Bobocei de sept-oct 2012 (12)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Multumesc de incurajari Carmen si anne`mary. Va doresc numai bine, cred ca cel mai important este sa ramanem noi calme si optimiste. Cu restul, ne mai ajuta si Doamne-Doamne!





-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuki spune:

Mirabela, ti-am vazut filmuletul, mi-a placut tare mult . si mi-am amintit ca am facut si eu unul pt cel mic al meu...parca ieri a fost, l-am cautat si m-a bufnit plansul...ca peste putin timp se face un an de atunci...cand a trecut timpul asta?
pt cine vrea sa vada filmuletul nostru, suntem AICI.

mami de D mare (4 ani jumate) si d mic (1 an si 10 luni) + bb 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

mda azi am fost plangacioasa. Tzuki dar tu ce varsta ai mama ca tare frumusica si tinerica si subtirica esti. Iar Damian? Zi-mi ca si-a pastrat ochii aia albastrii

+ 18 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuki spune:

Anne, esti o draguta, am "numai" 34 de primaveri, deci nici prea, prea, nici foarte, foarte. daaa, Damian (d cel mic) are ochii la fel de albastri si acum . fratele lui i-a avut la fel la nastere, insa pe la 1 an si un pic au inceput sa se inverzeasca. la cel mic se pare ca vor ramane asa (sper!).
sa vedem ce model o sa fie cel mai mititel, cu ochii verzi sau albastri (exclud alta posibilitate, nu de alta, dar as intra la banuieli majore. de fapt si eu si tati ).

si eu am fost azi plangacioasa rau, am luat-o de dimineata cu un filmulet trist, plangeam in hohote. bine ca eram singura. si apoi m-am smiorcait la tot felul de filmulete, poze... hormonii, deh!

Mami de D mare (4 ani si 8 luni) si d mic (1 an si 11 luni) + bb 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Citat:
citat din mesajul lui anne`mary

stai calma mirabela. E de la hormoni. Cum ai facut pozele lui David la piciorus, cum suge degetul? Cu siguranta nu sunt luate de pe internet.

Eu am iesit la plimbare si m-am intors cu degetele umflate. Nu pot strange mana. O fi de la caldura? Ser ca nu raman cu ele asa! Mi-e teama sa beau apa sau sa fac dus. Astept sa isi revina ca m-am cam speriat.

+ 18 Tudor si Stefan

Anne sunt de pe net luate si am facut montajul asta.

*****************************************Mirabela, mamik de pitic DAVID STEFAN (21.09.2006)
Povestea nasterii lui David
sapt. 21 fff

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Ce sa zic fetelor,foarte frumoase si emotionante filmele.
Aseara am citit si povestea ta Mirabela...fara cuvinte,ma mir cum de esti in viata .
Apropo de stat la rand la analize,astazi dimineata cand am fost sa imi ia sange,m-am asezaqt la coada evident,asteptam cumintica,iar asistenta m-a intrebat daca sunt insarcinata si i-am zis ca da si a zis foarte tare "va rog sa lasati graviduta sa mearga in fata." Spre surprinderea mea nu a comentat nimeni si 2 babute mi-au si zambit.Ce o fi fost cu adevarat in mintea lor habar nu am

Mi-au iesit foarte bune toate analizele,mai putin fierul...care nu e sub,dar e la limita.
Marti am morfologia fetala,apoi miercuri ma duc cu analizele la dr mea si probabil o sa-mi dea fier.
In rest ma simt tare bine.
Pupicei

21+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Hello, bulinici !

1. am vazut ca vorbeati de col, am cautat si eu hartiile de la morfo2, la noi scrie 44.1 mm si placenta grad 1. Cred ca stam super bine la capitolul asta.

2. eu sunt campioana la tampeniile pe care mi le-am luat la prima sarcina. Eram constant luata peste picior de colege cu : "ce tricou de gravida ai, zici ca e pijama", "ee, ce sa zic, ai si tu pantaloni cu burta", "te indopi cu sticksuri", "mamaaa, cata mancare ti-ai adus!!" (adevarul e ca imi luam la pachet portii generoase si mancam fix cat simteam nevoie, dar cred ca n-a fost o zi sa nu raman cu mancare s-o dau cateilor de la cladire apoi. In schimb, la sarcina asta, toti sunt in silenzio stampa. Foarte putine au indraznit sa ma felicite chiar, se tin la distanta si nu pot decat sa ma bucur. Eu oricum nu mi-am anuntat sarcina, pur si simplu mi-am vazut de treaba si la un moment dat cineva a observat mai cu voce tare, eu am confirmat si aia a fost tot.

3. Astazi a fost prima zi din saptamana cand cineva mi-a oferit locul la metrou. In aglomeratie, m-au impins si am ajuns in fata scaunelor, baiatul si fata in fata carora stateam subit au devenit preocupati sa-si numere genunchii. Dupa vreo statie m-a observat o fata de la 4 scaune distanta si m-a intrebat daca vreau sa stau jos si am refuzat-o zambindu-i larg. Ce rost avea sa dau coate stanga si dreapta sa ajung acolo, cand cei care ocupau locurile speciale erau nesimtiti si se faceau ca ninge?!

