Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (15)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bella_sib spune:

Bine ai venit Letitia!!!

Mamici va inteleg perfect in legatura cu alaptatul. Si noi cand goanga noastra a avut 2 luni am trecut prin asa ceva. A facut "greva foamei" 3 ore in care nu a papat nimic dupa care a luat din nou sanul. De atunci am fraierit-o cu mameleoane de la Avent, si acum nu mai are nici o treaba cu sanul, are impresia ca papa din sticla, problema e ca acum am din ce in ce mai putin lapte (eu sunt acea mama disperata care cantareste copilul inainte sa o pun la san si dupa ce termina de papat de la san, dupa care ma mulg si apoi ii mai dau ce am muls cu pompa) si de accea ii dau lapte praf, completare. Cand am avut perioada aceea eram disperata cazusem intr-o deprtesie groaznica (ma gandeam ca doar eu sunt de vina, ca doar eu nu stiu ce se intampla cu copilul meu ca nu sunt o mama suficient de buna), dar am trecut peste cu ajutorul sotului, si citindu-va pe voi care va confruntati in acea perioada cu aceleasi probleme.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

mady,aici gasesti datele de contact ale roxanei dudus (consilier alaptare,o tipa de nota 10)
http://atasatlasanulmamei.blogspot.com/
Letitia,praf m-ai facut;ai vrea sa ni te alaturi in lista de pe prima pagina?
Bella_sib,lasa pustiului cantarul ala,ca io era sa-mi pierd laptele de la stresul cu proba suptului..pe bune , mi-a luat al meu cantarul din casa (sa-ti spun ca avea un cantar de pescuit super destept si cantaream copila cu tot cu landou si faceam diferenta,pana s-a prins si mi l-a luat si pe ala)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tebligia spune:

Citat:
citat din mesajul lui carina

Letitia Wow!!!! Bine ai venit!

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda, Carina (deja domnisoara) si bebe Toma
http://andaoana.com/
http://www.flickr.com/photos/andaoana/



SUBSCIU BUN VENIT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

de bulinutz mai stie cineva ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_19 spune:

multumesc mult inca o data fetelor pentru sprijin..ma imbarbatez si merg inainte....NU MA LAS, ORICAT DE PUTIN AR FI....
- fetele care au facut bebeilor vaccinu de 4 luni,cum se prezinta?io am masat dupa ce am ajuns acasa cu comprese reci de la congelator...cat am putut...in sens invers acelor de ceas....dar nu am mai tinut dupa aia alte comprese reci..si aseara am observat ca s-a inrosit zona vaccinului acolo...acum sunt ingrijorata iarasi..am vb cu pediatra si mi-a spus sa dau cu diclofenac gel si sa masez tot asa cu comprese sterile reci timp de o ora dimineatza si seara..acum..ce sa spun..ca fetitza nu sta asa mult..plange...se foieste...febra nu are...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

http://www.expokidex.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Letitia, bine ai venit! Sa-ti traiasca piticii

Mady, eu i l-am facut miercuri si n-a avut nici o reactie. E permis diclofenac la copii asa mici?? Cand dai de greu cu alaptatul mai scrie aici ca ai suport

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

letitia bun venit,pup micul tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Multumim tuturor pentru vorbele frumoase.

Ileana, eu il cantaresc pe Vladut saptamanal de la inceput, nu cred ca sunt foarte relevante cantaririle astea zilnice, poate intr-o zi uda mai multe scutece decat in cea precedenta.

Altesa, apreciez curajul tau de a face asa repede al doilea copil si noi ne dorim al doilea, dar parca nu asa repede.

Letitia, foarte tare mesajul tau!

Am auzit ceva zvonuri cum ca de la 01.06 s-ar putea sa primi infanrixul gratuit, a mai auzit cineva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia spune:

Va multumesc mult, fetelor! Si voua sa va traiasca minunile, sa fie sanatoase si sa va aduca numai bucurii!

Mady, eu sunt convinsa ca nu e finalul alaptatului acum la tine, insista! La Tudor nu a fost cazul dar la Sofia am aplicat de cateva ori schema aia cu statul in pat cu copilul 48 de ore si alaptat la cerere (chiar si la 30 de minute), in rest doar somn si dragaleala. Functioneaza!!

Bella_sib, 3 ore intre mese e normal pentru majoritatea bebelusilor, nu aveai de ce sa te ingrijorezi. Oricum ce faci tu acolo pare tare complicat: alaptat, muls, biberon cu LM, biberon cu LP... jos palaria!

Georgia, daca "am iesit din dulap", am iesit de tot, asa ca da, m-as simti onorata sa fiu langa voi si pe prima pagina.
Cantar de pescuit?? Nu m-as fi gandit!

Mady, nu am facut inca vaccinul de 4 luni, dar la Sofia nu tin minte sa fi avut probleme. Ilincuta sa-i treaca!

Ana, la inceput nu prea aveam timp decat sa citesc (am mers la birou pana cand nu am mai putut iesi din casa din cauza zapezii - cu 2 saptamani inainte sa nasc), apoi de multe ori am vrut sa scriu, dar mi-a fost frica sa nu par ca ma bag... voi erati deja unite si credeam ca o sa ma respingeti ca pe un intrus (ce sunt). Acum insa mi-am luat inima in dinti si uite ca nu m-ati dat afara in suturi.


Mami de Sofia (8.08.2007) si Tudor (31.01.2012)

Mergi la inceput