Bobocei de sept-oct 2012 (12)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

esti o fericita tzuki. Din pacate pt mine explicatiile nu ies din ecuatie. Buzaul este un oras mic iar sotul meu e cunoscut de cel putin jumatate. Din aceasta parte, jumatate ii sunt prieteni si apropiati. Am scapat pt moment de rude. Are, doar din partea mamei, 58 de veri cu care, in majoritatea lor, tine legatura. In momentul de fata sunt in razboi deschis cu rudele lui. Stii cati invitati vrea Lucian la botez? 300. Vrea pe putin 300 de spartani. Dintre acestia, f putini sunt invitati din interes, restul sunt rude si prieteni. Problema lui este ca, tolerant fiind, are prieteni cu un caracter indoielnic, prosti, ignoranti dar sunt prietenii lui iar eu nu vreau sa-i impun sa stea departe de ei. Dar copiii schimba datele poblemei. Ca sa nu ma rup complet de ei, trebuie sa le explic cum vrem noi sa ne crestem si educam copiii, iar in functie de reactia si atitudinea lor am sa rup sau nu legatura cu ei. Nici sa ma izolez nu mi se pare o solutie buna in primul rand pt copii.
Va mai povestesc de un var de-al sotului si ma opresc. Ce sfat primeste lucian: o sa ai 2 baieti. vezi sa nu faca Ana asa cum face nevasta-mea care ii da lui Dan carpa sa stearga praful, de parca ar fi femeie". Dar de ce sa nu invete un baiat sa faca ordine, curatenie, sa faca de mancare? Lucian a fost diplomat si i-a spus ca el nu vede nicio problema in asta si chiar ar fi indicat pt ca "Ana nu este menajera noastra, sa stea sa stranga dupa 3 baieti". Sau o alta ruda pe care am intrebat-o de ce isi spala fata de 7 ani o singura data pe saptamana in timpul verii si ea mi-a spus "pt ca e suficient". Astia sunt oamenii din preajma mea.

+ 18 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

neatza fetelor. In dimineata asta noi suntem tristi pt ca o gravidutza de la odiseea de iulie este internata cu membranele rupte la 28 de saptamani. Voi sa nu faceti de-astea, da? Toate sa nasteti la 40 de sapt. Am dormit f prost aseara caci imi trec toate scenariile prin cap

+ 18 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patricbebe spune:

Buna dimineata!!! Felicitari Simona pentru fetita si spor la munca la operatiunea "olita"!!

Am vazut ca se converseaza intens pe tema tu semeni sau nu semeni cu cineva. Din partea familei extinse si a cunoscutilor mereu o sa fie discutii pe tema asta fie din lipsa unui subiect de conversatie sau unii chiar cred ca parintelui ii face placere sa vorbeasca despre asta mai ales atunci cand calitatile parintelui intrebat ies in evidenta.
Copii o sa intrebe singuri cu cine se aseamana, in perioada in care incepe cunosterea de sine si atunci depinde noi noi ca parinti cum ne descriem pe noi, bunici, verisori etc. Mai devreme in copilaria mica o sa incerce sa-l imite pe tata sau pe mama, gesturi, imbracaminte, activitati pe care le avem in prezenta lor. Veci clipul incarcat de Mirabela, cu o bucatita harnica de moldovean care vrea sa faca ce face si mami, sa spele vase, posibil sa vorbeasca ca si ea cand explica ce face acolo, ca pune o picatura de detergent.La fel se poate intampla cand tati mestereste ceva prin casa, sa dea o mana de ajutor si sa se implice trup si suflet. Acestea sunt momente in care se poate spune ca esti harnicut ca tati sau ca mami fara sa intre in discutie un grad de comparatie cu celalat parinte sau frate/sora.

