MONTIGNAC (173)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Puisoaro
Am gasit in real un lapte fara lactoza, nu mai tin minte marca.
Presupun ca in acest caz este este monti. Partea mai putin buna este ca are grasime 3,5%


Faina de quinoa unde o caut ?
Despre faina de naut parca am citit pe undeva pe aici ca este sarata ? Sau ma insel ? Nu am ajuns inca la plafar iar in hypermarket nici vorba sa gasesc
Faina de migdale ati incercat ?

Am incercat astazi cus-cus monti cu lapte 0%. Bleah ! Nu m-a inspirat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Retzeta asta de clatite este monti ? Oua + mix faina - taratze ?
Eu nu cred . Voi ?

Pentru faza I:
1/2 cup (sau o canuta de 125 ml) faina integrala si aceeasi cantitate tarata fina de grau (Bio daca gasiti)
+ apa plata/minerala in cazul in care compozitia este prea groasa
aprox. 500 ml lapte 0.1%
1/2 lingurita praf de copt
2 oua
1 varf de sare
ulei pentru uns tigaia


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

mel faina de naut nu e sarata..dar puisoara spune ca merge mai multe la retete sarate decat dulci..ca are un gust cam ciudatel..mie nu mi se pare...ma rog atat timp cat o fol in cantitate rezonabila si pui esente sa ii estompeze mirosul

clatitele monti eu facem ashea: 1cana tarate, 1,5 cani faina integrala, 1ou, si apa minerala (dar asta o pun din ochi) si musai pun si 2 linguri de ulei in compozitie...si atat

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Buna dimineata

Mel, faina de quinoa gasesti la magazinele bio sau macini tu acasa. Laptele fara lactoza e ok. Reteta de clatite e monti daca inlocuiesti laptele cu smantana diluata sau lapte delactozat.

Budinca cu faina de naut mi se pare inacceptabila

Meniu azi:
MD: oua ochiuri, wassa, rosii
P: piept de pui la gratar cu ciuperci
C: paine integrala cu margarina Becel si cu rosii

Sper sa nu ma mai abat de la meniu ca iar a crescut cantarul cu vizita la unguri

O zi faina sa aveti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns child spune:

Salutare, salutare!
Nu mai am timp de nimic, de-abia mai reusesc sa va citesc din cand in cand, asa ca cu scrisul, mai greu.
Ma tin cu dintii de monti, dar kg nu vor sa se duca nici de al naibii, probabil va trebui sa fiu mai stricta cu lactatele si dulciurile monti.

Intreba cineva, eu mai folosesc faina de migdale, e foarte ok pentru pandispanuri.

Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Multumesc mult pt raspunsuri .

Mai am o intrebare :
Din retzetele voastre de clatite inteleg ca amestecul acela de faina integrala si tarate 50 - 50 are ig-ul <35 ?
Poate fi combinat cu lipide ?
Vad ca Brandu il foloseste combinat cu ulei, iar Puisoara spune ca merge cu smantana dulce diluata

Si mai am o nelamurire: smantana nu are lactoza ? De ce este permisa iar laptele nu ?

Meniu :
D: cafea si capsuni
P: ciorba de dovlecei si friptura de miel
C: salata verde, rosie, branza dulce 0% amestecata cu zmeura ( nu am adaugt indulcitor )

Am terminat toata fructoza din casa si nu mai cumpar alta.
Am un borcan de stevia dar momentan nu simt nevoia .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

mel asa se face si painea monti 50-50 ..cea care poate fi combinata cu lipide...taratele au IG-ul 15...faina integrala parca 30 sau 35...deci are mai putin de 35% si e si ff bogata in fibre

cred ca prin fermentare smantanei ii scade lactoza daca tin eu bine minte de la puisoara..sau poate ma insel....si plus de asta smantana e considerata ca si cascavalul mai mult lipida decat glucida pentru care are ff multa grasime

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Diana, sigur esti intr-o faza de platou. Poate daca reduci portiile...

Mel, it's all about lactoza . Lactoza este carbohidratul din lapte. In smantana, iaurt, branzeturi, ea este distrusa prin fermentare. Iar combinatia de faina si tarate in cantitati egale( nu volume egale) are IG cam 35 deci se poate combina cu lipide. Cred ca ai luat o decizie buna cu fructoza mai ales ca ai probleme cu colesterolul.

Meniu azi:
MD: mozzarela light, wassa, rosie
P: lipie cu ton, masline si castravete
C: nu stiu inca pt ca vom manca in oras

O zi buna sa aveti



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Fetelor va pup de o mie de ori
Eu combinam lipiile monti doar cu glucide , mi-ati dat o super veste.
Nu ma intereseaza dulciurile , in schimb as fi mancat salata de vinete cu lipii. Nu o faceam pt ca avea ulei. Si iaurtul natur l-as combina cu o lipie....


Va mai stresez : ce parere aveti despre iaurtul 0% ? Mie mi se pare putzin cam ingrosat cu ceva amidoane ? Sau este doar o parere ?
Branza dulce de vaca trebuie scursa bine pt ca are zer, da ? Voi faceti asta ?
Cand cumparati branza sarata ( sa zicem telemea de oaie ) alegeti bucati tari de branza veche, bine scurse sau merge si o branza proaspata mai moale ?

Sotul meu este mare amator de lactate si prin urmare vreau sa-i cumpar produse confore.
Oricum am constatat ca daca insista cu lactatele ( branza telemea, lapte covasit , sana) nu slabeste ci doar se mentine


Puisoro, de dimi mi-am indulcit putin cafeaua cu stevia ( un varf de linguritza ) si a fost chiar ok.

Meniu:
D: cafea cu stevia
G: 2 patratzele ciocolata Heidi 85%
P: ciorba dovlecei si piept de pui la gratar
C: nu stiu inca

Ma duc sa fac lipii



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

mel e ff adevarat lactatele te fac sa stagnezi a lot..cred ca si din cauza ca daca mananci conforme au multa grasime...care in exces ingrasa/stagneaza..daca imi aduc bine aminte in cartea citita de mine acum mult mult timp..chiar spunea ca in faza de slabire sa mananci chestii cu putina grasime ( caz care nu e adevarat la lactate...care numai o telemea are undeva la peste 25% grasime)

eu personal nu am nimic cu iaurtul dietetic..atata vreme cat e ingrosat cu lapte praf si nu cu alte amidonuri gen de porumb

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput