BV ADA! BUN VENIT NECTARIE! Piersicute '12 (36)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Ada, sa va traiasca Nectarelul si sa creasca sanatos!
Pt lactatie poti incerca mai multe: si homeopate (urtica urens c5) si ceaiuri (chimen, fenicul, anason - combinate toate 3) si galafor, galactogil, ceai de lactatie de la Fares etc

Miruna - mie imi curge sange din nas de la inceputul sarcinii.. Dar asa am avut si la Bianca de aia nu ma ingrijorez.

Ca_mila - nu, tb sa fie un strat mult mai gros. In primele zile sangerezi ffff mult.
Eu la Bianca am avut TAMPOANE ABSORBANTE STERILE 10*20CM *25 BUC ZETUVIT - Producator Hartmann, tot vata invelita in tifon.

*************************
Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/ffa0jvmdze07utwv.png" target="_blank">Bianca Maria (04.08.2010) si www.pregnancy-duedate.com/tickers/rinqxxxvmaz2dwoj.png" target="_blank">28+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bumbitza spune:

Laura, multumim pentru vestile bune! Sanatate si refacere rapida Ada!

Fetelor, cum ramane deci cu concediul prenatal, din a cata sapt poti intra, e specificat pe undeva? Eu mi-am calculat, cu o marja de 2 sapt pe langa cele 42 de zile obligatorii de post-natal, ca as putea intra in sapt 28 in pre-natal. Insa dr de familie mi-a zis ca tre sa am 31 sapt min. Stiu ca s-a mai discutat, dar mai spuneti-mi si mie cum a ramas la voi pana la urma. Multumesc.

mami de bumbita iubita tare (31.03.2010) si 24+ cu piersicuta dulce foc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Ce bine ca vestile sunt bune de la Ada si Nectarel!

Si eu am avut sangerari din nas in mod constant, cam 1-2 ori pe saptamana, deja a devenit o obisnuinta. Bine ca nu curge mult, in 2 minute se opreste de la sine. Am inteles ca sunt normale totusi.

29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Ma bucur mult ca Ada si Nectarel sunt bine. Multumim Laura de vesti. Ada, ne gandim in continuare la voi.
Ca_mila, felicitari pentru vestile bune de la eco.
Iuli, si mie mi-au aparut o gramada de alunite de cand sunt gravida. Si reliefate, si asa ca niste pete...Nici una nu ma incomodeaza in mod deosebit, dar ma cam sperie. Sunt cam multe si daca o tin tot asa, pana nasc ma innegresc cu totul. Deocamdata cum nici una nu pune probleme nu m-am dus sa le verific. Dar sigur o sa merg dupa nastere, sau mai repede daca Doamne fereste intervin modificari.
Bumbitza, in aceasi situatie sunt si eu. Dr. zice ca din sapt 31, dar legal se poate mai repede. Cred ca din comoditate, medicii impart cele 126 zile la 2 si gata. Eu inca nu am intrat in polemici cu a mea, dar stiu de la nasa mea ca abia si-a convins medicul de familie sa ii dea mai repede de sapt 31. Cu calendar intr-o mana, pix in cealalta si legea pe masa, ar trebui sa reusesti.
Fetelor, ajutati-ma si pe mine. Azi noapte am avut niste dureri de burta foarte ciudate. Erau ca durerile menstruale si le-am simtit jos, sub linia chilotului. Venau si treceau, dar burtica nu se intarea. Habar nu am daca astea sunt contractii sau nu.Cam vreo ora si ceva m-au chinuit. Cateva minute ma durea, apoi ma lasa si tot asa. Intr-un final m-au lasat dupa ce am luat un no-spa. Am mai patit o data sau de doua ori asa, dar am pus pe seama oboselii. Acum insa m-au apucat noaptea....Ce pot fi?
Va pup.

25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_1403 spune:

Pai eu am incetat sa ma mai cert cu medicul meu care nu stie ca concediile de sarcina si lauzie se pot compensa intre ele si atunci a ramas ca pot intra incepand cu sapt 32 adica mai am vreo 2 sapt. Mie mi-e ciuda ca nu am reusit sa iau mai devreme dar na ce sa-i fac nu ma apuc eu acum sa ii predau legile ca la scoala.




Beatrice 29 + cu Maya Elizabeta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

buna piersicute-
ada sa fiti puternici amandoi si bb nectarel sa recupereze

_
fiv 1 reusit-promed, tratament sarcina:cetebe2/zi,femibion,acid folic,magneB6,fraxiparina0.4.utrogestan200mg 3/zi.
MTHFR A1289C-HETROZIGOT,PAI 1 -HETROZIGOT.
+26 sapt, doamne ajuta in continuare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bumbitza spune:

Multumesc pentru raspunsuri fetelor! Sa vad si eu cum fac.

