Piersicute de iulie august (35)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Delia, eu nu judec pe nimeni, Doamne fereste. Evident ca numai dupa ce faci copilul vezi exact cum e. Doar ca eu acum asa gandesc. Am vazut prietene bune care au doarmit cu fetitza in pat pana la 12 ani si au alaptat pana la 2-3 ani si altele care din prima zi au pus copilul singur in camera lui si l-au alaptat 8-9 luni.
Eu as alege a doua varianta. As vrea ca sa am un copil independent, Acum DD stie ce si cum va fi. Sa vina pe lume, sa fim sanatosi cu totii si mai vedem daca teoriile le vom respecta :-)


10 ani de incercari pentru a avea un BB
FIV 2 reusit decembrie 2011 Budapesta, dr Peter Kovacs

PAI 4G/5G homozigot, FXIII heterozigot, Tiroidita hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biribu spune:

Delia stiam de treaba cu preexisting condition, insa ma gindesc ca nu toate asigurarile or fi asa, mai ales ca poti sa le zici ca vor cistiga in fond un client stabil etc. ce e mai complicat e ca fiecare stat are reguli proprii
charge-ul respectiv insa tu il poti refuza si sa vorbesti cu departamentul lor de billing, explici situatia si spui ca ceri o reevaluare si ca vei sesiza BBB (better business bureau). in genere se ajunge la un compromis. si m-as mai uita si pe site-ul medicaid florida, da un search, ca stiu ca acopera multe cheltuieli pt pregnant women. pup fata, imi pare rau ca treci printr-un rough patch, las ca vine el si soarele ala

despre alaptat, eu felicit mamele care au alaptat nu cit spune gura lumii ci cit au simtit ele si cit au avut nevoie pruncii lor.
Ali chiar nu ai de ce sa te simti prost, esti o mamica grozava
la fel si treaba cu dormitul, nu vad nimic rau in a dormi cu pruncul, uneori e chiar necesar, pt a facilita alaptatul, pt ca mama e prea obosita, pt milioane de motive, pt ca bebe are nevoie de apropierea mamei in primul rind. copiii cresc tare repede, ajungem sa ne dorim noi sa-i avem prin preajma. eu mor de placere cind ma trezesc cu cite o mogildeata alaturi, cum migreaza ai nostrii pe timpul noptii. suntem disponibili pt ei atit cit au nevoie si cind au nevoie, de-aia suntem parinti. ar fi culmea ca sa il refuz pe copil cind el are nevoie de afectiune. cu cit o primesc mai mult, cu atit devin mai independenti si mai increzatori in ei, nicidecum invers, cind se simt respinsi de parinti si nu li se indeplinesc nevoile emotionale. ma rog, sunt multe de spus.
un f celebru pediatru aici spune ca cel mai bun aranjament pt dormit e acela care le asigura tuturor membrilor familiei un maxim de ore de somn. deci impreuna/separat etc etc atita vreme cit toata lumea e multumita si doarme, fara idei preconcepute.

Kimmy imi pare rau de durerile de dinti, sper sa rezolvi macar acum

Carmen si eu ma cam indoiesc ca e nod, e rarisim dar daca sa zicem apare, e in general in situatii cu bebei f mici si cu lichid in exces (mult spatiu de manevra) - nu putin cum au zis ca ai tu.

weekend placut, fetele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Buna dimineata!
Dau o ,si ma pregatesc de servici.

Biri ,sper si eu ca se vindeca odata,durerea s-a diminuat simtitor,dar eu inca nu vad luminita de la capatul tunelului,acuma de exemplu a inceput sa iasa ceva lichid,presupun ca sange amestecat cu puroi,exact acolo unde se intalneste gingia cu dintele .Eu ma asteptam sa iasa pe gaurica ce mi-a facut-o dr in dinte...horror!

Fleur multumesc de raspuns in legatura cu testul NS .Interesant ce zici de scula aceea bazaitoare.La mine nu au folosit-o niciodata.

La mine bebe a intrat de ieri in cele 3 zile de liniste ,nu ma prea incanta programul asta al ei,abia astept sa ajung la dr sa vad daca e ok.
La varsta asta a sarcinii e normal sa simtim uneori miscarile ca niste zavcniri?Ca si cum bebe ar trage de cordon,sau ar avea un spasm...mai ales in zona colului simt.

Weekend frumos va doresc si eu.Urmatorul meu weekend liber e abia in 8 iunie

_

Mamica mandra 26+

Povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Referitor la alaptat,eu sincer mi-as dori sa pot minim 6 luni.Am mai spus,pe Timi am alaptat-o foarte putin,si imi pare tare rau.

_

Mamica mandra 26+

Povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Nu, fetelor, nu m-am suparat, nu mi-a mers internetul, apoi mi- a crash-uit iPadul, abia de vreo 2 zile m-am reconectat cu civilizatia...

