Clubul "babelor" FIV-oase 36

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

sabina
ma gandesc ca daca as fi avut eu embrionii tai poate ca acum aveam tripleti in burtica. eu v-as propune sa facem o colaborare. cele cu embrioni buni, dar prob de implantare sa ii "planteze" la cele cu uter primitor, dar fara embrio ok, ca mame purtatoare. daca ies 2-3 ii impartim.
hai ca am luat-o pe aratura, mai bine ies pe usa, ca altfel iar pleaca sotul fara mine - a 2-a oara pe ziua de azi

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA dubla mai 2011 MedLife - nereusita
FIV ianuarie 2012 MedLife - sarcina biochimica

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

dupa inhibare am avut si eu estradiol 13. apoi a crescut frumos cat l-am masurat eu.
eh...tanara baba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

qiao,in mod normal,literatura spune ca daca ai peste 6 foliculi recoltati,peste 5 embrioni in ziua 3...se lasa toti la blasto...de asta i-au lasat pe toti la blasto.
bine,asta e schema standard.

sabina,habar nu am avut ca faci FIV.
imi pare tare rau pentru nereusita.

maine cica e ploaie si o maxima de 26 de grade...si noi avem petrecere in curte




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

pai qiao n-am avut deloc embrioni buni. adica din 7 embrioni de 8 celule sa nu ramana aproape nimic? si al 8-lea avea 7 celule. dar am avut 7 pusi in cultura de blasto.
am si citit ca daca nu rezista pana la ziua 5 n-ar fi rezistat ei nici la mine...
am mai citit ceva cum ca se intampla ceva la 8 celule dar deja nu mai gasesc ce am citit...


aaaa si in ziua 8 de stimulare, aia cu prima monitorizare aveam endo de 10 mm. deci va dati seama de progesteronul meu....
eu am luat prednison de 10 mg din ziua 1, aspirina (cu mult timp de dinainte de tot fiv-ul luat zilnic)+clexane 0,4 din ziua 1. dinainte cu 2 zile de ET am trecut pe prednison 15. la ET si inca 5 zile prednison 20. n-am indraznit mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

sa-ti zic drept sami nici nu mai voiam sa spun.
dar am zis sa nu credeti ca salasluiesc pe aici si nu fac si eu ceva:)))
sa stiti ca in viena nu mi s-au parut scumpe decat amenzile:)
a incasat sotul pt depasire de viteza si parcare ilegala.
reducerea aia e de 1000 de euro. mi-am zis sa va spun pt ca pentru mine a contat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

ohooo...pai 1000 euro inseamna reducere,nu gluma.
cat ai platit toata procedura???

stiu ca nu e asa scumpa viata in Viena...dar,personal, m-am cam saturat de Viena...asa cum m-am saturat si de Budapesta.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

2000 de euro fiv+icsi. si acest pret mi s-a spus de la prima monitorizare. nu credeti ca mi s-a facut vreo reducere pt ca eram vreo sansa pierduta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

mi se pare un pret foarte bun.

imi pare rau ca nu ai reusit.
probabil ca e inca devreme sa te intreb de planuri de viitor.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

estimez s-o las balta pentru ceva mult timp.
dar o intrebasem pe moro de laboratorul ala bazat din israel. ma mai intereseaza taifun si laboratorul lui. undeva pe aici mi se plimba gandurile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

of, sabina, de ce nu ai tupeu cu dr-ii ? sunt sperantele tale si banii tai.
nu este normal ca din ziua punctei sa iti fi spus direct ziua de et. ok, stiu ca lor le plac blasto, dar stati asa, ca nu e totul in alb si negru. cu imsi, trebuia sa fii tot cu tupeu. adica trebuia sa te asiguri de la prima monitorizare ca te-au trecut in pc cu imsi.
exemplificare:
- am avut prima eco cu dr obruca (asa mi se spusese pe email, ca el o va face pe prima). dupa o jumate de ora de intarziere (a lor), apare dr danninger (o ea) si ne spune ca obruca este in nu stiu ce sedinta si daca vrem, sa facem eco cu ea ca nu stie cat dureaza sedinta lui obruca. eu i-am zis cu tupeu ca nu, multumim, il asteptam pe obruca (cu el avusesem prima intrevedere in 2009 si vroiam ca acum sa faca eco1 tot el). dupa vreo 15 minute, apare dr obruca, ne ia inauntru, face eco. la final, ii spun ca in 2009 cand am fost la ei la consult, am stabilit ca facem imsi si l-am rugat sa imi confirme ca e asa. mi-a aratat in pc ca eram trecuta cu imsi.
- am mai avut 2 eco intre timp (cu strohmer si kindermann - pe kindermann l-am rugat sa treaca in pc sa mi se faca la punctie si acel catheter test, eu avand in urma cu cateva luni o sinechie cervicala rezolvata prin histero)
- la punctie, pana sa ma sui pe masa, i-am reamintit lui strohmer ca am nevoie de cathter test si mi-a zis ca a pregatit tot, ca era trecut in fisa
- dupa punctie, am cerut asistentei sa faca asa incat sa ajungem la strohmer sa vb cu el. am mers la el si i-am rugat sa se asigure ca este imsi trecut in fisa (de parca m-ar fi sabotat cineva acolo, dar deh, paranoia mea...). mi-a confirmat ca vom face imsi. apoi i-am spus explicit ca NU VREAU BLASTO, chiar daca s-au recoltat 13 oua. i-am spus ca nu cred in blasto si i-as fi recunoscatoare daca am face transfer la z3. si...a trecut si asta in pc: transfer la z3. chiar si asa, a doua zi de la punctie m-au sunat sa imi spuna cate ovocite fusesera mature, cate se fertilizasera pana atunci si ora transferului.

probabil ca eu par disperata unor medici. da, poate chiar am fost disperata si agasanta in privinta fiv-urilor. dar mai bine sa fiu control freak si sa stiu ca ei au facut tot ce am sperat eu si ca plec multumita de acolo. repet: sunt sperantele si banii nostri.

Mergi la inceput