Cat despre familie, prieteni, cunoscuti e oarecum mai problematic pentru ca se intersecteaza obiceiuri, traditii si asteptari diferite. Intr-un fel aveti noroc ca puteti vorbii cu ei pe limba voastra, sa ma vedeti pe mine aici cum incerc sa explic intr-un mod care nu sa justifice un anume comportament ci doar sa le spun ca asta e modul meu de a fi , gandi. Cum noi putem sa avem aversiune fata de o matusa de-a sotului la fel si ei pot sa gandeasca despre cineva din familia noastra LA nunti, botezuri, si alte cumetrii mereu o sa fie discutii asa ca o sa fie nevoie de mare curaj, diplomatie multa

Nu sunt chiar foarte treaza dar sper sa m-am exprimat coerent

22w cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patricbebe spune:

Nu mai tin minte cine ma ruga sa spun cum a fost la Cirque du soleil, a fost superb!!!! Un spectacol mic ca numar de artisti dar ce pot sa faca e de necrezut, usurinta cu care executa tot felul de acrobatii ca aproape vrei sa incerci si tu dar iti dai seama ca icnesti atunci cand te ridici de pe scaun. Un spectacol plin de culoare, interactiv intre momentele intense, muzica live exclusiv si profesionalisti de prima clasa. A meritat din plin pretul biletului, chair ne gandeam ca poate ar fi trebuit sa luam unele mai aproape de scena dar si asa a fost o experinta traita cu gura deschisa timp de 2 ore si jumatate.

Am avut un week end plin, spectacol sambata si duminica eu singurica plimbare cu cateii, am mancat toti 3 inghetata in masina, de dimineata a vazut si sotul cand a plecat la munca

Anne noi suntem gravidute ascultatoare si o sa nastem la termen, nu vrem sa dam emotii negative unei burtici cu 2 gogosele la copt.
Pupicei

22w cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuki spune:

neata

Anne, te compatimesc sincer . mie imi plac familiile mari, de fapt jinduiesc dupa asa ceva, mi se pare f placut cand se intalnesc la diferite ocazii...poate si pt ca eu n-am avut ocazia sa tin legatura cu ai mei. din cauza asta mi-am dorit mai multi copii si in sinea mea as vrea multi, multi....dar na, sunt si eu un singur om si nu pot sa imi depasesc limitele fizice. dar in conditiile pe care le descrii tu...parca imi mai trece din avant :(. eu totusi sper ca nu toti cei 300 de cunoscuti ai vostri sunt badarani sau prost-crescuti si ca veti stii la momentul potrivit sa va apropiati de cei care sunt pe aceeasi lungime de unda cu voi. ca problemele cele mari nu sunt la inceput, cand copil trebuie sau nu sa aiba o caciula pe cap, ci mai tarziu, cand se pune problema de educatie, de respectarea /sau nu a personalitatii copilului, de abordarea unei educatii conforme cu principiile voastre familiale. va doresc intelepciune, altceva nu stiu ce sa zic.

eu raman la ideea mea ca nu trebuie sa-i zici copilului cu cine seamana, de fapt e doar o gadilare a orgoliului parintesc: adica daca face ceva bun copilul, musai sa semene cu ma-sa/tac-su.
nu stiu cum se face ca eu in 5 ani nu am pomenit niciodata copilului ca ar avea calitati sau defecte de la unul din noi si nici prietenii sau cunoscutii nostri n-au gasit de cuviinta sa ii indobitoceasca pe copii nostri cu astfel de afirmatii. ba chiar m-ar deranja groaznic sa vina cineva la mine in casa si sa-i zica copilului : "esti asa, ca maica-ta". de fapt m-ar deranja sa-i atribuie vreo insusire, oricare ar fi ea, sa-l bage intr-o categorie (da, oamenii se pricep f bine sa bage copiii in niste categorii, bun/rau, cuminte/neascultator, destept/prost, harnic/lenes, etc. greseala fundamentala dupa parerea mea).
bleah, nu stiu ce prieteni aveti voi, dar ma bucur ca eu am putini si nu-si baga coada in asa ceva. noi gasim mereu alte subiecte de discutie si nu cum imi educ eu copiii. da, discutam si despre ei, dar chestii amuzante, nevinovate, care nu implica sfaturi si pareri sau mai stiu si eu ce.

