nu stiu, nu pot sa-l invat sa se ceara afara

nu stiu, nu pot sa-l invat sa se ceara afara | Autor: patou

Link direct la acest mesaj

catelul a implinit 4 luni si am impresia ca lucrurile merg din ce in ce mai rau. inainte il scoteam dimineata afara isi facea acolo nevoile iar pe urma aveam liniste (vreo jumate de ora ) Acum ies cu el afara, ma plimb vreo 10 minute si nu face nimic. doar cand intram in casa.

am folosit diverse metode. am o cusca in care-l tin peste noapte. partial functioneaza pentru ca nu face nimic inauntru. il iau din cusca si il duc direct afara si nu face nimic, doar cand intram in casa

i-am cumparat si un covoras care ar trebui sa-l atraga pentru pipi dar nici nu se uita la el. nu are nici macar un loc favorit. face pe unde apuca (la un moment dat avea o tavita preferata dar a uitat-o)

sunt total descurajata. exista vreo solutie? cel mai cumplit este faptul ca face pipi cate putin si des, dar cand e in cusca e capabil sa se abtina. bea apa toata ziua. cata apa ii dau atata bea. sa-i reduc apa?

singura solutie mi se pare sa-l tin toata ziua in cusca si sa-l scot afara doar cand consider ca ar vrea sa faca pipi.pe langa faptul ca mi se pare o metoda oarecum cruda nu functioneaza. l-am tinut vreo patru ore in cusca, pe urma l-am scos afara vreo 10 minute si nu a facut nimic. l-am pus din nou in cusca a inceput sa planga, l-am dus din nou afara si tot nimic pana la urma l-am lasat liber in casa si imediat a facut pipi.

am inteles ca e inca micut dar il am deja de 2 luni si am am obosit... se va termina vreodata???



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabriela42 spune:

tot pe aici am auzit o situatie...exista la veterinar un flacon cu ...stie el pui pe un prosopel si il atragi in locul unde vrei sa faca dar totul cu pasi mici si cu rabdare.sau pune prosopelul unde face pipi sa faca pe el si apoi il muti cu pasi mici si azi si miine pina il scoti din casa.nu il chinui sa stea inchis poate sa se imbolnaveasca!!!auzi gluma mai bine pampers...bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

O sa treaca, intre timp...rabdare si consistenta in metoda.
Apa lasa-i la discretie dar ia-o cu cateva ore inainte de ora de culcare.
Daca nu are cumva vreo infectie urinara de zici ca face putin si des, am impresia ca a cam uitat unde trebuie sa faca si acum asociaza pipi cu in casa. Stai mai mult afara, joaca-te cu el ca trebuie sa-l apuce la un moment dat si cand face lauda-l mult de tot, good boy sau cum ii zici tu, da-i si un treat si du-l cam in acelasi spot.
O idee citita pe la altii, cand mai face in casa ia cu un servet absorbant pipi si da cu el pe iarba, si lasa catelul sa miroasa pe acolo sa asocieze iarba cu pipi.
O solutie buna de sters pipi din casa pe care am folosit-o, www.petco.com/product/2437/Natures-Miracle-Stain-And-Odor-Remover.aspx" target="_blank">Nature's Miracle.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

multumesc pentru raspunsuri.

Oana, cred ca ai dreptate, a uitat unde sa faca pentru ca ne-am mutat de aproape 2 saptamani. probabil ca s-a adaptat mai greu schimbarii? m-a contrariat faptul ca desi mai facea uneori pe tavita de cele mai multe ori facea prin alte camere si cu precadere pe mocheta pentru care se pare ca a facut o pasiune (in casa cealalta nu aveam nici mocheta nici covoare)

Gabriela, chiar nu ma gandisem sa-i mut treptat tavita, as fi avut pretentia s-o scot direct din baie in curte De fapt am fost prea obosita si ocupata cu mutarea si nu prea am avut timp pentru catel. si in plus de asta a tot plouat in ultimele zile si nu prea am stat pe afara... acum realizez ca as fi avut pretentia sa inteleaga ca ne-am mutat si ca ar trebui sa-si faca si el partea





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

La 4 luni e inca bebelash. Rabdare. Stai mai mult cu el afara. In timp va invata sa asocieze iesitul afara la pp/kk cu joaca si va cere foarte fericit.
E mascul? Daca da, asta e explicatia pentru pp facut in mai multe locuri, cate putin.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Catelusul nu a inteles(ca nu avea cum ) ca pipi trebuie sa faca afara. El a inteles ca pipi se face in casa, nu in cusca, din acest motiv se tine cand e in cusca si se tine si cand e afara.