Muraturica ai grija cu durerile alea, si eu cred ca de la oboseala ti se trag. Intreaba-l si pe dr tau si vezi ce-ti zice. Eu cand sunt f obosita, cum am fost ieri, am contractii, adica mi se intareste burta si devine brusc "mai grea" de ma trage in jos si tre sa stau linistita, intinsa un pic sa-mi revin. Dar nu pot spune ca-s dureroase ci ciudate asa, incomode mai mult.

mami de bumbita iubita tare (31.03.2010) si 24+ cu piersicuta dulce foc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pusi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bumbitza

Laura, multumim pentru vestile bune! Sanatate si refacere rapida Ada!

Fetelor, cum ramane deci cu concediul prenatal, din a cata sapt poti intra, e specificat pe undeva? Eu mi-am calculat, cu o marja de 2 sapt pe langa cele 42 de zile obligatorii de post-natal, ca as putea intra in sapt 28 in pre-natal. Insa dr de familie mi-a zis ca tre sa am 31 sapt min. Stiu ca s-a mai discutat, dar mai spuneti-mi si mie cum a ramas la voi pana la urma. Multumesc.

mami de bumbita iubita tare (31.03.2010) si 24+ cu piersicuta dulce foc




Bumbitza,
Eu din sapt. 28 sunt in prenatal. Imi las exact 42 dupa nastere. Prenatalul este f. bine platit (85% din media veniturilor brute de pe ultimele 6 luni). Aceste 2 luni pana la nastere, fiind bine platite) vor mari s baza de calcul pt. indemnizatia crestere copil.

29+


"E bine ca timpul care se scurge sa nu ne macine si sa ne piarda, ci sa ne implineasca". A.de S. Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

muraturica, si mie imi par tot niste dureri musculare. au trecut cu nospa sau nu ai luat? e posibil si sa se impinga bebe in ceva pe acolo. eu stiu ca durerile astea jos sunt problematice daca le simtim ca pe niste contracturi (senzatie de strangere).
la mine bb a inceput sa impinga destul de tare, aseara m-a bumbacit de nu m-am vazut. favorita lui e sa isi puna fundul (sau capul?) in coastele mele din stanga si sa impinga in sus , moment in care trebuie sa stau dreapta sau intinsa, de rade sotul meu de mine si imi spune ca stau drepti in fata lui fi-meu

26+ Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pusi spune:

Citat:
citat din mesajul lui carinablanca

Buna fetelor,

Imi cer scuze daca va deranjez cu acest mesaj si va rog sa nu va suparati ca vi-l adresez, dar am citit putin pe la voi si am vazut ca la voi exista fete in concediu de risc maternal si as avea nevoie de ajutor ca sa stiu cum se calculeaza. Eu fac parte din odisea de septembrie-octombrie.

AM bagat putin nasul pe la voi ca nu mai stiu pe unde sa mai caut despre concediul de risc maternal si nimeni nu stie sa imi dea un raspuns concret si am vazut ca sunt cateva fete in aceasta situatie. Daca ma puteti ajuta va rog sa imi spuneti ce retineri ati avut din acest concediu din suma lui bruta? s-a retinut impozit de 16%? Intreb deoarece am sunat la cas si nimeni nu imi spune nimic concret si poate dintre cele care ati luat deja aceste sume in mana ati calculat si verificat cum vi s-a acordat. In a doua luna vi s-a mentinut baza de calcul ca la un concediu medical obisnuit?

Multumesc mult si imi cer scuze inca o data pentru interventia mea.

O zi buna si sarcini usoare si bebei sanatosi sa aveti!

Mami de fetita cu fundita Maria si 20 + http://lmtf.lilypie.com/LuMCp3.png


Carina,
Din cate stiu eu:

Baza de calcul a indemnizatiei pt. concediu risc maternal = suma veniturilor realizate in ultimele 6 luni (pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar).

Cuantumul brut lunar al indemnizatiei de risc maternal este de 75% din baza de calcul

Concediul de risc maternal are caracterul unui concediu medical.
Concediul de risc maternal nu se impoziteaza, se suporta integral din FNUASS.

CAS = din cuantumul indemnizatiei se retin doar ~ 70.35 lei CAS (contributia de asigurari sociale se calculeaza la salariul minim brut pe economie, astfel: 700*10.5%*nr.zile cm/nr.zile lucratoare in luna).




29+


"E bine ca timpul care se scurge sa nu ne macine si sa ne piarda, ci sa ne implineasca". A.de S. Exupery

Mergi la inceput