Despre articolul cu alaptatul, as avea multe de spus, dar n-am timp. Am citit doar ce a scris Libertatea, si este in primul rand o informatie eronata. OMS recomanda alaptarea EXCLUSIVA pana la 6 luni si continuarea alaptarii pana la 2 ani. La fel si Asociatia Amerciana de Pesiatrie. Alaptarea nu este numai hrana, iar copiii crescuti confor Attachment Parenting sunt exact opusul dependentilor, plangaciosilor. Au o incredere in sine nemaipomenita, sunt constienti de propria valoare, atenti la sentimentele celor din jur, empatici.

Copiii mei, toti, au dormit cu mine in pat pana la 3 ani, iar cei mari sunt acum extrem de independenti, insa sunt foarte apropiati de mine. Jane inca papa tzitzi, dimineata cand se trezeste, la pranz inainte de culcare si seara inainte de culcare. Singura a evoluat spre acest program, a crescut in ritmul propriu si sunt mandra de ea. Este foarte independenta, se joaca singura, se joaa cu alti copii, se imbraca singura, mananca singura, ba chiar se autoserveste din frigider, aduce un scaun si se urca si deschide usa hahaha.

Nu pot sa inteleg cum unii pot crede ca un ritual atat de natural poate crea probleme psihice. Asta ma depaseste, pe bune...

Tre sa fug, dar am sa intru zilnic de acum...

Va pup!

Delia, 21+ cu si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Buna dimineata.
Multumim Kimmy de cafea. Sper sa fie bine cu dintele tau. Bine ca nu mai doare asa rau.
Ali, nu am cum sa va uit daca vine sotul. O sa il pun si pe el la curent cu ce mai faceti. Concediul e doar un medical de 10 zile. Pentru cel prenatal mai am de asteptat. Dar e super si asta.
Vad ca parerile cu alaptatul sunt impartite, exact cum ma asteptam. Oricum, indiferent de ce crede fiecare dintre noi eu nu cred ca exista mame rele.Fiecare face cum crede ca e mai bine pentru bebe, pentru ea, pentru familie. Nu exista o retata universala.
Freedelia, bine ai revenit.
Va pup. Beau cafea si ma apuc de bucatarit.

25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

carmen, in caz de contractii, nu ti-a dat dr voie sa iei cate jumate de pastila de gynipral?

freedelia, bine ai revenit. te asteptam mai des, sa ne mai impartasesti din experientele tale.

legat de dormit, eu o sa dorm in camera cu ei. mi se pare f important sa ma simta acolo plus ca nu vad nici un sens sa fac ture noaptea intre dormitor si camera lor.
despre alaptat, tot ce imi doresc este sa am destul lapte, asa incat sa ii pot alapta cat mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ZIZOU spune:

Kimmy, merci de cafea. E bine ca iese puroiul si nu mai sta acolo in gingie inseamna ca incet incet o sa fie mai bine.

Freedelia, bine ai revenit.

Balanta si eu vreau sa drom cu Emma in camera separat de sot si pisic, dar tare mi-e teama ca voi ajunge sa fac ture intre dormitorul nostru si cel al Emmei sau sa dormim toti in acelasi dormitor.

23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

zizou, de ce crezi ca nu vei reusi sa dormi doar tu cu emma?
cum se numeste pisicul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Neata !

Eu pe Sofia am alaptat-o pana la 10 luni cand s-a intarcat singura, nu prea mai avaem lapte si se enerva si uite asa si-a tot scos o masa de tziti si am inlocuit-o cu lapte praf; mie una nu mi-a parut deloc rau ca incepuse sa ma muste cu dintii si eram cam stresata ... asa ca pentru mine una, ziua in carea am incheiat cu alaptarea nu a fost una nefericita . Voi vedea acum cat voi reusi sa alaptez, nu mai fac planuri ca de cate ori mi-am propus ceva am facut exact pe invers. Cel mai bun exemplu e dormitul in pat cu copilul, lucru pe care am zis ca nu o sa il fac niciodata dar uite ca s-a intamplat exact invers.
Intre 6 si 7 luni m-am incapatanat teribil sa alaptez copilul noaptea si apoi sa il pun in patut, problema e ca Sofia desi este un copil foarte independent cand e vorba de iubire e o mare lipicioasa. Timp de 2 luni ma trezea noaptea din 2 in doua ore, cateodata chiar si mai des si nu de foame ci pur si simplu de placerea de a trage o gura de tziti; suzeta nu o vroia, biberon nu doar tziti ... si uite asa tragea 5 guri si adormea linistita, apoi se trezea din nou si iar ma chema si tot asa . Credeti-ma 2 luni am fost chiauna si pana la urma am cedat, nu mai puteam de oboseala si ma saturasem de drumuri patut-pat, trezirile s-au rarit cu timpul, si ajunsesem din nou la 1 maxim 2 treziri pe noapte pana la niciuna. Sunt asa de smecheri copiii astia, a facut ce a facut pana a obtinut ce a vrut, adica pe mine . Ce sa faci, asa e ea, toata ziua ma pupa, ma strange in brate etc ... Sofia mea are nevoie de multa iubire pentru a fi un copil fericit .

R_ocsy , mami de Ana Sofia ( 19.05.2010 ) si 32+ ( AMR 7 sapt )

"Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina."

Mergi la inceput