Bobocei de sept-oct 2012 (12)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns patricbebe spune:

Buna dimineata!!! Felictari pentru caruciorul roz, vad ca ne strangem bine la capitolul fetite.
Anne Mary si eu am ascultat despre portejarea copiilor de soare. Sincer nu prea mai ascult emisiunea respectiva ca in felul asta as mai manca doar iarba curata de la munte si sa stau intr-o bula protectoare. E ok protejezi dar cred ca nici saracul copil imbracat pana in dinti. Ma uit aici la copii, nu prea sunt obisnuiti sa stea pe afara sa se joace sau macar sa vad mamici plimband carucioare. Toata lumea la mall sau la locul de joaca in interior. Ca deh iarna e super frig adica nu scade sub 15 grade temepratura, vara e prea cald, primavara nu se iese ca e vreme incerta, toamana ca sunt frunze. Protectie dar nu dusa la extrem, moderatie in toate. Ca si in sarcina daca citesc ce e voie si ce nu e voie sa mananc stau si ma uit la frigider ca la televizor.

Va pup si week end placut!

22w cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

nici eu nu ma uit la emisiunea respectiva pt ca tare imi este antipatica Oana cuzino si in general nu ma uit la matinalul respectiv pt ca mi se par bufoni cu totii, dar azi a ramas TV-ul pe postul acela si am prins reportajul.
Dar de ce nu scot copiii iarna? 15 grade mi se pare o temperatura rezonabila. Cu o gecuta pe ei nu se pot juca? In anglia am inteles ca toti copiii stau semidezbracati si desculti in parcuri chiar daca este racoare afara. Dar asta ne poate confirma Daniela. Vara imi imaginez ca in liban temperaturile sunt f ridicate, dar primavara? Toamna se impiedica de frunze? Pai si vara sunt insecte ce se pot urca pe copiii... sa nu-i mai scot afara? In fine!

+ 18 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patricbebe spune:

Anne aceleasi intrebari le am si eu!!! Cand eu merg cu o geaca subtire aici sunt cu haina de blana, caciula, fular si tot dulapul cu haine de iarna. Cei care locuiesc la munte unde si ninge ii inteleg dar unde stam si noi e asa o toamana racoroasa iarna. Vara temepraturile nu urca prea mult, sunt aceleasi ca in Romania doar ca e umezeala foarte mare si asa se simte si mai rau
Depinde mult de cum esti obisnuit si in Liban exista boala curentului, sa nu te traga, muste sau mai stiu eu ce face, ganganii nu prea sunt asa ca intervine comoditatea si ca e mai dragut la locul de joaca, colorat etc.
Si cand ies cu cainele se uita ciudat ca e cald afara si soare si etc. Nu sunt un popor sportiv adica rotiile sub fund sunt mijlocul preferat de deplasare.

22w cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielabejan spune:

anne-marie englezoii in general sunt foarte activi, le plac sporturile, in special fotbalul, dar nu am vazut copii desculti in parcuri, desi nici infofoliti, iarna se mai infofolesc si ei un pic, dar in general nu se feresc de natura, nu ii sperie vremea, aici ploua f mult si daca ar sta toata perioada asta in casa cred ca ar lua-o razna.
apropo cine stie, poate ma adauga si pe mine in lista cu carucior roz, va rugam frumos.
week-end placut tuturor, noi azi ne sarbatorim fetita cu un gratar in familie.

20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

daniela, eu nu am ajuns in londra caci mi-e groaza de avion, dar mi-a spus cineva ca a vazut copii desculti se in tricou fara caciula pe o vreme racoroasa. Eu am tot respectul pt ei pt asta.

Am auzit un reportaj la un mom dat, cum ca suntem singuri care avem teama de "curent". Spuneau dr ca pt o persoana sanatoasa, curentul nu este o problema. Apar durerile de spate, urechi etc din cauza curentului doar atunci cand exista o inflamatie netratata in zona respectiva iar curentul accentueaza inflamatia respectiva. Nu stiu sa va spun mai multe, dar cam asta era ideea principala.

Off topic: am calcat cateva hainute si iar m-am lovit de dungile de pe tricouri provocate de deodorant. Aveti cumva o solutie de indepartare a acestor dungi sau pete de la sub-brat? Sper doar sa nu=mi recomandati Ariel caci sunt alergica la el si in general sunt alergica la detergent de rufe. Dar poate stiti alte produse sau chiar solutii babesti pt petele astea inestetice.

