Strengari 2012 - 3 Chito suntem cu gandul la voi!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Sovi poate as manca dulciuri facute in casa, dar sa le faca cineva oricine numai eu nu pt ca n-am talent (din pacate). kinder bueno este viciul meu.Am fumat ani de zile, m-am lasat ani de zile, iar am fumat, iar m-am lasat, iar acum daca se intampla sa raman fara kinder reactionez la fel ca atunci cand ramaneam fara tigari

Sunt pe jumatate fericita pt ca am aflat ca Oana_pdv care a fost inscrisa la odiseea noastra este ok. Pana sa ma inscriu si eu, cand doar citeam, am citit si despre problemele ei, amniocenteza, dar nu stiam de rezultat. Acum am citit pe forum ca are o fetita Maria care este sanatoasa (pacat insa ca mamica nu are parte de fericirea pe care o merita).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

tot io

daca mi-am trimis flacaul la gradi acum mi se pare ca am super mega timp . Ieri cand l-au vazut colegii l-au luat pe sus de parca ar fi castigat cupa campionilor
daca tot am timp m-am pus pe cautat scaun de masina pt bilutza (vreau unul 0-18kg). Voi ati luat? de care? la cati bani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Merci Sovi, intrebai tu, am comandat azi sling cu inele roz de pe site-ul poarta-ma, din in, si l-am luat pe cel roz ca zicea tipa ca ala are materialul cel mai putin aspru. Sa vedem cum m-oi descurca cu el. Daca pot/apuc, raspund pe mess.

Tala, reusesc sa ma detasez teoretic, ca 4-5 ore cat vine mama mea, nu-s multe, in rest cam numai eu stau cu ea. Practic mama nu se descurca chiar singura si ma coopteaza la diverse operatiuni. Ma mai ajuta si sotul uneori cate 2-3 ore cat sa dorm cand e mare nevoie sau am un pic de loc. Am avut in wishlist un scaun de masina cam de 235 lei asa ceva era, dar nu mai am linkul :(.

Cred ca de la 1 iunie trebuie sa iau bona, o sa fiu si eu acasa cu ea, stiti cumva pe cineva? Nu vreau neaparat cu mare experienta/vechime.


mamica de minune Miruna Sanziana (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Tala si eu ma tot gandeam la Oana_pdv, unde a scris?

Noi am revenit la programul nostru si am dormit de la 10 cu treziri de papa la 1.30 si 5. Poate mai dormim putin, macar pana la 7...

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

Lelu: infasoara tifon steril (udat cu glicerina boraxata) in jurul degetului si incearca sa ajungi asa sa stergi in gurita. Sper sa nu aibe reflux, ca si Bianca tot asa mult e agitata serile din cauza asta.
Monna: somnic pufos!

Astept cu nerabdare sa-mi ajunga sotul acasa Maine implinim 10 ani impreuna, sper sa ne lase mandra sa sarbatorim nitel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Felicitari Ronina! cum vreti sa sarbatoriti?



Karina 07.04.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Hai ca ma speriasem si eu cu bepanthen, am zis ca cine stie ce bag in copil, dar m-am linistit, nu e chiar medicament in opinia mea (poate doar bepanthen plus, ala mai are nu stiu ce), bepanthenul simplu este lanolina cu vitamina B5 (care face bine la piele), lanolina de obicei nu prea se absoarbe in piele, de-aia se putea da si pe sfarc la supt si era safe. Mai are niste chestii care-s excipienti, nu susbtanta activa, deci cantitati neglijabile, iar in prospect scrie: "La sugari: Se va aplica dupa fiecare schimbare a scutecelor. Unguentul este relativ gras (lanolina) si se recomanda īn mod special pentru pielea uscata, si ca protectie īmpotriva umezelii (sāni, sugari)."


