Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (67)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irip spune:

balanta_tm, nu stiu cum e cu alaptatul, insa e cert ca eu imi voi lua o pompa electr. de muls pt a usura treaba...

31 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Balanta, la mine a fost simplu, aveam putin lapte, statea mufat toata ziua si noaptea saracu Se regleaza in functie de cerintele lor, dar totusi la doi nu foarte multe mamici au asa mult lapte sa-i sature. Cresterea in greutate e singura chestie care-ti arata daca au mancat suficient, sa iei sau sa imprumuti un cantar, dar se cantaresc doar 1 data pe saptamana, altfel devii paranoica (iti spun din experienta).

Irip, din experienta, pompa scoate mult mai putin lapte decat ei. Daca-i obisnuiesti cu biberon se invata lenesi (al meu a refuzat biberonul, dar e atipic) si o sa vezi la 2 noaptea nu-ti mai arde de scos cu pompa, mai ales cand ei urla de foame Plus ca e mai comod asa, eu am renuntat si la patut, il luam de langa mine din pat, era mai comod, cu doi nu cred ca va fi posibil Oricum, te adaptezi in functie de situatie, nu toti copiii sunt la fel...Si nici cei hraniti cu lapte praf nu patesc nimic....Dar pt. cine are lapte, e de o mie de ori mai comod sa-i alaptezi direct...

Amary 35+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

presupunand ca o sa am lapte pt amandoi, nici eu nu as vrea sa ii invat sa traga din biberon. la o adica, ma gandesc ca pompa se poate cumpara instant, in caz de nevoie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Balanta, eu am o pompa manuala de la Avent, e mai buna cea electrica dar scumpa. Nu cred ca am folosit-o de 3 ori, e bine sa o ai sa le lasi laptic in caz ca pleci undeva, eu nu prea am avut cu cine sa-l las

Amary 35+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

de lasat n-o sa am nici eu cu cine sa ii las, si chiar de as avea, cred ca nu i-as lasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Balanta, mai vorbim de dorinta evadarii cam la o luna-doua dupa nastere Oricum, o saptamana-doua o sa ai nevoie de cineva apropiat, pana te refaci...

Amary 35+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

amary, am auzit din mai multe parti ca la un moment dat simti nevoia sa evadezi macar cateva zile. doar ca nu ma pot imagina plecand pt cateva zile si lasand copiii in grija altcuiva.
o sa vedem cum o sa reactionez atunci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Balanta, sau macar cateva ore Tu faci 29s marti, nu?


Amary 35+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

aaaa, pai cateva ore sta sotul cu ei si eu ies .

da, marti fac 29 sapt. cand ma gandesc ca tot marti fac si 12 sapt de cand stau in pat, nu-mi vine a crede cum a trecut timpul. si cat de sceptica eram dupa cerclaj: ca daca n-a reusit, ca daca o sa fie rau...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Amary,tu ai inceput sa te dai pe sani cu garmastan pt a pregati sanii?
si mie mi se pare ca a trecut timpul si sunt dispusa sa mai stau la pat numai sa fie bine.

31 &

Mergi la inceput