+ 18 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuki spune:

si eu am o problema cu imbracatul copiilor, de fapt cu faptul ca ii tin cam dezbracati. caciula in cap la noi nu exista decat sub 5-6 grade si atunci e o sepcuta mai mult. fulare, doar pe ger cumplit si ala pus la gat, nu la gura.
lumea mereu imi atragea atentia pe strada: "dar nu-i e frig?" si eu raspundeam sec: "nu!". ai mei n-au sosete nici iarna in casa si stau cu talpile pe gresie. pe mine m-ar lua raceala instaneu si ma cam zgarie pe ochi ideea de picioare goale pe gresie iarna...dar nici sa le lipsesc de picioare nu pot!

eu cred ca in Ro se exagereaza groaznic cu infofolitul copiilor, se "recomanda" caciulita in casa la bebe si caldura la el in camera ca in cuptor...cand normal ar fi un 20-21 de grade.


despre copii si soare...doctorii se cam bat cap in cap cu opiniile. unii zic sa-i feresti maxim, altii ca sa-i lasi ca soarele face bine, ca e necesar pt asimilarea vit D...sub un glob de sticla nu poti sa-i tii, asta e clar. nici expusi prea mult, dar nici exagerat cu protectia. eu evit cat pot expunerea la soare si pt ei si pt mine pt ca incerc sa evit cremele de protectie solara. ca nici astea nu-s chiar zeama de zorele...

Mami de D mare (4 ani si 8 luni) si d mic (1 an si 11 luni) + bb 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANKA-iasi spune:

Si eu l-am cam infofolit ca e cam bolnavicios,dar probabil din cauza colectivitatii,e concurs de tuse uneori la gradi in vestiar....si totusi nu-l pot tine acasa din cauza asta.Nu pot spune ca au avut vreun efect siropurile de imunitate,asa ca la ultima raceala,acum vreo 2 saptamani,i-am servit o inghetata chestiile astea babesti uneori au efect Eu in schimb racesc doar in august,de cand ma stiu,iarna n-am nimic desi nu stau cu sosete nici sa ma impusti.....
In alta ordine de idei,ce mai gatiti fetelor???Eu tot am pofte de salate ,dar imi face rau ceapa,si uscata si aia verde si mi-e o ciudaaaaaaa..............Am si o mare caserola de inghetata la care apelez cam des,dar nu ma pot satura numai cu asta,nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PaulaFrida spune:

Salutare fetelor

Am aparut si eu
Am lipsit doua zile de acasa,am fost plecati la Baia-Mare,orasul natal,(noi locuim in jud.Satu-Mare din cauza serviciului sotiorului) la pt morfologia fetala
L-am vazut pe prichindel,din profil,ca statea cu tare interesant cu fatuca-n jos,e totul in ordine,e bine sanatos
placenta tot previa este,da nu-i bai,puiutzul sa fie bine

pe toate si va doresc o zii faina



Paulafericita 20+ cu Roland

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Buna fetelor,

Eu parca nu mai termin cu bucataria, am facut o musaca si un drob cu multe verdetzuri...

Printre picaturi am jucat si un bubble witg saga dar am citit si impresionanta poveste a nasterii scrisa de Maribelac... ptiu, edti un caz foarte rar sa simti totul in timpul anesteziei, chiar s-a si facut un film pe tema asta... groaznic, esti de apreciat pentru toata rabdarea dar si curajul sa mai faci un bb. Te

De cand am facut amniocenteza, mi-am zis ca nu mai fac nici o analiza, ma duc doar la control ecografic lunar si atat, nu mai am inceredere in nici un laboratori, nu folosesc substranetele complet deci, ici analiza nu iese bine, nu are rost sa ma mai stresez, mananc cat de cat corect si cu Dumnezeu inainte...

Am fost racita rau, acum am ramas cu tuse, sper sa trecem si peste asta...
Va pupic !


Scuze de greseli dar mi-a aparut o reclama pe ecram si nu mai scap de ea, scriu pe "orbeste"


Ramona - mami de Stefan - 27 aprilie 2009
+ 17

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miro79 spune:

Felicitari burticutelor care au aflat deja ce culoare au carucioarele lor . Sa aveti bebici sanatosi si frumosi! Apropos de cum o imbrac eu pe Sara mea, eu am ascultat de dr. ei pediatru care mi-a zis pe la 2 ani cand am dus-o la un consult ca fiica-mea simte cum simt si eu sau sotul meu, sa n-o tratez diferit. Asa ca daca afara e frig dar Sara insista ca ei ii este cald, o las sa se imbrace mai subtire decat as imbraca-o eu (chiar daca uneori mai iau ceva la mine ptr. cazul in care se razgandeste) iar fular la gat n-a suportat niciodata - ma chinui eu cand bate vantul sa i-l mai apropii de gat dar isi trage repede de el :). Oricum, raceala puternica n-a facut decat la gradinita - pana la 4 ani din toamna pana-n primavara era mai mereu bolnava . Cat despre soare, din pacate cam seamana cu sotu' si fiind blonda are cam multe alunite dar cuvantul de ordine la noi este moderatia si cate o bandana sau sepcuta in cap cand stam la soare. Apropos, la Brasov azi la 14:00 erau 32 de grade. La Bucuresti cum a fost?

Mergi la inceput