anulare zile de concediu

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

na, poate intru ca musca....dar, unde am lucrat eu, era un contract de munca pe care il semnai, contract insotit si de un regulament cu obligatiile angajatului, dreptutile acestuia, obligatiile angajatorului, drepturile acestuia , etc....in acest regulament, era stipulat si ceva de genul: zilele de CO neefectuate in decursul unui an, se pot efectua in anul urmator. in caz de nu se efectuaza, ele se "pierd". Eu stiu ca angajatorii is cam in lege si nu prea le da mana s-o incalce.
Acum intre noi fie vb, nu e decat vina ta ca nu ti-ai efectuat CO, si la mine au fost sit de genul, dar le-am aratat regulamentul, am inchis telef si sanatate. Stiu ca e o "scuza" des intalnita in cazul angajatorului ...dar si al angajatului, ca nu e nimeni sa te suplineasca....hai nu zau???? dar daca , Doamne Fereste, intru in spital?! se duce firma la vale?!
In alta ordine de idei...nu stiu ce ai putea face....in afara de a-ti invata lectia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Insa prima intrebare care mi s-a pus a fost:"da` de ce abia acum s-a trezit sa vrea concediul din 2009?"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

La noi in firma sunt cateva reguli (ma indoiesc ca ar putea contravine legii):

- nu ai cum sa iei concediu din 2012 daca inca mai ai neefectuat din 2011. Intai se epuizeaza zilele din concediul anterior neefectuat. Deci nu poti sa spui: mai am 3 zile din 2009, 5 zile din 2010 si 13 zile si 2011 - ci eventual mai ai 21 zile din 2011 neefectuate.

- daca nu reusesti sa iei toate zilele de concediu afeente anului respectiv, ai obligatia sa le iei pe cele ce raman neefectuate pana pe 31 martie anul viitor. Cei de la HR chiar te preseaza si te baga in concediu imediat , nu exista argumente de genul: moare firma fara mine, nu are cine ma inlocui etc.

- stiam aceeasi varianta, pentru 2009 cel putin: zilele care nu le efectuezi in cursul anului respectiv sau cel mult ulterior, se pierd. NU se pot compensa in bani. In bani se pot compensa cel mult zilele neefectuate (proportional cu durata luncrata) in cazul in care pleci din firma.
Stiu ca ulterior legea s-a schimbat si e obligatorie efectuarea concediului (deci nu ai voie sa nu il iei, si sa iei plata compensatorie)

Sunt si eu curioasa ce raspund cei de la ITM.


Acest raspuns este corect (100%)


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Deci,mi-am facut timp sa discut personal cu cineva de la control.

Prima data problema se pune pe documente.Trebuie vazut ce exista in documente.Daca ,sa presupunem ca se face sesizare la ITM.acestia vor cere documentele.Daca din ele rezulta ca s-a semnat statul de plata si nu a citit cu atentie ce a semnat ,e posibil sa fie pontata in decembrie ca fiind in concediu.
Sa zicem ca nu.
Atunci cf 146 din CM,Itm-ul poate da ca masura plata in bani a zilelor care rezulta din documente ca fiind zile de concediu neefectuat.Nici vorba sa dea masura sa-i dea zilele efectiv.Deci ITM-ul da doar masura de efectuare a platii in bani a zilelor de concediu.Daca sa zicem in termenul respectiv nu-ti da banii,reclami iar si i se mai da un termen.Nu se dau ca masuri sa-i dea zilele de concediu si oricum e vb de trei ani in urma,atat.Se dau banii pentru concediul neefectuat si atat.

Daca nu,in instanta si va trebui ea sa demionstreze ca nu i s-au dat.Si doar cu hotarare judecatoreasca poate sa-si ia zilele de concediu din 2009....fara hotarare doar banii.




Total fals. exact la art. 146 alin 4 se interzie acest lucru cu exceptia prevazuta la acest punct - si care exceptie nu este indeplinita in cazul de fata.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Nu ai de unde sa stii care e de fapt situatia corecta,Marius.Si mai e un aspect.Chiar daca la sesizare parerea lui x si a lui y este ca procesul verbal de control este gresit,pana la demonstrare ramane valabila decizia controlului.Adica asta primeaza.
mi-a zis ca e masura decisa de control,nu curenta care se aplica in mod normal.Acu` singura modalitate este ca tipa sa faca intr-adevar sesizare sa vedem ce iese.Altfel..si sa stii ca ,spre rasul multora,am intalnit cazuri judecate intr-un fel intr-un judet si in alt fel in altul.

Repet,d-na habar nu are de fapt ce e in actele contabile ale firmei respective.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

ca sa iti dai seama cat te apara ITM-ul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladybird32 spune:

multumesc tuturor pt raspunsuri.
eumada, stiu sigur ce este in acte, am acces la ele. si situatia este asa: in mai 2011 figuram cu concediu neefectuat la modul urmator:din 2008 - 2zile, din 2009 - 20 zile si din 2010 - 15 zile. in iunie 2011 s-a schimbat persoana care tinea evidenta personalului si, din proprie initiativa, fara sa ma anunte verbal sau in scris, a decis sa stearga pur si simplu cele 22 de zile. am aflat intimplator in septembrie cind am facut o cerere de concediu pt care am atentionat ca zilele solicitate sa-mi fie scazute din cele 22 aferente anilor 2008, 2009. Atunci mi s-a spus ca zilele alea oricum nu le mai am, ca au fost anulate/sterse conform legii si ca mai am doar cele 15 din 2010.


eu in continuare am aceasta nelamurire, care e varianta corecta pt cazul meu ? cea mentionata de A_iulia anume "stiam aceeasi varianta, pentru 2009 cel putin: zilele care nu le efectuezi in cursul anului respectiv sau cel mult ulterior, se pierd. NU se pot compensa in bani" si atunci firma are dreptate

sau cea mentionata de Marius "cf art 144, concediul nu se poate anula, limita etc" si atunci firma a facut un abuz anulandu-mi 22 de zile de concediu din anii 2008, 2009

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

ca sa iti dai seama cat te apara ITM-ul.

Marina


Nu te apara....mai pe romaneste,nu inteleg de ce se vehiculeaza ideea ca wow Itm-ul face si drege..apa de ploaie....nici un corp de control nu e primejdios,apoi ca nu toti sunt asi...sa fim seriosi,in primul rand pentru ca in prima faza se da avertisment si sansa de a repara greselile....abia a doua a treia oara se lasa cu amenzi.....doar daca Garda Financiara de exemplu nu vrea sa-si faca targetul...dar in general sunt blanduti.

Edit:sunt o doamna,asa ca vb din experienta proprie ,nu generalizez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

De e nu te adresezi ITM ?

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput