de la cununia civila. In ianuarie am facut 3 de relatie :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Mihaela tu vii la Cluj?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iaura21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui CristinaGoji

Mihaela tu vii la Cluj?

Mami de Mihai (08.01.2012)Daria (21.04.2008) si Vladic (17.10.2006)
Vladic
Daria
Mihai

Blog

"We do not stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."

Author unknown


daca da, sa punem de-o intalnire toate din preajma daca vreti ,io vin cu cea mai mare placere pana la cluj daca e duminica ,ca in celelate zile sotul e la serv si pana la cluj nu ma incumet sa conduc cu bebe .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bella_sib spune:

Buna mamici si pitici,

Azi de dimineata fetita mea a recurgitat cu ceva maro, aseara a fost foarte agitata, nu a prea papat, iar azi dimineata surpriza. Am sunat medicul care ne-a zis sa urmarim daca mai apare. La 12 cand i-am dat a doua oara de mancare a recurgitat dar fara pete maro. Sa fie oare sange? Dar de unde ar putea fi?
Voi ati patit la bebei vostri asa ceva?



Mergi la inceput