Tu trebuie sa comunici cu cainele. Sa-i vorbesti. Dupa intensitatea tonului tau va intelege daca e de bine sau de rau.
Cand face pipi iar in casa, spune-i pe un ton ferm ´´NU``. Apoi ia-l in brate si du-l afara. E nevoie sa stai cu el afara mai mult de 10 minute. Plimba-te cu el prin iarba, va mirosi pipi altor masculi si va face si el putin. Cand il vezi ca face afara, lauda-l pe un ton prietenos si bland ´´Bravo´´. Mangaie-l si da-i ceva pun de papa, o bilutza, ceva ce-i place mult.

Apoi o luati de la capat, pentru ca iar va face in casa.
Veste buna este ca in cateva zile va pricepe: pipi se face afara, cand fac afara stapana e fericita, ma lauda, ma mangaie, imi da ceva bun.

Scoate-l cat mai des afara si stati cat puteti de mult. Zece minute e cam putin.Cu siguranta va face. E mascul si va incepe sa faca cate putin prin firele de iarba, ici-colo.

Renunta la cusca, il inchizi acolo cand defapt el saracu nu are nicio vina. Trebuie invatat. Tu cu cusca practic il inveti ca aia e casa lui iar restul apartamentului e....campul unde face pipi.
II place pe mocheta pentru ca e moale, deci in iarba va face cu placere cand va pricepe ca e super OK sa faca acolo.

Daca tu il certi cand face in casa dar nu ii oferi nicio alta alternativa, ce sa inteleaga ? Va face pe ascuns ca sa nu il mai certi.


Bafta, veti reusi! Nu e greu, doar putintica rabdare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

e mascul abia acum inteleg de ce am fost sfatuita sa cumpar o femela

Lady J si eu m-am gandit ca asociaza cusca cu casuta lui si restul casei cu gradina, dar nu stiu cum sa fac... Am inceput sa-i dau de mancare afara si nu in casa, poate asta il va ajuta sa inteleaga? Oricum mi-e teama sa-l las cand e singur prin toata casa (ar putea roade vreun cablu si sa se electrocuteze) Din fericire e foarte putin singur acasa....

l-as fi scos du placere dupa fiecare pipi afara dar eram disperata ca facea pipi prea des si in consecinta ar fi trebuit sa stau toata ziua cu el afara. Acum parca e ceva mai bine.

Si mai am o mica problema, mananca mancarea pisicii, e incredibil cat este de ingenios in a ajunge la ea M-am gandit sa pun mancarea pisicii undeva la inaltime, dar nu merge pentru ca pisica e foarte batrana (17 ani) si nu se mai poate catara.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Patou, asta e chiar o problema cu rosul cablurilor. Sigur ii trec nebunii prin cap cand ramane singur

Folositi atunci cusca doar cand e singur acasa. II pui o paturica si niste jucarii acolo, in caz ca nu ai facut-o deja.
Dar in rest nu e nevoie de cusca, ii poti lua un culcus din ala pentru caini, ala va fi locul lui si acolo va dormi. In plus, va invata curand ca e bine sa-si faca treburile afara, la copaci,in iarba, samd.

O sa se uite cu niste ochi foooarte mirati la tine cand il certi data viitoare cand face pipi in casa. Si deasemenea va da din coada cu bucurie cand in sfarsit va face pipi afara si il vei lauda.

Cu mancarea pisicii, cred ca-i normal, adica nu cred ca el stie ca papa aia e pentru pisica exclusiv Si se serveste.
Ori il duci in alta camera pana mananca pisica, ori il scoti afara. Sa apuce saraca de ea sa manance ceva.

Ma mir ca pisica nu se enerveaza. daca o va face cainele va intelege ca nu e mancarea lui si va renunta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

azi a fost ceva mai bine, am stat mai mult pe afara ceea ce a insemnat mai putine accidente. parca parca mi-a venit inim la loc

pisica e foarte draguta si nu comenteaza daca e alungata de la bolul cu mancare. ce mi-as dori sa fiu si la fel de calma si toleranta ca ea !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

LadyJ se pare ca functioneaza!!!!!

am renuntat la cusca si i-am delimitat zona in care are acces (bucatarie + locul in care luam masa). Nu are nici cabluri de ros in zona asa ca o sa-l lasam acolo si cand plecam de acasa

singura problema daca uitam un scaun la o anumita departare de masa in urmatoarele minute catelul meu e cu toate cele patru labute pe masa




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

si pe catelul meu l-am gasit deseori pe masa, daca uitam sa bagam scaunele sub masa - si al meu e pechinez, deci un dop . Acum e batran , are 14 ani, nu mai poate urca, dar mai incearca

Mergi la inceput