Strengari 2012 - 3 Chito suntem cu gandul la voi!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Danaang: multa sanatate bebicai!
SuperMami: si eu iau vitamine prenatale pe timpul alaptarii, la recomandarea pediatrei.

Sunteti fericite cele la care le plang bebeii usurel, eu am o trompetica care mai ca ma lasa fara urechi Am reluat probioticele si parca e ceva mai bine de ieri, sper sa ne tot tina asa Iar acum ca e mai odihnita si mai fara dureri parca e si mai vesela putin, nu tot serioasa ca intrasem la banuieli ce-o fi cu ea Maine mi se intoarce sotul din delegatie, abia astept

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dorinutza82

Multumesc de incurajari, dar m-am bucurat degeaba. Am pus varza in continuare dupa ce a supt si am muls, dar acu, dupa un pui de somn de o ora m-am trezit cu febra 39, ce pisicii ei de treaba fac....

Dorina, mami de Stefan (14 mai 2008) si de Maria-Teodora (11 aprilie 2012)


uff eu zic sa mergi al doctor... nu as vrea sa te sperii dar la febra asa mare e cam semn de mastita! macar sa te vada doctorul sa iti dea tratament urgent sa nu ajungi la complicatii mai mari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Dorina mergi la medic sa nu se agraveze.

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Ronina, la noi cand s-a accelerat refluxul (ca frecventa etc) am ajuns pana la urma la doctor din nou, ca arata si balonata rau si tipa cand manca, si ne-a zis c-ar fi intoleranta la lactoza, sa trecem treptat la Lactopriv (cum e laptele Lactana pe care i-l dadeam, dar fara lactoza) ca daca e balonata tare de la intoleranta, asta ii pune presiune pe stomac si creeaza si mai mult reflux. Si acum am inceput si debridat, si dicoflor, colief ii dadeam si inainte.

Happy, merci, am gasit bentita la Kiabi, da.

Meg, merci, te intreb de tanti cand ma adun. Nush pe cine ai suparat, nu m-am prins. Da, am inceput treaba cam la 30 aprilie si fac ingrozitor de greu fata, vine mama de la 6 la 10 seara si mai mult atunci lucrez, dar nu chiar toate orele, ca mai e si baia.

Tala, pup. Fac greu fata, abia acum am reusit sa citesc, dar am luat din timp de lucru.



mamica de minune Miruna Sanziana (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sovietica spune:

Mona, Supermami multumim de urari!
ne rotunjiram si noi... n-a luat f mult in greutate, aproape 900 gr, dar eu sunt multumita. decat prea mult ca Anushka, sa ma rupa de shale, mai bine asa. maine astept pediatra sa il vada si ochiu expertului.

Super-Miha, eu iau cate o pastila de Ca din cand in cand, mg imi trag din boabele de cacao cruda pe care le mananc si din sucurile verzi, in care mai pun printre altele si seminte de susan care au si Ca si mg.

Danaang, zen si sanatate! ia-le usurel, detaseaza-te.
Nici eu nu am nici un ajutor, dar am coborat standardul la curatenie, ordine, bucatareala, pe unde s-a putut.
citeste despre cacaoa cruda daca ai timp/chef http://www.superalimente.ro/cumpara/cacao-boabe-organic-crud-250g-583756

Buburuza, sa treaca mucii repede! si la multe kile inainte! (cate trebuie, nici prea multe)
Dara greu, greu. bine ca cresc repede si se duc problemele astea spor la munca! am vrut sa te abordez pe mess, dar m-am gandit ca esti f solicitata.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Buburuza la multe lunite Marei si la fel si lui Iustinel de Sovi
Eh! mi se pare normal ca Dominque a ajuns pe JimJam la ce lipsa de apetit am ...
Dorinutza sper sa rezolvi repede problema, nu sta, intreaba medicul ce e de facut.
Miha eu iau fier la recoamnadarea pediatrei pana la 4 luni si dupa asta ii voi da fetii. De ieri am reluat si vitaminele pt ca nu mai am pofta de mancare si nu pot sa traiesc numai din kinder si nici lapte nu cred ca pot face doar din atat. azi s-a cunost deja si dimineata imi ungeam 4 felii de paine. Cred ca voi intreba insa si de ca si mg (tot pt dureri musculare si pt minidepresii)
Sovi mai zi-ne! esti ca un electrosoc pt mine - adica ma mai trezesti si-mi aduci aminte ca nu, nu-i sanatos sa mananc doar ciocolata, ca mai exista si seminte si chestii sanatoase de dat copilului prin tzatza.
Standardele le-am coborat si eu (desi mai e o farama de creier care face spume cand vede lucrurile nu la locul lor si praf pe nu stiu ce rafturi) si sunt mai bine, mai odihnita decat la primul copil (cand am ridicat standardele si m-am dus eu pe campii)
Dara imi imaginez ce greu trebuie sa-ti fie pt ca chiar daca stii ca e pe maini bune tot nu te poti detasa total daca auzi ca scartzaie copilul, nu? vorba lui Sovi insa, noroc ca cresc repede si apoi te intelegi altfel cu omuletii astia care ne umplu atat de tare vietile
Ronina trompetica si la noi, macar sa simtim ca avem bebe, nu? si bine ca stiu sa ceara

pupici, noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Dara de intoleranta la lactoza mi-e frica si mie, are baiatul finei mele si tare au mai tras cu el Eu merg cu ea vinerea viitoare la homeopat sa vad ce spune, si pana atunci trag tare cu probioticele. N-as renunta la alaptat, voi incerca sa nu mai mananc eu lapte/iaurt/smantana/branza si vedem cum ne-om descurca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sovietica spune:

Neata!
Dorinuta, cum esti?

Tala, macar mananca deserturi facute in casa, cu oua adevarate si lapte, eventual nuci sau alte nuts. Acum esti tanara si functionezi pe proviziile de energie ale organismului, da astea nu-s nelimitate.
Mercic de urari dupa ce te-am ciomagit :)

Il stiu si eu pe Dominique ala, chiar mi-a trecut prin cap ca ce inocent pare si ce viata ascunsa duce in paralel]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lelu spune:

Neata
Bebelina mea a fost ffff suparata aseara, a plans de pe la 8 jumate pana la 24, lapticil nu-l vroia deloc, papa 3guri apoi plangea.
Nu stiu care sa fi fost motivul, burtica, sau poate o afta pe care o vad pe cerul guritei, dar e in spate rau nu stiu cum pot ajunge la ea....
Oricum a fost un plans insistent ...acum au aflat si vecinii ca suntem suparate :)))))


Mami de Mariuca, minune mica! Multumim Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Neata,
Noi am avut o noapte dormicioasa, am adormit amandoi la 9.30 si s-a trezit la 1 si la 5 sa pape. Acum trage iar un puiut de somn, dupa ce a mancat si a regurgitat de vreo 3 ori, timp in care m-am ocupat si de Rares, ca e usor racit si nu l-am mai trimis azi la gradi. Sper sa nu ia si asta mic raceala de la el.
N-am reusit sa depun dosarul de Cic, desi e complet, era programat sa mergem in dimineata asta, dar tinand cont de vreme si de Rares indispus, o lasam pe luni.Vroiam sa atentionez fetele care opteaza pe varianta 1 an de Cic, sa-si pastreze o copie dupa decizia de incetare a contractului individual de munca, pentru ca ne va trebui la dosarul de stimulent
O zi buna!

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput