anulare zile de concediu

anulare zile de concediu | Autor: ladybird32

Link direct la acest mesaj

buna ziua,
am urmatoarea situatie: am concediu neefectuat din 2008 si 2009, in total cumulat 22 zile. concediul neefectuat din 2010 este de 15 zile. la inceputul acestui an, am fost anuntata ca acele 22 zile din 2008 si 2009 se anuleaza, fara a mai avea dreptul sa beneficiez de ele si fara vreo compensatie in bani, "conform legii". am inteles ca, cf art 146, alin 3 "angajatorul este obligat sa acorde concediu, pana la sfarsitul anului urmator, tuturor salariatilor care intr-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihna la care aveau dreptul. Obligatia salariatului in acest caz este de a efectua in natura concediul de odihna in perioada in care a fost programat, cu exceptia situatiilor expres prevazute de lege sau atunci cand, din motive obiective, concediul nu poate fi efectuat.

Intrebarile mele sunt:
- care sunt acele exceptii - motive obiective - mentionate de lege.
- Cum pot dovedi ca am vrut sa-mi iau concediu si nu a fost posibil ? (chiar nu a fost, pt ca in structura firmei de atunci, nu imi putea tine locul nimeni, deci nu am avut cum sa plec o perioada mai lunga de la serviciu)
- in acest moment, desi am zile de concediu aferent anului 2011, totusi zilele pe care le-am solicitat in acest an, 2012, au fost scazute din zilele aferente anului 2012 si nu din cele aferente lui 2011. intrebarea mea este daca se specifica undeva in lege ordinea prioritatilor in care se scad zilele de concediu sau daca acest lucru ramane la buna intelegere dintre angajat si angajator. mai exact, as vrea s astiu daca e normal sa-mi scada zilele din 2012, pentru a putea la sf anului 2012 sa mi le anuleze din nou pe cele din 2011.

multumesc,
Ladybird


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ce pot sa-ti spun exact ca,pana la sfarsitul lui 2012 ai dreptul sa iei zilele de concediu aferente lui 2011,pentru perioada lucrata in 2011,desigur,in functie pe perioada lucrata.

Pentru 2009 si 2010 nu stiu exact ce sa-ti spun la ora asta ca-s epuizata si nu prea pot gandi,dar maine o sa-ti spun exact si ovestea cu celelalte,ok?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Deci firma are obligatia sa acorde concediul iar angajatul sa mearga in concediu. Dovada se face pe baza cererii de concediu depusa de angajat si inregistrat de angajator.
Pe scurt angajatorul face o speculatie a legii pentru ca in mod normal cf. art. 146 angajatorul avea obligatia de a acorda CO indiferent de depunerea sau nedepunerea unei solicitari practic era obligat sa nu te mai primeasca la serviciu si sa se ponteze CO - acestea reprezentand OBLIGATIA lui ca angajator.
Acest drept nu se pierde asta e o bazaconie totala pentru ca exista o prevedere a legii exact pt acest caz e vorba de art. 144 alin .2 din Codul Muncii
Pe scurt angajatorul are o problema exact in baza art 144 alin 2 din CM - a carui nerespectare este drastic sanctionata de organele de control (ITM)

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Marius,femeia nu stie daca nu cumva in contabilitate a fost pontata ca fiind CO desi a mers la munca in continuare.Salariul pe concediu nu difera cu nimic de salariul lunar.De asta zic ca ,legal,firma ar fi acoperita daca a pontat-o fara ca ea sa stie si ea a continuat sa mearga la munca.

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ehhh daca discutam de pontaj inseamna ca a semnat ca fiind prezenta deci cade acesta ipoteza ca sa apara in CO si simultan sa fie semnata condica. Exclus.
Eu sunt convins 99.99% ca firma vrea sa "scape" de efectuarea acestui drept a angajatului insa sunt si idioti pt ca ceea ce au spus ei nu numai ca nu exista in vreo lege ci dimpotriva este precizat in lege ca asta nu se poate intampla.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladybird32 spune:

multumesc pt raspunsuri si lui eumada si lui marius !
eumada , nu asta am vrut sa spun, adica daca nu cumva am fost la munca si ei m-au pontat ca fiind in CO. stiu sigur ca nu a fost asa. pur si simplu nu am PUTUT sa plec, pt ca chiar daca as fi plecat m-ar fi innebunit cu telefoane pt detalii pe care, asa cum am spus mai sus, la mom respectiv nu exista o persoana pe acelasi domeniu in firma, care sa-mi tina locul cit timp as fi fost plecata. iar la sfirsit, m-am pomenit si f... si cu banii luati, adica nu am cum sa plec, dar nici zilele nu mi le reporteaza.
o sa ma uit pe articolul 144 Marius si revin

multumesc frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladybird32 spune:

am revenit, nu sunt de specialitate si nu inteleg cum ma poate apara pe mine in situatia asta art 144

Art. 144. [intangibilitatea dreptului la concediu de odihna]
(1) Dreptul la concediu de odihna anual platit este garantat tuturor salariatilor.
(2) Dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari

Marius, vrei sa spui ca acest articol 2, se refera exact la faptul ca angajatorii nu pot "cancela" zile de concediu, doar pt ca a trecut mai mult de 1 an de la perioada cind ar fi trebuit luate ?
ma refer la data de 1 ianuarie 2012, referitor la zilele de concediu din 2009 de exemplu.

deci, concret inteleg ca trebuie sa-mi cer dreptul de a mi le reconsidera dsponibile acele zile anulate ?

multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Da` e cu semnarea condicii?
Ca daca nu e ca acolo unde stiu eu,atunci ea a figurat in concediu si a putut sa vina bine mersi.Doar nu a avut acces la statele de plata si alte documente contabile...pun pariu pe ce vreti voi ca la un control actele vor fi in ordine iar situatia nu.Vor spune ca ai acceptat benevol
sa vii desi erai in concediu.
Si ar mai fi un aspect.....crezi ca daca te iei cu ei de gat iti mai poti pastra serviciul?Crezi ca daca le trimiti Itm ul pe cap vei mai fi privita bine?Daca ai alta optiune pti s-o faci,dar repet tu nu ai acces la acte si nu stii ce e in contabilitate.

Eu gandesc din punct de vedere al taberei adverse......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladybird32 spune:

eumada, la vremea respectiva nu exista condica (de la inceputul lui 2012 este condica), iar situatia cu zilele de concediu o am pe email de la firma care ne tine evidenta personalului.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladybird32 spune:

eumada, la vremea respectiva nu exista condica (de la inceputul lui 2012 este condica), iar situatia cu zilele de concediu o am pe email de la firma care ne tine evidenta personalului.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Las` ca maine iti zic ce pateste fiecare din cei care au gresit in cazul asta.Da` maine....da?
Pe de alta parte daca nu a existat om care sa poata face ce faceai tu si ei demonstreaza cu acte asta..uite ca esti la una din exceptii....

Mergi la inceput