Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (67)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Irip, eu am alaptat pana in martie anul trecut, am deja putin colostru. Eu nu am facut furia laptelui data trecuta, dar m-a ajutat f. mult pompa electrica din spital cat a stat copilul in incubator. Garmastanul te ajuta, dar mai tare te ajuta daca frecai f. bine cu prosopul sfarcurile la baie. Nu te sfatuiesc sa mai faci chestia asta acum, declanseaza contractii spre sfarsitul sarcinii.

Am vazut acum la TV ca s-a initiat un nou proiect de lege cu revenirea la vechea lege cu 2 ani, ar fi minunat Eu am iesit cu indemnizatia maxima, mi-a fost taiata, apoi s-a schimbat legea...Acum pierdeam f. mult daca alegeam un an (de fapt imi ramaneau 9 luni)pentru ca la al doilea copil iti dau astia un rahat, iar cu 12 mil+6 greu m-as descurca cu 3 copii.
Rad singura, au propus ca pt. al 4-lea copil sa stai 3 ani acasa, dar nu cred ca m-ar putea convinge nimic
Sper sa treaca legea, si sa n-o schimbe la anu'

Amary 35+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

amary, am auzit si eu la tv, dar parca ziceau si ca deocamdata nu sunt bani? sau?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Balanta, da, dar ar fi bine si de la anu'. Tot ar fi ceva... La bugetari au gasit bani, mamele sunt putine... Eu tot nu am inteles, cand au schimbat legea, doar 3000 de mame din 200.000 au avut plafon maxim si tot au taiat, unde a fost logica? Cati bani au economisit de la mame, sunt tare curioasa Da, sanatosi sa fim....

Amary 35+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

dar daca, sa zicem, noua lege intra in vigoare de la anul, noi, cele care vom fi "beneficiat" deja de vechea lege (legea curenta), nu cumva ramanem pe legea veche? (ca vorba aia, e mai ieftin pt ei...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Balanta, stiu ca atunci cand s-a trecut la legea cu 85% (sper sa nu gresesc) unele mamici au depus din nou dosarele si au trecut pe noua lege (dar nu li s-a dat retroactiv ceva). In mod mormal asa ar trebui sa fie, dar vorba ta, cine stie cum formuleaza tampitii astia legea....
Vad ca dincolo la odisee se duc lupte grele cezariana versus nastere naturala. Eu nu le inteleg, fiecare face ce considera ea si dr. ca e mai bine pt ea si copilul ei, eu daca insistam sa nasc natural si nu acceptam cezariana de urgenta aveam o cruce in cimitir, nu copil, chiar unele nu stiu ce vorbesc....

Amary 35+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Daca "trece" proiectul de lege privind concediul de ingrijire a copilului, mamele care au nascut dupa 1 ianuarie 2011 vor putea "recupera" banii pierduti printr-o actiune in instanta. Asa s-a intamplat si cu cele care au nascut sub imperiul legii vechi, care prevedea suma fixa in timpul CIC, odata cu aparitia legii care prevedea 85% din veniturile nete din ultimele 12 luni.

Doamne ajuta sa treaca proiectul, mai ales ca eu sunt actualmente in concediu fara salar 1 an (al doilea an de CIC) !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

buna, am venit de la eco. bb-ii au aprox 1300 grame fiecare. colul este ok, inchis, are 2.2 cm cu presiune pe el (capul lui bb1 ). cand mi-a recoltat culturile de col, s-a uitat si la firul de cerclaj care tine bine, strans.
singura problema este la bb1 are afi = 7.1, dar l-a putut masura doar din 3 cadrane, nu din 4, din cauza pozitiei lui.
ambii bb-i sunt in pozitie craniana. mai mergem la eco peste 2 saptamani.

amary, la odisee n-am mai citit de ieri, ca mi s-a facut parul maciuca atunci cand am vazut ca iar incepe "d-na dr" din usa cu ponegrirea medicilor de la noi...
poate citesc mai incolo, sa ma mai distrez .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

buna,

balanta_tm, felicitari pt vestile bune. am venit si noi de la eco. suntem in grafic. mi-a masurat la inceputul ecografiei colul si avea 3 cm, dupa care spre final, l-a mai masurat o data si avea 2,65 cm. avusesem o contractie cu cocoasa de camila. balanta, ai recoltat si mycoplasma, ureaplasma, etc?

31 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Balanta, felicitari pt. eco, sunt destul de maricei bebeii, dupa 1.5 kg nici nu mai arata asa mici (am vazut multi la maternitate). E o diferenta uluitoare intre un bebe de 1 kg si unul de 1.5. Nu stiu ce inseamna Afi, poate ma lamuresti

Irip, felicitari si tie pt. eco. Colul meu nu a mai vazut 3 cm demult Nu ti-a zis cat are fiecare?

Eu, pe romaneste, "ma tarasc". Am contractii, deja unele dureroase, nu mai pot sa stau in picioare de dureri de spate, maseaua ma inebuneste, cand ma ridic simt ca fac pe mine de durerea dintre picioare, imi amorteste o mana, arsurile pe gat ma inebunesc, ma mananca pielea de pe langa buric, nu pot respira bine Nu stiu daca ma mai doare ceva, sigur in creierul meu nu mai e loc de alte "senzatii tari"
Gata cu vaicareala, mai trec ele cateva zile si scap
Va fac loc...ca banuiesc ca nici la voi nu e totul pe roze

Amary 35+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

amary, fetita are 1700 si baiatil 2200, plus/ minus. si eu am niste arsuri groaznice si ma dor soldurile cumplit. am si stare de greata. de cand au inceput durerile intre picioare?? am si un hemoroid cate ma enerveaza. tu vei face cezariana? daca da, cam pe la cate saptamani?

31 &

Mergi la inceput