Mami de D mare (4 ani si 8 luni) si d mic (1 an si 11 luni) + bb 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuki spune:

a, si ai mei nu m-au intrebat niciodata cu cine seamana. iar de m-ar intreba, in niciun caz nu le-as zice ca seamana cu mine sau cu tatal lor, ceea ce sunt ei e munca lor de devenire si atat. da, fizic au preluat din caracteristicile noastre, insa caracterial si la nivelul personalitatii sunt indivizi unici in continua transformare. nu le pun bolovanul de gat spunandu-le ca sunt intr-un fel anume. am avut o cearta cumplita cu maica-mea cand D a stat la ei vreo saptamana. si copilul meu a venit cu parerea despre el ca e destept. dar atat de destept ca nu trebuia sa mai faca nimic, nu mai era nevoie sa lucreze, nu mai simtea nevoia sa se straduiasca la nimic (daca tot era destept, la ce bun sa mai si depuna vreun efort?). i-am taiat-o scurt cum ca mamaie a gresit si ca n-a stiut ce spune.

e prima oara cand aflu de problema asta pusa in dezbatere, recunosc ca sunt contrariata sa aflu ca TREBUIE sa-i spui copilului cu cine seamana si ca daca nu-i spui tu, ii spun altii....pfuuu, si eu care credeam ca am epuizat cumva toate aspectele legate de cresterea copiilor, macar pana la o anumita varsta!


Mami de D mare (4 ani si 8 luni) si d mic (1 an si 11 luni) + bb 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Va fi bine anne`mary, ai sa vezi! Am citit despre un caz cu o fetita care a supravietuit nascuta fiind la 17 saptamani. Stiu ca la noi este mai greu, dar nu te mai gandi, incearca sa te odihnesti.

Sa spunem o rugaciune pentru ea si cu siguranta va fi bine! Doamne ajuta!



-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

patric, eu te-am intrebat de spectacol. Ce ma bucur ca te-ai simtit bine. Bb nu a facut si el giumbuslucuri? Nu stiu daca o sa am vreodata ocazia sa-i vad, dar speranta moare ultima, nu?

Kytana, acum sunt linstita dar tot te pun pe jar astfel de cazuri mai ales ca sunt cu hormonii vraiste. Am vazut o emisiune la un mom dat, cu un neonatolog dintr-un spital din bucuresti care spunea ca sunt multi prematuri nascuti la 700 de grame care se dezvolta f bine iar cel mai grav caz a fost al unei fetite nascte la 400 de grame si care a supravietuit. Nu doresc nimanui s treaca prin ce au trecut parintii respectivi, dar nici nu pot sa nu fiu constienta ca se pot intampla astfel de cazuri. In plus eu niciodata nu am mers pe principiul "mie nu mi se poate intampla".

tzuki, parca tu si lulutza spuneati ca aveti morfo pe 15. Va tinem pumnii

+ 18 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuki spune:

da, maine avem si noi morfologia, mersic Anne ca ti-ai amintit . sper sa fie toate bune si inventarul complet la bobocel.

tin si eu pumnii mamicii de la cealalta odisee...pfuuu, cum te ia uneori viata pe sus...sper sa fie bine si ea si mititelul.



Mami de D mare (4 ani si 8 luni) si d mic (1 an si 11 luni) + bb 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veroboroda spune:

Buna, fetelor!
Ce faceti?
Pun si eu cateva poze cu printesica mea
www.flickr.com/photos/nasturel
Sper sa le puteti vedea
Pup
Mami de printesa Bianca Elena si +19 saptamani

Mergi la inceput