Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (67)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

fetelor, nu suntem pe treaba noastra

pe mine ma imbraca/dezbraca, epileaza, rade la dansa , piaptana, de saptamani bune. de taiat unghii nici nu mai zic - inclusiv la maini.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Amary, cum e cu secretiile? sunt mai abundente, mai consistente? eu am observat azi o chestie ca albusul de ou. oare am inceput sa pierd din dop?

31 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Irip, sunt mult mai abundente, enervant de abundente. Eu chiar pe la 26s am ajuns in urgenta la spital pt. ca am crezut ca pierd lichid, secretiile fiind si putin apoase (sau am facut incontinenta urinara). Dar pana acum nu au avut consistenta albusului de ou. Chiar daca e dop, daca nu are firicele rosii sau maronii nu anunta neaparat nasterea (am vazut la odisee fete care au dus-o mai mult de o luna tot eliminand dop). Chiar saptamana trecuta l-am intrebat pe dr. si a zis ca pierderea dopului nu prea spune nimic despre data nasterii si nu e relevant.
Cand ai urmatorul control? Stai linistita, nu te speria, asta e important.

Balanta, eu deja l-am catalogat pe sotul tau la categoria soti eroi...Si al meu face tot ce-l rog, dar ce-mi aud urechile

Amary 35+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

amary, m-am tot uitat pe net si prin carti si am vazut ca poate dura mult pana se declanseaza nasterea, dar vorba proverbului "frica pazeste bostana". o sa imi intreb si eu dr. care e treaba. a fost un mucus ca cel dinaintea ovulatiei. .. eu in afara de scurgerea ovului de arefam nu prea am avut secretii....oricum zilele astea m-a luat nebuneala ca nu am pregatit "cuibul" si am fost cu capsa pusa pe toti din familie ca nu solidarizeaza cu mine si imi spun k se ocupa ei de tot si sa stau linistita..si in mintea mea fac corelatii: dorinta de a pregati cuibul plus mucusul ala egal pregatirea pt nastere.

31 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

irip, stai linistita cu secretia gelatinoasa, ca chiar de ar fi dopul, cum zice si amary, nu e grav.
cred ca am mai scris aici: am o amica cu gemeni care desi a facut cerclaj prin sapt 17, la 22 sapt i s-a intredeschis colul si a inceput sa piarda din dop. si a pierdut progresiv din dop, dar cu toate astea, a dus sarcina pana la 34 sapt. bineinteles ca a stat doar in pat.

amary, daca sotul are ceva de zis cand il rogi, banuiesc ca te prefaci ca n-auzi sau nu-ntelegi . eu asa as face.

eu ma lupt cu o superba constipatie si l-am rugat pe al meu sa imi ia de la starbucks un cappucino in speranta ca ma va ajuta sa rezolv problema. l-am rugat explicit sa nu imi ia nimic pe langa (croissant, muffin), dar el a luat 2 muffins cu ciocolata - cica "pt pui"...
i-am zis ca daca nu mananca si el una, le arunc pe amandoua, ca la bb-i le ajunge una. pana la urma, a mancat una.
de multe ori am impresia ca el chiar crede ca e nevoie sa mananc pt 3 persoane .mancasem micul dejun deja - unde sa mai fi bagat si 2 muffins???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Balanta, n-ai incercat cu taratele de psyllium? La mine combinate cu fructe pe stomacul gol dau rezultate miraculoase Foarte bune sunt cerealele de ovaz cu lapte sau iaurt (eu bag si prune uscate in ele). Mie mi-au iesit pe nas toate astea, in sila le mananc...
Ce-as mai baga si eu un muffin de-ala cu cioco...Frumos din partea sotului, eu daca nu cer expres ceva, nu capat

Irip, lasa cuibul, ai timp dupa...Strictul necesar si atat... Numai bine, vei avea motiv sa mai iesi pt. una-alta dupa ce nasti

Amary 35+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

balanta_tm, trimite-mi mie muffins-urile. amandoua, daca se poate. si sotul meu face la fel. il trimiti dupa apa minerala si el vine cu bunatati pt toti, cred ca ma vede "silfida". eu rezolv cu supozitorul cu glicerina, nu merge cu altceva. mucusul ala a aparut dupa ce m-am chinuit cu constipatia.

31 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

amary, tarate d'alea n-a gasit unde a cautat.
iaurt cu prune uscate? asta chiar suna "de efect" . incercasem iaurt cu kiwi - uneori da rezultate, alteori nu.
m-ai facut sa rad la faza cu capatatul .

irip, lasa cuibul! io n-am cumparat mai nimic (in afara de cateva body-uri luate cu ani in urma, cand ma trimteau cu lucrul in business trips si vedeam in magazine ceva mic si din bumbac organic - nu rezistam fara sa cumpar, dar sunt luate absolut random, pe marimi si modele care nu au logica ).
in rest, NI-MIC nu am luat/comandat. bine, ar fi dragut macar daca mi-as definitiva lista cu ce este necesar, dar sunt puturoasa .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Balanta, Irip eu chiar nu am luat nimic dar aveam atat de multe de la primul copil incat sincer chiar nu-mi mai trebuie si va sfatuiesc sa nu luati prea multe haine, cresc fantastic de repede si o sa mai primiti cu siguranta. Singurul inconvenient la noi va fi ca sunt toate bleu sper ca pe mademoiselle sa n-o deranjeze cand se va "cacaci" pe ele

Amary 35+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

eu ma intreb cum e cu alaptarea la gemeni. daca ai lapte, de unde stii ca amandoi sug suficient?

Mergi la inceput