anulare zile de concediu

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Deci legea spune ca ai dreptul pana la finele anului prezent sa soliciti,cu cerere care trebuie sa aiba rezolutie aprobat sau refuzat cu stampila si semnatura.
Concediul din 2009 si 2010,daca nu l-ai luat ,sau daca nu ai facut cerere si ti-a refuzat-o cu rezolutie,nu ti-l mai poti lua.
Se pierde.Ai depus cerere si ti s-a respins?Asa poti castiga.Daca nu ai cerut cu document in regula,nu ai ce face iar ITM-UL nu are pur si simplu nici o treaba.

Se mai poate amiabil....cred ca e asa cum intuiesc eu si nu prea ai ce face.Plata fara efectuare,adica fara cerere depusa si aprobata nu se poate face.Si prezenta la servci in timpul in care figurezi in concediu ,mai ales daca te lovesti sau patesti ceva,e periculoasa.

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu se pierde nimic nu va faceti iluzii. Daca vine un control ITM va proceda altfel eset un exemplu:
Va stabili pt anul 2008 - 22 de zile efectuate 10 - ramase 12
2009 - 22 de zile - efectuate 14 din care din 2008 - 12 restante si 2 din 2009 curente
restante 2009 20
2010 - 22 de zile - efectuate 22 formate din 20 restante din 2009 si 2 din 2010
ramase 20

Deci zilele se consuma din spate treptat progresiv - nu raman "agatate" cum s-a spus mai sus.

Pe de alta parte art. 144 al. 2 impiedica orice renuntare sau pierdere sau diminuare a acestui drept.
Corpul de control ITM nu va discuta decat in acesti parametrii legali. Restul sunt povesti de adormit copiii sau inventii nefondate si nefundamentate.

Cat despre faptul ca tu in mod benevol ai mers la serviciu (nu conteaza motivatiile) desi trebuia sa fii in CO - legea nu admite aceasta posibilitate si culpa cade tot in sarcina angajatorului care era OBLIGAT sa nu te primeasca la serviciu.
Cat despre exceptii ele se refera la situatii de forta majora pe de o parte (de exemplu sunt avarii care necesita prezenta personalului pentru remedierea lor si sunt chemati din CO sau CO se amana insa nu se pierde nici in acest caz).
Nu e de gluma cu CO - sanctiunile sunt foarte dure.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Tot nu ne-a spus daca a depus cerere si i s-a respins sau aprobat.Daca nu are cerere de concediu pt.2010 sa zicem ,cu rezolutie nu are ce sa faca.....


In acte inseamna ca ea nu si-a cerut acest drept.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Tot nu ne-a spus daca a depus cerere si i s-a respins sau aprobat.Daca nu are cerere de concediu pt.2010 sa zicem ,cu rezolutie nu are ce sa faca.....


In acte inseamna ca ea nu si-a cerut acest drept.


Nope - un drept reprezinta ceva ce ramane la latitudinea beneficiarului cu privire la exercitarea acelui drept (nu stiu cum sa ma exprim mai bine) de exemplu CIC este un drept. El se acorda doar daca beneficiarul doreste sa beneficieze de el dar nu este obligatoriu. Insa CO este obligatoriu, beneficiarul nu poate sa renunte la el nu se poate negocia, nu se poate cesiona, imprumuta... este o mare diferenta de fond.

Cerea pt CO nu este obligatorie. Ea are ca si scop doar eventualele discutii care pot sa apara intre parti (angajat/angajator) cu privire la perioada acordata, eu a vrut in iunie si tu ai zis ca imi dai in august... deci pt chestiuni de ordin de instanta (daca s-ar ajunge acolo cu o astfel de pricina).

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Pai ea la asta o sa ajunga..instanta ca nu cred ca angajatorului o sa-i pice bine...si sunt convinsa ca in acte aia sunt in regula...

No,o sa sun oleaca la corpul de control de la Itm..sa vad ce si cum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Te rog sa imi spui ce au zis. Chiar sunt curios.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladybird32 spune:

, scuze, nu vreau sa creez polemica, Marius e foarte incurajator ce spui.
eumada, la momentul respectiv NU am depus o cerere scrisa. am discutat de principiu daca pot sa plec si eu 2 sapt, mi s-a spus nu si asta a fost. nu mi-a trecut prin cap ca-mi vor taia zilele neluate.

si eu astept cu interes raspunsul de la ITM !!

multumesc frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Nu e polemica, e colaborare.Ca sa fie toata lumea multumita se pun la un loc informatiile si rezulta ce este corect din toate punctele de vedere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Deci,mi-am facut timp sa discut personal cu cineva de la control.

Prima data problema se pune pe documente.Trebuie vazut ce exista in documente.Daca ,sa presupunem ca se face sesizare la ITM.acestia vor cere documentele.Daca din ele rezulta ca s-a semnat statul de plata si nu a citit cu atentie ce a semnat ,e posibil sa fie pontata in decembrie ca fiind in concediu.
Sa zicem ca nu.Atunci cf 146 din CM,Itm-ul poate da ca masura plata in bani a zilelor care rezulta din documente ca fiind zile de concediu neefectuat.Nici vorba sa dea masura sa-i dea zilele efectiv.Deci ITM-ul da doar masura de efectuare a platii in bani a zilelor de concediu.Daca sa zicem in termenul respectiv nu-ti da banii,reclami iar si i se mai da un termen.Nu se dau ca masuri sa-i dea zilele de concediu si oricum e vb de trei ani in urma,atat.Se dau banii pentru concediul neefectuat si atat.

Daca nu,in instanta si va trebui ea sa demionstreze ca nu i s-au dat.Si doar cu hotarare judecatoreasca poate sa-si ia zilele de concediu din 2009....fara hotarare doar banii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

La noi in firma sunt cateva reguli (ma indoiesc ca ar putea contravine legii):

- nu ai cum sa iei concediu din 2012 daca inca mai ai neefectuat din 2011. Intai se epuizeaza zilele din concediul anterior neefectuat. Deci nu poti sa spui: mai am 3 zile din 2009, 5 zile din 2010 si 13 zile si 2011 - ci eventual mai ai 21 zile din 2011 neefectuate.

- daca nu reusesti sa iei toate zilele de concediu afeente anului respectiv, ai obligatia sa le iei pe cele ce raman neefectuate pana pe 31 martie anul viitor. Cei de la HR chiar te preseaza si te baga in concediu imediat , nu exista argumente de genul: moare firma fara mine, nu are cine ma inlocui etc.

- stiam aceeasi varianta, pentru 2009 cel putin: zilele care nu le efectuezi in cursul anului respectiv sau cel mult ulterior, se pierd. NU se pot compensa in bani. In bani se pot compensa cel mult zilele neefectuate (proportional cu durata luncrata) in cazul in care pleci din firma.
Stiu ca ulterior legea s-a schimbat si e obligatorie efectuarea concediului (deci nu ai voie sa nu il iei, si sa iei plata compensatorie)

Sunt si eu curioasa ce raspund cei de la ITM.

Mergi la inceput