mamica de minune Miruna Sanziana (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Monna aici a scris Oana_pdv. Felicitari pt noaptea linistita.
Vad ca si la noi s-a facut regula cu primul somnic de noapte cam de la 22 pana la 2-3. Azi noapte insa m-am speriat pt ca am realizat ca am adormit cu ea in brate o ora (si eu credeam ca am atipit cateva secunde). Nu are cum sa cada pt ca sta pe bratul meu, pe perna de alaptat si eu in fotoliu cu picioarele pe cufar, insa ma sperie sa stea orientata spre mine cu nasul in san.
Ronina felicitari! la muuuulti multi ani impreuna fericiti si sanatosi!
Eu stiam ca glicerina boraxata nu mai e considerata buna pt bebelusi. Pt prevenirea aftei eu imi picur pe san (cand imi aduc aminte) solutie de bicarbonat de sodiu (o lingurita la 100ml apa) - asta se gaseste si in licorile anticolici. La noi cand se zbate asa pitica la san o face din cauza ca o chinuie un gaz.
Dara si eu citisem pe prospect la fel si ma gandeam eu ca e safe. oricum e mai greu de reparat o iritatie decat de prevenit (am vazut copii cu funduletul rosu si nu trece imediat).Mie pediatra mi-a zis sa nu incerc altceva (pe baza de nu stiu ce plante) pt a nu declansa vre-o alergie ceva. Dar daca tot ii fac masaj cu ulei de masline ziua am sa o mai dau cu uleiul asta (dupa ce gasec pufaitoare insa pt ca mi-e greu sa manevrez toata sticla)

Dara din ce am vazut in cercul nostru de cunostinte varianta cea mai buna cu bona este daca gasesti o doamna pensionara in bloc sau in apropiere. Nu strica sa pui niste anunturi pe usile blocurilor din vecinatate si sa organizezi niste interviuri, zic eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Dorinutza, si eu cred ca ar fi cazul csa vezi un dr. Tinem pumnii sa nu fie nimic grav si sa se rezolve repede repede!

Dara, imi pare tare rau ca se pune problema de intoleranta la lactoza...e tare dificil asa.
Spor cu lucrul! sunt convinsa ca nu ti-e deloc usor. Dar sper sa merite efortul si castigi suficient incat sa puteti compensa curand cu niste vacante absolut superbe in 3 !

Felicitari bebelusi cu bilanturi bune de crestere!
Si pupici pentru bebelusi curajosi care au rezistat eroic la vaccinuri! din pacate mai sunt destule vaccinuri de facut si nu-s deloc placute, dar are grija mami cu tati sa compenseze durerea de la vaccin cu multa dragoste!

(pe mine ma ia cu ameteala cand ma uit la bebelina si constat ca inca i se mai vad pe picioruse urmele de la intepaturile din maternitate pt analize)

Mie dr. mi-a spus ca atat timp cat alaptez sa continui cu vitaminele prenatale (care au si minerale din belsug...de exemplu fier 200% din necesarul zilnic), si fier...

Raportam o noapte tare odihnitoare - dormit de la 22:30 pana la 4:00, apoi mai o tura de plans si agitat pana dupa 5, dar apoi nani pana la 8
Iar ieri am prins o vreme mai placuta si am iesit la plimbare prin parc vreo 4 ore ...ce bine-a fost! de-abia astept sa mai repetam figura!.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lelu spune:

Citat:
citat din mesajul lui ronina

Buna fetele!

Lelu: infasoara tifon steril (udat cu glicerina boraxata) in jurul degetului si incearca sa ajungi asa sa stergi in gurita. Sper sa nu aibe reflux, ca si Bianca tot asa mult e agitata serile din cauza asta.
Monna: somnic pufos!

Astept cu nerabdare sa-mi ajunga sotul acasa Maine implinim 10 ani impreuna, sper sa ne lase mandra sa sarbatorim nitel

Mamica fericita de Bianca Maria (23.02.2012)


Asa mi-au spus si de la spital, in caz de afte, se infasoara tifon steril cu glicerina boraxata in jurul degetului si se sterge, asta a ei e in spate spre gat si o sa-i fac greata, ... altceva nu poate sa fie, nu? pata asta alba sigur e afta.
Si ma gandeam si la reflux, daca e sau nu, ... nu stiu sigur. Dar uneori i iese pe gurita un lichid transparent si cu un pic de alb branzit.
La multi ani fericiti impreuna!

Mami de Mariuca, minune mica! Multumim Doamne!

Mergi la inceput