BV ADA! BUN VENIT NECTARIE! Piersicute '12 (36)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

pusi, eu am 28 sapt si o sa fac asa:

- hemoleucograma
- glicemia
- calcémia
- sideremia
- toxoplasmoza (nu am anticorpi si de aceea am facut-o cam la 6 sapt)
- la citomegalovirus si rubeola am anticorpi si de aceea nu le mai repet
- cultura de col + mycoplasma si ureaplasma
- urocultura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

bumbita mersi

ca mila ai fost la doctor?

31+
rafael albert(25.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

neata, fetelor,
ali, multumim de cafea, mi-a facut si eu un expresso cu vreo 300 gr de lapte . m-au apucat si pe mine arsurile de stomac, ieri m-au chinuit toata ziua si au trecut cu lapte rece (nu stiu cine a zis aici de remediul asta, dar a functionat

altfel, si eu am o problema cu alunitele: de cand sunt insarcinata, mi-au iesit cel putin 20 de alunite noi (din acelea tip neg, inaltate din piele), plus multe altele ca niste pete. problema e ca am vreo trei care sunt exact une sta breteaua sutienului/bustierei si de ieri au inceput sa am usture. oare sa ma duc la doctor?

pentru ada si nectarel, ma gandesc tot timpul la voi.

26+ Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

Buna fetelor,

Imi cer scuze daca va deranjez cu acest mesaj si va rog sa nu va suparati ca vi-l adresez, dar am citit putin pe la voi si am vazut ca la voi exista fete in concediu de risc maternal si as avea nevoie de ajutor ca sa stiu cum se calculeaza. Eu fac parte din odisea de septembrie-octombrie.

AM bagat putin nasul pe la voi ca nu mai stiu pe unde sa mai caut despre concediul de risc maternal si nimeni nu stie sa imi dea un raspuns concret si am vazut ca sunt cateva fete in aceasta situatie. Daca ma puteti ajuta va rog sa imi spuneti ce retineri ati avut din acest concediu din suma lui bruta? s-a retinut impozit de 16%? Intreb deoarece am sunat la cas si nimeni nu imi spune nimic concret si poate dintre cele care ati luat deja aceste sume in mana ati calculat si verificat cum vi s-a acordat. In a doua luna vi s-a mentinut baza de calcul ca la un concediu medical obisnuit?

Multumesc mult si imi cer scuze inca o data pentru interventia mea.

O zi buna si sarcini usoare si bebei sanatosi sa aveti!

Mami de fetita cu fundita Maria si 20 + http://lmtf.lilypie.com/LuMCp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ca_Mila spune:

Buna fetelor

Ali am fost duminica la control. suntem bine, bebelina are 1180 g, placenta este ok, lichidul este destul. Cam atat am retinut, despre col nu a zis nimic. A zis ca la 38 de sapt. stabilim data de cezariana si atunci l-am intrebat eu daca nu pot naste natural, a zis ca fibromul este situat in partea superioara a uterului, deci nu ne-ar incomoda cu nimic, eu sunt destul de zdravana si am bazinul ok pt nastere naturala, doar bebelina sa se pozitioneze ok si putem incerca natural. Deci raman la aceeasi parere, el propune cezariana nu din frica de nastere naturala, ca nu s-ar pricepe, ci din comoditate daca pot sa spun asa, ii este mai simplu la cezariana, stie data, stie ora totul este programat. Deci prima lui vorba despre nastrere a fost cezariana, iar cand eu am spus ca as incerca natural nu a avut nici o obiectie, a zis ca totul depinde de pozitia bebelului si gata, nu a mai insistat deloc cu cezariana.

Despre tampoanele din vata stiu sigur ca si la cezariana sunt necesare.


29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ca_Mila spune:

Acum am eu o intrebare despre tampoanele din vata: in cate straturi trebuie sa pun vata??? ajunge un strat?

29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

carina, eu am fost in risc maternal timp de 4 luni, dar nu cred ca te pot ajuta prea mult, fiindca nu am ridicat fluturasii de salariu, am vazut doar online suma platita.
din cele 4 luni, o luna am luat mai mult decat luam de obicei (cu vreo 100 de lei). in rest, am luat la fel. adica desi se spune ca riscul maternal este platit 75%, eu am luat 100%. probabil ca nu se platesc ceva contributii, dar nu stiu sa iti spun exact.
de impozitul de 16% iar nu stiu ce sa iti zic, fiindca eu lucrez in it si de cand am terminat facultatea, sunt scutita de plata impozitului.
imi pare rau ca nu te-am putut ajuta mai mult. insa poate mai intra fete care au fost/sunt in risc maternal si ne lamuresc mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

ca mila mersi.ma bucur ca bobolina ta e bine. nici la mine nu a obiectat cand am pomenit de naturala dar mi se parea ciudat ca a tinut o intruna cu cezariana desi eu nu am pomenit nimic de ea.probabil cum zici si tu ii este mult mai comod asa
despre vata eu zic ca in primele zile sa o faci totusi putin mai grosuta

IIuli nu cred ca strica sa mergi cu ele la o verificare.si a mea tot din cauza sutienului s a rupt

31+
rafael albert(25.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:


Buna fetelor ,
Am fost in vizita la mamica Ada , este bine , arata foarte bine , deja a inceput sa se ridice sa faca pasi , BB Nectarel este la caldurica in incubator , plange cred ca de foame , lui mami nu ia venit inca lapticul , toate vestile sunt bune si asa trebuie sa ramana .
Va pup pe toate si sa stati cuminti ( eu vb care nu am terminat inca cu zugraveala si mobila si curatenia ) dar la sfaturi sunt foarte buna

31+ Andrei
AMR 8 Weeks

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

acum am vazut si rugaciunile de pe prima pagina.foarte dragute.sincer pana nu am vazut rugaciunile de la fetele din odiseea de mai iunie nici nu m am gandit ca exista rugaciuni anume ptr gravideeu le stiam doar pe a mele de zi cu zi si nici nu mi a trecut prin cap sa mai caut altele.multumim celei ce le a pus

31+
rafael albert(25.05.2007)

Mergi la inceput