Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (15)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mady_19 spune:

multumesc mult de sfaturi fetelor...multumesc de nr lady

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Lady acum am vazut ce m-ai rugat. Nu aveam numarul ei. Eu am povestit pe mail cu Rox Dudus.
Mady imi pare rau ca esti trista. Ca si info de baza:
1. Suptul des stimuleaza lactatia. Nu la program
2. Laptele nu e zeama, e laptele de inceput care potoleste setea
3. Faptul ca tu scoti o picatura nu inseamna ca nu mai e lapte: pune-o pe Ilinca la san si ea va sti cum sa scoata
4. Daca nu vrea la san, schimba pozitia. Toma cand era mai agitat sugea daca il tineam in brate in picioare sau intinsi pe pat.
5. Faptul ca dupa supt la san da pe gat nu stiu cati ml de LP nu e neaparat relevant. Din sticla le curge in gura si asta declanseaza reflexul de inghitire care la randul lui il declanseaza pe cel de supt.
6. Relax. Relax. Relax.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia spune:

Buna fetelor, mai primiti un bulgaras? Il cheama Tudor, s-a nascut pe 31 ianuarie si mai are o surioara de 4 ani si 9 luni.

Va urmaresc de la inceput si am invatat multe de la voi si nu numai despre bebeluseala, ci si despre ajutor, toleranta, umor, sustinere si prietenie.
Am gasit aproape in fiecare dintre voi ceva din mine: am obtinut ambele sarcini prin FIV la fel ca Beatrix, Iaura, Tebligia si adc (si nu numai); ultimul FIV l-am facut la Sibiu cu Dr Ispasoiu, medicul lui Annesi (si nu numai), am nascut un bebelus mare, 4,300 kg si 55 cm (la fel ca Matza) in aceeasi zi cu Nicole1980; am mai urmarit din umbra la o odisee, cea a Papanasilor si Dulceturilor cu Annisia.

Alaptez exclusiv ca multe dintre voi si sunt o mare admiratoare a Andei si a sfaturilor ei, datorita ei am mancat pentru prima data in viata macaroons ; simt frumos, la fel cum scrie Mihaela Radu , dar nu pot scrie ca ea. Am trecut prin durerea Alinei Anto cu acomodarea Sarei la gradinita , prin disperarea lui Mady cand fata mea nu a mai vrut laptele meu , o inteleg foarte bine pe Faith si pe AdrianaBuc cu intoarcerea la servici, mi-e groaza de momentul cand ma voi intoarce si eu . Avem un caine mai mare decat cel al CristineiGoji, are 60 de kile si latra pe masura, dar sta in curte si copiii il iubesc tare!

Am nascut natural si am urmarit cu sufletul la gura travaliul on-line al Gianinei, m-a socat dimensiunea lui Edy de Mihacor si curajul ei de a naste natural! Am avut emotii la nasterea lui Filip de Bulinutza, o admir enorm pe Ana pentru calmul ei si desigur pentru alaptatul exclusiv! La fel ca si Georgia, ne chinuim si noi cu un reflux... Si eu strig la televizor precum Ghiulten ca nu sunt pregatita de plaja, sunt la +20 kg...

I-am votat pozele (ulterior retrase) ale lui Lady, m-am temut ca se strica odiseea la ultimile divergente, baietul meu are acelasi carut ca Leon al Olgai, imi lipsesc Puiuta si Sophia, am admirat-o si eu pe Aerlilian in postura de nasica cu burtica.

Mi-am luat umidificatorul recomandat de Ica7, mi-a parut rau cand pe sotul lui Lexi nu l-a sunat nici una din cele 3 surori anul trecut de ziua lui. Am terminat de construit casa cand Sofia era micuta, asa ca o inteleg perfect pe Anca. Inainte am stat o vreme cu mama asa ca ii tin pumnii lui Carpediem sa se mute mai repede.

Suntem si diferite: sunt printre cele mai batrane dintre voi, nu am reusit sa alaptez cu o mana cum fac Alina si Olga , desi am sanii pana la genunchi – noroc cu burta ca ii mai ridica ...

Am si eu o soacra dar despre ea alta data...

Mai am, dar nu as vrea sa va sperii! Am aproape un an de cand va urmaresc, asa ca am acumulat multe de spus, sper sa ma primiti si pe mine.


Mami de Sofia (8.08.2007) si Tudor (31.01.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

uau Letitia, m-ai dat gata! bine ai venit!

mady, indiferent ca alaptezi 2 zile sau 2 ani, cred ca acelasi sentiment il ai cand termini cu alaptatul. Fata ta accepta suzeta? Rebeca avea cam 4 lunite cand a inceput sa refuze sanul, dar o fraieream cu zuza; ii dadea suzeta sa traga de cateva ori, dupa care o scotea si rapid ii dadea sanul; uneori mergea, alteori nu. Chiar daca nu vei mai alapta, te vei obisnui cu noua situatie si vei invata sa regaseti sentiment pe care il aveai cand alaptai, in alte lucruri. Te vei simti implinita doar privind-o sau tinand-o de manuta cand gangureste.


