BV ADA! BUN VENIT NECTARIE! Piersicute '12 (36)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Maria, maine sper sa rezolv cu concediul medical. Ma duc la medicul de familie, apoi direct la resurse umane aici si faca ce-or face, ca nu cred ca mai vin.
Azi am iesit un pic in pauza de pranz sa scot niste bani, aici au venit caldurile, m-am intors gafaind si epuizata. Asta cam mi-a dat o idee cum e cu burta mare in plina vara, si un motiv in plus sa ma calmez cu jobul si sa stau in casa la racorica.

Are dreptate si Biribu si Muraturica sa nu intram in panica de acuma, fiecare sarcina e diferita, dar povestea aproape incredibila a nasterii lui Nectarel ne trage totusi un semnal de alarma, sa avem mai mare grija de noi si de semnalele organismului, sa tratam cu seriozitate orice mica problema (se poate repeta sau amplifica, vezi infectia Adei).

Eu astept sa ma anunte astia daca e infectie urinara sau nu, sa incep cat mai repede tratament daca e. Nu am simptome tipice, arsuri la urinat etc, doar merg la baie mai des si fac mai putin. Pana miercuri ca atunci merg oricum la control.

In rest, m-a apucat mania curateniei cum v-am zis si am inceput incet-incet sa pun la bagaj. Am cumparat chiloti de unica folosinta pt mine, sunt eu mare, dar mi se par uriasi. Cele care ati cumparat deja, ati luat special pt gravide sau din aia pt incontinenta? In rest pampersi, pad-uri de alaptat, tampoane, am luat si 3 biberoane sa fie acolo. Haine (camasi, sutiene de alaptat)pt mine si cosmetice pt amandoi n-am achizitionat inca, am doar o crema Lansinoh pt sani pe care mi-a recomandat-o Dana parca. Oare sa incep sa ma dau cu ea?

Hai ca iar am scris un cearsaf, va pup.

32 + Eric Ioan

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

hai k eu in disperarea de a va da vesti si panicata de intampare n-am mai apucat sa-i urez bun venit piersicutzului nostru

Bine ai venit bebe Nectarel! Sa fii sanatos, puternic si sa recuperezi repede repede, sa te faci mare si voinic
iar tu Ada, mamica draga si curajoasa, sa ai putere in continuare, sa te refaci repede si sa fii alaturi de bebe Nectarel ca sa-l ajuti sa creasca mare!
te imbratisez cu drag, si asa cum ti-am spus deja, sunt aici alaturi de tine pt orice ai nevoie! cumparaturi pt BB, pt tine, suport fizic, psihic, anything!
ne rugam in continuare pt voi si stim sigur ca Doamne Doamne e alaturi de voi si nu va lasa cu una cu doua
sa dea Dumnezeu sa auzim numai de bine!

pt restul burticoaselor - cred ca acest eveniment neasteptat ar trebui sa ne dea de gandit si sa fim mult mai atente de acum inainte, sa avem mai multa grija de noi si de BB. desi toata sarcina cei care au auzit ca ma pune dr sa repet urocultura si sumarul au zis ca e putin exagerat, sincer, acum sunt convinsa sa e o buna decizie pt k uite unde se poate ajunge...

va poop si haideti sa ne unim gandurile si sa ne rugam tare tare pt bebe Nectarel si pt Ada
va tin la curent cand mai primesc vesti de la Ada.


Roxy
29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Felicitari, Ada! Bun venit pe lume, bebe Nectarie!
Refacere usoara, fara nicio problema, laptic mult sa creasca bebe mare si puternic! Suntem alaturi de voi cu toate gandurile bune!


Diana, 34+ cu si mami de Iulia (15.07.2005), Andrei (23.06.2008) si Alexandru (16.01.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Fetelor, am facut cateva modificari pe prima pagina, sa avem loc sa trecem piersicutele. De acum sper sa apara doar in iunie, cat mai spre sfarsit .
Daca vi se pare ceva in neregula sau credeti ca trebuie schimbat, va rog sa scrieti aici.

Ma bucur din tot sufletul ca prima piersicuta a aparut cu bine, sper ca primele 2 zile sa treaca fara nicio problema.

