nu stiu, nu pot sa-l invat sa se ceara afara

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns patou spune:

deci mai incearca! Ce dragut trebuie sa fie


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Da, e dragut, un mosulica cu botul albit, care nu mai aude... dar ne intelegem foarte bine prin semne

Cum mai stati cu invatatul afara? Pe Topy l-am plimbat foooarte mult pe afara, ieseam si noaptea la orice ora (am iesit si la 2-3-4 noaptea). E mult de atunci, nu mai tin minte cat a durat pana s-a invatat sa nu mai faca in casa, dar n-am mai avut probleme.

Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

cu invatatul afara parca ar fi semne ca ceva ceva se misca si-a ales un loc in care sa faca, ceea ce eu consider un semn bun. i-am restrictionat accesul in zona respectiva cu un gardulet si acum sunt in asteptarea unei minuni adica a unui latrat prin care s-ar cere afara.

culmea este ca de cand am renuntat la cusca face si pe timpul noptii desi dormitul in cusca mi-a demonstrat ca e capabil sa se abtina.

de fapt cred ca eu sunt de vina, n-am avut niciodata catel si acum nu prea am timp sa ma informez cum sa-l educ.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

E mic inca, nu stie de capul lui, o sa invete in timp, poate nu latrat dar poate o sa dea cu labuta in usa. O sa ii inveti limbajul corpului si o sa vezi cand vrea afara. Poti sa il inveti sa faca la comanda, e folositor mai ales dimineata cand te grabesti sa pleci la munca si el in loc sa-si faca nevoile sta miroasa floricelele:)))
Si sa-l lauzi, da? Tot ce face bine, lauda-l si scarpina-l de parca a facut cea mai tare chestie.

Daca e o problema cu suitul cu labele pe masa, spune-i ferm no, trimite-l de acolo de fiecare data. Eu cateodata am mai folosit o sticluta de apa cu pompita si i-o fasaiam in nas, mai ales cand venea sa miroasa ce aveam in farfurie. La un moment dat pleca doar daca vedea sticla:))). Acum nu mai vine deloc la mancarea noastra.

Te inteleg, si eu am fost foarte stresata primele 6-7 luni din cauza de nestiinta. Inainte de ea ultima oara am avut catel cand aveam 6 ani. Si m-am stresat ca am zis sa fac bine de la inceput sa fie bine in the long run. Am incercat sa am un program de la care sa nu ma abat. Chiar si acum pastrez aceleasi ore de mancare chiar daca uneori ma mai abat.

Si eu i-am restrictionat accesul cand a fost mica. La noi in casa bucataria si family room formeaza o singura mare camera de entertainment cu iesire afara. Numai aici am invatat-o, cand era mica am pus portita la holul care ducea la celelalte camere. Acum nu mai e portita dar s-a invatat, daca ma duc in dormitor nu vine dupa mine.

A mea doarme in cusca, am considerat-o intotdeauna casuta ei, safe spot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

Oana chiar ca am inceput sa-i invat limbajul corpului. dupa ce i-am restrictionat cu un gardulet accesul spre locul pe care si-l alesese ca toaleta, cand are nevoie sa mearga la baie incearca sa se catere peste gard. si atunci eu hop! l-am prins si l-am scos afara Ma gandesc sa atasez un clopotel la usa de intrare ca sa-i fie mai usor sa ma atentioneze cand are necesitati o sa sun din clopotel de cate ori il scot si poate se va prinde






Mergi la inceput