Mamica de Rebeca Stefania - 03.07.2010 si Natalia Ioana - 06.02.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_19 spune:

letitia, bine ai venit printre noi!!!...de fapt, bine ca ai inceput sa ne si scrii..sa-ti traiasca micutul Tudor!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_19 spune:

da adriana, primeste suzeta..este prietena ei...acu in mom asta m-am apucat sa dau ceai pe gat...si nu ma las..am sa o pun la san de fiecare data....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Letitia Wow!!!! Bine ai venit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Carina, multumesc mult! Ce repede m-ai prins!
Letitia, wow, m-ai lasat masca! Ma bucur ca ai indraznit sa ne scrii!

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Letitia

Buna fetelor, mai primiti un bulgaras? Il cheama Tudor, s-a nascut pe 31 ianuarie si mai are o surioara de 4 ani si 9 luni.

Va urmaresc de la inceput si am invatat multe de la voi si nu numai despre bebeluseala, ci si despre ajutor, toleranta, umor, sustinere si prietenie.
Am gasit aproape in fiecare dintre voi ceva din mine: am obtinut ambele sarcini prin FIV la fel ca Beatrix, Iaura, Tebligia si adc (si nu numai); ultimul FIV l-am facut la Sibiu cu Dr Ispasoiu, medicul lui Annesi (si nu numai), am nascut un bebelus mare, 4,300 kg si 55 cm (la fel ca Matza) in aceeasi zi cu Nicole1980; am mai urmarit din umbra la o odisee, cea a Papanasilor si Dulceturilor cu Annisia.

Alaptez exclusiv ca multe dintre voi si sunt o mare admiratoare a Andei si a sfaturilor ei, datorita ei am mancat pentru prima data in viata macaroons ; simt frumos, la fel cum scrie Mihaela Radu , dar nu pot scrie ca ea. Am trecut prin durerea Alinei Anto cu acomodarea Sarei la gradinita , prin disperarea lui Mady cand fata mea nu a mai vrut laptele meu , o inteleg foarte bine pe Faith si pe AdrianaBuc cu intoarcerea la servici, mi-e groaza de momentul cand ma voi intoarce si eu . Avem un caine mai mare decat cel al CristineiGoji, are 60 de kile si latra pe masura, dar sta in curte si copiii il iubesc tare!

Am nascut natural si am urmarit cu sufletul la gura travaliul on-line al Gianinei, m-a socat dimensiunea lui Edy de Mihacor si curajul ei de a naste natural! Am avut emotii la nasterea lui Filip de Bulinutza, o admir enorm pe Ana pentru calmul ei si desigur pentru alaptatul exclusiv! La fel ca si Georgia, ne chinuim si noi cu un reflux... Si eu strig la televizor precum Ghiulten ca nu sunt pregatita de plaja, sunt la +20 kg...

I-am votat pozele (ulterior retrase) ale lui Lady, m-am temut ca se strica odiseea la ultimile divergente, baietul meu are acelasi carut ca Leon al Olgai, imi lipsesc Puiuta si Sophia, am admirat-o si eu pe Aerlilian in postura de nasica cu burtica.

Mi-am luat umidificatorul recomandat de Ica7, mi-a parut rau cand pe sotul lui Lexi nu l-a sunat nici una din cele 3 surori anul trecut de ziua lui. Am terminat de construit casa cand Sofia era micuta, asa ca o inteleg perfect pe Anca. Inainte am stat o vreme cu mama asa ca ii tin pumnii lui Carpediem sa se mute mai repede.

Suntem si diferite: sunt printre cele mai batrane dintre voi, nu am reusit sa alaptez cu o mana cum fac Alina si Olga , desi am sanii pana la genunchi – noroc cu burta ca ii mai ridica ...

Am si eu o soacra dar despre ea alta data...

Mai am, dar nu as vrea sa va sperii! Am aproape un an de cand va urmaresc, asa ca am acumulat multe de spus, sper sa ma primiti si pe mine.


Mami de Sofia (8.08.2007) si Tudor (31.01.2012)

Letitia, jos palaria! Incredibil, am ramas cu gura cascata si am ras cu lacrimi!!! Sa inteleg ca esti bucatica rupta din fiecare dintre noi! Iar cand fetele se plangeau ca unele mesaje au trecut neobservate, uite cine le studia si se bucura de ele in umbra! Felicitari, mai ai putin si scrii exact ca Mihaela. Oricum, ai o memorie de invidiat! Bine ai venit, sa-ti traiasca binecuvantarile!
Mady, m-am gandit toata ziua azi la tine, imi pare rau ca esti trista, incearca tot ce e posibil, iar daca nu se mai poate, asta e, vei inlocui momentele cu altele, gen tinut in brate, giugiulit, povestit...etc

Poze noi la semnatura!
https://picasaweb.google.com/lh/myphotos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia spune:

Mady, eu pe Sofia am alaptat-o cu mameloane de silicon pana la 6 luni, incearca si asa, poate accepta mai usor sanul daca are aceeasi textura cu suzi, iar lactatie e stimulata si asa foarte bine. Zic si eu.



Mami de Sofia (8.08.2007) si Tudor (31.01.2012)

Mergi la inceput