Ada, ai colostru? Daca n-a venit inca, poate iei niste Galactogil, e f f important pt. bebe acum.

Fleur, ai grija cu cheful brusc de curatenie, e semn ca iti pregatesti cuibul . Lungeste-o macar o luna .

Intreba cineva de Municipal. Eu voi naste acolo (toate nasterile au fost acolo), sectia de neonato este f. buna. Intr-adevar, prematurii mici e bine sa fie dusi la Polizu sau Giulesti, cei cu probleme f grave merg la Budimex, insa si aici au loc nasteri timpurii care se sfarsesc fara probleme.
Eu am avut prematuri mari, nu au avut nevoie nici macar de incubator, doar Alex a fost pus cateva ore la oxigen. Au avut 2850 si 2900 g, deci marisori si au respirat fara probleme.


Diana, 34+ cu si mami de Iulia (15.07.2005), Andrei (23.06.2008) si Alexandru (16.01.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

miruna mersi de raspuns.nici la mine nu a aparut o problema anume dar ma asteptam ca dupa o luna sa fie vindecata in totalitate si sa nu mai simt o anumita durere la atingere.avand in vedere ca eu nu am dato cu nimic si nici nu am tinuto acoperita,si a si stat saraca sa o frece sutienul ma gandesc ca e cat de cat normal sa nu fie vindecata inca 100% daca tu ai ingrijit o 2 luni.

fleur nu e corect ne ai trimis noua frigul si ploile de la tine si te bucuri tu acum de soare(vorba vine,ca si eu pe cat de bucuroasa am fost ca a venit caldura parca tot la racoare e mai bine).si eu vreau sa ma apuc de bagaj ptr ca nu am luat nimic inca si ar cam fi cazul

31+
rafael albert(25.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Seara buna fetelor.

Ada ma bucur ca esti ok si in continuare ma rog pentru puiul tau sa fie bine!

Maria contractii am oricum si daca stau numai in pat, dar sunt msi rare si mai slabe. Daca incep sa merg sau sa fac cate ceva prin casa, devin mai dese. Practic e burtica tare mai mereu.

Astazi am inceput cursul de puericultura la medlife. Inca nu sunt asa impresionata, probabil ca ce e mai interesant urmeaza. S-a vorbit despre miscarea in timpul sarcinii, recuperarea de dupa, si primii pasi ai lui bebe. Apoi a venit nutritionista si ne-a vb despre alimentatia din timpul nasterii si al alaptarii.

Secretie ceva mai diferita am si eu, insa analiza e ok, iar dr a spus ca e normala. Suspectam eu dopul, dar nu este. Eu am o secretie mai apoasa combinata cu ceva gelatinos, ca la ovulatie, dar alb-galbuie, fara sange, firisoare maronii sau miros.

32 sapt + Patrick Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mygirl spune:

Bun venit pe lume Nectarel! Sa fii puternic, sa cresti mare, sanatos si sa iti bucuri parintii cu zambetul tau! Ada, felicitari si refacere usoara!
Eu nu am somn la ora asta, o sa fiu zombi la serviciu. Cred ca m-a tras curentul ca ma doare capul si transpir mult. oricum, de maine mi-am luat concediu 3 zile sa pun la punct petrecerea fetei, sa ma odihnesc si sa mai fac ordine prin casa. O sa merg si eu sa-mi fac o urocultura, desi dr nu mi-a mai spus nimic la control.

noapte buna, merg la tv poate-mi vine somnul acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pusi spune:

Neata buna fetelor,

Oare cum o fi tecut noaptea pt. Ada si Nectarel? Speram ca totul este bine, ca amandoi s-au odihnit, iar acum sunt pregatiti pt. o noua zi.
Ada draga, de indata ce poti, da-ne de stire.

Pupici dragi.

29+


"E bine ca timpul care se scurge sa nu ne macine si sa ne piarda, ci sa ne implineasca". A.de S. Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Bun venit pe lume, Nectarel, si tie, Ada, felicitari si refacere rapida!

Asteptam cu sufletul la gura vesti!

Delia, 21+ cu si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

buna dimineata

ada sper ca a trecut noaptea cu bine.asteptam cu nerabdare vesti

31+
rafael albert(25.05.2007)

Mergi la inceput