4. fetelor, deci sa va zic ce mi-a povestit colega mea azi. E si ea graviduta, are 26-27 sapt. Si mi-a spus (cam senina pentru gusturile mele) ca bb ei are retard de crestere uterina de 30 % (sau 35...cert e ca 30 am auzit sigur), ca are placenta imbatranita (grad 3) si ca doc ei a zis ca vor incepe clexane peste 2 sapt. Si am intrebat-o: ok, dar de unde e retardul asta? Cat cantareste bb? Se uita la mine nitel cam nesigura: "paii...nu prea stiu...nici cat are, de ce e clexane, ce e aia, ce e ailalta"... Orice o intrebam, ridica din umeri ca doc ei nu ii da amanunte, nu-i explica, ea nu stie sa citeasca in hartii etc. Si i-am zis sa lase naibii orice jena sau ce i-o fi ei sa ceara lamuriri urgent, ca d-aia da o caruta de bani acelui doctor, sa aiba grija de bb si sa-i explice ei ca mama absolut TOT ce tine de copilul ei. Mi s-a parut foarte aiurea sa dau asemenea sfaturi, eu niciodata n-am plecat nelamurita de la doc meu, pe langa faptul ca il intreb orice in timpul consultatiei, dupa ce ma consulta ma intreaba el automat : "spuneti-mi , doamna, ce intrebari aveti legate de vizita de azi sau despre altceva". Sper ca si voi sunteti la fel de comunicative si "bagacioase" ca mine, la urma urmei nu va interesati cat e kilu' de cartofi in piata, va interesati de copilul vostru !

Bebe dragonel Andrei sau dragonita Mia la bord !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Multumesc mult fetelor!

Tzuki am vazut si eu filmuletul, foarte frumosi sunteti cu totii, o familie frumoasa si reusita. Damian e un scumpel, e de revista nu alta. Sa fie sanatosi ca tare dulci mai sunt!

Eu ieri am avut ziua de plans, m-a apucat si prin oras, noroc ca aveam ochelarii de soare la mine.

Si mie mi-a dat fier, a mai scazut la analize, de maine o sa incep sa-l iau.

Vreau sa va spun ca am intrat in contact cu cineva care are acum varicela, si eu si fi-miu, asta e, poate nu facem.

*****************************************Mirabela, mamik de pitic DAVID STEFAN (21.09.2006)
Povestea nasterii lui David
sapt. 21 fff

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielabejan spune:

buna seara burticilor!
noi nu am fost prea active, dar am citit randurile tuturor.
foarte frumoase filmuletele fetelor, felicitari pt copilasi, sunt tare frumusei.
in legatura cu parerile unora si altora, aici lumea nu se baga in chestii de genul, aici dr iti spun doar rezultatul final al analizelor, fara detalii, tot citesc la voi detalii despre placenta, col, mie nu mi-a vorbit nimeni despre asta si am incercat sa citesc pe rezultatele inregistrate in cartea de nastere personala, dar fiind numa prescurtari si denumiri in engleza, nu prea am descifrat mare lucru si daca intrebi detalii nu prea ti se ofera mai ales atata timp cat nu considera ei k tre sa stii ceva.
in mijloacele de transport e cu dus si intors. nu am dat peste oameni rautaciosi, dar am vazut inainte sa raman insarcinata si nepasare fata de batrani si gravidute, dar nu din partea englezoilor puri ci mai mult din partea negrilor si indienilor, de fapt a unora din celor care au venit in anglia din diferite motive.
noi azi am fost la ecografia pt anomalii, din fericire bebelul e foarte bine, toate masuratorile au fost buna si se pare ca noi facem parte din carucioarele roz, chiar daca eu am crezut pana azi k e baietel si am tot visat, chiar si aseara k e baiat.
tati e in culmea fericirii k are fata lui, el isi dorea fetita sa ii semene si din cauza k el zice ca fetele is mai dragastoase si mai apropiate de tatici, chiar nu imi vine sa cred cat de mandru poate fi ca e fata.
oricum sa dea Dumnezeu sa fie sanatoasa in continuare ca asta e cel mai important. toti bebelusii nostri sa fie sanatosi si energici.


20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

neatza fetelor. Eu am bagat somn pana la ora 8....ca niciodata.

tzuki, esti tinerica tare. Sa fiti sanatosi cu totii.

Mirabela, ai facut si TORCh-ul? Acum ma uit la stiri si aud ca e o epidemie de varicela. .

bob, ce colegii ai tu acolo? Alea sunt glume? Ce nesimtiti.

Daniela felicitari pt carut. Ma surprinde atitudinea unora dar probabil ca se aseamana cu rromi nostri.

Tot la stiri vad n reportaj care spune ca un copil intre 0-2 ani ar trebui protejat de soare dar la modul extrem, as spune eu. Scos afara pana in ora 8 dimineata sau dupa ora 18.30, cu hainute inchise la culoare si dati cu creme de protectie. Acoperite urechile caci forma de cancer de piele se dezvolta la nivelul lobului urechi. In masina ar trebui acoperit geamul din dreptul lui (aici mi s-a parut exagerat). Motivul? Copiii nu au tegumentul pielii suficient de "puternic" ca sa faca fata razelor de soare. Daca ii protejati in primi 2 ani de viata, scade riscul dezvoltarii cancerului de piele. Ce credeti?

+ 18 Tudor si Stefan

Mergi la inceput